Historie včel

William je zklamaný biolog a obchodník s osivem, žijící v Anglii roku 1852. Právě se chystá postavit zcela nový typ úlu, který jemu i jeho dětem zajistí čest a slávu. George je včelař, žijící v USA roku 2007 a jeho farma bojuje o přežití. On ale doufá, že jeho syn bude pro farmu spásou. Tao žije v budoucnosti v Číně, v době, kdy již včely vyhynuly. Pracuje na ručním opylování. Víc než cokoli jiného chce pro svému synovi zajistit vzdělání, aby měl lepší život, než je ten její. Historie včel je román o vyhynutí včel. Všechny tři příběhy se navzájem prolínají, setkává se zde minulost, přítomnost i budoucnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284510/historie-vcel-fj2-284510.jpg 4.1371
Vydáno, Omega

Bienes historie, 2015

Kniha Historie včel

Chytuš

Něco se povedlo, něco pokazilo...
Rozhodně se povedl originální námět a zajímavé zpracování - tři příběhy zastupující minulost, součastnost a budoucnost, zpočátku zcela oddělené, postupem času rafinovaně pospojované. Z autorky čiší i zapálenost nebo fascinace společenským hmyzem, hlavně tedy včelami, ale najdou se i zmínky o mravencích nebo čmelácích; a tohle svoje nadšení umí docela dobře prodat - nedivila bych se, pokud by si někdo chtěl po přečtení postavit na zahradu svůj první úl, protože je to vlastně cool :-) Ucelené informace o včelách ale nečekejte (pokud by měl někdo zájem o surová data bez doplňkových příběhů, nechť se neváhá obrátit na mého muže, který o včelách dokáže vykládat hodiny a hodiny, také poměrně zapáleně :-) Jelikož mám včelí přednášku už mnohokrát za sebou, ani jsem si nemyslela, že bych našla nové informace, nicméně pro člověka včelařem nepolíbeným se jich v textu určitě pár najde :-) A rozhodně se autorce povedlo nenásilně čtenáře přinutit přemýšlet o stavu současného světa, kdy profit je postavený nad naše instinkty a nad přírodu, kdy člověk jen své prostředí využívá a snaží se všechno dostat pod svojí kontrolu (kdy asi lidem dojde, že to prostě nejde?)...
A co se tedy pokazilo? Stylistika a místy roztahanost příběhů. Jakási kostrbatost, nebo nepravděpodobnost (hlavně v příběhu Tao). Prostě k dokonalosti nestačí jen skvělý námět a zajímavý nápad na zpracování, chce to vdechnout ještě něco málo navíc, aby se ze zajímavé knihy stala srdcová záležitost...
Tak a teď se v dohledné době musím vrhnout na Werberovy Mravence :-)

Janek

Kniha má beze sporu velmi zajímavý, originální námět. Stylisticky mě ale moc nenadchla, některé pasáže se mi zdály zbytečně zdlouhavé. Příběh měl mnohem větší potenciál, který autorka k velké škodě nevyužila.

stumpy

Zajímavé čtení. Zajímavá myšlenka. Propojení i když od začátku tušené nějak, pro mne, záhadně pospojované. Zvláštní iracionální chování obou mužských hrdinů, pro mne nepochopitelné. Ale pěkně se to četlo o tom žádná.

Welinie

Mám z toho čtení velmi rozporuplné pocity. Ze začátku je kniha psaná dost poutavě. Postupně jsem zacala pociťovat nudu, do tří čtvrtin. Ke konci bylo opět téma zajímavé a konečně bylo vysvětleno i pár věcí. Sama si neumim situaci úplně představit, ze by všechna včelstva uhynula.

TerJac

Čekala jsem to, a stalo se to. Kniha mě nejen oslovila, troufám si říct, že velmi zasáhla. Kniha byla napsána velmi dobře, bez nadbytečných věcí, které by oddalovaly jen děj. Tři osudy, každý jiný, přitom všechny navzájem propletené a související. Alespoň mě, splývaly osudy Williama, George a Tao do jediné podstaty - nejde o nás, nikdy nešlo, a dokud si to neuvědomíme, postupně na to budeme doplácet.
Ostatně na to došlo i v samotném závěru - my opravdu neznamenáme nic, ale můžeme být něčím, co dovolí této planetě fungovat a dát nám to nejkrásnější, co můžeme mít - prostor pro život. A tím něčím, čím můžeme být je naděje.

kahoma

Velmi zajímavá kniha, doporučuji! O životním prostředí, o vymírání včel, ničení přírody a následcích toho. Popisováno na třech generacích - minulost, současnost a budoucnost. Originální, obdivuhodně sestaveno. Líbila se mi moc.

sarka8276

Kniha mě bohužel moc nenadchla. Snad i pro ten název - očekávala jsem od knihy "historie včel" větší ambice než pouhou postapokaliptickou fikci. Kniha mi nic nedala, dočítala jsem s nechutí a konec jsem si měla odpustit. Ten mě dorazil.

EvikU.

Kniha mne moc bavila. Ale kdyby mi ji nepůjčila kamarádka a tady na databázi nebyla tak dobře hodnocená, asi bych si ji sama nevybrala. Říkala jsem si, co to je. Včely mě nijak zvlášť nezajímají. To bude pěkná nuda. Opak je ale pravdou. Celá kniha se skládá o třech příbězích. Střídají se po celou knihu. Minulost 1852 Anglie, přítomnost Amerika 2007 a budoucnost Čína 2098. A všechny příběhy jsou moc čtivé a napínavé a moc mě to vše bavilo. Doporučuji.

Palác lží
Palác lží