Hladové hry

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Minulost... Saul Laski, lapený v kleci Hitlerova konečného řešení, je jedním z obrovského zástupu lidí předurčených zemřít v nechvalně proslulém vyhlazovacím táboře v Chelmnu. Ač se svému osudu vzepře, stane tváří v tvář zlu staršímu a drtivějšímu než jsou nacisté... Současnost... Když se na základě tohoto setkání odhodlá za každou cenu přežít, vydá se na cestu trvající několik desetiletí, při níž navštíví několik kontinentů a nahlédne do nejtemnějších zákoutí historie dvacátého století. Odhalí tajné společenství bytostí, které pravděpodobně často figurují v pozadí těch nejstrašlivějších a nejnásilnějších světových událostí; bytostí, které zabíjejí na dálku a prostřednictvím zmanipulovaných prostředníků; bytostí obdařených psychickou schopností „používat" jiné lidi: číst jejich myšlenky, podrobovat je své vůli, vnímat jejich smysly, krmit se jejich emocemi, nutit je konat nepopsatelná zvěrstva. Trojice nejmocnějších příslušníků tohoto tajného řádu se pravidelně setkává, aby posoudila a porovnala úspěchy, které zaznamenává při svém promyšleném, krvavém tažení. Ovšem při jednom setkání se stane něco, čeho by se nikdy nenadáli... Saulovo pátrání má brzy dojít cíle a lovci a oběti se setkají v boji, jenž pronikne do samé podstaty lidského násilí a určí budoucnost našeho světa. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/46282/hladove-hry-46282.jpg 4.2178
Série:

Doba mrchožroutů

Orig. název:

Carrion Comfort (1989)

Žánr:
Literatura světová, Horory
Vydáno:, Laser-books (Laser)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (42)

Kniha Hladové hry

Přidat komentář
jaroiva
05.12.2018

Knížka, kniha, trojkniha je zajímavá. První díl mě bavil, druhý už míň, ke konci už jsem ztratila trpělivost. Je to podle mě zbytečně dlouhé.

Melic
28.11.2018

Musím říct, že mi čtení příliš neodsýpalo. Kniha není špatná, ale přišla mi zbytečně natahovaná. Některé okamžiky byly velice dobré, něco se mi zase nepozdávalo. Nenechám se vyburcovat napínavým vyústěním a budu se držet průměrného hodnocení, 3*

Terva
17.11.2018

Jak tomu bylo u tolika mladých lidí, s nimiž jsem se v současnosti setkávala,
nedokázala jsem určit, jestli je opravdu retardovaný nebo jen žalostně nevzdělaný.
Připadá mi, že většina obyvatelstva mladší třiceti let
spadá do jedné z těchto dvou kategorií.

Tato kniha je svazkem trilogie, které jako celek nazval vydavatel Hladové hry. Dokonce to má i jakýsi podtitul Doba mrchožroutů. Nutno dodat, že ani jedna samostatná kniha nemá na obrázku nic z nacizmu ani z druhé světové války. Obálka tohoto svazku je tak parazitující na nacistických symbolech, které jsou v poslední době tak oblíbené u filmařů i vydavatelů knih. Zajímalo by mě, jaký na to měl názor mistr Simmons. Pokud se ho autor české obálky, Jan Doležálek vůbec ptal.

Malá ochutnávka:
Já budu žít pomyslel si Saul Laski, ale magická kadence se potrhala a prchla před smrští tichého, ledového smíchu a vůlí mnohem silnější, než byla ta jeho.


KNIHA PRVNÍ:
Zahájení je prvním příběhem. Je povedené, ale při čtení si připadáte jako na vlnách. Jednou jste nadšení gotickou atmosférou, ale pak kvalita rychle klesá a vy se nacházíte u samotného nudného dna. Takto střídavě dočtete první knihu a polovinu událostí úplně zapomenete.

