Hlava 22

Hlava 22 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294347/bmid_hlava-xxii-Y6g-294347.jpg 4 2397 355

Hlava XXII série

„Hlava XXII. Ta mi zamotala hlavu.“ Ve své nejslavnější knize Joseph Heller na základě vlastních zkušeností s armádou píše o světě, v němž je vše postavené na hlavu; a protože absurdita je věčná, zamotal tento skvělý protiválečný román hlavu už několika generacím čtenářů. Odehrává se za druhé světové války a v sérii absurdních epizod vyprávěných z hlediska několika různých postav satiricky napadá krutost a nesmyslnost válečné mašinerie. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je svou bombardovací letkou ze základny na ostrově Pianosa ve Středozemním moři nucen útočit na různá italská města, a stejně jako jeho druhové ve zbrani se snaží udržet si uprostřed válečného šílenství a navzdory absurdním příkazům svých nadřízených zdravý rozum a dostat se domů. Hlava XXII vyšla česky poprvé pouhé tři roky po anglickém vydání v nestárnoucím překladu Miroslava Jindry, a od počátku se i u nás setkala s vřelým přijetím. Možná i proto, že souzní s místní tradicí švejkování.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: ekniha , Plus

Catch-22 , 1961

Fanfanka
Fanfanka
22.03.2023 4 z 5

Klasika ktorá ma vždy poteší !

kurama45
kurama45
22.03.2023 5 z 5

Páči sa mi Hellerov prístup. Netrápi čitateľka nudnými a siahodlhými agitáciami za svoj názor, ba naopak, vyjadruje sa humorom. Bolo to vtipné, hlavne ak máte zmysel pre humor ladený na Pratchettovskú nôtu a nie ste príliš dospelý, ako by povedal Malý princ. A keď som sa smiala, zrazu prešiel príbeh bez varovania do niečo tak vážneho a smutného, že mi stislo srdce. Krásna kniha, jedna z mála, ktorú by som si nedbala prečítať znovu.
Najlepšie (najhoršie?) na tom je aj tak nekončiaca podoba s dianím okolo nás.

meluzena
meluzena
05.03.2023

Chtěla jsem si přečíst tuto kultovní knihu, ale vydržela jsem jen 150 stran. Ta absurdita mě nebavila. Odloženo.

Cojekomupotom
Cojekomupotom
30.01.2023 5 z 5

*Byla to láska na první pohled.*

klmonkaa
klmonkaa
04.01.2023 5 z 5

Toto by malo byť v školách povinné, dá to mnoho každému mladému človeku. Ja som to prvýkrát čítala zhruba vo veku 15 rokov, už v tej dobe som dokázala porozumieť absurdnosti vojny a uniformity, absurdný humor Josepha Hellera v románe Hlava XXII to iba podčiarkoval - tú absurdnosť vojny.

sabina5156
sabina5156
27.12.2022 5 z 5

Kniha popisující absurdnost válečné vřavy i jednotlivých příkazů k ní. Absurdnost postavené hierarchie v armádě a zároveň potlačení individuality člověka ve jménu uniformity a jednotvárnosti. Kniha nám přináší velké množství komických situací, které jsou okamžitě nahrazeny pozvednutým obočím nebo znepokojivým pocitem. To je ale válka, že...Člověk se s ohledem na všudypřítomnou smrt nemůže ubránit pocitu lehkosti, která jej pomalu připravuje o příčetnost. Zároveň ale základní pud sebezáchovy jež mu logicky radí "bát se". Kniha nám tedy nabízí stručnou ochutnávku základních prožitků absurdity války a kluků, kteří jdou na smrt - ale nemají žádná práva, žádný hlas ani nemohou mít vlastní osobnost. Ale jdou tam aby padli za civilizovaný svět.

karaliene
karaliene
23.12.2022 4 z 5

Ani po dočtení se nemůžu rozhodnout, zda kniha byla spíš smutná nebo vtipná. A právě v tom je její síla...

