Hlava XXII

Hlava XXII https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403/bmid_hlava-xxii-DIX-403.jpg 4 2407 357

Hlava XXII série

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností – román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády, je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. – Zfilmoval Mike Nichols (1970)... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Catch-22 , 1961

tomkoutsky
14.10.2016 5 z 5

Dlouho jsem váhal jestli si tuhle klasiku přečíst nebo ne, nakonec se do toho pustil a rozhodně nelituji. Styl vyprávění je ze začátku zvláštní, ale po začtení se střídá smích s překvapením či hrůzou. Bohužel, vše co se ve válce dělo je představitelné a reálné. A vlastně tyto absurdity a stupidity vidí člověk kolem sebe skoro všude i teď :-)

kalache
09.10.2016 5 z 5

...dokonalá kniha a potažmo dokonalý film...

versusKnihy
28.09.2016 3 z 5

Smrt jednoho je tragédie. smrt milionů je statistika. Román Josepha Hellera se snaží na válku nahlížet trochu jinak.

Dne 6. června 1944 se spojenecká armáda vylodila na březích Normandie. Největší vojenská akce všech dob si vyžádala tisíce obětí na obou stranách. Ani po několika dnech nebylo jasné zda boj o svobodu byl úspěšný. Tato kniha ovšem vypráví úplně jiný příběh 2. světové války.

Hlava XXII je o jedné americké letecké jednotce kdesi v Itálii. Sledujeme zde Yossariana a další letce v jejich každodením boji o svůj život. Nejenže musí přežít proti Němcům, ale musí si poradit i s ještě nebezpečnějšími veliteli a jejich nařízeními.

Yossarian je v podstatě Benjamin Franklin Pierce ze seriálu M*A*S*H, akorát místo sešívání lidí dohromady, na ně shazuje z nebe bomby. Svůj úděl nesnáší zrovna nejlépe, a přemýšlí jak se co nejrychleji dostat zpátky do USA. Bohužel je tu Hlava XXII – nařízení, že každý kdo je blázen má nárok na návrat domů, ale sám osobně musí předložit, že je blázen a že chce odejít z války. Jenže každý kdo nechce válčit, je považován za naprosto normálního, protože má pud sebezáchovy a tudíž se domů nikdo nikdy nedostane.

V době vydání byla kniha určitě revoluční, jako jedna z prvních dala pohled na válku jako na něco zbytečného a vojáky nevykreslovala jako hrdiny ochotné umírat za Sryčka Sama. Ovšem z dnešního pohledu se nejedná o nic výjimčného a kniha za ty léta od vydání ztratila podstatnou část svého kouzla.

Příběh zde takřka neexistuje a více méně se jedná o nahodilé anekdoty z vojenského prostředí. Některé histoky a situace jsou opravdu vtipné a dokazují autorův smysl pro humor. Jiné jsou, ale zbytečně dlouhé, a humor postrádají. Naštěstí těch prvních je více. Vtipné přběhy občas střídají vážnější situaci, které jakoby nám chtěli připomenout, že válka je zlá, ale hned v další kapitole se většinou přesuneme do vyjetých kolejí.

První polovina knihy, kdy všechny absurudní situace jsou pro nás nové, je velmi podařená. Bohužel postupem času si zvykneme na autorův styl psaní a začneme očekávat jak se postavy zachovají (pokuď možno co nejvíce debilně) a víceméně víme co bude následovat.
A to jsem se ještě ani nezmínil o množství postav. V knize vystupuje zhruba polovina spojenecké armády, nebo alespoň mi to tak přišlo, protože v těch mnoha a mnoha podobných jmen vojáků jsem dokonale ztratil a našel jsem se až ke konci.

Joseph Heller – Hlava XXII 65%

Další recenze na www.mojeknizky.estranky.cz

Vincos
31.07.2016 4 z 5

Od první chvíle mě knížkou provázel Čtvrtníček v roli Yossariana. Vzhledem Asyřana sice nepřipomíná ani trochu, ale některé scény jako by byly napsány přímo pro něj (např. scéna, kdy si Yossarian v rouše Adamově dojde pro vojenskou medaili)

Než jsem si knížku přečetl, někde jsem zaslechl, že to je "něco na způsob MASHe". No, s MASHem to má určitě společnou protiválečnou náladu, ale Hlava XXII je daleko odvážnější a upřímnější; Hawkeye často lituje jak americké vojáky tak obyčejné Korejce, trochu hraje na city. Útočí na válku jako takovou, ale i přesto si sem tam střihne nějakou tu patriotickou poznámku.

Yossarian naproti tomu střílí do vlastních řad - do generálů, plukovníků a různých kariéristů, kteří si na válce chtějí namastit kapsy. Yossarianovi je ve výsledku úplně fuk, proti komu to vlastně bojuje, kdo je ten dobrý a kdo špatný, hlavní je, vyváznout z toho blázince naživu.

