Hlad

Hlad https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482497/bmid_hlad-ZBx-482497.jpeg 4 164 32

Dvojitá porcia temnej imaginácie Jozefa Kariku vychádza ako dvojkniha Hlad/Smäd. Každá z kníh ponúka samostatný zážitok, no pri čítaní oboch nadobúda príbeh nové významové vrstvy. Neprirodzene vysoký muž s kufrom, v ktorom sa ukrývajú tie najhoršie nočné mory, brutálny vrah v žltej vetrovke, strašidelná maska zo starej vrecoviny... Mrazivé rozprávanie zachytáva storočie prízračnej histórie vrchu Čebrať a blízkeho Ružomberka. Autor ho podáva cez majstrovsky vyskladanú mozaiku príbehov, ktoré sa preplietajú v priestore aj v čase. „Táto dvojkniha vznikla inak než moje predchádzajúce romány. Chcel som zostaviť zbierku svojich starších aj nových mysterióznych noviel. Pri práci som si všimol, že vytvárajú súvislé rozprávanie. Podvedomie mi ho dávkovalo dvadsať rokov. Tento objav ma prekvapil, s údivom som odkryl najdesivejší príbeh, s akým som sa doteraz stretol.“... celý text

hanzmb
05.02.2024 4 z 5

Jedná se vlastně o povídkovou sbírku. A psát dobré povídky s kvalitní pointou je opravdu velmi náročné. To se ukázalo ostatně i v této knize. Někde ta pointa chybí, někde ji autor tak naředil, že se hledá jen opravdu složitě. Kniha je tak za 3*, tu další dostává popisovaný region. Loni jsem tu byl už po 24. A každé ráno se díval, jak " Choč kúrí " a s jakým počasím mám na túru počítat. A jestli vše dobře dopadne budu letos v červnu už po 10. zase trávit 2 týdny v Lúčkách. A vzpomenu na Edu Millana, kamaráda a místního rodáka, který mě naučil milovat okolní hory.

orinka3
04.11.2023 3 z 5

Za chvilku aby se člověk bál do těch slovenských hor vyrazit! No, ale teď vážně. Pan Karika se s bravurou a velmi fundovaně pustil do další mystifikace, tentokrát si vzal na mušku Čebrať. Když to porovnám s Trhlinou, tak ta se mi líbila víc. Taky tam šlo o mizení lidí, ale důvod byl záhadnější, protože se tam nevyskytla žádná konkrétní bytost, která to způsobuje, a tím to pro mě bylo strašidelnější. Tady je strašidlo klasické, dvoumetrové, šeredné - takové to, kterým se strašívají malé děti a někdy i dospělí. A stejně, jako v Trhlině, se v knížce míchají skutečná místa i dějinné události spolu s fantazií a záhadnou rourou vedoucí snad až do samotného pekla. Nic pro klaustrofobiky. To, že je od polovičky text postavený na hlavu, mě příliš nenadchlo. Docela bych si ráda početla normálně. Ono stačilo už to střídání časů. Takže hodnotím jako zdařilý průměr, poctivě sepsaný a opatřený věrohodnými odkazy.

koubin007
30.09.2023 4 z 5

Za mě určitě pěkná hororová oddechovka. Některé jsou silnější některé méně , ale jako celek to působí dost přívětivě. Nejsem příznivcem těch závěrečných psychadelickych a filosofických vysvětlivek, kterým stejně nerozumím. Mám raději ponechat čtenáře mírně přemýšlet nad otevrenym koncem. Jediná Karikova chyba je zde snad jedině potřeba všechno dotahovat do nějakého logického konce, čímž to ale vždycky totálně zabije. Ale i tak se to dá číst a pěkně se u toho bát. Doporučuji všem co mají rádi horory. Karika umí psát strašidelně.

konicekbily
24.05.2023 3 z 5

Moje první autorova kniha. Zvláštní styl psaní a rovněž zajímavé příběhy. Nemám na něj ale jasný názor. Zkusím i jiné jeho knihy.

