Historie vlků

Historie vlků https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406581/bmid_historie-vlku-W8f-406581.jpg 3 63 19

Jaký je rozdíl mezi tím, čemu chcete věřit, a čemu doopravdy věříte? A jaký je rozdíl mezi tím, co si myslíte a co nakonec uděláte? Čtrnáctiletá Linda žije s rodiči v zapadlém kraji obklopeném krásnou a drsnou přírodou v blízkosti jednoho z jezer na severu Minnesoty. Rodiče si jí nijak zvlášť nevšímají, a když se do srubu na protějším břehu jezera nastěhuje na první pohled naprosto dokonalá rodinka, Linda se jim nenápadně vmanévruje do života. Začne hlídat čtyřletého Paula a konečně si připadá potřebná a má pocit, že někam patří. Ne všechno je v pořádku. Linda je vtahována do zvláštního způsobu myšlení Paulových rodičů, jemuž není schopna porozumět. Paulův zdravotní stav se zhoršuje, přesto jeho rodiče zdá se o lékařské péči neuvažují. Jak však může dospívající dívka, která o světě neví skoro nic, odvrátit hrozící tragédii?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

History of Wolves , 2017

maty341
03.02.2022 3 z 5

Velmi zvláštní kniha, psaná zajímavým jazykem. Koupila jsem ji dospívající dceři, ale nakonec přečetla sama. Myslím, že by ji kniha nezaujala, i pro mě byl závěr a celkové vyznění (spíše nevyznění) příběhu zklamáním.

josefina_silena
13.10.2020 2 z 5

Kniha byla sice v roce 2017 v užším výběru na Manbookerovu cenu, ale rozhodně nesplňovala kvality, na které jsem v této kategorii zvyklá.

Podle anotace jsem očekávala knihu ve stylu coming-of-age YA, která se odehrává v zapadlé vesnici uprostřed Minnesoty, což není na škodu, protože já mám tento typ YA literatury docela ráda.

Nejsem si vůbec jistá, komu bych knihu doporučila, protože i přes to, že se kniha tváří jako YA, nevím, jestli by pro náctileté čtenářky byla zajímavá. Jako dospělému čtenáři mi zase přišla kniha nedotažená. Ačkoliv kniha upozorňuje na mnoho různých společenských problémů, každého se dotkne vlastně jen okrajově a nejde nijak do hloubky, což myslím knize velmi uškodilo.

Skoky v čase postrádaly veškerou logiku a někdy se mi zdály úplně zbytečné. Hlavní linka příběhu je vyprávěna z pohledu 14leté Lindy, ale půlce kapitol nás autorka často zavede do minulosti i budoucnosti. V těchto časových odbočkách nás seznamuje s dalšími a dalšími postavami, které ale jsou ale často pro další vývoje událostí úplně irelevantní a nebylo jimi potřeba čtenáři plést hlavu.

Dále mě při čtení frustrovalo neustálé zmiňování obchodních značek, kterých bylo v knize zmíněno alespoň 15 a několik z nich opakovaně. Nevím, zda to byl umělecký záměr nebo product placement, ale mě osobně to při čtení velmi rušilo.

Za nešťastný považuji také český překlad. Několik frází mi znělo česky velmi uměle a poznámky překladatele vloženy přímo do textu mi také přišly nadbytečné a rušivé. Vzhledem k tomu, že bylo dílo nominované na Manbooker prize, lze očekávat, že čtenářské publikum bude dostatečně inteligentní na to, aby si poradilo s výrazem jako Still Lake, jehož překlad nebyl pro vývoj příběhu vůbec nutný. Takových poznámek překladatelem bylo v textu více, a za mě opět velmi rušivé.

Na druhou stranu se autorce podařilo v textu hezky vykreslit minnesotskou přírodu a že mi čtení docela ubíhalo. Jen to asi prostě nebyl můj šálek kávy. Celkově hodnotím 30 %.

