Hlava 22

od:

Hlava 22 https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294347/bmid_hlava-xxii-Y6g-294347.jpg 4.2 2343
Koupit Koupit eknihu
Bazar

„Hlava XXII. Ta mi zamotala hlavu.“ Ve své nejslavnější knize Joseph Heller na základě vlastních zkušeností s armádou píše o světě, v němž je vše postavené na hlavu; a protože absurdita je věčná, zamotal tento skvělý protiválečný román hlavu už několika generacím čtenářů. Odehrává se za druhé světové války a v sérii absurdních epizod vyprávěných z hlediska několika různých postav satiricky napadá krutost a nesmyslnost válečné mašinerie. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je svou bombardovací letkou ze základny na ostrově Pianosa ve Středozemním moři nucen útočit na různá italská města, a stejně jako jeho druhové ve zbrani se snaží udržet si uprostřed válečného šílenství a navzdory absurdním příkazům svých nadřízených zdravý rozum a dostat se domů. Hlava XXII vyšla česky poprvé pouhé tři roky po anglickém vydání v nestárnoucím překladu Miroslava Jindry, a od počátku se i u nás setkala s vřelým přijetím. Možná i proto, že souzní s místní tradicí švejkování.... celý text

Série:

Hlava XXII 1.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: (ekniha) , Plus
Originální název:

Catch-22 , 1961


více info...

Komentáře (348)

Komentáře 348 Recenze 4

zedir
zedir
14.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Četl jsem ji nadvakrát, poprvé jsem zvládl jen asi 30 stran a vůbec jsem nechápal, o co jde a ani trochu mi neseděl její styl. Podruhé jsem to zkusil o několik let později a tak mě pohltila, že jsem nechápal, co jsem na ní tehdy nechápal a s čím jsem měl problém. Jakmile jsem přijal Hellerovo ujišťování, že tolik postav, a zvláště tak originálních, by se na Pianosu nemohlo vejít a zvykl si na jeho pošetilý, satirický, paradoxní a absurdní styl, kniha si mě naprosto získala a já si připadal, že s Yossarianem všechny ty absurdnosti prožívám také. Co jsem na knize zdaleka oceňoval nejvíce jsou všechny ty figurky, které jsou tak barvitě vykreslené. Yossarian, který nechce létat, a tak se snaží dokázat, že je blázen, aby nemusel létat, jenže když požádá o zproštění služby, dokáže, že není blázen, a musí létat a když bude létat dále, je blázen a nemusí létat, ale když požádá o zproštění... Kaplan se zvláštní vizí nahého muže na stromě, Milo, který bombarduje vlastní tábor, doktor Daneeka, který je úředně mrtvý, major Major Major Major, který se vyhýbá lidem a přijímá své lidi v kanceláři jen tehdy, když není přítomen, major --- de Coverley, kterého se všichni bojí zeptat na křestní jméno... a mnoho dalších, absurdních a parádně vtipných postav.

Hlava XXII je americký Švejk. Stejně jako on i Yossarian zde bojuje s nesmyslnou byrokracií, zvrhlými a pokřivenými pravidly, jakkoliv legrační to je z pohledu čtenáře, ale to jen na první pohled. Ve skutečnosti se pod tím vším skrývá sžíravá kritika války, stejně jako ve Švejkovi. Yossarian si uvědomuje, že tento boj nemůže vyhrát, tím zvlášť, že se stále zvedá počet povinných letů, a tak se rozhodne, že jednoduše dezertuje. Nejpůsobivější kritikou války je Snowdenův příběh a ono velké tajemství, které sdělil Yossarianovi.

Knihu jsem četl celou dvakrát a rozhodně se k ní zase chci vrátit, protože jen málo autorů umí vytvořit takovou nálož tak skvělé satiry, aburdnosti a bizarnosti jako Heller.

Lele61
Lele61
05.08.2023 5 z 5

Hlava XXII je Hellerova zřejmě vůbec nejlepší knížka, která ve velké zkratce pojednává o absurditě celé válečné mašinérie. Román je částečně autobiografický, Heller zde čerpal také z vlastních zkušenosti. Takže příběh poručíka Yossariana určitě mohu doporučit k přečtení.


