Hlas kukačky

Hlas kukačky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363274/bmid_hlas-kukacky-V2V-363274.jpg 5 2075 527

Napínavý příběh o pátrání po tajemství, o němž se i v nejužším rodinném kruhu jen šeptá. Příběh o rozplétání složitých lidských vztahů táhnoucí se hluboko do minulosti. Začalo to už v dětství jako pouhá zvědavost, ale tehdy Kristýně na otázky nikdo neodpověděl. V průběhu let se zvědavost změnila v potřebu odhalit vlastní kořeny a přijít rodinným záhadám na kloub. Už dospělá Kristýna se snaží pochopit jednání svých nejbližších, o nichž si myslela, že je důvěrně zná.... celý text

lagina
16.01.2021 5 z 5

Byla to vlastně taková zážitková hodina dějepisu...A to to píšu bez veškeré ironie, historii jsem na škole milovala... nicméně z této doby tam toho moc nebylo a tak možná hltám každou knihu. Baví mě příběhy lidí, co už žili v našich domech a našich kulisách, ale jejich život, práva, možnosti, teplo, jídlo bylo tak odlišné...
Stejně jako Heřmánkové údolí, chytilo, nepustilo, přečteno jedním dechem.
Snad jen Edita mi nebyla moc sympatická a při scéně v jídelně jsem ji na pár dní odložila a přečetla si jinou knihu, protože najednou toho bylo moc.
Výborné prokleslení charakterů. Ty pohledy ze všech stran - to je dar. Líbilo se mi na tom, jak politika byla blízko a prostupovala osudy ale zároveň to bylo pozadí a nebylo to tak dusivé, jak v jiných knihách. Tahle autorka jde po lidech, jde do nitra, jde do osudu, jde do duše a to se mnou fakt rezonuje.
Děkuju za další velkolepý zážitek.

Adris
16.01.2021 3 z 5

Opět čtivý příběh, na pozadí 2. sv. války, více v něm (oproti Heřmánkovému údolí) je popsána tehdejší politická situace a její postupné důsledky. Zajímavé pro ty, kdo se nenásilnou formou chtějí dozvědět o napadení Československa, a jeho úpadku, více. Musím konstatovat, že se mě osudy hlavních postav nijak nedotkly, a všimla jsem si opakování (charakterově) postav, které byly napsány v Heřmánkovém údolí. Nechci číst o tom samém, jen v jiné rodině a v + - o 20 let rozdílné době.

Zde tedy je hlavní téma orientované na odložení dítěte za války, na hanbu, která doprovázela matky samoživitelky.
Objevuje se zde naivita lásek z románků pro ženy.

Kniha je pro mě lehce nad průměrem, ale na zadek jsem si z ní nesedla.

Evaho73
15.01.2021 4 z 5

Hlas kukačky je ďalšia kniha, ktorá si upútala aj moju pozornosť.
Tri generácie, niekoľko žien s uveriteľným životným príbehom, z ktorých je každá odlišná svojim charakterom alebo postojom k životu. Hlboké rodinné tajomstvá sa vplyvom osudu pomaly odkrývajú a menia ďalšie životné cesty hlavných ženských postáv.
Silné príbehy žien zapôsobili i na mňa, ale tentoraz mi celkom nesadlo ich spracovanie.
Pri čítaní som mala pocit, že autorka mužov vôbec "nemusí" a v celej knihe som našla iba jedného možno dvoch v celku nevýrazných kladných hrdinov. Muži v jej podaní boli iba sami prospechári, násilníci, slaboši, manipulátori alebo týrani. Avšak všetky ženy aj tie záporačky mali vyzdvihnuté vždy aj svoje klady.
Ďalej neboli podľa mňa dobre zosúladené reálne dejiny hlavne z odobia pred a počas druhej sv. vojny s príbehom, kde mi v niekoľkých kapitolách doslova vadili seky príbehu, kde autorka začala opisovať históriu alebo politické názory, ktoré s príbehom až tak nesúviseli.
Inak odhliadnúc od týchto nedostatkov Hlas kukačky radím do kategórie kníh s kvalitnejšim čitateľským zážitkom.

Pavlína197
12.01.2021 5 z 5

Pěkná knížka. Takovéto příběhy mi kdysi vyprávěla babička, o příbuzných, známých či sousedech.

kiki11
08.01.2021 5 z 5

Nevím co říct. Nádherná knížka, prostě úžasná. Miluji tyto příběhy z pohledu několika generací, je to přesně ten žánr, který píše i třeba Alena Mornštajnová. Paní Körnerová píše neuvěřitelně poutavě, dokáže si čtenáře podmanit hned od první stránky. Podařilo se jí skvěle vykreslit charaktery postav, nejvíce jsem si oblíbila Irmu, celou dobu jsem obdivovala její nezdolnou sílu a statečnost. Hlas kukačky je moje druhá knížka od této autorky a díky ní ji řadím mezi oblíbené.