Ještě na konec jeden spoiler: Rozhodně není vhodné pro dospívající milovnice vlků, protože v tomhle příběhu vlci vystupují jen jako metafora.

annettka1098
07.10.2020 2 z 5

Kniha, která byla v roce 2017 na seznamu Man Bookerovy Prize. Proč? To mi teda vysvětlete! Autorce se musí nechat, že se jí nespíš podařilo napsat příběh očima 14 leté dívky, bez přidaných "dospěláckých" informací. Ovšem nejsem si jistá, zda to nebylo občas příběhu na škodu. Během knihy narážíme na pedofilii či náboženský fanatismus, což jsou témata, která mohla být mnohem více rozpracována. Kniha je napsána velmi zvláštním stylem, kdy je text rozdělen do kapitol a ty jsou ještě rozděleny pomocí puntíků či mezer do oddělených odstavců. Ovšem nějak mi během čtení unikl smysl. Až do konce knihy jsem na pointu nepřišla.

niki-chan
18.09.2020 2 z 5

Popisy přírody, lesa a života zvířat byly ohromné, téměř, jako bych měla vše před očima. Zbytek příběhu byl tak nějak úplně navíc. Tříštění dějových linek mi přišlo násilně vložené, podstata příběhu nebyla využita a postavy byly zvláštní (možná účelně?). Každopádně styl jazyku nic moc, celkem 2 a půl *

Bebe2004
23.05.2020 4 z 5

Vlastně nevím, co si mám o téhle knize myslet. Na jednu stranu jsem se trochu ztrácela, kvůli těm pohledům do minulosti a budoucnosti, ale na druhou mě to neuvěřitelně zaujalo. Myslím, že kdyby to bylo napsané trochu přehledněji, byla by to skvělá kniha.

Rybka125
20.02.2020 2 z 5

popis přírody , místního života a osobnosti Lindy a Paula dobrý, ale zbytek vyznívá naprázdno - neukončeně, co tím chtěl básník říct ?

Kajachow2
07.01.2020 5 z 5

Tyyyjo... No...kde začít... Knihu jsem jednou náhodou objevila v knihkupectví, velmi mě zaujala svou obálkou. No a tak, bez toho, aniž bych se podívala na internet na hodnocení, jsem po ní nakonec sáhla. Ze začátku jsem měla velmi smíšené pocity a tak jsem knize chtěla dát ještě nějaký čas...pravdou je, že pro mě bylo velmi těžké knihu dočíst, protože mě zas tolik netáhla a já jsem se k ní musela nutit
Po nějaké době jsem se začala ztrácet v čase.... Lindě jednou byly čtyři, potom patnáct, najednou dvacet šest... Nějakou návaznost jsem tam viděla, ale bylo velmi těžké se zorientovat.
No a teď teda závěr... Velmi se mi líbilo, jak byla kniha napsaná a jak byla ukončena... přesto se našlo pár chyb, které mi v knize vadily... A to cestování v čase a některé ,, sprosté" výrazy si mohla autorka odpustit (možná to je českým překladem). Neříkám, že to bylo vyloženě vulgární, ale nevhodné to za mě bylo... Každopádně... 5 hvězd! ❤️

Hana46
22.11.2019

Knížka je velmi zvláštní a asi nebýt výzvy nikdy bych ji nečetla. A o tom vlastně výzva je ,číst knihy které bych jinak ani neotevřela.Dalo mi práci se do knihy začíst a vydržet až do konce. Velmi se mi líbilo popisování přírody a i těžkého života Lindy a lidí z okolí.

Dáma s hrnstjm
02.10.2019 3 z 5

Autorka dávkuje kousky příběhu jako dílky puzzle, které tak rád skládá malý Paul. Jenže těch našich pomyslných dílků dost chybí a přimíchalo se sem plno kousků s jiným obrázkem... Příběh je roztrhán do několika linií a narušován postavami, které jsou tam vyloženě navíc - hlavně dívka Lily, u té opravdu nevím, co jejím zařazením autorka naznačovala, kór v kontextu poslední kapitoly (???). Hlavní linka s Paulem a jeho rodiči je velmi znepokojivá, děsivá. Jenže duchovní hnutí Křesťanská věda, které je vší té hrůzy příčinou, je v knize naznačena dost mlhavě, takže to plno čtenářů ani nemusí pochopit, pokud nezačnou googlit... Ale Linda se autorce povedla - takhle protivnou, osamělou, zoufalou, troufalou a správnou puberťačku jsem dlouho nepotkala.

martineden
22.09.2019 4 z 5

Pohltilo mě vyprávění dívky Lindy, která žije obklopená přilrodou a různými osudy svých přátel i rodiny. Moc se mi líbil styl vyprávění a jazyk.

