Hlava XXII

Hlava XXII https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82728/bmid_hlava-xxii-eIA-82728.jpg 4 2397 355

Hlava XXII série

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností - román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. - Zfilmoval Mike Nichols (1970) 01-019-79... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Odeon

Catch-22 , 1961

Jaruš7
Jaruš7
26.06.2020 5 z 5

Citace :" Mým nepřítelem jsou všichni, co mi usilují o život. "
Krystalická averze vůči všemu co zavání válkou.
Z děsu je třeba konat vše pro záchranu vlastního života.
Absurdita pro udržení vojenské morálky je bezmezná vůči zdravému rozumu.

Mistrné dílo, audiokniha jako sugestivní názor s černým humorem, který sem patří.

Marekh
Marekh
18.06.2020 4 z 5

Tuto knihu jsem si přidal na SEZNAM KNIH Z KLASIKY, které bych si chtěl přečíst a konečně jsem se odhodlal a knihu přečetl. Jedná se o protiválečný satirický román. Kniha je hodně obsáhlá, má 42 kapitol + ztracenou kapitolu, ve které náš hrdina zjišťuje, že nejlepší tělocvik je žádný tělocvik. Většina kapitol je pojmenována podle hlavních hrdinů, kteří se v knize vyskytují. Knihu hodnotím na 70 %.

Hlavní postavou je kapitán Yossarian, který za 2. světové války na ostrově Pianosa ve Středozemním moři vykonává svou povinnou leteckou službu. Jeho cílem je, aby skončil s létáním a navrátil se domů. Neustále dochází ke zvyšování povinného počtu letů a tak stůj co stůj se chce vymanit z této válečné mašinerie. Hlava XXII je symbolem nesmyslnosti celého válečného běsnění, vidíme odumírání jakýchkoliv mravních jistot, ztrácejí se logická měřítka, pozorujeme degradaci citu a sounáležitosti. V knize proti sobě nestojí americký voják a nepřítel, ale voják a armáda a o to je to absurdnější. V knize se nachází humor, vidíme absurdnost jednání vysokých činitelů, kteří vymýšlejí nové rozkazy, vidíme absurdnost dialogů mezi vysokými představiteli a obyčejnými vojáky, vidíme také rivalitu mezi samotnými vysokými představiteli armády..

Autor pracoval na románu 8 let, což je docela dlouhá doba. Často je kniha přirovnávána k ŠVEJKOVI od Jaroslava Haška. Autor byl ve skutečnosti pilotem ve 2. světové válce, takže nepochybně využil svých zkušeností a ty zakomponoval do románu. Autor se nenechal inspirovat Švejkem, při psaní Hlavy XXII tuto knihu neznal. Kniha působí na jedné straně komicky, z druhé strany chtěl autor poukázat na hrůzu války satirickou formou. V knize se vyskytuje hodně postav, takže nějaký čas trvalo, než jsem se v jednotlivých postavách jakž takž zorientoval. Autor velmi dobře prokreslil charaktery postav včetně jejich vzezření. V oblibě jsem měl samozřejmě Yossariana a vůbec jsem se mu nedivil, že už nechtěl létat, protože bylo letcům řečeno, že musí dosáhnout určitého počtu letů, aby je nahradili jiní letci a oni se mohli vrátit domů. Jenže když dosáhli potřebného počtu letů, tak byly zase plukovníkem CATHCARTEM navýšeny, a tak se není čemu divit, že Yossarian chtěl prásknout do bot. Oblíbil jsem si také postavy kaplana, majora Majora, náčelníka Bílého Polozuba, doktora Daneeku, Hladového Joea aj. Některé kapitoly se mi líbily, četly se samy, jiné části mne nebavily a nudily, například úseky s Milem, kdy je popisováno, jakým způsobem provádí své obchody. Naši hrdinové se také potloukají Itálií a jejich cílem je užít si zábavu s děvčaty.

Četl jsem komentáře od čtenářů, kteří napsali, že kniha mohla být kratší a tím by se zvýšila její kvalita a možná by kniha byla ještě více čtivější. Těžko říci, možná kdyby tomu tak bylo a některé části byly seškrtány, tak by to knize spíše prospělo, než uškodilo a knize bych pak patrně dát vyšší hodnocení. Ačkoliv má kniha kolem 530 stran, tak jsem ji zvládnul přečíst za 2 dny, takže jsem zase u knihy strávil poměrně velkou část dne, ale určitě nelituji, že jsem strávil čas nad čtením této knihy. Je pravda, že autor některé situace znovu čtenáři připomíná v průběhu románu, ale to mi celkem nevadilo. Časem se třeba k některým kapitolám vrátím. Autor napsal také volné pokračování, které pojmenoval ZAVÍRÁME!, ale s největší pravděpodobností tuto knihu už nebudu číst.

