Historie včel

Historie včel https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284510/bmid_historie-vcel-fj2-284510.jpg 4 860 237

Klimatické kvarteto série

Historie včel je román o vyhynutí včel. William je zklamaný biolog a obchodník s osivem, žijící v Anglii roku 1852. Právě se chystá postavit zcela nový typ úlu, který jemu i jeho dětem zajistí čest a slávu. • George je včelař, žijící v USA roku 2007 a jeho farma bojuje o přežití. On ale doufá, že jeho syn bude pro farmu spásou. • Tao žije v budoucnosti v Číně, v době, kdy již včely vyhynuly. Pracuje na ručním opylování. Víc než cokoli jiného chce pro svému synovi zajistit vzdělání, aby měl lepší život, než je ten její. Všechny tři příběhy se navzájem prolínají, setkává se zde minulost, přítomnost i budoucnost.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Omega

Bienes historie , 2015

ctuvnoci
24.03.2022 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, neotřelé téma, ale zpracování mi úplně nesedělo. Ze začátku jsem byla nadšená, později nadšení opadlo, ke konci se to aspoň zase trošku dalo dohromady. Souhlasím s komentáři, že postavy mohly být více prokreslené. Nevím, proč dvě ze 3 hlavních postav své zklamání řešily rozbitím úlů. Ekologické poselství je fajn.

Atuin
20.03.2022 3 z 5

Kniha zpracovává důležité až bolestně důležité téma, ovšem autorka to podává stylem prostého czytadelka kdy ani s jednou postav neumí dobře pracovat a žádná s postav tak nezanechává hlubší otisk, byť je vše na oko velice znepokojivé. Charaktery jsou namodelované, až vyumělkované stylem " ala 21 st." a do kontextu vůbec nezapadají. Rovina Wiliama je tím úplně celé špatná. Současný jazyk této historické rovině nesedí a byť jako mozaika nemusí kniha fungovat špatně, chybí jí cit pro detail a propracovanost. Dialogy jsou zoufalé a Maja Lunde si na sebe vzala trochu moc. V knize je naplacano dost klišé a v podstatě je to taková červená knihovna. Byť téma je takový pravdivý a mrazivý potenciál, zpracování kulhá a vychází trochu příliš nijako.

SCP
17.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Lidé, kterým se stala, stává nebo jimž se schyluje ke katastrofě spojené se včelstvem. Jak se s ní vypořádávají a jak reaguje jejich rodina.

keselylenka
15.03.2022 5 z 5

Po přečtení mám trochu rozporuplné pocity. Jednoznačně jde o skvělou knihu, ale kdybych ji měla někomu popsat, možná bych spíše řekla, že jde o knihu o vztazích mezi rodiči a dětmi. O otcích a synech. O manželství. O vášních a zklamáních. To samozřejmě včely nevylučuje jen jsem asi původně čekala něco jiného.

Tyn_a
06.03.2022 5 z 5

Naprosto fenomenální příběh, který mě pohltil a pustil až když jsem měla dotčeno. Tři příběhy, které mají něco společného, ale přitom působí naprosto rozdílně.

Velmi se mi líbilo pojetí tématu, zpracování, dramatičnost. I když je nejspíš zřejmé "co, proč a jak, kdy", ale ani to neubírá na mém hodnocení knihy.

Nemůžu se dočkat až si přečtu další knihu autorky! :))

cérka
07.02.2022 4 z 5

Kniha mi byla doporučena a já se do ní pustila bez jakéhokoliv sondování a četby anotace.
Musím přiznat, že jsem očekávala trochu jinou skladbu příběhu a i samotný děj mě velmi překvapil. Ve všech třech příbězích však není mnoho postav a tak jsem si brzo zvykla a časté střídání časů a prostředí mi přestalo vadit.
Nevím zda mohu knihu označit jako ekologický román. Je v ní ovšem tolik alarmujícího poselství až mě to děsí. Výborný počin!
Nejvíc jsem se vždy těšila na příběh vyprávěný Williamem. Rodinné vztahy Tao a George mě velmi tížily a odváděly mou pozornost.

