Hlava XXII

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností - román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. - Zfilmoval Mike Nichols (1970)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/82_/82728/hlava-xxii-eIA-82728.jpg 4.31864

Hlava XXII 1.

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Odeon

Catch-22, 1961

Kniha Hlava XXII

mol378

Přečteno poprvé před mnoha lety za hluboké totality, kdy mě bavila svojí jinakostí, takové věci tady u nás za dob sorely nebyly k mání. Ale nemám ji ráda, už mě nic neláká ji znovu číst. Ale pro její jistou pozoruhodnost by do ní měl nahlédnout každý, je to velmi neobvyklé dílko. Chápu, proč tak baví chlapy, kteří před převratem absolvovali povinnou vojnu. Kde končí lidská blbost, začíná vojenská logika.

IYv

kniha, která není jednoduchá, prvoplánově humorná, plná absurdit...člověku, který má vhled do armádní mašinérie musí připadat částečně jako dokument.
Souhlasím, že v každém životním čase se čte a vyznívá jinak. Když jste na střední, je úžasně vtipná, plná odporu k autoritám a potřeby ze všeho si dělat srandu. Postupem času, jak vás potkávají životní útrapy, nespravedlivost nadřízených, těžkosti a absurdity všedního dne, začne vás ten smích přecházet.

Chesterton
25.12.2019

Můj druhý kontakt s knihou, která evidentně nebyla napsána pro mě. Válka, satira, Švejk, sarkasmus ba i optika Ameriky, to vše jsou věci, se kterými se úspěšně míjím.
Tentokrát jsem se zdařilou audiopodobou strávila velkou část adventních nocí i dnů a po deseti kapitolách odkládám.
Nepřestávám však závidět těm, kteří si příběh dokázali užít a další šanci dostane v autě při jarních či dovolenkových výletech :o)

slawa.cap
10.12.2019

Poslouchal jsem jako audioknihu. Docela příjemný příběh o ne zrovna příjemném období vyhnaný do absurdna. I když se mi příběh líbil a dost jsem fandil hrdinům, zanechal ve mně poměrně nepříjemnou pachuť, asi hlavně po to co provedl v závěru Arfy.
Na rozdíl od ostatních válečných satir, tady není snad nikdo blázen, jen je většina neuvěřitelně vychytralá a "vychcaná" a jediným opravdovým bláznovstvím je válka a Hlava 22

Kuža007
23.11.2019

Krásný román z období 2. světové války.

Anette99
21.11.2019

Kniha pěkně a vtipně ukazuje, jak vojáky kromě nepřítele ničila i jejich vlastní, leckdy naprosto nesmyslná a nelogická byrokracie. Nevadilo mi, že to bylo zasazeno spíše do prostředí tábora než do bojů. Aspoň tak vynikla ta absurdita všech nařízení. Kratší kapitoly, četlo se dobře.

Paulika
14.11.2019

Nuda, nuda, nuda. Všude kladné hodnocení a srovnávání s mým oblíbeným Švejkem a nakonec je to jedna z nejnudnějsích a nejméně záživných knih, co jsem kdy četl. První třetina knihy byla uplně k uzoufání nudná, ve druhé se začal jakš takš rýsovat nějaký děj, ale s chybami v časové posloupnosti vyprávěných historek a poslední třetina už trochu ušla - těšil jsem se, že bude brzo konec ;-). Kniha na mě působila dosti nevyváženým dojmem. Chvilkami rádoby anekdoty, chvilkami dramatické a vážné scény a ke konci knihy násilně přilepené a zpackané moralizování. Zkrátka slátanina. Nechápu, jak se tento brak může řadit do světové klasiky literatury a to po bok takových Knih jako je Vojna a mír, Smrt je mým řemeslem nebo Na západní frontě klid. Na Švejka vůbec nemá a dokonce Ryanova kniha Jak jsem vyhrál válku je o několik tříd lepší. Nedoporučuji.

VeruRomanská
08.11.2019

Co může být lepšího, než Hlava XII? Yossarian mě neskutečně bavil včetně občasného zabruslení do opravdu vážných témat. Když jsem knihu viděla poprvé, odradila mě její tloušťka a velikost. Naštěstí jsem se ale nakonec k přečtení po 8 letech odhodlala, jinak by byl můj život neskutečně ochuzený o toto skvělé dílo.