Autor napsal: „Humor je mou silnou stránkou. Jenže mé knihy nebyly nikdy myšleny jako žertovné čtení. Dodnes mě mrazí, když mi lidé říkají, že Hlava XXII je nejveselejší kniha, jakou kdy četli. V Hlavě XXII vyrůstá humor z krveprolití a utrpení.“

mehilainen
mehilainen
31.05.2020 3 z 5

To byl boj tohle dočíst. Neříkám, že to nebyla dobře napsaná kniha, neříkám ani, že to nebyla zábavná kniha, ale 515 stránek, kde vám lezou na nervy všechny postavy, to není jednoduchý...

Hloupejhonzacz
Hloupejhonzacz
17.05.2020 4 z 5

"Je Orr blázen?"
"Jistě," přisvědčil doktor Daneeka.
"A můžete ho vyřadit z letové služby?"
"To můžu, samozřejmě. Ale musel by mě o to nejdřív požádat. To je součást předpisu."
"A proč vás tedy o to nepožádá?"
"Protože je to blázen," řekl doktor Daneeka. "Musí to být cvok, když ještě pořád lítá na operační úkoly, ačkoli se už kolikrát ocitl v takových situacích, že to přežil jenom zázrakem. Jistě že ho můžu vyřadit z letové služby. Ale nejdříve mě o to musí požádat."
"A to je všechno, co by musel udělat, kdyby se z toho chtěl dostat?"
"To je všechno. Ať mě o to požádá."
"A vy ho pak můžete vyřadit z letového nasazení?" ptal se Yossarian.
"Nikoli. Já ho pak nemůžu vyřadit z letového nasazení."
"Chcete říct, že je v tom nějaký háček? Začíná mě z vás bolet hlava."
"Hlava vás začíná bolet z Hlavy XXII, ne ze mě" řekl na to doktor Daneeka. "Podle Hlavy XXII totiž člověk, který žádá o vyvázání z bojového nasazení, nemůže být blázen."

hetzerjoke
hetzerjoke
14.05.2020 3 z 5

Kniha to byla dlouhá, velmi dlouhá a takřka časosběrná. Jednotlivé dialogy v kapitolách měli absurdní půvab, každé heknutí, každá hloupá poznámka, vše zde bylo uvěřitelné a komicky bizarní. Škoda jen té rozvleklosti - myslím, že by se stejně dobře (a možná lépe) četla hlava XXII. s poloviční naloží stránek. A k otázce morienhitwen:největší hajzl byl pro mě asistent kaplana a jeho odporný alibismus.

morienhithwen
morienhithwen
13.05.2020 4 z 5

Tak kdo vám lezl nejvíc na nervy? Mně asi jako největší svině přišel Milo.

sattah
sattah
08.05.2020 5 z 5

Je to inverzná kniha na jednej strane perverzne krutá na druhej strane je detinská.
Každého trápia v živote iné problémy a táto kniha opisuje obrovské rozdiely medzi problémami vojakov a dôstojníkov - podľa toho na ktorej strane sa ocitnete.
Ako vojak- letec máte každodenný strach o svoj život,
ako dôstojníka- administratíva vás zaujíma ako zabiť svoju nudu a ukázať ostatným dôstojníkom, čím ste výnimočný a jedinečný a teda akú blbosť dokážete zrealizovať na podriadených, skôr ako stihnú zomrieť.

10 rokov mám túto knihu doma a 3x som ju začala čítať.
2x sa ocitla v kartóne pre knihy, ktoré darujem.
Pred mesiacom som ju vytiahla z kartóna a začala čítať, kedže šlo o klasické dielo z 2. sv. vojny a nejako mi bolo ľúto ju dať preč.
Prvých 100 strán sa stále dookola menili postavy, príbehy mala som v tom guláš.
Postupom strán ma kniha bavila stále viac, kedže si viem predstaviť aké absurdity realizovali dôstojníci.

Tomha
Tomha
04.05.2020 2 z 5

Uznávám jistou genialitu absordnusti této knihy, chápu její celosvětovou slávu, ale přes mnoho pokusů se mi nepovedlo proniknout do ní.