Jenom proto, že čtete fantastickou literaturu, vám moje neuvěřitelná historka nepřipadne neuvěřitelná? (Zahájení)


KNIHA DRUHÁ:
Střední hra začíná nudným výpisem věcí, které si Melanie musela pořídit. Úplně jsem nechápal seznam a nákup, o kterém nás musel pan spisovatel na dvou až třech stranách informovat. Stejně jsem to všechno zapomněl. V tomto stylu je pak napsaná celá druhá kniha. Jen zbytečné popisování a návraty do minulosti. Děj se ve své podstatě nikam neposunul.

Stovka zasraných agentů a nedokáže sledovat tlustýho bílýho policajta v ghettu plných negrů? (Střední hra)


KNIHA TŘETÍ:
Koncovka je přesně to, co jsem očekával. Stylem se přibližuje knize první, ale je tu nekonečně prodlužovaný konec a řeknu vám, měl jsem sto chutí knihu prostě zaklapnout a nedočíst. Nakonec jsem to ustál. Konec je dobrý, leč silně očekávaný.

Panebože, to mě teda poser. (Koncovka)

Sečteno a podtrženo, za lepší překlad čtyři hvězdy.

Metla
06.11.2018

Je to už několik let, co jsem večery trávila ve společnosti hráčů „Hladových her“ – sledovala jsem životní cestu Saula Laskiho a jeho spalující touhu vypořádat se s válečnými zločiny na židovském národu. Nezůstane při svém putování osamocen, po bok se mu postaví mladá afroameričanka Natalie, pronásledující vrahy svého otce, dále šerif Rob Gentry, který se prostě snaží vše pochopit a jako správný strážce zákona vyřešit. Spousta jiných osob se románem mihne ve více či méně důležitých a obvykle tragických rolích.
Zajímavější však pro mě byla odvrácená strana, ono necitelné zlo v podobě bohatých bělochů se zvláštní Schopností ovládat druhé silou své mysli: Laskiho hlavním oponentem a představitelem nacistické zvůle je německý důstojník Wilhelm von Borchert. Mnohem více prostoru dostala jeho přítelkyně, společnice, známá či jak to nazvat, stará dáma Melanie Fullerová, jejíž duševní pochody umožnil autor sledovat v první osobě. Zvrhle přiznávám: její linii jsem si užívala nejvíce a právě tahle šílená, strašlivá mrcha mi byla ze všech hráčů nejbližší, navzdory všemu jsem jí držela palce:-). Pro ženu méně příjemný byl pohled do prasečí duše producenta Tonyho Haroda, neotesaného otloukánka spolku všemocných a všehoschopných. Ostatní postavy nemá smysl popisovat, většina z nich má roli „pouhých“ obětí a některým záporákům není věnován dostatek pozornosti, aby k nim čtenář pocítil výraznější emoce (maximálně pro reverenda Suttera jsem v sobě objevila víc znechucení, než bych s ohledem k jeho krátkému účinkování čekala).
Většina příběhu se odehrává v USA nějakých 30 let zpátky, Saul však čtenáře sugestivně přenese do Evropy let válečných a Melanie stručně zavzpomíná také na dobu předválečnou. Vzhledem k nabobtnalému rozsahu knihy je střet dobra a zla nečekaně dramatický, plný napínavých scén, zvratů, akce i přemítání. Trochu mi nevoněla striktní černobílost, vyskytlo se pár nudných pasáží, ne vše mělo své opodstatnění, občas selhala logika, někdy si autor pomáhal dost chatrnými berličkami a opravdu nemám ráda, když se z padouchů se superschopností a jejich elitních superjednotek dělají neschopní diletanti... přesto Dan Simmons zvládl tohle ambiciózní dílo s bravurou sobě vlastní.
Také musím pochválit pečlivé provedení knihy, je to skutečně sympatický špalek, kterému byla věnována zasloužená péče – při čtení neruší žádné překladatelské veletoče, překlepy ani hrubky.

1amu
15.10.2018

Není obvyklým zjevem, abych se začetl do více než tří desítek kvalitních komentářů. Činilo mi potěšení číst jak ty 5* - tak i od 3*dolů. Více méně vše podstatné bylo v těchto komentářích řečeno. Nejvíce se mí líbil Ondrula. Bylo by nošením dříví do lesa rozepisovat se dále a knihu pitvat. Je pravdou, že jsem se seznámil s novým autorem (podívám se po jeho dalších knihách). Ale upíři nejsou mé gusto. To raději hlavní hrdina Lee Childa, který si to s padouchy rozdává "na férovku". A přitom ten Prolog knihy byl tak úchvatný...

olle3
24.09.2018

Fanouškům Kinga se jistě bude líbit, ostatním nejspíš taky.