Luigi1
Luigi1
23.07.2023 2 z 5

Tato knha pojednává o životě pilotů bombardových letadel

katerina3502
katerina3502
09.06.2023 3 z 5

Absurdita války, stejně jako ve Švejkovi. Oproti Švejkovi je rozhodně čtivější, jednoduchý styl psaní, ale i tak kniha ke které se vracet nebudu, jednou stačilo. Některé pasáže byly pro mě nepochopitelné, např. když Natelyho děvka byla na Pianose z Říma dřív, než letadlo s vojáky a pak pokaždé věděla, kde Yossariana najít. Takových nonsensů je v knize na mě až přespříliš. Nicméně vystižení toho, že zbytečně umírají lidé ve válce, kterou vedou generálové a důstojníci, kteří se v klidu zavírají ve svých kancelářích, se autorovi velmi povedlo.

666Jitka
666Jitka
01.06.2023 5 z 5

Přiznám se, že na gymnáziu jsem tuto knihu obešla, protože se mi zkrátka do válečné tématiky vůbec nechtělo. Nyní si s odstupem času k takovýmto knihám sem tam nacházím cestu a většinou toho nelituji, i když téma je vážné a smutné, tak historie teprve nedávná přináší intenzivnější dojmy. Toto autobiografické dílo Josepha Hellera je kritikou válek jako takových a je doslova prošpikované absurditou, která je v knize okořeněna značnou dávkou humoru, který má ovšem velmi trpkou příchuť . Hlavním tématem totiž zůstává ztráta iluzí, strach o vlastní kůži a zmar lidských životů ve jménu "čeho, že vůbec ?". Poslouchala jsem na Českém rozhlasu ve skvělém podání Vasila Fridricha.

hanavka
hanavka
29.05.2023 2 z 5

Klasika, která mi bohužel moc nesedla. Kdyby byla o půlku kratší, bavila by mě asi více. Konec mě ale překvapil.

Kopta
Kopta
29.05.2023 4 z 5

Když jsem četl k maturitě, skončil jsem po padesáti stránkách. Najednou v audiu na ČRo naprostá pecka, u kterého jsem se nad onou bizarností nedokázal zastavit smát. Jasně, nějaké pasáže úmorné a zbytečné. Mnohdy ale klenot k popukání.

vlkove
vlkove
27.05.2023 4 z 5

Dobrá myšlenka díla podpořená dostatečnou absurditou se mi zamlouvá. Ocenila bych větší konzistenci díla podpořenou dějovým posunem. Občas na mě kniha působila spíše jako změť jednotlivých absurdních scének propojených hlavním hrdinou, ale to je spíše moje osobní preference, kdy mám raději ucelené příběhy.
Doporučuji i audioknihu vydanou Českým rozhlasem.
Pěkné dílo.

Magiclucy
Magiclucy
18.05.2023 5 z 5

Absurdita války. Bezohlední zabednění velitelé rozhodující o osudech vojáků, kteří jsou nuceni plnit jejich bizarní a nesmyslné rozkazy.
Co nahání větší hrůzu než strašák v podobě mladého vojáka umírajícího v zadní části bombardéru nebo v podobě malé osamělé dívenky potulující se ulicemi Říma, kde brutální násilí je na dením pořádku?
Zoufalství tak velké, že už se tomu v záchvatu šílenství musejí členové letky smát. Nebo prchat do nemocnice předstírajíc bolest jater. Ale i kdyby jste byli ten největší cvok v celé armádě, doktor vás domů nepošle...

Moncele
Moncele
15.05.2023 3 z 5

Poslouchala jsem jako četbu na pokračování na ČRo, i když mám tuto knihu i v papírově podobě, a to už několik let. Nebyla jsem schopná se k jejímu přečtení dokopat, takže jsem formu audioknihy moc uvítala. Vasil Fridrich jako interpret textu byl zvolen velmi dobře, byl to bod, který přispěl k tomu, že jsem text poslechla až do konce. Nebyl to úplně můj šálek čaje, byť uznávám, že poselství této knihy je docela čitelné a shrnula bych to jednou větou: Válka je vůl!