Vuokko
Vuokko
29.11.2022

Joseph Heller je genius. Hlava XXII je geniální. Neuvědomuju si, kdy naposledy jsem u nějaké knihy prožívala tolik emocí. U pasáže se Snowdenem jsem se rozbrečela v mhdčku. Nešlo to jinak. Strach, že Yossorian zemře mě nutil číst takřka bez přestání.

Ač jsou situace neuvěřitelně bizarní dokonale odráží skutečnost. Skutečnost, že válka je na píču a nejvíce trpí obyčejní lidé. Největší nepřítel je válečný systém sám, kterému člověk nemůže utéct, ač se snaží sebevíc.

"Já tomu nemohu uvěřit," volal Clevinger na Yossariana hlasem, který přeskakoval odporem a údivem. "Totální návrat k primitivním pověrám. Pletou si příčinu a následek. Je to stejně pošetilé jako klepat na dřevo nebo držet někomu palec. Ti lidé opravdu věří tomu, že kdyby se někdo v noci přikradl k té mapě a posunul linii fronty za Boloňu, tak by na ten nálet nemuseli. Umíš si to představit? My dva jsme tu asi poslední, kteří si zachovali zdravý rozum."
Uprostřed noci to Yossorian předem zaklepal na dřevo, podržel sám sobě palec, po špičkách se přikradl k mapě a posunul na ní linii fronty za Boloňu.

Rozhodně tuto knihu doporučuji a jednou se k ní opět sama vrátím.

Loohikarme
Loohikarme
04.11.2022 5 z 5

Mnoho lidí dělá tu chybu že od knihy očekává podobnost se seriálem MASH. Společného toho mají jen málo a přesto se jedná o úžasné dílo. Člověk se zde potýká s nezastavitelným návalem absurdností a nepochopilelných situací, a mě to baví. Dílo má neskutečně složitou kompozici a obrovské množství postav, všechny mají zajímavý životní příběch a své problémy. Naročné, ale stojí za přečtení.

martini.ce
martini.ce
09.09.2022

Mojí chybou bylo, že jsem si ji položila na noční stolek. Takže jsem po ní večer sáhla, 3 strany jsem se smála... A pak se mi zavíraly oči. A další den zase. Po pauze jsem vzpomínala, u čeho jsem skončila minule.
... nemůžu hodnotit, ale ostatním doporučuju: je to výborná kniha a zaslouží si být přečtena na jeden zátah! Jinak se kouzlo ztrácí.

Majto
Majto
08.09.2022 5 z 5

Túto knihu nedokážem posúdiť objektívne, bo sa stala sprievodcom môjho života podobne ako Svět podle Garpa či Dharmovi tuláci. Na tieto 3 knihy nedám dopustiť a môžem ich čítať stále a vždy ma znovu bavia a pohlcujú.

Hakate
Hakate
03.09.2022 2 z 5

jedna z klasik a knih k povinné četbě, které mě neoslovily.

radaza
radaza
11.06.2022 5 z 5

Pro mě tato knížka byla v 80.letech zjevení. Její absurdní humor byl lékem pro člověka žijícího v pozdní normalizaci. Četl jsem ji asi 10 x , druhé přečtení bylo nejlepší, poprvé člověk nepochytí spoustu vtipů. Zajímavé je čtení zdejších recenzí. K jedné musím podotknout, tato kniha opravdu není zlá, ostatně jako žádná z Hellerových knih.

Lubošovo
Lubošovo
03.06.2022 2 z 5

Nevím proč, ale myslel jsem si, že Hlava 22 má být vtipná kniha. Je pravda, že občas se tam náznak humoru objevil, ale opravdu jen zřídka a hodně na hraně. Upřímně řečeno, jsem čekal něco jako knižní verzi seriálu MASH, tudíž jsem celkem dost zklamaný. Některé scény jsou celkem drsné a spousta slov dnes už hodně "politicky nekorektních". Nejvíc asi knihu vystihuje přídavné jméno absurdní. Možná se humor a poutavost vytratily s plynoucím časem. Přece jen už je románu přes 60 let.

