Historie začíná v Sumeru

Historie začíná v Sumeru

V knize je sebráno dvacet pět případů sumerského prvenství u nejrůznějších kulturních a civilizačních jevů v historii vůbec. Sumerové, kteří se neznámo odkud, najednou objevili v prostoru mezi Eufratem a Tigrisem a o jejíchž civilizaci se do nedávné doby prakticky nic nevědělo, jsou v této knize vzniklé na základě překladů celé řady klínopisných tabulek a hlavně jejich fragmentů popsáni vlastně poprve. Před 150 lety o nich neměl nikdo ani tušení a až ve 20. st. se podařilo zjistit bližší podrobnosti o jejich způsobu života a o jejich kultůře. Kramer v této knize shrnul poznatky o této civilizaci, protože jak sám říká „byl už unaven odpovídáním na osobní dotazy celé řady spisovatelů a pisálků, pídících se po té či oné sumerské prvotině a rozhodl se nejdůležitější sumerská prvenství shrnout do knihy a zpřístupnit je tak všem“. Druhé vydání, s předmluvou autora pro české čtenáře...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28264/historie-zacina-v-sumeru-28264.jpg 4.214

History Begins at Sumer (1960)

Literatura naučná, Historie, O literatuře
Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

yenda1
19.12.2014

Zdeněk Mahler: Tehdy jsem si vzpomněl na amerického archeologa Samuela Kramera, který našel v Sumeru deset tisíc hliněných vypalovaných tabulek z doby tři tisíce let před Biblí. A na té nejstarší rozluštil větu: "Kamkoliv pohlédnu, všude na světě jsou stejní pitomci." Tak začíná lidská kultura.

nightlybird
24.01.2011

Kniha jednoduchou a srozumitelnou formou shrnuje základní poznatky o sumerské civilizaci a přes půl století od jejího vzniku je dobrou pomůckou pro seznámení se s historií starověkého Předního Východu, která byla do té doby známa jen velmi kuse, ze zmínek antických autorů a bible. Výsledný dojem nemůže pokazit ani překlad, poplatný poněkud době vzniku českého vydání. Plusem knihy je i fotodokumentace celé řady sumerských artefaktů.

Sumerové Sumer

Samuel Noah Kramer