Dani25
Dani25
12.05.2023 5 z 5

Po rokoch som si dala repete, tentokrát audio v češtine. A stojím si za tými 5 * :) Ten pohľad na vojnu cez čierny humor je excelentný. Niektoré pasáže som si pamätala aj po rokoch.
Jestli je na světě něco, za co by stálo umřít, je určitě lepší zůstat kvůli tomu naživu.

MíšaS.
MíšaS.
14.04.2023 2 z 5

Musím se přiznat, že jsem knihu nedočetla. Došla jsem na stránku 100, a dál už to prostě nešlo. Ještě jsem přeskákala jen tak pár kapitol a když jsem zjistila, že celá kniha je psána stylem povídka sem povídka tam, odložila ji. Místy jsem se zasmála, ale většinou jsem si jen říkala, proč je tato kniha tak chválená.

KubaHanzelin
KubaHanzelin
06.04.2023 3 z 5

Absurdistické vyobrazení druhé světové
Místy jsem se zasmál, ale většinu knihy jsem jen protáčel oči a říkal si s čím dalším autor příjde, chápu poselství, ale bohužel mě tato klasika míjí..

Fanfanka
Fanfanka
22.03.2023 4 z 5

Klasika ktorá ma vždy poteší !

kurama45
kurama45
22.03.2023

Páči sa mi Hellerov prístup. Netrápi čitateľka nudnými a siahodlhými agitáciami za svoj názor, ba naopak, vyjadruje sa humorom. Bolo to vtipné, hlavne ak máte zmysel pre humor ladený na Pratchettovskú nôtu a nie ste príliš dospelý, ako by povedal Malý princ. A keď som sa smiala, zrazu prešiel príbeh bez varovania do niečo tak vážneho a smutného, že mi stislo srdce. Krásna kniha, jedna z mála, ktorú by som si nedbala prečítať znovu.
Najlepšie (najhoršie?) na tom je aj tak nekončiaca podoba s dianím okolo nás.

meluzena
meluzena
05.03.2023

Chtěla jsem si přečíst tuto kultovní knihu, ale vydržela jsem jen 150 stran. Ta absurdita mě nebavila. Odloženo.

Cojekomupotom
Cojekomupotom
30.01.2023 5 z 5

*Byla to láska na první pohled.*

klmonkaa
klmonkaa
04.01.2023 5 z 5

Toto by malo byť v školách povinné, dá to mnoho každému mladému človeku. Ja som to prvýkrát čítala zhruba vo veku 15 rokov, už v tej dobe som dokázala porozumieť absurdnosti vojny a uniformity, absurdný humor Josepha Hellera v románe Hlava XXII to iba podčiarkoval - tú absurdnosť vojny.

sabina5156
sabina5156
27.12.2022 5 z 5

Kniha popisující absurdnost válečné vřavy i jednotlivých příkazů k ní. Absurdnost postavené hierarchie v armádě a zároveň potlačení individuality člověka ve jménu uniformity a jednotvárnosti. Kniha nám přináší velké množství komických situací, které jsou okamžitě nahrazeny pozvednutým obočím nebo znepokojivým pocitem. To je ale válka, že...Člověk se s ohledem na všudypřítomnou smrt nemůže ubránit pocitu lehkosti, která jej pomalu připravuje o příčetnost. Zároveň ale základní pud sebezáchovy jež mu logicky radí "bát se". Kniha nám tedy nabízí stručnou ochutnávku základních prožitků absurdity války a kluků, kteří jdou na smrt - ale nemají žádná práva, žádný hlas ani nemohou mít vlastní osobnost. Ale jdou tam aby padli za civilizovaný svět.

karaliene
karaliene
23.12.2022 4 z 5

Ani po dočtení se nemůžu rozhodnout, zda kniha byla spíš smutná nebo vtipná. A právě v tom je její síla...

Vuokko
Vuokko
29.11.2022

Joseph Heller je genius. Hlava XXII je geniální. Neuvědomuju si, kdy naposledy jsem u nějaké knihy prožívala tolik emocí. U pasáže se Snowdenem jsem se rozbrečela v mhdčku. Nešlo to jinak. Strach, že Yossorian zemře mě nutil číst takřka bez přestání.

