Hlava XXII

Hlava XXII https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403/bmid_hlava-xxii-DIX-403.jpg 4 2404 357

Hlava XXII série

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností – román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády, je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. – Zfilmoval Mike Nichols (1970)... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Catch-22 , 1961

Bear Reader
27.12.2013 5 z 5

Knížku jsem četl prvně velmi dávno. Poprvé jsem se u ní dá se říct válel smíchy. Každé další čtení mi přišlo méně a méně veselé. Ta bezmoc lidí vystavených válce a armádě je hrozná a nezachrání to ani styl vyprávění. Kniha je samozřejmě skvělá, o tom nelze pochybovat. Docela by mne zajímalo jak to p. Heller pojímal, zda jako humor, nebo tragikomedii. Já mám doma vydání z roku 1964, které jsem podědil po bývalém důstojníkovi ČSLA, než propadl u normalizačního pohovoru, i s věnováním ZV ROH VÚ 3992. To jsou věci, co? Vojáci dávají vojákovi knížku odhalující celou absurditu armády. I když oni to tehdy určitě viděli jinak, tak nějak ideologicky, že. To by se v naší lidové armádě stát nemohlo, ale ta "svoloč amerikanskaja" to je jiná.

H.A.R.R.Y.
03.12.2013 5 z 5

Dokonalý protiválečný román.

Osca
01.12.2013 4 z 5

Yossarian je můj oblíbený hrdina, nechápu, jak ho někdo může přirovnávat k Švejkovi, proboha! Nejvíc na románu obdivuju komplikovanou a dá se říct i záludnou kompozici. Čtenář se v ní dlouho nevyzná, ale pak z toho vyleze skvost. A ten humor, ten je fakt absurdní.

Thanyss
04.11.2013 5 z 5

Marně si snažím vybavit knihu, která by ve mně vyvolala takovou salvu pocitů a emocí jako právě Hlava XXII. Smála jsem se, když major Major Major opouštěl svou úřadovnu stylově oknem nebo když Washington Irving vyhlásil válku přídavným jménům v dopisech (nebo to byl Irving Washington?). Popadala jsem se za hlavu při absurdních situacích a při dalším zvýšení počtu absolvovaných letů se mi na tváři počínal objevovat lehce šílený úsměv. Mrazilo mě v zádech, když jsem s Yossarianem nalétávala na Boloňu a kolem se to jen hemžilo smrtícím flakem, toužícím strhnout ta okřídlená monstra zpět na zem. Obdivovala jsem i nenáviděla provianťáka (jeho egyptská bavlna obalená v čokoládě je prostě nezapomenutelná), soucítila a litovala kaplana (jenž bohužel nikdy nepřišel na kloub záhadnému zjevení naháče na stromě za hřbitovem), prožívala jsem poslední chvíle nešťastného bláznivého pilota McWatta a radovala se ze znovuobjevení podivného Orra, který si vycpával tváře pláňaty (protože vždycky chtěl mít ducaté tvářičky).
Kniha o válce trochu jinak. Zábavně i smutně, absurdně i ledově. Zkrátka koktejl všeho možného, který ve výsledku chutná prostě skvěle.

alexpo
30.10.2013 4 z 5

Mě ty válečné romány moc neberou, ale tenhle se mi fakt líbil. Právě pro tu absurdnost v nařízení. A Yossarian mi ani náhodou nepřišel jako Švejk!

AnneEyre
27.10.2013 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem si od téhle knihy slibovala více. Je prezentována jako válečný román, ale už po několika stránkách zjistíte, že válka slouží jako kulisa, a stejně tak by to šlo umístit do jakéhokoliv konfliktu od dob, kdy americká armáda začala využívat letadla. I když to má být jen sled příhod, nevýrazně provázaných souvislostmi, ve finále vzniká jeden obrovský zmatek, ze kterého si čtenář nemůže vybrat nic víc než neuvěřitelně nepříjemný dojem. I když to byl nejspíš částečně záměr autora, mě si zmatenými a rádoby úsměvnými příhodami rozhodně nezískal. Hlava XXII patří ke knihám, které už nejspíš do ruky nikdy nevezmu.

helmiczka
30.09.2013 5 z 5

Takúto knihu som asi ešte nevidel. Veľmi ma bavilo postupné "odkrývanie vrstiev", ktoré síce bez varovania skákalo v čase, ale zároveň aj skvele gradovalo.

Ale uniká mi, prečo by som mal tento román odporúčať ľuďom, ktorí sa zaujímajú o 2.sv. vojnu. Prišlo mi, že vojna slúži len ako kulisa a historické umiestnenie do 40. rokov je nepodstatné.

rose
28.09.2013 5 z 5

Tohle určitě není knížka na jedno rychlé přečtení. Člověk se u ní může smát nahlas, a za chvíli mu běhá mráz po zádech. Je to čtení o absurditě války a rozkladu všeho normálního, který válka přináší. O touze žít a přežít, o přátelství, smrti i nepřeberných variantách lidských povah. Pokud sbíráte citáty a zajímavé myšlenky z knížek, doporučuju číst s tužkou v ruce. Určitě si přijdete na své. Není to lehké čtení, ale stojí za to.

MesLivres
05.09.2013 3 z 5

Musím přiznat, že mi dělalo problém se do knihy začíst. Asi jsem v ní nenašla všechno to, co ostatní čtenáři. Samozřejmě ale i pro mne obsahuje kniha nezapomenutelné postavy a situace - můj oblíbenec je zásobovač Milo a jeho systém přínosný pro všechny nebo Major Major, který byl v kanceláři, jen když tam nebyl :) Za přečtení určitě stojí, ale kultovní válečná kniha to pro mne není.