AlenkazAnglie
08.01.2021 5 z 5

Nadherna kniha, precteno dza dva dny :-)

JIKO74
07.01.2021 4 z 5

Osud, směsice charakterů, lidské příběhy ve válečném kotli. Punc skutečného. Trochu více mě nadchl Leopardi kožich, ale tam k vypointování příběhu byla zcela k dispozici autorská licence....
Stojí to za to.

a2jana
07.01.2021 5 z 5

Nádherná kniha a velice čtivá. Moc doporučuju

maryska09
06.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha s ohromně silným příběhem o síle lásky i mateřství. Děkuji za ní

KatyM.
28.12.2020 5 z 5

Krásný příběh o složitosti lidských vztahů. Přečteno jedním dechem.

petule1
24.12.2020 5 z 5

Neskutečně silný příběh jedné obyčejné rodiny se spoustou tajemství, starých křivd a vše si nesou celým životem.

kaja77
19.12.2020 5 z 5

Moc zajímavé čtení..vyprávění podobné knize Jany Poncarové Podbrdské ženy, připomíná mi to i knihy Hany Mornštajnove.... ale co je hlavní, tento druh čtení je prostě můj šálek kávy. A je fajn, že dnes už "maléry" a ohrožení cti mohou řešit dívky jinak než nějakým Josefem Procházkou s červivou duší. Brrrr, ohavný týpek.

Val
08.12.2020 5 z 5

Krásná kniha. Velmi silný příběh o rodinných tajemstvích zasahujících hluboko do minulosti. Přiznám se , že jsem si při čtení několikrát vzpomněla na knihy Aleny Morštajnové , jež se nesou v podobném duchu. Díky paní Körnerová, bylo to úžasné čtení ...

knihomolka1197
08.12.2020 5 z 5

Za tuto knihu autorce moc děkuji!!! Kdybych mohla, dala bych sto hvězdiček. Tuto knihu bych zařadila mezi povinnou školní četbu. Prýávě z této knihy by se školáci konečně dověděli pravdu o druhé světové válce. Jaké lidské zrůdy a hyeny byli Němci. Dnes jim ve škole vtloukají do hlavy jen samé lži a dějiny upravují podle politického trendu. Něuvěřitelně silný a strhující příběh několika žen v této nelehké době je fascinující...

Mona-Lisa
03.12.2020 4 z 5

Osudy žen dvou generací podané vkusnou češtinou. Jde o opravdu nenáročné, rychle ubíhající čtení, kdy člověk otočí poslední stránku a diví se, že už je konec, aniž nedospěl k žádnému závratnému hřebu nebo přelomovému momentu napříč knihou.
A to je hlavní znak tohoto kousku - jde o chytlavé, čtivé peripetie z nelehkých dob (předválečné a válečné časy), které tě nenudí, ale za týden už lovíš z paměti, o čem to vlastně bylo.
Převládající názor - že ženská je na světě proto, aby trpěla a poslouchala svého manžela, frčí už několik generací a na vlastní kůži ho zažiješ s Editou a Irmou.
S Editou se ocitneš u pohraničí a zažiješ odsun Čechů. A hlavně s ní zakusíš plnými doušky název knihy.
Vyloženě mě kniha neurazila ani nelituju času nad ní, ale jsem zmlsaná úderností a jazykovou dovedností jiných českých autorek jako Tučková, Katalpa nebo Hanišová a jednoduše na plné hodnocení dosáhne máloco.
Mé babičce se kniha moc líbila a pro čtenářky, co budou hledat nenáročný román, mám další tip. Hlas kukačky za mě nedosáhl na autorčino Heřmánkové údolí, proto 4 hvězdy.

Martina410
03.12.2020 5 z 5

Krasna knizka o statecnych zenach. Krivdy z detstvi nam mohou narusit cely dospely zivot, bohuzel, ne kazdy ma stesti na spokojenou a milujici rodinu. Knihu doporucuji, precetla jsem ji jednim dechem a nebojim se prirovnat kvalitou ke knizkam A. Mornstajnove.

Annannas
30.11.2020 5 z 5

Knihu jsem doslova hltala. Autorka má opravdu velký dar vyprávění. Vše se postupně rozmotává a naprosto nenásilně do sebe zapadá a stále čtete nebo spíše hltáte další stránky. Pro mě jedna z nejlepších knih.

crazyslunicko
30.11.2020 5 z 5

Bohužel příběh obsahuje naivní dívky, které podlehnou manipulativním mužům a pak si musí nést své následky v životě a bohužel i životě svých dětí, které to navždy ovlivní. Kristýnka zaslechne jednou rozhovor své matky se svou dcerou a vše se pro ni v životě změní. Irma už pak nemá na výběr a musí jí říct alespoň nějakou pravdu. Tu která nejméně bolí. Stát se to v dnešní době, tak to není takový problém. Běžně se to stává.

PavlineCZka
28.11.2020 5 z 5

Pribeh na historickem pozadi 1. A 2.svetove valky me opravdu bavil. Libi se mi autorcino vykresleni pozice zeny v te dobe, prestoze neni bohuzel zrovna stastne... Vsak kdo z nas by si dnes umel predstavit svatbu a straveni zbytku zivota s nekym, kdo se zrovna namanul, abychom neprisly "do hanby"?! Nehlede na to, ze s existenci antikoncepce a interupce by se tomu dalo predejit u mnoha zen.. vzdycky si rikam, jak je mozny, ze se nijak nechranili???!

Grety
26.11.2020 4 z 5

Pěkná kniha, v mnohých aspektech máme teď život lehčí. Dnes, už by jen málokdo strkal hlavu po chomoutu, aby nepřišel do hanby. Nehledě na dostupnost antikoncepce. Skoro se člověku zdá, že to už ani není pravda.