Styl psaní je pro mě osobně až příliš rozvláčný, na druhou stranu se mu nedá upřít sugestivnost a věrohodnost. I když jsem na pár hluchých míst narazil, celkový dojem je víc než dobrý a času stráveného nad devíti sty stranami nelituji. Jsem si jistý, že v budoucnu budu na příběh vzpomínat jako na jeden z těch lepších, kniha zaujme čestné místo v mé knihovně a na drobné výhrady si ani nevzpomenu.

Téma bylo vymačkáno do poslední kapky, schopnosti záporáků využity na maximum. Postavy byly dobré a propracované, bohužel mi však stejně něco bránilo, abych se do nich mohl vcítit. Navíc nebyla žádná z nich tou hlavní a to mi taky vadí.

Nejsilnější částí bylo zcela jistě vyprávění Saula v knize první. Žid ve vyhlazovacím táboře otestoval hranice hrůzy, ze které se člověk horko těžko může vzpamatovat. Utrpení, bolest a beznaděj, kterou postava musela projít, je vyzobrazeno bez nadsázky mistrně.

Bestsellerem dílo asi nebylo, ale za přečtení určitě stojí.


Hodnocení: 4/5
Více recenzí na: Sekerkatomas.cz

lazarus
05.08.2018

Typický Simmons. Epický příběh, megalomanské časové rozpětí a mraky výborně vykreslených postav. Jeho knížky je prostě a jednoduše radost číst už jen pro ten pocit a pomyslnou třešničkou na dortu k tomu Dan přidává promyšlený příběh bez hluchých míst a logických chyb. Vedle Hyperionu a Terroru jde o další nezapomenutelný zážitek ke kterému se tak jako ke dvěma jmenovaným rozhodně minimálně jednou vrátím.

Tess666
23.07.2018

Dějová linka nebyla vůbec špatná, ale dle mého názoru stačila knížka poloviční. a zážitek z ní by byl o dost větší. Brown se zbytečně rozepisoval, kde nemusel a naopak. tam kde to začalo být zajímavé, tam to utnul příliš brzo. ale i přes to, tato kniha stojí za přečtení.

trudoš
17.06.2018

Upíři Dana Simmonse nepijí krev, ale živí se lidskou myslí. A rozhodně netrpí jakýmikoli výčitkami svědomí. Jsou to šelmy, pro něž je život druhých zcela nepodstatný - záleží pouze a jen na tom jejich. Je tedy v celku očekávatelné, že jejich „společenské povyražení“ nebude nic pro slabší povahy.
Hladové hry jsou krutou, smrtonosnou šachovou partií, ve které není vůbec jasné, kdo hraje s jakou barvou. Obě strany konfliktu jsou totiž temné, až z toho bolí oči. Právě spor o dominanci mezi soupeřícími skupinami tvoří ústřední zápletku, do níž ale více než malou měrou zasahují ti, kteří už odmítají být jen bezbrannými oběťmi.
Děj románu se odehrává především v osmdesátých letech minulého století, ale pomocí flashbacků se vrací třeba i do dob 2. světové války. Dokonale propracovaný motiv bestiálního zla, hravě ovládajícího lidské masy, povyšuje jednoduchou hororovou vyvražďovačku na filozofičtější podobenství, v němž má vždycky smysl postavit se mocným a nezůstávat pohodlně jejich loutkami.

ondrula
16.04.2018

Když tady čtu všechny ty superlativy, nedokážu se zbavit dojmu, že jsem četl jinou knihu. Rozjezd knížky je skvělý, to jistě, ale ve zbylých 90% se jedná o zbytečně nastavované žvanění, donekonečna natahované o různé hrátky špionů a bezpečnostních agentur a vše to pomalu a nezáživně směřuje k nevyhnutelné koncovce, která ovšem také není ani zdaleka tak úžasná, jak čtenář ve skrytu duše doufá. On vlastně celý ten motiv šachové hry, na které je kniha vystavěná, je strašně prvoplánovitý a křečovitý - SPOILER ALERT - Nakonec jsem se nedokázal nesmát tomu, jak železným mužem byl ve finále stařičký intelektuál Saul Laski, který sám zlikvidoval řadu žoldáků, zvláštních agentů a psychických upířích monster, a to i v situaci, kdy byl vyčerpán, několikanásobně postřelen, zmlácen a jinak udolán.