Ajrad1981
Ajrad1981
28.04.2020 1 z 5

Uf. Sice chápu, že knihu asi mnozí oceňují, a asi i vím proč, ale mě to těžce nebavilo. Absurdní, zacyklované, nesmyslné hovory lidí, ze kterých nebyl normální snad nikdo, bohatě by mi stačil poloviční počet stran (a i ten by snad byl přehnaný). Třebaže jsem se místy i pousmála, tak to nestačí na víc než na těch 20%.

zubrice
zubrice
19.04.2020 5 z 5

Tak k téhle knize se budu často a ráda vracet. Asi nikdy jsem se u čtení tolik nezasmála, zároveň tam ale také byly kapitoly, po kterých jsem jen zírala do zdi a psychicky zpracovávala, co se právě stalo. Hlavním cílem umění je zanechat v člověku nějaký pocit a Hlava XXII jich zanechává až až. Za mě 10/10.

Jen_procházím
Jen_procházím
18.04.2020 4 z 5

Skvěle vymyšlený román. Ze začátku groteskní jako Švejk a přitom zbytek je bolestně smutná výpověď člověka, co chce jen přežít válku.

laepus
laepus
18.04.2020 1 z 5

No tak tohle už víckrát ne. Možná že ve své době na počátku šedesátek to mělo nějaký tah na bránu, nějaké to absurdno se tam taky najde (major Major, obsazení Boloně na mapě, předstírání umírajícího vojáka, Milův syndikát a možná že i ještě něco trochu vtipného), ale je to tak brutálně dlouhé a nezáživné, že se veškerá síla textu ředí tou kvantitou. Jestli je záměrem napsat všechny postavy jako nepříjemné, tak se to autorovi určitě povedlo, ale o to nepříjemnější to pak je pro čtenáře se kousat těmi pěti sty stránkami. Po první a druhé jakžtakž povedené kapitole jsem doufal, že by to mohla být americká obdoba Černých baronů - prostě vtipná obžaloba armády. A doufal jsem, že se to teprve rozjede. Ale pak mi došlo, asi v polovině knihy, že vlastně ty dvě první kapitoly byly nejlepší a do konce knihy už jsem opravdu jen trpěl, abych to měl za sebou - nerad nechávám knihy nedočtené. Možná jedna dvě poslední kapitoly zase měly nějakou trochu myšlenku, aby si to vysloužilo dvě hvězdičky, ale když si uvědomím čas, kterým jsem s touto "klasikou" ztratil, tak prostě tu druhou dát nemůžu a dávám jen jednu - asi za jeden vtip v průměru na sto stran.

Oryk
Oryk
17.03.2020

Děl s válečnou tématikou jsem četl mnoho. Musím ale říci, že toto se mi vrylo do paměti velmi intenzivně z několika důvodů. Jistě to tak nepřipadá každému, nicméně mě přišla Hlava XXII neuvěřitelně vtipná a místy jsem se až nahlas smál, nemohu nezmínit například úžasnou drobnou povídku o polním soudu, kdy nakonec nejlépe dopadne obžalovaný a jeden ze soudců odjede kopat hroby na Šalamounovi ostrovy. Zábavných prvků je mnoho, nicméně hrůzy války tím nemizí. Heller dokonale přechází a dokáže kdykoli nečekaně čtenáři připomenout, že zábavné to možná mohlo být na základně, ale všude kolem, že je válka. Některé motivy, které se z ničeho nic objeví, jsou skutečně tvrdé, kniha jen mluví o válce a jejích útrapách zcela jinak, než je obvyklé. Jediné, co se mi nelíbilo je rozsah. Nedokáži specifikovat čím to je, ale pravda je taková, že tato kniha je zbytečně dlouhá. Opravdu moc dlouhá. To co čtenáře zpočátku baví, ho ke konci spíše unavuje, některé motivy se opakují a situace rovněž. Přesto můžu knihu doporučit každému, kdo má rád humor a válečnou četbu, tyto dva aspekty totiž Hlava XXII propojuje témě dokonale.

VikyKleinik
VikyKleinik
08.02.2020 4 z 5

Častokrát jsem na pomezí válečné tématiky narazil na problém univerzality jednotlivých vojáků, což přirozeně jde proti zábavnosti. proto jsem byl velmi potěšen Hellerovou schopností vtisknout každé své postavě vlastní osobnost. (ba co víc - živoucnost) navzdory prostředí armády. Ono však není vhodné říci "navzdory", protože Hellerovi nebylo prostředí jeho knihy překážkou. On ho naopak dokonale odrazil na všech charakterech všech postav, z nichž se k tomu každá staví svým vlastním způsobem.

překvapilo mě fázování narativu. Ten nemá jednotnou postoupnost, ale je vyprávěn a doplňován dílčímy příběhy postav, které rámují jednotlivé kapitoly.
bylo nanejvýš dobré rozhodnout se pro tento přístup. Hlava 22 je o absurditě války. Heller zde však šije do vlastních řad, do vlastní armády (jejích vnitřího systému), jejich vojáků, důstojníků a generálů a dělá to bravůrně. Kniha evokuje představu železné válečné mašinérie, která se nezastavitelně sune kupředu a se kterou se individuum jen těžko může vypořádat.

