Hlava XXII

Hlava XXII https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82728/bmid_hlava-xxii-eIA-82728.jpg 4 2404 357

Hlava XXII série

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností - román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. - Zfilmoval Mike Nichols (1970) 01-019-79... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Odeon

Catch-22 , 1961

slawa.cap
10.12.2019 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Docela příjemný příběh o ne zrovna příjemném období vyhnaný do absurdna. I když se mi příběh líbil a dost jsem fandil hrdinům, zanechal ve mně poměrně nepříjemnou pachuť, asi hlavně po to co provedl v závěru Arfy.
Na rozdíl od ostatních válečných satir, tady není snad nikdo blázen, jen je většina neuvěřitelně vychytralá a "vychcaná" a jediným opravdovým bláznovstvím je válka a Hlava 22

Kuža007
23.11.2019 4 z 5

Krásný román z období 2. světové války.

Anette99
21.11.2019 5 z 5

Kniha pěkně a vtipně ukazuje, jak vojáky kromě nepřítele ničila i jejich vlastní, leckdy naprosto nesmyslná a nelogická byrokracie. Nevadilo mi, že to bylo zasazeno spíše do prostředí tábora než do bojů. Aspoň tak vynikla ta absurdita všech nařízení. Kratší kapitoly, četlo se dobře.

Paulika
14.11.2019 1 z 5

Nuda, nuda, nuda. Všude kladné hodnocení a srovnávání s mým oblíbeným Švejkem a nakonec je to jedna z nejnudnějsích a nejméně záživných knih, co jsem kdy četl. První třetina knihy byla uplně k uzoufání nudná, ve druhé se začal jakš takš rýsovat nějaký děj, ale s chybami v časové posloupnosti vyprávěných historek a poslední třetina už trochu ušla - těšil jsem se, že bude brzo konec ;-). Kniha na mě působila dosti nevyváženým dojmem. Chvilkami rádoby anekdoty, chvilkami dramatické a vážné scény a ke konci knihy násilně přilepené a zpackané moralizování. Zkrátka slátanina. Nechápu, jak se tento brak může řadit do světové klasiky literatury a to po bok takových Knih jako je Vojna a mír, Smrt je mým řemeslem nebo Na západní frontě klid. Na Švejka vůbec nemá a dokonce Ryanova kniha Jak jsem vyhrál válku je o několik tříd lepší. Nedoporučuji.

VeruRomanská
08.11.2019 5 z 5

Co může být lepšího, než Hlava XII? Yossarian mě neskutečně bavil včetně občasného zabruslení do opravdu vážných témat. Když jsem knihu viděla poprvé, odradila mě její tloušťka a velikost. Naštěstí jsem se ale nakonec k přečtení po 8 letech odhodlala, jinak by byl můj život neskutečně ochuzený o toto skvělé dílo.

Radous
30.10.2019 5 z 5

V rámci plnění předsevzetí přečíst alespoň nějaké tituly z tehdejší povinné četby, přišlo mi zajímavé zkusit Hellera. Musím říct, že jsem nepředpokládal, že mi tato záležitost bude trvat tak dlouho. Relativně krátké kapitoly, velice (až absurdně) vtipné… a přesto to bylo svým zvláštním způsobem nelehké na vstřebání. Jak jsem se dočetl, jednalo se o autorovu prvotinu. Tak to tedy bylo na první dobrou!

Corso
11.09.2019 5 z 5

Tato kniha je pre mna cim dalej zlozitejsia. Precital som ju tri krat, a zakazdym ju citim nejak menej humornou a stale viac tragickou. A vlani som mal obdobie kedy som ju v kuse pocuval ako audio, asi tri krat po sebe, po veceroch, v noci, potom uz len nahodne som si pustal nahodne kapitoly. Uz to poznam naspamat. A zrazu neviem co o nej napisat. Po prvom citani mi to bolo take jasne!

Raszkulce
10.09.2019 5 z 5

Ten styl psaní knihy ... název kapitoly nikdy moc neřekne o čem daná kapitola bude ..ten styl psaní mě nejprve docela iritoval ale když si na to člověk zvykl, tak lze říci, že i tímhle byla tato knížka víc zajímavější. Docela nesouhlasím s podobností ke Švejkovi (vždyť Yossarin byl jediný při smyslech když se chtěl z války vymanit :-D).

xxtom
06.09.2019 2 z 5

Kniha je zasazená do období druhé světové války, do prostředí pilotů bombardovacích letounů. Děj se ale odehrává většinou mimo boje a vypráví příběhy hned několika postav. Některé kapitoly jsou zábavné, jiné méně.

Lotka
06.09.2019 3 z 5

Neříkám, že je to špatně napsané, ale tenhle druh humoru (stejně tak Švejk) mi nějak nesedí.

Bandini
22.08.2019 4 z 5

Super tragikomická kniha. Sarkasmus a cynismus tu jen překypuje. Klasika.