Dalamar
03.01.2018

Nutno podotknout, že kvituji volbu nakladatelství Laser-books, které tento román z původních třech knih přepracovalo do jednoho velkého a krásně zpracovaného svazku. Dan Simmons nám zde pro změnu ukazuje, že ani spojení noir detektivky a hororu pro něj není cizí. Obrovské množství postav, rozsáhlost děje, jak časová, tak místopisná, dělá z tohoto románu nesnadné čtení. Koupi knihy však nelituji, už jen z originálního pojetí upírské "mytologie".

tonysty
31.10.2017

První kniha mě velmi uchvátila svým zpracováním a neustálým bojem o přežití Katniss. Chvílemi jsem měl stažený dech v předtuše jak to vše dopadne. Přečetl jsem si ji 3x. Bohužel se to nedá říci o pokračování.

zimela
08.08.2017

Hladové hry jsou mocinky pěkňoučký devítisetstránkový příběh, který Simmons šachovou terminologií rozčlenil v tři celky.
Zahájení. V zahájení je čtenář seznámen s hlavními hrdiny a náramně vypečenou cháskou mentálních upírů, kterým celou dobu jasně vévodí ctihodná lady Melanie, jejíž monology jsou nezpochybnitelným tahounem celého díla.
Střední hra. Tak, střední hru bych zhusta prorubal; v ní se v podstatě na enormní ploše provádí slohové cvičení jak co nejnesrozumitelnějším, mnohozornoúhelným a nechronologicky řazeným způsobem popsat přípravu k dopadení jedné babičky asi stovkou agentů FBI. Nedělám si legraci. Hrozná pasáž napsaná v úplně jiném stylu, kvůli které jsem Hladové hry odložil, abych se je pak jakože přecijen pokusil dočíst - ovšem už obohaceny o onu čupr minihru, kdy v mezidobí zapomenete všechna jména a musíte pak zdlouhavě přemýšlet, kdo že je v tom šíleně zamotaném propletenci kdo. Střední hra se nese v úplně jiném, nezáživném duchu a jak říkám, sekeru na ní.
Koncovka; ovšem pak je tu koncovka ve které se Simmons vrací k našim oblíbeným psychopatům a kde s nimi rozjíždí tóčo natolik apokalyptických rozměrů, že vám prostě po jeho dočtení nezbude, než bezmocně civět, jak je z tématicky béčkové frašky možno vybrousit takový gem.
5 střední hrou silně pošramocených, ale pořád 5 *****

Tyet
21.06.2017

Od Simmonse jsem četla první Terror a ten mě naprosto uchvátil a dodnes má místo mezi mými nejoblíbenějšími knihami. Na Hladové hry jsem se proto velmi těšila. Bohužel to je naprosto průměrný horor, nebylo tam nic, co by mě překvapilo nebo nad čím bych musela přestat číst, položit knížku do klína a přemýšlet. Jediný klad je ten, že děj odsejpá, takže jsem těch 900 stran nebo kolik přečetla za týden. Pro mě dost zklamání, bohužel.