ZÓNA
06.05.2023 2 z 5

Pan Karika je literární umělec. Dovede spojit svoje představy o příběhu s konečnou verzí svého díla. A myslím, že nejde o nedůležitou vlastnost pisatele příběhů.
Tentokrát zabředl do imaginace, která měla čtenáři přirozeně nahnat strach a zároveň v oblasti hororu vytvořit něco ojedinělého.
Ale propojení několika příběhů mi nepřijde až tak potřebné a popisované nechutnosti ne úplně zapadají do celkového rámce vyprávění.
Svoje pocity vyjádřím nejlépe, když vyzdvihnu citace z použité literatury, jimiž pan Karika mínil okořenit svoji knihu. Nejenže použil správné ingredience, on je i velice dobře naservíroval. A mělo jít v podstatě o předkrm k hlavnímu chodu. Nejenže se poté hlavní jídlo nepovedlo ochutit tak dobře jako předkrm, ale hlavně postrádalo kvalitní potraviny.
Ale příměrem končit nechci.
Pan Karika tentokrát nenašel k proporcím příběhu vhodné postavy, a samo o sobě, několik povedených scén na vysoké hodnocení nestačí.

LadaLil
19.03.2023 1 z 5

Karikova Trhlina patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Tato sbírka povídek byla velkým zklamáním. Žádný nápad jen stále se opakující téma a forma vyprávění.

Ivan Kučera
02.02.2023 3 z 5

Začnem tým lepším. Jozef Karika vie písať realistické horory. Nejeden raz majú oporu v dávnej histórii našej krajiny, či už naozaj alebo je to mystifikácia, lež v jeho podaní uveriteľná. Osobne by som od hororu predsa len čakal viac „väčšieho“ nadprirodzena ako napr. v poviedke Biele diery, ktorá tvorí skôr výnimku v zbierke Hlad. Ostatné texty sú samozrejme tiež hororové, ale nejeden raz skôr v náznakoch. To by samozrejme nevadilo, také sú väčšinou lepšie, než samoúčelne explicitné bitúnky. Problém je v tom, že sú na konci zavraždené siahodlhými, miestami už až nečitateľnými (pseudo) filozofickými myšlienkami. Tie nemá šancu nikto pochopiť, ale každý sa to bojí povedať nahlas, aby si o ňom druhí nemysleli, že je hlúpy. Vrcholom je Hmlisko, ktoré začne mrazivo a sympaticky priamočiaro, žiaľ to všetko len preto, aby to autor na konci zavraždil stranami plnými psychedelických haluzí, ktoré ako keby vypadli z Hodgsonovho klasického diela Dům na rozhraní. Viacero úsekov vykazuje dojem „inšpirácie“ a to najmä Kingom (Hmlisko vs. Mikmacké pohrebisko z Cintorína zvieratiek alebo postupné otváranie dvier na fotke vs. postupné približovanie psa na fotke z Kingovej novely Slnečný pes). Našťastie to Karika ako-tak maskuje tvorbou mrazivej, príjemne nepríjemnej atmosféry. Akonáhle opisuje prírodu a počasie, je to jazda. Spravidla to však nedotiahne do úspešného konca a o čo intenzívnejší zážitok ponúkne v prvej polovici poviedky, o to mohutnejšie sklamanie sa dostaví prostredníctvom druhej. Vtedy do deja vstupujú bizarné, za vlasy pritiahnuté, hore spomínané haluze. Ďalej mi vadili neuveriteľní hrdinovia, hoc hrdinovia je nesprávny výraz. Sú to antagonisti, čudáci so smiešnym slovníkom (nasrať, týpek). To narúša dospelú, ponurú atmosféru. Je znepokojivé, že najuveriteľnejšou postavou zbierky je antagonista z Výletu (keď si prečítate, pochopíte). Do negatívnej pozornosti dávam prácu s náhodami (postavy neustále nachádzajú prastaré denníky, zápisníky s kľúčovými informáciami a vchody do podzemia). Text na viacerých miestach vykazuje slabšiu editorskú činnosť: zastarané a úsmevné slová (chtíč, zjojkol som), wtf slovné spojenia (netypický záujem o knihy, parádne podrezaný muž), alarmujúcu logiku (chlap vyhľadáva samotu a tak... začne jazdiť vlakmi???), nesústredenosť (nezmyselná jednovetová zmienka o vlkolakovi na konci poviedky Hlad), nevhodné prirovnania (autor leukémiu prirovnáva k čertíkovi na pružinke, šialené) a podceňovanie čitateľa. To najviac vrazí do očí v poviedke Hlad, v ktorej sa od nás zjavne čaká, že máme byť šokovaní z toho, že maska sa „dedí“ (po tom, čo nám táto možnosť samozrejme okamžite napadla pri explicitnej zmienke o tom, aké obrovské časové úseky sú medzi jednotlivými zločinmi) a kde nám autor ponúkne toľko indícií k tomu, že sa bavíme o „satanovi“, až to bolo komické (muchy). Konce šli ako cez kopirák, takže boli predvídateľné. Obálka skvelá, najmä keď ju „napojíte“ na „dvojku“ s názvom Smäd. Chýbali mi autorove dodatky, v ktorých by sa vyjadroval, za akých okolností tá-ktorá poviedka vznikla, kde bola prvý raz publikovaná atď.