Hlava XXII je skvělou protiváhou takových těch válečných dokumentů a hollywoodských trháků, ze kterých má člověk pocit, že každý voják Spojenců byl štěstím bez sebe, když se měl postavit Geršákům, protože přece bojoval za dobrou věc. Skutečnost je taková, že ve chvíli, kdy vám šrapnel roztrhá kamaráda přímo před vašima očima, tak se vám ty ideály hodně rychle rozplynou a uvědomíte si, že jste jenom jedna prťavá nevýznamná součástka obřího kolosu.

czarba
17.07.2016 4 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se zorientovala v autorově způsobu vyprávění a zezačátku jsem si říkala, jestli knihu přes ten propletenec postav a příběhů vůbec dočtu. Nakonec jsem ji přelouskala ani nevím jak. Po celou dobu čtení se ve mně mísily dva pocity - chvílemi jsem se opravdu bavila nad absurditou popisovaných situací, chvílemi jsem kvůli té absurditě a bezmoci, která z některých stránek přímo kříčí, měla chuť knize a jejím postavám namlátit. To jenom svědčí o tom, jak dobře je napsaná :-) Knihu mám půjčenou z knihovny, ale určitě si seženu vlastní. Je to kousek, který stojí za to mít doma. Určitě doporučuju si ji přečíst.

SmrdějTiKuliska
14.07.2016 5 z 5

Krásně a úsměvně popsaná absurdita války.
Pravda, někdy na začátku jsem knihu odložil, zkrátka jsem se nemohl přinutit pokračovat (a asi i proto,že začínalo zkouškové) a až po nějaké době jsem se k ní vratil. A ikdyž jsem si spoustu postav a děje nepamatoval, vůbec to nevadilo. Yossarian, svým způsobem tragická postava člověka, která nechce nic jiného než přežít a dostat se pryč z té propadené války, mě naprosto fascinoval. Občas byl doslova jedinej ,,rozumnej" v táboře bláznů. Yossarian má prostě neuvěřitelnou touho přežít, nechce padnout za vlast ani za generála Dreedla. Taky co by z toho pak měl? Pěkně popsány osobní zájmy důstojníků a jejich odstup od posádky. Heller si s lehkostí dobírá americké stereotypy a nacionalismus, kterým je protkáno spousta poválečných děl, a který je v americké společnosti cítit dodnes. Bavily mě i překvapivě hluboké a zajímavé psyhologické profily osob (Kaplan aj.)
V dnešní době dost mrazivá a aktuální knížka.

AnetaKor
07.07.2016 2 z 5

Příběh se mi vůbec nelíbil. Je to taková kombinace MASH a Zlatého telete, jen je to až příliš surové... Místo aby bavila, tak mi přišla studená. K dočtení jsem se musela přemlouvat. Tento styl asi není pro mě. Jediné, co mě opravdu pobavilo, byla část o doktorové manželce. Ta má ode mě palec nahoru.

petra1394
05.07.2016 5 z 5

Už teď vím, že ji přečtu znova. Zaklapla jsem ji a hned se mi začalo stýskat po Yossarianovi, kaplanovi, majoru Majorovi, Natelym.. prostě ji musím přečíst ještě jednou! U některých pasáží jsem se musela nahlas smát i v kupé ve vlaku. Je to veselé i smutné, absurdní i pravdivé.

marukm
14.06.2016 3 z 5

U některých pasáží jsem se zasmála, přesto je můj celkový dojem rozpačitý. Četla jsem "násilím", pořád jsem čekala na nějakou (metaforicky řečeno) bombu.:-)

Rawen616
08.06.2016 4 z 5

„Mládenci! Jste američtí důstojníci. Důstojníci žádné jiné ar­mády na světě nemohou tohle o sobě říci. Dobře se nad tím zamyslete.“ Tahle hláška mě asi nikdy neomrzí:-)

Další legenda dočtena a nakonec jsem spíše zklamán. Humor tam je, i když ho mohlo být víc. Absurdity tam je na rozdávání a mrazivé a depresivní je to také. Ale nakonec mi to prostě celé nějak nesedlo. Myslím, že kdyby to bylo kratší, tak by celé sdělení knihy vyznělo lépe a bylo údernější.
Zpočátku mi vyhovoval i zvláštní styl kapitol, kdy se každá věnuje nějaké té vojenské postavičce a událostem okolo a celé je to nechronologické, takže události kterým nerozumíte se vysvětlí až někdy později u příběhu jiné postavy atd. Ke konci mi to naopak začalo připomínat spíš Franze Kafku a bylo těžké rozeznat jestli se děje to co se děje a nebo se Yossarian prostě zbláznil. Nejspíš to byl účel ale jako celek mne kniha zkrátka moc nevzala. Dám čtyři, i když víc by se asi hodily tři hvězdy. Ale za těch pár geniálních hlášek a myšlenek je ta jedna navíc.