Plague
18.06.2017

První kniha od Simmonse, kterou jsem četl a která odstartovala lavinu jeho dalších děl do jejichž salvy jsem se dostal. Nebudu zastírat, nadchla mě obálka. WW2 mě zajímá obal sliboval zajímavé čtení. Stejně jako u dalších knih (což jsem v té době nevěděl) je celý děj dokonale propracovaný a drží čtenáře doslova pod krkem. Fikce a historická fakta jsou promíchána tak dobře, že by tomu všemu člověk věřil. Tak věrohodně, že si dodnes říkám, jestli opravdu nejsou mezi námi .....

evickakyticka
05.05.2017

U Simmonse nikdy nevím, jestli mě kniha dokonale pohltí nebo ji odložím s tím, že mě absolutně nebaví. Tato patřila do první kategorie. Líbil se mi nápad psychologických upírů, nejvíc mě bavila linka Melanie. Taky budu rozhodně vzpomínat na šachy, jak v první, tak i v závěrečné části příběhu. Na druhou stranu nerada čtu o bang-bang akcích, kde se jen střílí a všechno vybuchuje... Naštěstí to nebylo jen o střílečkách. Oceňuji propracované postavy, jejich propletené životy i celou tu omáčku kolem. Právě ta totiž tvoří podstatu románu, do kterého se máte zakousnout a nepustit.

hodalv
27.04.2017

Neuveriteľný blábol. Bez spádu ,rozvláčne ,opakujci sa dej. Možno ,ak by sa vypustili tri štvrtiny balastu bola by z toho slušná kniha. Bola to moja druhá kniha ,ktorú som nedokázal dočítať, aj keď som sa snažil premôcť.

-Alja-
09.04.2017

Tak tohle mi opravdu nesedlo. Jsem zvyklá knihy dočítat, odložila jsem v životě opravdu tak dvě tři, ale tahle byla vážný adept. Na to, kolik je v ní vlastně akce, mě neuvěřitelně nudila.

Metroušek
05.02.2017

Jeden z absolutně nejlepších inteligentních hororů a thrillerů, a vlastně i románů, jaké znám, navíc v novém, kongeniálním překladu. Jedna z knih v mém Top Ten. Neuvěřitelná jízda! Úžasný nápad v neméně silném provedení! Málokdy označuji knihy za geniální, ale zde nemohu jinak! Jak moc si přeji, aby Dan Simmons napsal ještě pokračování! Hladová stařenka slečna Melanie Fullerová by jistě bravurně protřídila nejedno město i velkoměsto v Evropě a přilehlém okolí... (:-) Pokud se vám bude kniha líbit, vřele doporučuji autorovo Temné léto. Na obě bichle si vyšetřete dostatek času, nebo začnete mít problémy v práci i v rodině. Jsou návykové, asi jako crack. (:-)

ujira
29.01.2017

Ačkoli bych se k četbě tohoto žánru a v takovém rozsahu nikdy neodhodlala, díky audioverzi jsem měla skvělou zábavu na několik pracovních dní a stejně hutný, zajímavý počitek. Autora jsem doposud neznala i když recenze na tuto knihu mne upoutala. Opravdu neobvyklé propojení žánrů, námět neotřelý i když čerpající z minulosti již mnohokrát liter.zpracované, prostě když u knihy mrazí a vlévají se slzy do očí, jde o dobrou četbu.

Hellrampage
23.01.2017

"Guten Tag, mein alte Freund. Wie geht´s mein kleine Bauer?" - oberst (z tejto vety ma vždy zamrazí)

Hladové hry bola moja prvá prečítaná kniha od Dana Simmonsa, no aj keď to nie je jeho najlepšie alebo najvýznamnejšie dielo, kniha je naozaj veľmi dobre napísaná. Simmons píše lepšie než King alebo Barker. Jeho horory sú tak medzi nimi - ako keby si bral to najlepšie z Kinga a Barkera a pridal do toho ešte svoj vlastný kryštalický um (nepreháňa v sexuálnych alebo násilných scénach ako Barker a nie je taký jemný ako King). Hladové hry majú spád, no kniha je na druhú stranu veľmi trpezlivá a od čitateľa taktiež vyžaduje trpezlivosť. Dej budeme vidieť očami niekoľkých osôb - od Melanie, kde autor používa ja-rozprávanie, cez šerifa Gentryho, Natalie, slizkého Haroda alebo Saula (jeho rozprávanie o koncentračných táboroch bolo neopakovatelné, doslova som si ich užíval a hltal každú jednu vetu). Najlepšie na knihe je, že nenudí a autor dokáže posúvať dej prostredníctvom striedania postáv, ktoré danú situáciu vidia najlepšie, a tak v tom nemáte vôbec guláš (ako v postavách, tak v príbehu) a sami môžete rozmýšľať, dumať nad ďalšími pohybmi figúrok v hre. Samotné zakomponovanie šachovnice do hry mi vyrazilo dych, no prvýkrát mi nejak nevyšlo (neviem, či to bolo prekladom alebo mojou chybou). Samozrejme, Nemcov budete zase o ďalší zúrivý stupienok nenávidieť, veľakrát na nich budete počas knihy nadávať, hlavne na obersta (plukovníka) Willyho a celý nemecký manšaft, na ktorom tróni(l) Hitler. Hladové hry sú rozdelené na tri knihy. Teraz ich trošku rozoberiem (môžu sa v nich nachádzať spoilery).