Ps. Na své zahrádce mám každoročně dojem, že hmyzu je pořád dost. Za to návštěv ptáčků v krmíteku je čím dál méně. Už i ti vrabčáci jsou čím dál vzácnější. Ovšem i zde platí výjimky :) Špačků je každoročně požehnaně.

m.valova
29.01.2022 4 z 5

Nevěděla jsem co mám očekávat a musím konstatovat,že mě kniha zaujala.Nedokážu posoudit odbornost,ale každopádně se jen potvrzuje,že příroda je mocná a člověk je
proti ní malým pánem.Už několik let se píše,že ubývá hmyzu,včel,ptactva a živočichů a rostlin celkově,nedokážu si představit kdyby nastal takový kolaps jako je zde popsáno,ale nic není vyloučeno.Co se týče tří hlavních postav,v určitých ohledech se s nimi život nemazlil a každý si prochází vrcholy i pády,tak jako každý normální člověk,nejvíce mě samozřejmě vzal za srdce příběh Tao a v její době a Číně bych rozhodně žít nechtěla.

jopp
18.01.2022 4 z 5

Kniha o lidech a včelách. O tom, jak se lidstvo bez včel prakticky neobejde (za to opačně to neplatí), o nenaplněných očekáváních lidí, o vztazích mezi rodiči a dětmi. Myslím, že kniha dokáže zapůsobit na ekologické cítění mnohem víc, než nějaké hysterické projevy jisté Grety.
Střídání tří dějových linek mi nevadilo, postav nebylo mnoho, tak se nepletly.
Podobné knihy ve mně zanechávají nepříjemný dojem, že lidstvo situaci kolem zachování svého životního prostředí nemá vůbec pod kontrolou a současný zdánlivě stabilní stav je jenom ticho před bouří...

IVANA0123
17.01.2022 5 z 5

Svým způsobem alarmující kniha. Tři příběhy, které probíhají v různých časových rovinách a jemně se protnou až v závěru knihy. Téma mě zaujalo. Společenství včel je fascinující, dokonalé a precizní. A možná proto i křehké a lehce zničitelné. Pravdou je, že jsem si nikdy neuvědomila, jak pevně je provázána existence lidí a těchto malých tvorečků. Můžeme jen doufat, že nedojde k takovým situacím, které jsou v knize popsány. Celkově hodnotím knihu velmi kladně. Skvělý námět a zároveň velké množství informací srozumitelných i pro laiky. Co mi jen občas vadilo, bylo neustálé přeskakování mezi příběhy a mírná rozvláčnost příběhů. Přesto podle mě stojí za to, knihu přečíst. 4,5*
(1/22)

Liilith
17.01.2022 4 z 5

Kniha právem získala řadu ocenění, neboť v sobě nese odkaz pro další generace.
Tři rodiny, tři příběhy, tři historické etapy, které se pravidelně střídají v jednotlivých kapitolách činí příběhy srozumitelnými, i když jsou „prošpikovány“ spoustou odborných informací týkajících se historie včel. Všechny kapitoly jsou zakončeny otevřeným napínavým koncem tak, že má čtenář nutkání přeskočit ostatní kapitoly, jen aby se dozvěděl více.
Kniha je krásně přehledná, psaná srozumitelně i pro laiky, kteří o včelách vůbec nic neví. Budete-li tuto knihu číst pozorně, dozvíte se spoustu užitečných a odborných znalostí ze života včel a včelstev. A to je ta hlavní myšlenka knihy, najít a nenásilnou formou čtenáře donutit respektovat a obdivovat tohoto malého tvora, nejen pro jeho píli a odhodlání, ale hlavně „jako nositelku“ našeho budoucího přežití.

makki.xoxo
10.01.2022 2 z 5

Nemastné. Neslané. Neměla jsem u toho žádné pocity, na které jsem u čtení zvyklá (zvědavost, napětí, radost, smutek..).
Z nějakého pohledu muže být kniha zajimava, ale já bych si ji už znovu neprecetla. Jsem zklamana a očekávala jsem více na to, jak má kniha zde vysoké hodnocení.
Naštěstí se rychle četla díky stylu jakým je psaná.