BLeeCraleek
20.05.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Četla jsem ji tak 10x a určitě si ji zas přečtu. Líbí se mi ten humor a ironie.
Musím teda přiznat, že když jsem ji šetla poprvé (někdy během střední školy - cca 18 let) tak jsem tak do půlky knihy strašně trpěla, vůbec jsem to nechápala, kapitoly jako samostatné povídky se daly, ale celkový příběh veškerý žádný, vůbec jsem se neorientovala... ale potom! Když části příběhu (skládačky) začaly zapadat do sebe jako dokonalé puzzle... úúú perfektní.

Hecate23
11.05.2016 5 z 5

Na této knize se mi líbilo spojení humoru a tragedie, obzvlášť v prostředí druhé světové války. Při čtení jsem opravdu brečela (a to nejsem žádná cíťa) někdy smíchem a někdy asi lítostí. V absurditě hlavy XXII je až tragikomická podobnost s počínáním některých politiků =D .

Anne42
02.05.2016 4 z 5

Myslím, že je lepší si to přečíst několikrát, protože člověk se v množství tolika postav ztrácí. Na začátku jsem si říkala, že to asi nedočtu, protože jsem se v tom právě trošičku začala ztrácet, ale vydržela jsem a stálo to za to. Dokonalý humor, dokonale absurdní. A ta úplně poslední věta...:-D

WeeWar
19.04.2016 5 z 5

Klasika. Skoro az jednohubka, i kdyz napoprve (20let veku?) to myslim dost drelo. Da se cist vicekrat (ja jiz 3x).

Cerno cerne satiricky "otvirak na oci" vsem reality neznalym milovnikum a obdivovatelum valek, bojuvek, zelene/rude/hnede masinerie a dnes snad i vlasteneckeho a civilizacniho ozbrojeneho boje se vselijakym neradstvem, ovsem jen a vyhradne zpoza monitoru pocitace a v bezpeci domova:)

quentos
08.04.2016

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Chytlavý styl, břitký humor i kousavá ironie mně absolutně sedly...

Terien
04.04.2016 5 z 5

Od té doby co jsem se naučil číst tak má mysl vězí v literatuře a zažívám hromady dobrodružství a životních příběhů. (Tím jsem jen chtěl napsat, že už to bude pěkných pár titulů :) )
Hlavu 22 jsem četl zatím nejméně 10x a to proto, že ji považuji za nejvtipnější knihu se kterou jsem se kdy setkal.
Vždy když ji někomu popisuji, tak mu říkám ať si vezme seriál M*A*S*H, smíchá je s Monty Pythony a tak získá zhruba přestavu co čekat. Tolik naprosto kouzelných postav jako třeba velitel Major Major Major Major, Náčelník Bílý Polozub a spousty jiných...Tohle se prostě jen tak nevidí.
Je to kniha o absurditě vojenských nařízení,byrokracii, lidské hlouposti, válčení a zbytečném umírání. Jestli jste zatím nečetli a dost jste přišli. 5 hvězdiček je na toto dílo málo.

Fantýna
26.03.2016 4 z 5

K této knize mám různý vztah v průběhu děje. V prvních kapitolách jsem věděla, o co se jedná. Postupem času, jak postavy přibývaly, jsem nevěděla, o čem příběh je, protože jsem se v tom nějakým způsobem ztrácela. Teprve v prostředku jsem pochopila, co se děje. Knížka se mi líbila, a můžu ji jenom doporučit. Nejlepší je to, že prostředí děje není jenom bojiště. Další úžasnou věcí je i to, že se každé postavy chovají jinak, takže je člověk může porovnat, jak se staví k válčení atd.

ttpnkov
22.03.2016

Kniha má skvělou myšlenku, příběh a postavy jsou taky vcelku sympatické. Ze vší té ironie v kontrastu s tragédiemi, které se zde odehrávají, mě místy mrazilo (za což nejspíš také můžu vděčit podrobným popisům všech "masakrů"). Popisy ale měly jednu velkou chybu a tou bylo užití nekončících souvětí, ve kterých jsem se neustále ztrácela. Dalším nedostatkem je potom přeskakování mezi postavami a jejich příběhy. Zvyknout si na tyto jevy mi trvalo přes 300 stránek. Celé to možná byl jen důkaz toho, že nejsem tak zdatný čtenář, jak jsem si myslela. A nebo fakt, že je pomyslná Hlava XXII na tenhle kousek aplikovaná víc, než se na první pohled zdá.

Luvák
11.03.2016 3 z 5

Při první četbě před deseti lety mě to okouzlilo, při druhé méně.

niknikita
10.03.2016 2 z 5

Ach jo! Několikrát jsem se pokoušela číst a několikrát to odložila...opět"