"Nina Draytonová se mnou sváděla verbální souboj vyznačující se směsicí pobaveného pohŕdání a škodolibé vyzývavosti, jemné jako kočíčí drápky zahalené v sametu." - Melanie

V prvej knihe (Zahájení) sa naozaj len rozmiestňujú figúrky po "hracej ploche", dozvedáme sa bližšie info o naších hrdinoch (či už kladných alebo záporných) a hlavne odkrývame tajomstvá schopnosti, ktorú používajú übermenschen (smrtelníci ich prezývajú "upíri"). Už na päťdesiatej stránke kniha naberie zbesilé tempo s Melanie, ktorá v knihe tvorí takú "hlavnú" hrdinku, aj keď ju po prvej akcii dlho neuvidíte.

Druhá kniha (Střední hra) je o niečo (o dosť) akčnejšia. Konečne sa viac dostane na Melanie, ktorá je v hĺbke duše pokojná, no na vonok pôsobí ako stará baba s prasknutým vedením (pasáž s Vincentom nemá chybu). Páči sa mi prelínanie dejových liniek Gentryho, Natalie a Saula a ich odlúčenie a následné snaženie sa znovu spojiť. Akčné pasáže s gangom v Germantowne v čele s Marvinom boli sviežo kontrastné. Slizskú trojku Barent-Colben-Kepler(+ Sutter, ktorý je odený do rúcha baránčieho - s ním sa stretnete ale až v tretej knihe) budete nenávidieť a priať im pomalý, veľmi pomalý odchod z tohto sveta.

Tretia kniha (Koncovka) začína o tri mesiace po posledných udalostiach z druhej knihy. Začína veľmi rozvláčne (je z nich najdlhšia a má cca 400 strán), no o to velkolepejší je koniec. Kladné postavy sa pripravujú na stret so zápornými a ani vy a postavy samé neviete, ako to celé dopadne. Škoda len, že kniha nezachytáva bližšie Hitlera alebo celkovo viac neopisuje "upírov", ktorí nimi vlastne klasicky nie sú.

Čítanie Hladových hier mi pripadalo ako dívať sa na kvalitný, naozaj kvalitný thriller s prímesou fantastiky a hororu. Postavy sú naozaj premakané, ako po opisovej stránke, tak po stránke psychyckej. Krásne si viete všetky osoby v knihe predstaviť - Saul (aj keď nebol černoch) mi pripomínal Morgana Freemana, Gentry zas seržanta Baptistu z Dextera. Veľmi sa mi páčilo používanie nemčiny (keďže som z nej maturoval, aj keď ju neznášam), kniha dostala "germánsky" nádych a atmosféru koncentákov som si vedel živo predstaviť. V knihe je veľa silných scén, kedy autor nešetrí ako kladnými, tak aj zápornými hrdinami, takže každý jeden môže kedykoľvek zomrieť. Pritom jednotlivé postavy jednajú logicky a sami si vyradia svoje možnosti, z ktorých si vyberú, podobne, ako by ste to robili vy. Samozrejme, v knihe je kopec nelogických vecí, no ja nie som ten tym čitateľa, ktorý by sa odkazmi na nich vyžíval :-). Knížka by mohla byť pokojne kratšia, neuškodilo by jej o pár stoviek strán menej. Aj tak si zaslúži vysoké hodnotenie, pretože Simmons svoje rané dielo zvládol naozaj výborne. 90%!