Ač jsou situace neuvěřitelně bizarní dokonale odráží skutečnost. Skutečnost, že válka je na píču a nejvíce trpí obyčejní lidé. Největší nepřítel je válečný systém sám, kterému člověk nemůže utéct, ač se snaží sebevíc.

"Já tomu nemohu uvěřit," volal Clevinger na Yossariana hlasem, který přeskakoval odporem a údivem. "Totální návrat k primitivním pověrám. Pletou si příčinu a následek. Je to stejně pošetilé jako klepat na dřevo nebo držet někomu palec. Ti lidé opravdu věří tomu, že kdyby se někdo v noci přikradl k té mapě a posunul linii fronty za Boloňu, tak by na ten nálet nemuseli. Umíš si to představit? My dva jsme tu asi poslední, kteří si zachovali zdravý rozum."
Uprostřed noci to Yossorian předem zaklepal na dřevo, podržel sám sobě palec, po špičkách se přikradl k mapě a posunul na ní linii fronty za Boloňu.

Rozhodně tuto knihu doporučuji a jednou se k ní opět sama vrátím.

Loohikarme
Loohikarme
04.11.2022 5 z 5

Mnoho lidí dělá tu chybu že od knihy očekává podobnost se seriálem MASH. Společného toho mají jen málo a přesto se jedná o úžasné dílo. Člověk se zde potýká s nezastavitelným návalem absurdností a nepochopilelných situací, a mě to baví. Dílo má neskutečně složitou kompozici a obrovské množství postav, všechny mají zajímavý životní příběch a své problémy. Naročné, ale stojí za přečtení.

martini.ce
martini.ce
09.09.2022

Mojí chybou bylo, že jsem si ji položila na noční stolek. Takže jsem po ní večer sáhla, 3 strany jsem se smála... A pak se mi zavíraly oči. A další den zase. Po pauze jsem vzpomínala, u čeho jsem skončila minule.
... nemůžu hodnotit, ale ostatním doporučuju: je to výborná kniha a zaslouží si být přečtena na jeden zátah! Jinak se kouzlo ztrácí.

Majto
Majto
08.09.2022 5 z 5

Túto knihu nedokážem posúdiť objektívne, bo sa stala sprievodcom môjho života podobne ako Svět podle Garpa či Dharmovi tuláci. Na tieto 3 knihy nedám dopustiť a môžem ich čítať stále a vždy ma znovu bavia a pohlcujú.

Hakate
Hakate
03.09.2022 2 z 5

jedna z klasik a knih k povinné četbě, které mě neoslovily.

radaza
radaza
11.06.2022 5 z 5

Pro mě tato knížka byla v 80.letech zjevení. Její absurdní humor byl lékem pro člověka žijícího v pozdní normalizaci. Četl jsem ji asi 10 x , druhé přečtení bylo nejlepší, poprvé člověk nepochytí spoustu vtipů. Zajímavé je čtení zdejších recenzí. K jedné musím podotknout, tato kniha opravdu není zlá, ostatně jako žádná z Hellerových knih.

Lubošovo
Lubošovo
03.06.2022 2 z 5

Nevím proč, ale myslel jsem si, že Hlava 22 má být vtipná kniha. Je pravda, že občas se tam náznak humoru objevil, ale opravdu jen zřídka a hodně na hraně. Upřímně řečeno, jsem čekal něco jako knižní verzi seriálu MASH, tudíž jsem celkem dost zklamaný. Některé scény jsou celkem drsné a spousta slov dnes už hodně "politicky nekorektních". Nejvíc asi knihu vystihuje přídavné jméno absurdní. Možná se humor a poutavost vytratily s plynoucím časem. Přece jen už je románu přes 60 let.