Ačkoliv je McMurphyho boj jedince proti systému sevřenější, tak mě více bavila Hlava XXII, který tento aspekt skrz Yossariana zahrnuje též. Tato kniha je však plnější, víc se toho v ní děje, je zábavná, absurdní a plná. Několikrát jsem se během ní musel nahlas řechtat.

Úryvek z kapitoly 21:
Když skončil, opřel se pohodlně o opěradlo křesla, neobyčejně spokojen sám
se sebou, jak pohotově podnikl příslušné kroky, aby vyřešil tuto váţnou kritickou
situaci. Yossarian — stačilo mu podívat se na to jméno a už se celý otřásl hnusem.
Těch „es“ je v tom jméně nějak moc. Syčí to z něho přímo satansky. Zní tak
nesspolehlivě, buřičssky, susspektně, připomíná slova jako fašismus nebo
dokonce socialismus či komunismus. Je to podezřelé, cizácké, nevkusné jméno,
které nemůže budit důvěru. Nemá nic společného s takovými čistými, svěžími,
poctivými americkými jmény jako Cathcart, Peckem či Dreedle.

Postupem času mi však přišlo, že jistá beznaděj a tragika vřevází komiku na miskách vah na svou stranu. Od poloviny knihy jsem si čím dál tím víc uvědomoval, že dění v knize není jenom vtipné, nýbřž i pěkně vykurvené.

Jonny
Jonny
28.01.2020 2 z 5

Tahle kniha je v první řadě dlouhá. Kdyby byla poloviční, tak jí to prospěje.

Postupem času jsem si k Yossarianovi vytvořil vztah, ale o kdovíjakých sympatiích tady nemůže být řeč.
Místy jsem hltal napětí, nebo jsem se bavil, ale veškerý požitek byl vyvážen nudnými pasážemi a dějem, který se vlekl.

Jsem rád, že už vím o čem je v Hlavě XXII řeč, ale toho úsilí, co mě to stálo!

(Vypočítavě dávám jen dvě *, ať se to neuvěřitelně vysoké hodnocení zprůměruje.)

mol378
mol378
23.01.2020 3 z 5

Přečteno poprvé před mnoha lety za hluboké totality, kdy mě bavila svojí jinakostí, takové věci tady u nás za dob sorely nebyly k mání. Ale nemám ji ráda, už mě nic neláká ji znovu číst. Ale pro její jistou pozoruhodnost by do ní měl nahlédnout každý, je to velmi neobvyklé dílko. Chápu, proč tak baví chlapy, kteří před převratem absolvovali povinnou vojnu. Kde končí lidská blbost, začíná vojenská logika.

IYv
IYv
14.01.2020 5 z 5

kniha, která není jednoduchá, prvoplánově humorná, plná absurdit...člověku, který má vhled do armádní mašinérie musí připadat částečně jako dokument.
Souhlasím, že v každém životním čase se čte a vyznívá jinak. Když jste na střední, je úžasně vtipná, plná odporu k autoritám a potřeby ze všeho si dělat srandu. Postupem času, jak vás potkávají životní útrapy, nespravedlivost nadřízených, těžkosti a absurdity všedního dne, začne vás ten smích přecházet.

Chesterton
Chesterton
25.12.2019 2 z 5

/audiokniha/
Můj druhý kontakt s knihou, která evidentně nebyla napsána pro mě. Válka, satira, Švejk, sarkasmus ba i optika Ameriky, to vše jsou věci, se kterými se úspěšně míjím.
Tentokrát jsem se zdařilou audiopodobou strávila velkou část adventních nocí i dnů a po deseti kapitolách odkládám.
Nepřestávám však závidět těm, kteří si příběh dokázali užít a další šanci dostane v autě při jarních či dovolenkových výletech :o)
2/3

slawa.cap
slawa.cap
10.12.2019 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Docela příjemný příběh o ne zrovna příjemném období vyhnaný do absurdna. I když se mi příběh líbil a dost jsem fandil hrdinům, zanechal ve mně poměrně nepříjemnou pachuť, asi hlavně po to co provedl v závěru Arfy.
Na rozdíl od ostatních válečných satir, tady není snad nikdo blázen, jen je většina neuvěřitelně vychytralá a "vychcaná" a jediným opravdovým bláznovstvím je válka a Hlava 22

Kuža007
Kuža007
23.11.2019 4 z 5

Krásný román z období 2. světové války.