Auf Wiedersehen...

Svatoslav
09.06.2016

Stephen King má své Prokletí Salemu, Bram Stoker svého Draculu a Dan Simmons Hladové hry. Každý z uvedených autorů ve svém díle stanovil v upírském světě jistá pravidla, která se od těch ostatních liší. Přičemž právě Hladové hry jsou tím nejodlišnějším, co na poli krvesajů můžeme najít. Veškerá zaběhnutá schémata jsou smetena ze stolu takovou razancí, že i Bram Stoker by nevěřícně kroutil hlavou. Simmonsovi upíři totiž vůbec nepijí krev, ale živí se zabíjením lidí pomocí psychické manipulace. Žijí mezi námi, vypadají stejně jako každý člověk, ale přeci jsou jiní. Znáte podivný pocit, když vám z ničeho nic běží mráz po zádech? Co když se právě nějaký upír nabourává do vašeho systému a tiše zabydluje v mozku?

Hladové hry jsou především rozsáhlý román o pomstě muže, který díky upírským rozmarům přišel ve druhé světové válce o rodinu a přátele. Autor v (téměř) tisícistránkové bichli prolíná několik dějových linií, až je občas těžké se v nich orientovat. Na povrch vyplouvají nově nabyté skutečnosti. Vyhlazování Židů bylo spíše zábavou lidí vlastnících tzv. „Schopnost.“ Psychičtí upíři mistrně ovládali kohokoli, stačilo otevřít pověstná vrátka v hlavě oběti. Hranice mezi fikcí a historií je zbořena, v imaginaci Dana Simmonse je možné vše.

Čím mi ale mistr udělal ohromnou radost, jsou nezapomenutelné záporné postavy. Někdy v budoucnu bych si docela rád od autora přečetl článek, ve kterém popisuje tvorbu takových legendárních záporáků. V prvé řadě bych chtěl vyzdvihnout geniální antihrdinku Melanii Fullerovou, při jejímž posledním monologu mě pokaždé zamrazí. Silná žena užívající si svého života do chvíle, kdy ji její přátelé hodí přes palubu, a je pouze na ní, jak se zachová. Bude smutně sedět v koutě, nebo zatne zuby a vtrhne do ringu? Melanie Fullerová by se mohla s klidem řadit mezi prvotřídní femme fatale každého dobrého noir filmu. S tím rozdílem, že Melanie není krásná, zato nepředvídatelná a plná intrik.

Kniha není horor, ale spíše dramatický thriller s prvky hororu a sci-fi. To vše okořeňte kriminální linkou, která se postupem stránek rozroste v daleko víc, než byste na začátku tušili. Mistrně zvládnuté akční scény jsou už jen třešničkou na již tak dokonalém dortu. Děj má spád a graduje rychlostí světla. Ač najdeme několik hluchých míst, po přečtení akční sekvence trvající dvě stě stran na nějaké hluché místo zapomenete. Jedinou výtku bych viděl v novém překladu, ač je kvalitnější než překlad původní, stále má spoustu zbytečně kostrbatých míst.

Pokud chcete vědět, jak vypadá román plný moře záporných postav s několika kladnými rybkami, neváhejte! O to více, zdali vás zájímá upír bez tesáků a krve. Shrnuto, podtrženo, Hladové hry se právem řadí mezi legendy žánru. Obrovská škoda, že tento klenot upíří tématiky je u nás tolik opomíjený. Snad se to s novým vydáním změní.

ziriant
11.03.2016

Trochu delší, ale přesto další skvělý Simmons. Délka by sama o sobě až tak na škodu nebyla, jen podle mě způsobuje, že je kniha náročnější ohledně požadavků na čtenáře. Je opravdu potřeba vyšetřit si čas a duševní prostor na to, aby se mohl příběh rozvinout v hlavě. Když se ovšem tyto základní předpoklady podaří splnit, zábava je zaručena.

Patapuf
13.01.2016

Úchvatné čtení... U této knihy není na škodu, že má tolik stran, spíš je to její výhoda... zábava a napětí až do samého konce...

