Hlava XXII

Hlava XXII https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29286/bmid_hlava-xxii-BFN-29286.jpg 4 2404 357

Hlava XXII série

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností - román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , BB art

Catch-22 , 1961

Pawlisman
05.09.2014 4 z 5

Ačkoliv svým způsobem velice originální a kvalitně provedené dílo s mnohými nadprůměrnými momenty, tak mě nějak neoslovilo. A´t už humorem, nehumorem, který není můj šálek kávy, tak prostě mi román nepřijde taková "pecka" jak na roli světové literatury vystupuje. Dobrý, kvalitní, hodný přečtení, ale s rizikem možného drobného zklamání a také, že se v tom čase dala číst bravurnější díla.

Koňadra
21.07.2014 5 z 5

Geniálne, geniálne, geniálne. Neuveriteľná kniha. Yossiarian nie je kladný hrdina, ako možno niekto očakáva a potom je sklamaný. Na hlavu XXII. treba čas a náladu.

Cacolinka
21.07.2014 5 z 5

K plnému ocenění tohoto skvostu musí člověk asi nejdříve dospět. Taky jsem měla při prvním pokusu o přečtení problémy a děj se mi zdál, při nejmenším, nudný. Potom jsem Hlavu na půlrok opustila. Teď jsem se začetla znovu...a musím říct, že to byla knížka, co mě ohromila. K ději jen jedno: boj jednotlivce proti nesmyslné mašinerii války, kde jsou oběťmi obyčejní vojáci, zatímco jejich nadřízení si jen hřejí místečko a posílají na smrt své jednotky, jen aby sami dosáhli ještě většího úspěchu sami pro sebe.

Dynovy.dzus
15.07.2014 2 z 5

Bohužel. Nijak mě tahle knížka neoslovila a dost mě to mrzí, protože jsem na ní slyšela jenom samou chválu. Ani jsem ji nedočetla, ale myslím si, že mě knížka nebavila spíše z toho důvodu, že jsem ji četla v době, kdy jsem zrovna na tohle téma neměla moc náladu. Chystám se na ní vlítnout znova a dát ji ještě jednu šanci :) .

Targa Dall
11.07.2014 2 z 5

Já to musel odložit po 150 stranách.
Místy to byla legrace, to ano, ale nelíbil se mi ten styl. Nějaké postavy byly silně nesympatické (to byl asi jejich účel) a celkově místy velmi depresivní (také asi )čel). Ale nedal jsem to. Třeba časem.

pobijecmuch
02.07.2014 5 z 5

Další výborný válečný román. Zfilmován v roce 1970 a jednu z postav (kpt. Nately) zahrál zpěvák Art Garfunkel..

kocour_mikeš
28.05.2014 4 z 5

Děj je z počátku rozkouskovaný, po první třetině jsem si už zvykl a už se děje začínají propojovat. Kniha se mi líbila dávám 85%.

Ladys
18.04.2014 1 z 5

Asi jsem se špatně narodil, ale patřím k těm, které styl knihy vůbec nebavil. Nedočetl jsem. A to jsem se snažil, abych v tom našel to, co celý svět. Sorry. Pro mě nula bodů

Abekara
02.04.2014

Hlava XXII mě opravdu pohltila. Na začátku knihy jsem se dost nasmála, ale s přibývajícími stránkami pro mne ubývalo humoru a přibývalo tragiky. Postupné umírání důležitých postav bylo jen jedním z důvodů, tupost některých a bezmoc jiných mi dávala docela zabrat. Cítím nekonečný odpor k Aarfymu za to, co udělal v kapitole 39! Je mi líto majora Majora a kaplana... Opravdu ve mně vyvolala kniha mnoho emocí. Není pro každého, ale kdo se na ni cítí, velmi doporučuji. Jo a vůbec to není podobné Švejkovi.

lesumir
08.03.2014 5 z 5

Hlava 22 fakt pobavila! Absurdita, kterou Heller drží svůj příběh je topová

iva23
24.02.2014 5 z 5

Poprvé přečtená: nic moc, podruhé přečtená: dobrý, potřetí a kdovípokolikáté přečtená: super + hlasitý smích během čtení. Stojí rozhodně za to.

eLeR
12.02.2014 5 z 5

Toto bola veľmi, veľmi dlho moja najobľúbenejšia kniha a Yossarian môj obľúbený knižný hrdina. Viac snáď ani netreba písať.