Skřítek77
12.09.2019 3 z 5

Kniha mě na první pohled zaujala svou grafickou úpravou a obálkou, krása! Samotný příběh byl zajímavý, ale chybělo mi hlubší vykreslení psychologie postav, včetně hlavní hrdinky a vůbec mi nevyhovovalo neustálé přeskakování v čase. Význam některých epizod popisovaných v knize jsem vůbec nepochopila. Naopak oceňuji popis prostředí a života v poměrně drsných podmínkách.

ciniminisek
22.08.2019 2 z 5

Na závěr dodám pouze to, že příběh je trošku zvrácený, nesmyslný bez sebemenší špetky emocí. Ačkoliv možná budu jediná a možná taky ne, pro mě tento příběh nemá žádný význam, což je veliká škoda a o to větší, že se okrajově dotýká témat, která jinde hýbou světem.

m.thorand
12.08.2019 1 z 5

Úporná snaha napsat román je cítit z každého slova....

SlamLenka
17.07.2019 4 z 5

Vzhledem k tomu, že kniha je psaná ich-formou a příběh nám vypráví dívka, která to všechno prožila v době svých "-náctin", žádný psychologický rozbor postav jsem nečekala, takže jsem ani nebyla zklamaná. Naopak mi přišlo, že popsané pocity teenagerky jsou velmi autentické, obzvlášť vezmeme-li v potaz její rodinné zázemí a to, jaký měla nebo spíš neměla vztah s rodiči. Byla neukotvená, nejistá, toužila po pozornosti, ale neuměla si o ni správným způsobem říct.
Líbilo se mi i zasazení do prostoru a poměrně neutěšené prostředí, v němž se Linda pohybovala.
Naopak jako negativum hodnotím místy až příliš rušivé neukotvení v čase - příběh by si zasloužil být více lineární.

jasmína
16.07.2019 1 z 5

Kniha si mě bohužel nedokázala získat ......

Alma-Nacida
19.05.2019 3 z 5

Pokud někdo čeká nějaký psychologický rozbor nebo vhled do mysli postav, bude jako já zklamán. Chápu, že peripetie vypravěčky souvisí s traumatem, o němž kniha je, ale zabírají v příběhu zbytečně moc místa a jen ho znepřehledňují. Popis soudu se zdá být už úplně absurdní, zvlášť jeho výrok, ale věřím, že v USA by to možné bylo. Moc nechápu vsuvky s pedofilním učitelem, leda že snad chtěla autorka zdůraznit, že za dobrou pověst se leccos schová.

Agnesita
18.05.2019 2 z 5

Ne úplně tradičně psaný román. Čekala jsem na nějaké "rozuzlení", něco, co dá knize šťávu. Nedočkala jsem se. Škoda, téma i jeho umístění jsou slibná.

kerstyn
17.05.2019 3 z 5

Jako nebylo to špatné... Strašně zajímavá myšlenka a problematika nábožensky fanatických lidí, kteří jdou i přes mrtvoly... Chyběl mi hlubší psychologický rozbor, co s hlavní postavou tenhle zážitek udělá. Pak mi přišlo, že je v příběhu strašně zbytečně moc výplňové vaty - nerozumím, jaký mělo mít význam toho učitele a Lily pro příběh, atd. Co musím pochválit, je obálka!!

KKlara
12.05.2019 3 z 5

Ja nevim... Byka jsem si jista, ze to bude knizka, ktera se mi vryje do pameti jako jedna z tech, co ve mne zanechala stopu. Neco z toho zpusobu vypraveni bylo skvele, styl psani byl tak slibny. Ale ten pribeh me vlastne tak nezaujal. Samotny pribeh, kdybych ho nekomu vypravela chronologicky, by byl zajimavym a neotrelym tematem, ale bylo to nejake moc skakave, az moc nedovypravene.. Bych to sesypala a poskladala znovu a jinak. Skoda.