Padla Hvezda
25.10.2015

Skvělá kniha, i přes svou délku. Velmi neotřelý pohled na upíry, sice ne zrovna přitažlivý, ale velmi zajímavý. Willy byl rozhodně moje nejoblíbenější postava.

MikySkjaera
20.09.2015

Vynikající kniha. Vzhledem k předchozím komentářům jsem se trochu bál těch slabších pasáží, kterými se budu muset prokousat, ale nic takového jsem nakonec v knize nenašel. Čtení jsem si užil a skoro mě mrzí, že už jsem dočetl. Vedle Černého léta je to pro mě zatím nejlepší Simmonsova kniha.

Slartibarkfast
19.09.2014

Pokud to srovnám s jinými knihami Dana Simmonse, byla tahle o něco slabší. Je to až zvláštní, protože tohle má být jeho nejlepší dílo. Podle mne tomu tak ovšem není. Nicméně se to celkem slušně četlo, ačkoliv při téhle rozsáhlosti díla se nevyhnul slabším pasážím, kterými se musel čtenář doslova prožvýkat. 70%

sioux
22.12.2013

Na knížce se mi nejvíce líbil obal.

Nakonec jsem to dočetl, ale byla to dřina. Jak skládat valník s uhlím.

Budulman
20.11.2013

Uf... konečně dočteno... a po té extrémně dlouhé době, kterou mi to trvalo musím nakonec stejně říct... To už je konec?
Na začátku jsem měl obrovské problémy se vůbec v ději a postavách zorientovat, knížku jsem na nějakou dobu odložil, abych se k ní po cca půl roce zase vrátil a užil si ji až do konce.
Abych pravdu řekl, některé části knihy byly strašně moc dlouhé, kdy jsem se až těšil na konec kapitoly, jiné měly spád, občas jsem nevěřil vlastním očím a z některých pasáží se mi dělalo solidně šoufl, kdy některé postavy posílali svoji "lidskost" až na samotné dno.
Poslední část už byla slušný akční nářez, sama o sobě utekla jako voda a epilog byl jako vystřižený z amerického filmu :-)
Celou knihu jsem nebral až tak moc jako horor, spíš výlet do psycho hlavy slušně ujeté Melanie Fullerové, sadistického Willyho, chlípného hajzlíka Haroda, odporných praktik stejně postižených šmejdů v tajných službách a dalších na té špatné straně, na druhé straně propracované postavy Saula Laskiho a vyvíjející se osobnosti Natalie a dalších na straně "dobra"
To celé zasazené do naprosto skvěle poskládaného příběhu, který byl až na pár situací naprosto uvěřitelný.
Navíc s precizními popisy snad úplně všeho, každého detailu. (chápu že tohle může někoho nudit, mě to dalo pocit toho, jako bych byl opravdu tam)
Suma sumárum, zážitek na hodně dlouho :-)

Vojta
04.10.2013

Dan Simmons je vlastně schizofrenik. Jedna jeho část je učenec zabývající se seriozními vědeckými tématy a druhá část je nadšený milovník braku. Hladové hry jsou důkazem téhle rozpolcenosti, na některých stranách jsou řešeny vážné otázky holokaustu, morálky, neoddělitelnosti násilí a člověka… A na dalších jenom vystřelit/nevystřelit, utéct/neutéct … Těch „jednodušších“ scén je podstatně víc, což by nevadilo, bohužel některé zavání laciností a jsou obtížné uvěřitelné - zkrátka otravné.
Naštěstí kniha obsahuje i velkou porci skvělých nápadů (týkajících se přímo děje), jako je například ústřední motiv duševních upírů nebo třeba „živého šachu“. Jak jsem ale předtím naznačoval, někdy to dobré trochu zapadá na úkor špatného nebo ne tolik zajímavého. A proto se nabízí otázka, neměl Simmons napsat něco kratšího a méně ambiciózního, co by ale mělo vyrovnanější kvalitu jednotlivých částí? Možná ano, stalo se však něco jiného – Simmons stvořil obrovské devítisetstránkové monstrum. Ale jak už to tak v hororech bývá, měl trochu problém ho zvládnout.