Lenny33
07.01.2022 4 z 5

Krásná kniha spojující ze začátku nijak nesouvisející osudy tří postav a jejich rodin. Popisuje zásadní a vlastně i aktuální téma. Celé je to velmi dobře napsané, chytlavé, ale vlastně velmi reálné, a tím pádem i děsivé a smutné.

Gabromila
01.01.2022 4 z 5

V knize jsem cítila poselství pro dobu budoucí, pomoc nejen včelám, ale i lidstvu jako takovému.
Tři životní osudy v různých časech, vysvětlení v závěru knihy. Doporučuji.

x-lee-x
01.01.2022 5 z 5

Tato knížka si mě zavolala v knihkupectví. Třikrát jsem kolem ní prošla a řekla si "má pěkný obal, ale proč bych měla chtít číst o historii včel?"
Doma na mě čekalo překvapení a na konci jsem byla ráda, že jsem dala na svůj "instinkt". Autorka spojila tři silné příběhy spolu s jistým poselstvím a vytvořila tuto krásnou knížku, která se četla téměř jedním dechem.

ondras666
28.12.2021 5 z 5

Tahle kniha je pro mě veliké překvapení.
Krásný příběh, tři zdánlivě nesouvisející roviny, které se nevtíravě prolnou na konci.
Oceňuji střídání krátkých kapitol, jednoduchý, ale skvělý jazyk a i samotný příběh je super.

grizlinka
27.12.2021 5 z 5

Velice zajimava kniha, prolinani pribehu z ruznych casovych obdobi prijemne. A velmi me zaujala take historie vcelarstvi.

amaenium
06.12.2021 4 z 5

Povedená kniha, ke které jsem se jako mnoho jiných dostala díky čtenářské výzvě, přestože jsem na ni narazila i dříve.
Včelařské téma jako takové je velmi zajímavé a jsem ráda, že alespoň přes beletrii jsem se k němu dostala blíž.
Téma, táhnoucí se celou knihou, je pak doplněno vztahy mezi rodičem a dítětem a to v různých podobách a úhlů. Všechny tři linie pak byly krásně propojeny a nedokáži říct, která byla nejlepší, všechny byly propracované. Jen postava Williama a jeho chování mě velice rozčilovalo.
Kniha je určitě důležitá ve svém poselství, kdy tak drobní tvorové jsou pro nás tak důležití, zatímco mi tento fakt ignorujeme a dál pustošíme planetu.

Awča
15.11.2021 4 z 5

Zajímavá kniha, ke které jsem se dostala díky čtenářské výzvě.
Ke včelám a včelařům cítím respekt, med mám moc ráda, ale detailněji jsem se o včelaření nikdy nezajímala. Vlastně mě nikdy ani nenapadlo, že i konstrukce včelích úlů prošla určitým vývojem, kterému se první příběh věnuje.
Všechny tři příběhy byly pozoruhodné, mrzelo mě vykreslení mužských postav, to si chlapi opravdu nezaslouží. Nebo to byla alegorie a já ji (ne)chápu až zpětně?
Pokukuji po dalším díle, Kůň Převalského by možná sednul do čtenářské výzvy lépe.

andrej0867
10.11.2021 3 z 5

Pekne informacie o vcelach a uloch, ale ako beletria slabsie. Priemerna dystopia z Ciny + podpriemerna historicka poviedka + priemerna poviedka o generacnom konflikte a miznuti vciel. Prepojenie minulosti a sucasnosti celkom fajn, prepojenie s buducnostou dost slabe.

pivonka_1
09.11.2021 5 z 5

Po této knize jsem sáhla jen díky čtenářské výzvě a jsem za to ráda. Kniha je čtivá a nutí k zamyšlení, až to trochu mrazí. Líbilo se mi, jak se s každou kapitolou člověk přenesl do jiného světa a jiné doby, jíž odpovídaly i charaktery postav. A ten konec, který dal všemu smysl…Skvělá kniha. Rozhodně doporučuji.