Lac
Lac
26.05.2022 4 z 5

Z knihobudky ve slovenštině paráda, zase ji tam vrátím. Yossarian je rebel a uvědomuje si nesmyslnost válečné vřavy, kdy papaláši sedí v teple u koryta a v masomlýnku je oddaný trouba. Téma je zpracováno výborně, na můj vkus příliš rozvláčně, proto hvězda dolů. U J.H. je opakování matka moudrosti, tak hvězda plus.

záškodník
záškodník
24.05.2022 4 z 5

Hlavu XXII bych označil za jedno z těch nesmrtelných děl, které v sobě chovají něco, co lze u jiných kousků z této kategorie často snadno popsat či vylíčit, nicméně v tomto případě to jde jen ztěžka. Snad je to ta precizní, promyšlená a hluboká absurdita, která nejen, že dodává celkovému produktu šťávu, ale dodává tak úplně novou rovinu, podle které se čtenář musí zařídit. Humor i satira trefily tu správnou notu, člověk se u toho sakra baví, nebyl moment, kdy by má pozornost polevovala. Tomu napomáhá fakt, že celý román je náramně čtivý a každý charakter něčím specifický. Děj je odlehčený, příjemně plynoucí a konečně, nepříliš esenciální pro konečný zážitek. Ke knize se v každém případě do budoucna vrátím, to avšak teprve, až mě přestane bolet hlava.

Kopretina
Kopretina
21.05.2022 odpad!

Jako mě neoslovil Švejk a jeho humor, tak ani Hlava XXII. Poprvé jsem knihu nedočetla, podruhé si půjčila audioknihu a ani tu jsem nedala.

Lothar.777
Lothar.777
09.05.2022

Trochu mi to tím humorem a absurditou připomínalo Jistě, pane ministře. Na jednu stranu chvilkama trochu drsný, chvilkama trochu chaos, jak se vracel v ději, ale budiž. Moc pěkná přehlídka charakterů, který si z války každej udělali svůj vlastní podník a šli si za tím svým. Tím, že autor válku zažil, asi se dá usuzovat, že některé postavy jsou v podstatě reálné, a tím to je ještě větší peklo. Ale velice pěkně se to dá přenést i do běžného života. Chvilkama teda taky trochu vzpomínky na vojnu, kde si každej přežíval nějak po svým a šlo jen o to, doklepat to do céčka. Ale určitě jsem četl lepší proti -válečné knihy, tohle se hrozně táhlo.

Pítrs85
Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Děsně rozporuplná knížka, navíc ve svém jádru taková... zlá, toho násilí, černého humoru a skoro až nihilismu na mě bylo při čtení skoro až moc. Na druhou stranu válečná mašinérie a vše co je s ní spojené, si nic jiného, než takovouto kritiku, nezaslouží. Oceňuji přístup, s jakým do toho Heller šel (o to spíš, že to byl Američan, navíc, nebo právě proto, člověk, jenž druhou světovou jako voják sám prožil), onu absurditu, nesmyslnost a hloupost, co válka přináší. Hlava XXII jde ale ještě dál a kritizuje kromě válečných konfliktů i člověka 20. století jako takového, konzumní společnost a moc peněz nad lidským životem. Chvílemi jsem se při čtení pousmál, chvílemi dokonce i zasmál, ale jako celek na mě Hlava XXII působila spíš negativně- což byl ale nakonec dost možná i záměr.

nemluva
nemluva
17.04.2022 5 z 5

Je to dobrá kniha, perfektně přibližuje absurditu války. Války v kteří nejsou vojáci žádní superhrdinové, jen odhodlaní blázni, nebo lidé kteří se to jako vojáci snaží přežít. Ve velení potom sociopaté kterým záleží jen na vlastním úspěchu. Lidé kterým na životech vojáků nezáleží, důležitý je pro ně bez ohledu na ztráty osobní prospěch, kariérní postup, či moc. Stojí to za to přečíst i proto, že pro Američany je to důležité dílo, něco jako pro nás Švejk. Pokud znáte seriál MASH, tak tohle by mohl být jeho knižní předchůdce. Dobré je vědět i to, že autor sám na bombardérech Mitchell za války létal. Dílo tedy vychází i z autorových osobních zkušeností, ze situací o kterých slyšel nebo sám zažil. V knize je samozřejmě použita notná dávka nadsázky, která tomu dodává absurdní ráz.