Lac
Lac
26.05.2022 4 z 5

Z knihobudky ve slovenštině paráda, zase ji tam vrátím. Yossarian je rebel a uvědomuje si nesmyslnost válečné vřavy, kdy papaláši sedí v teple u koryta a v masomlýnku je oddaný trouba. Téma je zpracováno výborně, na můj vkus příliš rozvláčně, proto hvězda dolů. U J.H. je opakování matka moudrosti, tak hvězda plus.

záškodník
záškodník
24.05.2022 4 z 5

Hlavu XXII bych označil za jedno z těch nesmrtelných děl, které v sobě chovají něco, co lze u jiných kousků z této kategorie často snadno popsat či vylíčit, nicméně v tomto případě to jde jen ztěžka. Snad je to ta precizní, promyšlená a hluboká absurdita, která nejen, že dodává celkovému produktu šťávu, ale dodává tak úplně novou rovinu, podle které se čtenář musí zařídit. Humor i satira trefily tu správnou notu, člověk se u toho sakra baví, nebyl moment, kdy by má pozornost polevovala. Tomu napomáhá fakt, že celý román je náramně čtivý a každý charakter něčím specifický. Děj je odlehčený, příjemně plynoucí a konečně, nepříliš esenciální pro konečný zážitek. Ke knize se v každém případě do budoucna vrátím, to avšak teprve, až mě přestane bolet hlava.

Kopretina
Kopretina
21.05.2022 odpad!

Jako mě neoslovil Švejk a jeho humor, tak ani Hlava XXII. Poprvé jsem knihu nedočetla, podruhé si půjčila audioknihu a ani tu jsem nedala.

Lothar.777
Lothar.777
09.05.2022

Trochu mi to tím humorem a absurditou připomínalo Jistě, pane ministře. Na jednu stranu chvilkama trochu drsný, chvilkama trochu chaos, jak se vracel v ději, ale budiž. Moc pěkná přehlídka charakterů, který si z války každej udělali svůj vlastní podník a šli si za tím svým. Tím, že autor válku zažil, asi se dá usuzovat, že některé postavy jsou v podstatě reálné, a tím to je ještě větší peklo. Ale velice pěkně se to dá přenést i do běžného života. Chvilkama teda taky trochu vzpomínky na vojnu, kde si každej přežíval nějak po svým a šlo jen o to, doklepat to do céčka. Ale určitě jsem četl lepší proti -válečné knihy, tohle se hrozně táhlo.

Pítrs85
Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Děsně rozporuplná knížka, navíc ve svém jádru taková... zlá, toho násilí, černého humoru a skoro až nihilismu na mě bylo při čtení skoro až moc. Na druhou stranu válečná mašinérie a vše co je s ní spojené, si nic jiného, než takovouto kritiku, nezaslouží. Oceňuji přístup, s jakým do toho Heller šel (o to spíš, že to byl Američan, navíc, nebo právě proto, člověk, jenž druhou světovou jako voják sám prožil), onu absurditu, nesmyslnost a hloupost, co válka přináší. Hlava XXII jde ale ještě dál a kritizuje kromě válečných konfliktů i člověka 20. století jako takového, konzumní společnost a moc peněz nad lidským životem. Chvílemi jsem se při čtení pousmál, chvílemi dokonce i zasmál, ale jako celek na mě Hlava XXII působila spíš negativně- což byl ale nakonec dost možná i záměr.

nemluva
nemluva
17.04.2022 5 z 5

Je to dobrá kniha, perfektně přibližuje absurditu války. Války v kteří nejsou vojáci žádní superhrdinové, jen odhodlaní blázni, nebo lidé kteří se to jako vojáci snaží přežít. Ve velení potom sociopaté kterým záleží jen na vlastním úspěchu. Lidé kterým na životech vojáků nezáleží, důležitý je pro ně bez ohledu na ztráty osobní prospěch, kariérní postup, či moc. Stojí to za to přečíst i proto, že pro Američany je to důležité dílo, něco jako pro nás Švejk. Pokud znáte seriál MASH, tak tohle by mohl být jeho knižní předchůdce. Dobré je vědět i to, že autor sám na bombardérech Mitchell za války létal. Dílo tedy vychází i z autorových osobních zkušeností, ze situací o kterých slyšel nebo sám zažil. V knize je samozřejmě použita notná dávka nadsázky, která tomu dodává absurdní ráz.