Johnnyman
19.08.2019 3 z 5

Za mě chvílema nezábavné a naopak chvílema velmi zábavné. Někdy člověku až mrazilo z paradoxu druhé světové války.

vendy246
19.08.2019 5 z 5

Prvními 150 stranami jsem se musela prokousat, ale pak! Naprosto dokonalé dílo. Pro mne ani ne tak o válce jako o lidské společnosti vůbec. Jak zbytečně vynakládáme úsilí, energii a kapitál, aby to někdo jiný, zcela bez uzardění, mařil - kvůli vlastnímu zisku, povýšení, uspokojení nebo hlouposti... Mistrný popis toho, jak se věci vyvíjí jinak, než by se dalo logicky očekávat. Jaký klíč k pochopení mj. politických počinů v naší zemi a třeba i k poměrům v práci. Chtěla jsem uzavřít smajlíkem, ale nemohu.

DoktorAntonio
01.08.2019 5 z 5

Yossarian není americkou obdobou Švejka, přesto mají obě knihy cosi společného - onen odpor proti válce prostřednictvím ironie, poukazující na její nekonečnou absurditu.

sbijecka
24.07.2019 2 z 5

Několikrát jsem to málem vzdal ale nakonec jsem knihu dočetl. Místy zábavná, místy neskutečně nudná kniha. Většina absurdních situací mi žel po čase přišla podle jedné šablony, hlavně když postavy jedna přes druhou plácájí nesmysly.

HockeyGirl
12.07.2019 odpad!

Vůbec mě tato kniha nezaujala, i když jsem čekala, že mě nadchne a bude čtivá. Bohužel nebyla a musela jsem přestat číst. Velké zklamání.

missbellatrixx
04.07.2019 3 z 5

Byl to boj, ale zvládla jsem to...

matej.kulistak
02.07.2019 5 z 5

Humor je vlastně věc, která je tak absurdní, až je vtipná (ponechme stranou dvojsmysly). Hellerův humor je jakoby humor na druhou. Nekončí to u něj jednoduchou pointou, ani vlastně nejde o vtipně rozehrané situace (klasický humor často staví třeba na omylu). Hellerův humor jde do hloubky jazyka, prolíná jak vyprávění, tak promluvy postav, teče knihou, často přes několik stránek v jediném motivu, jako bláznova samomluva. Slova která používá jako by pozbyla smyslu. Výsledek je udivující, úžasný a naprosto jedinečný. Ten humor je smutný. Možná spíš melancholický. Říká se, že to první kniha, která si po válce dovolila "dělat si z toho srandu". Hlava XXII má ale svou hodnotu v tom, že humor není cíl (jako třeba v karikaturistické "Jak jsem vyhrál válku"), ale prostředek. Válka je hrozné absurdní šílenství, kde se může stát cokoli, protože si nikdy nemůžete být jistí, jestli se to náhodou neděje ve vaší pomatené hlavě.

s.macuska
18.06.2019 4 z 5

Já jsem s tou Hlavou nejdřív hodně bojovala. Neorientovala jsem se v postavách, hodnostech, ději... Nebavilo mě to. A když už jsem měla nutkání to odložit, probral mě nějaký dobrý vtip a zase mě to vtáhlo. Takhle se to houpalo, až se něco zlomilo a nemohla jsem se odtrhnout. Nakonec ve mě zůstal pocit, že to bylo dílo, které má přesah, a ne jen satirická ukázka války plná směšných a bizarních situací.

Burke
08.06.2019 5 z 5

Hlavu 22 jsem objevil jako dospívající hoch jednoho překrásného léta na chatě. Pamatuji si, jak jsem téměř 500 stran knihy doslova zhltnul během 3 dnů. A jak jsem z počátku neustále smál na celé kolo, protože Yossarianovy vtípky a absurdní humor celé té podivné mašinérie mě zasáhl silou kobercového náletu pětisetlibrovkami. Hodně mi to připomínalo seriál M.A.S.H. A Hellerovy zjevné narážky na Haška prostřednictvím jeho "dobrého vojáka Schweika" jsou zkrátka k nezaplacení.
Samozřejmě časem ten úsměv začal mrznout a celý barel ledové vody vás například zcela jistě zastihne naprosto nepřipravené na jedné slunné pláži.

Po letech jsem si chtěl knihu přečíst znovu. Čekal jsem, jak se budu opět královsky bavit. Ale něco se pokazilo. Už to nebylo stejné. Vtipy, ze kterých jsem dříve brečel smíchy, najednou nefungovaly. Bylo to hluché, černobílé... Jako se několik let po válce podívat na snímek vaší staré roty. Také vám hlavou proletí vzpomínky na všechny kamarády, přátele i nepřátele. Pousmějete se při vzpomínce na všechny ty žerty, které jste spolu zažili... Ale zároveň vás tak nějak podivně bodne u srdce a sevře vám ho smutek. Smutek nad vší tou zbytečnou smrtí, způsobenou nezměrnou lidskou hloupostí, tupostí a ignoranstvím.