Wahlker
Wahlker
05.04.2022 2 z 5

Na túto knihu sa dá povedať asi len jedno: strašná absurdita.

karol.cadex
karol.cadex
29.03.2022 3 z 5

No. Chápu, že na krizový situace reaguje každej velmi individuálně a různým způsobem. Někdo hledá v beznaději smysl života, někdo to přetaví do uměleckýho díla, někdo vůči sobě jedná destruktivně.
A pak je tady taková skupinka lidí, co si ze všeho dělá humor. Jenže mně je tohle švejkování a šaškování takový prostě nepříjemný. Ne, že by mi smysl pro humor úplně chyběl, jen některý věci jsou pro mě přes čáru a zbytečný. Ta absurdita tak jako vyčpěla a zbyl jen odér čehosi.
Takže se mi Hlava nečetla dobře, necítila jsem se Yossarianem ani trochu komfortně. A taky nemám ráda ten pocit, když je mi trapně za cizí lidi.

rutto45
rutto45
13.02.2022 3 z 5

Na jednej strane sa jedná o fakt podarené, vtipné dielo, ale na strane druhej, mi rozsah knihy prišiel trochu neprimeraný. Situácie a dialógy vám po čase prídu obdobné, ak nie opakujúce sa. Keby mala kniha o polovicu menej strán alebo aspoň o tretinu, dal by som jej 4* možno 4,5*.

chomic_pisek
chomic_pisek
22.01.2022 2 z 5

Od Hlavy jsem čekal víc. Snad za to může připodobňování ke Švejkovi, kterému podle mého názoru nesahá ani po kotníky. Ačkoli Yossariana chápu, že se zrovna nehrne do letadla, aby se nechal sestřelit nad cizím kontinentem, moje sympatie si svým chováním nezískal. Opravdu vtipných situací jsem zaznamenal po málu, spíš mi to přišlo jako nekonečné mlácení prázdné slámy. Jedna hvězda za ojedinělé opravdu vtipné absurdní situace, jejichž paralely člověk bohužel najde i mimo armádu, a druhá za bojové scény z letadla. Jednak za nahlédnutí do jeho provozu v boji a jednak za nepatetické nakouknutí do mysli palubního střelce.

anonymní.Ilja
anonymní.Ilja
28.12.2021 5 z 5

Absurdita světa je jedním z nejnevyčerpatelnějších zdrojů humoru na světě, do jehož zásob sáhnul Heller a urval velký kus. Válečná mašinérie je absurdní kolos plný podivných lidí a šílených příběhů, které kreativní Heller čtenářům předkládá poutavým způsobem. Druhá světová válka a letecká základna americkým letců. Vítejte.

jakub2199
jakub2199
16.11.2021 4 z 5

Rozhodně zasloužená klasika, myslím, tím samozřejmě, že kniha má zaslouženě statut klasiky. Výraz Hlava XXII spojovaný s absurdními vnitřně kontradiktorními pravidly, jsme dozajista zaslechli všichni a nejinak jsem na tom byl i já. Po letech mi to nedalo a konečně jsem si mnoha lidmi oslavovaný román přečetl. A nezklamal. Příběh plyne a zároveň se kroutí a stáčí jako peřeje, ale bezpochyby směřuje kupředu.
Přirozenost a normálnost s jakou absurdní okamžiky v příběhu působí ve mně evokovaly Kafkovy romány.
Ke konci příběh trochu ztrácí dech, ale rozhodně ne dost na to, aby se plně zastavil a zkazil tak příběh jako takový.

engelmar
engelmar
24.09.2021 3 z 5

Také jsem knihu dlouho odkládal a popravdě řečeno jsem od ní čekal maličko víc, což je asi dáno tím, že je tak světová a nečekal jsem humoristický román, ale nějaký absurdní román ve stylu Franze Kafky.

Ze začátku mi přišlo úplně mimo, postupně, když se nabalovaly příběhy a postavy, začal se objevovat wau efekt, tohle bylo tady, tohle tamto. Vzal jsem jí na milost a dávám tři hvězdy. Nemohu si pomoci a vidím tam hodně paralel se Švejkem a černýma baronama, otázka je, jak moc je to náhodné a jak moc cílené a kdo se nechal kým inspirovat.