Chipmunko
21.08.2013 5 z 5

Jedna z najdokonalejsich knih co som kedy cital. Mimoriadne vrele doporucujem ( aj ked nie je len na jedno precitanie ).

Janek
04.08.2013 5 z 5

Výborná kniha, Yo-Yo! Absurdita dovedená ad absurdum. Při četbě jsem se (i v metru) nahlas smála, až jsem měla černé svědomí - na válce přece není nic k smíchu. Ve srovnání s mým oblíbeným Švejkem je pro mě Hlava XXII. snad ještě výmluvnější, hutnější výpovědí o hrůzách války. Asi za nejlepší považuji kapitoly zachycující dění v nemocnici. (např. Voják v bílém a Voják, který viděl všechno dvakrát.)

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Čím víc hořké je pozadí Hellerova humoru, tím víc chutná. Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Jen málokterý titul mě donutí smát se nahlas i v dopravních prostředcích. Hlava to dokáže. Množství postav, postaviček a epizod kolem Yossariana tvoří báječnou mozaiku absurdity, která je všední společnicí moderního člověka.

Azizi
16.07.2013 5 z 5

Naprosto perfektná kniha, ktorá ma zaujala doslova od prvej až do poslednej stránky, aj napriek tomu, že vojnová téma inak nie je nič pre mňa. Niekoľko krát som sa nahlas rozosmiala, naopak pár krát mi vyhŕkli slzy. A pri niektorých situáciách ani neviem, či boli skôr vtipné alebo smutné. Dej pôsobí pútavo, všetko navzájom súvisí a je prepletené do klbka plného prekvapení a absurdít. Silný a nezabudnuteľný zážitok.

Ronin Roujin
03.07.2013 4 z 5

Velice vtipná satira na válku a armádu vůbec.

jezdec
01.05.2013 5 z 5

TOP KNIHA,ČETL JSEM JI VÍCEKRÁT .

Marquis
16.04.2013 5 z 5

Vtipné, smutné, absurdné a geniálne. Hlava XXII. je určite jeden z najlepších vojnových románov, ktoré som kedy mal možnosť čítať. Z takého panoptika postáv a osudov si na sto percent každý vyberie svojho obľúbenca. Mojím je Hladný Joe :)

petrn
09.04.2013 4 z 5

Jak už zde napsalo hodně lidí přede mnou, začátek knihy je otřesný. Já jsem jí prvních cca sto stránek proklínal, nudil se a ztrácel se ve všem. V postavách i v čase. Co kapitola, to nová postava a brzy je tolik postav, že člověk absolutně ztratí pojem o tom, kdo je kdo (navíc, když někdo neví, jako v mém případě, jak jdou po sobě vojenské hodnosti, tak je totálně ztracen). Navíc se vyprávění přesouvá i uvnitř odstavců po časové lince dopředu i dozadu tak intenzivně, že není prakticky možné se zorientovat. To mělo za následek to, že jsem knihu znechuceně odhodil a raději si přečetl nějakou oddychovku v cizím jazyce :) Nakonec mi to nedalo a přecejen jsem se k Hlavě XXII vrátil a za chvíli zjistil, že jsem nebyl dost vytrvalý - záhy totiž došlo k magickému zlomu, kdy z celé té změti začal krystalizovat jednolitý a zajímavý děj, kdy jsem se dokonce začal pomalu orientovat v postavách a ani skoky v čase nebyly tak časté. A najednou jsem zbylých téměř čtyři sta stran přečetl jedním dechem. A jsem za to rád, protože po zmíněném magickém zlomu je opravdový poklad. Bojové scény jsou popisovány tak, že jsem měl pocit, že sám jsem v tom letadle a běhal mi z toho mráz. Do očí bijící stupidita vysoce postavených a nelidskost některých dalších jedinců. Život, nebo spíše živoření ve válkou zkroušeného Říma. A mnoho dalšího.

Edit: Hned poté, co jsem dočetl knihu, jsem jí začal číst znovu - aspoň do té části, kde jsem se začal orientovat - a došla mi jedna úžasná vlastnost této knihy - není psaná lineárně, jak je zvykem, ale je tak trochu jako smyčka, takže začátek knihy logicky nedává smysl (a vypadá náročně a nudně), asi tak, jako kdyby jste otevřeli novou knihu uprostřed a začli číst. Až když dočtete knihu celou a začnete číst znova, tak teprve tom momentě všechno dává smysl a skoro to vypadá, jakoby jste četli pokračování knihy a ne začátek :)

rasputin
28.03.2013 5 z 5

Hlavu XXII. jsem četl mockrát. Nikdy jsem ji nedočetl dokonce a přesto jí znám téměř celou. Roky jsem jí měl na nočním stolku, jako jeho nedílnou součást a občas jsem ji jen tak nazdařbůh někde otevřel a já četl. Geniální kniha od geniálního autora. Sbírku postav v této knize občas potkávám i v reálném životě. Ať je to Yossarian, Milo Minderbinder, náčelník Bílý polozub nebo Major Major Major. A samotný předpis Hlavy XXII. a jeho nesmyslnost a hloupost zažíváme i v běžném životě i dnes.

Mycak
20.03.2013 3 z 5

Chvílemi čtena jen z jakési nutnosti knihu dočíst, chvílemi mě ale náramě bavila. Není to čtení pro každého, dokonce si myslím, že jako povinná četba na střední škole není úplně vhodná. Né všichni vydrží číst dost dlouho,aby nakonec docenili její kvalitu.

Sisi11
18.03.2013 5 z 5

Velmi hezká a absurdní kniha. Kolikrát jsem opravdu cítila výsměch a nebo naopak rozmar. Četla jsem s chutí a to i po nocích, protože se mi Yossarianův příběh z vojenského prostředí velmi líbil.