Gracian1964
25.01.2023 4 z 5

Pomerne pútavé poviedky s hustou dávkou stiesnenosti aj strachu. Tradičný Karika, neprekvapil ale ani neurazil.

LittleAndy
21.01.2023 4 z 5

„Hlad“ oproti knihe „Smäd“ pozostáva z viacerých poviedok a noviel, čo je dobré, ale zároveň na škodu. Niektoré príbehy sú pútavejšie a strašidelnejšie, iné naopak celkom vlažné. Oceňujem prepojenie s novelami z knihy „Smäd“ a aj v rámci jednotlivých noviel v samotnom „Hlade.“ Autor opäť ostal verný tomu, čo pozná – slovenské pohoria, príroda, história, psychicky slabší protagonista na zle platenej pozícii :)
Celkovo solídna zbierka, ale autor nedokázal prekročiť svoj tieň, i keď o to sa asi ani nesnažil. Do budúcnosti by som však už od autora uvítal niečo inovatívnejšie.

lapagerie
30.12.2022 3 z 5

Začala jsem Hladem a možná to byla chyba. Unavovalo mě filosofování a "metafyzické" pasáže v některých kapitolách. Žízeň už měla větší spád, příběhy se propojily a objevilo se i Karikovo umění vnést mrazení pod kůži. Celkově mě ale dvojkniha tak úplně nevzala

Martin1974
07.12.2022 5 z 5

Dal som to ako audioknihu a prednes Přemysla Boublíka som si naozaj užil. Vytknúť môžem len dlhé úvahy ( Karika sa odviazal ), preplnené cudzími slovami, ktoré rušili dej..

pohoda58
28.09.2022 3 z 5

Zajímavé, napínavé příběhy.

ujira
10.07.2022 3 z 5

Karika je skvělý když popisuje nadpřirozené přírodní jevy, nádheru a tajemno slovenských hor a přírody, jejich původních obyvatel, když zakomponuje do vyprávění působivé osudy lidí za druhé svět.války, když filosofuje o nesmrtelnosti, posmrtnosti, duši a duchu člověka, ale jeho pokus udělat z magické literatury hororový triller je krokem vedle a výsledek klesne k pokleslé literatuře. A už nepomůže ani slovníková erudice autora v mnoha oblastech. Uvidíme, zda další díla, mne o Karikových kvalitách přesvědčí.

igor6114
12.04.2022 5 z 5

Pohodové čítanie na večer ak sa chcete trochu báť ...ideálne je prečítať obe knihy (hlad a smäd) aby tie príbehy dávali zmysel. Inak vo Vlkolínci som už bol ale po prečítaní tejto knihy by som sa tam pohyboval s vačšou obozretnostou :)

DarthElle
24.03.2022 4 z 5

Krásně se to poslouchalo o noční směnu. Kromě jedné povídky, jsem do toho byla tak zažraná, že jsem občas musela vypadat divně, když jsem zírala do blba se zaujatým výrazem :D rozhodně nezklamalo, potřebovala bych víc audio Kariků!

malagreta
12.03.2022 5 z 5

Dvě povídky už jsem znala, tak mě jejich zařazení do knihy trochu zklamalo, nicméně Biele diery a a Hmlisko byly vydařené, opět jsem v tom a jdu na Smäd. Pane Kariko, jen nás dál nechte, ať se bojíme :-)

Katrinreading
20.02.2022 5 z 5

tohle bylo skvělé! Podmanivá atmosféra knihy mě v noci nutila svítit i když jsem už dávno nečetla

nai.ivka
18.02.2022 4 z 5

Při první povídce Hlad jsem si vzpomněla na Kinga, ráda ho čtu, tohle bylo něco podobného. A pak to bylo jedno za druhým. Jen jsem to radši nečetla v noci.

evineckY
14.02.2022 3 z 5

Poslouchala jsem audioknihu, která mi moc nesedla.
Připadalo mi to, že pán spisovatel měl před sebou slovník cizích slov
a bral to popořadě, jen vkládal slova do příběhu - no právě, že mi to až takový
příběh nepřipadal.

Aileena
23.01.2022 4 z 5

Posloucháno jako audio, Karika po delší době nezklamal, ani výrazně nepřekvapil - taková jeho klasika držící si poměrně vysoký standard. Nejvíce zaujal Hlad a Hmlisko, nejslabší za mě Výlet.