Morkon
04.02.2014 5 z 5

Specificky zpusob humoru, ktery mne velmi sedi.

pisutka
30.01.2014 5 z 5

Na Hlavu XXII jsem se dlouho těšila a šetřila jsem si ji, až budu mít víc času čtení.
Konečně jsem se dočkala, ulehla jsem s nachlazením a pustila s chutí do toho:-).
Několik prvních kapitol jsem byla zaskočená, a dokonce byla na pochybách, zda budu mít sílu prokousávat se dalšími stránkami. Ale jak kapitoly ubíhaly, začínal ten celý válečný nesmysl dávat smysl. V tu chvíli už jsem byla „chycená“ a bylo nemyslitelné, abych knížku odložila a nedozvěděla se, jak to s Yossarianem a jeho přáteli dopadne. Držela jsem hrdinům palce, aby si v armádní mašinerii udrželi duševní zdraví a vyvázli se zdravou kůží.
Hlava XXII byla po Mladých lvech dalším výborným antimilitaristickým kouskem.
Lze jen doporučit!

adelinka
21.01.2014 5 z 5

veľmi zaujímavá kniha, ale musím povedať, že veľmi ťažko som sa dostávala do deja, až som sa bála, že ju nedočítam....postupne ma tak zaujala, že som nevedela, či sa mám smiať, alebo plakať nad tuposťou niektorých dôstojníkov....Yossarian je skvelá postava a napriek tomu, že sa mi spočiatku dosť ťažko čítala táto kniha, nakoniec hodnotím knihu všetkými hviezdičkami....

lusila
13.01.2014 2 z 5

Pre mňa riadne uletená kniha.

Odehnalka
10.01.2014 4 z 5

S knihou "Hlava XXII" je to prosté - buď Vás baví od začátku do konce a jste unešeni, nebo se od poloviny nutíte knihu číst dál. V mém případě je to druhá varianta. Byla místa, kdy jsem se fakt nudila a velmi těžce jsem se prokousávala popisy a dialogy... A našla se i místa, kdy jsem se skvěle bavila a čtení ubíhalo. Jako (doufám) budoucí knihovnice bych tuto knihu všem nedoporučila, né každý na ni má. Ale Heller a jeho Hlava XXII je svým způsobem geniální a kvalitní dílo, dávám 4 hvězdičky.

Jujkyna
10.01.2014 5 z 5

Knížku jsem několikrát na začátku odložila a tím jsem její čtení protáhla na nekonečně dlouhou dobu, ale pak jsem se k ní vrátila a začetla se do ní. Úplně mě pohltila - jednu chvíli jsem skoro brečela smíchy nad některými pasážemi, další moment by se ve mě krve nedořezal, jak jsem s mrazením po celém těle zuřivě obracela stránky a hltala každé slovo. Nic mě poslední dobou nedostalo tolik, jako právě tahle kniha. Atmosféra války se satirickým nádechem /který je mi velmi blízký/ mě naprosto ohromila. Snad ani nedokážu popsat, jakým způsobem ovlivnila moje myšlenky o válce. Musím přiznat, že válečné knihy nerada čtu, jelikož si vybavuji všechny ty hrůzy a to mě děsí, ale Heller to podal takovým způsobem, že vcelku nevinné vyprávění ve mě probudilo hrůzu úplně jiného rozsahu. Parádní počin, smekám.

panjan
08.01.2014 4 z 5

Ja doporucuju na Dk pouzivani hacku a carek, kniha je opravdu supr cetl sem ji kdysi :)

makovec.h
08.01.2014 5 z 5

Super kniha :) doporucuju :)