Oheň a krev

Oheň a krev https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408389/bmid_ohen-a-krev-Hob-408389.jpeg 4 447 92

Historie targaryenských králů v Západozemí I. Staletí před událostmi líčenými ve Hře o trůny se rod Targaryenů – ti jediní z dračích pánů, kteří unikli Zkáze Valyrie – usídlil na Dračím kameni. Příběh Ohně a krve začíná u legendárního Aegona Dobyvatele, stvořitele Železného trůnu, a pokračuje přes generace Targaryenů bojujících o tento neblaze proslulý symbol, až po občanskou válku, která jejich dynastii téměř zničila. Co se doopravdy dělo během Tance draků? Proč bylo tak smrtelně nebezpečné vypravit se do Valyrie po Zkáze? Odkud pocházejí dračí vejce, která dostala Daenerys? To je jen několik z mnoha otázek, na něž najdete odpověď v kronice psané učeným mistrem Citadely a doprovázené desítkami ilustrací Douga Wheatleyho. Do tohoto příběhu jsme mohli letmo nahlédnout už v knihách, jako byl Svět ledu a ohně, ale teprve nyní se před námi spletitá historie Targaryenů odhaluje do posledního detailu. Oheň a krev, úvodní svazek dvoudílných dějin rodu Targaryenů, představuje ty nejvyhrocenější podoby hry o trůny a nabízí zcela nový pohled na bouřlivou, často krvavou a vždy fascinující historii Západozemí.... celý text

Literatura světová , Fantasy

Vydáno: , Argo

Fire & Blood , 2018

Torgal
Torgal
12.03.2024 4 z 5

Samého ma prekvapilo, aký som bol z návratu do Westerosu nadšený. Už roky som zúfalý z tempa akým Martin píše hlavnú sériu Pieseň ľadu a ohňa a tak som váhal s opätovným ponorením sa do jeho sveta, nechcel som jatriť staré rany. Vynikajúci Rod draka ma presvedčil, aby som mu dal opäť šancu a musím povedať, že moja frustrácia sa týmto len prehĺbila. Jednak som si pripomenul ako fantasticky a pútavo dokáže Martin písať a zároveň mám ďalšiu jeho knihu, pri ktorej musím čakať na pokračovanie! Oheň a krv však nie je klasický román a bola by chyba k nemu pristupovať s takýmito očakávaniami. Je to kronika rodu Targaryenov v Západozemí mapujúca obdobie nejakých stotridsať rokov od príchodu Aegona Dobyvateľa kým sa vlády neujal Aegon III. Dej je teda značne zhustený a postáv (a hlavne mien) je tu bambilión, z čoho som bol s blížiacim sa koncom čoraz viac vyčerpaný - jednoducho už som to všetko nedokázal držať v hlave. Šesťstopäťdesiat strán narvaných intrigami, tragédiami a ukrutnosťami je na takýto formát priveľa a je to jediný dôvod, prečo nakoniec nesiahnem po piatej hviezde. Veľmi ale oceňujem nápad poňať tieto letopisy štýlom kronikára vychádzajúceho z dobových, často neúplných alebo vzájomne si protirečiacich zdrojov. Tá nejednoznačnosť výkladu historických udalostí bola veľmi zaujímavá a osviežujúca. 8+/10

Luigi1
Luigi1
17.02.2024 5 z 5

Moc se mi tato kniha líbila

Bublikova86
Bublikova86
11.02.2024 5 z 5

Super kniha. Četla se mi dobře dostala jsem aspoň přehled minulosti o tom co se dělo před tím než byly uvedeny knihy a seriál Hra o trůny. Člověk se aspoň částečně dostane do přehledu o panovnících a děje o kterém tam mluví.

Kosta96
Kosta96
04.02.2024 4 z 5

Kniha je vlastně kronikou rodu Targaryenů a jejich vlády nad světem Západozemí. Vzhledem k tomu, že jsem knihu přečetl po shlédnutí první série Rod Draka od HBO, tak jsem některé pasáže z knihy odtušil předem. Nicméně kniha začíná dávno před první sérií seriálu a končí léta po krvavé dračí válce mezi dvěma větvemi rodu Targaryenů, o nástup na trůn. Narozdíl od Hry o trůny, jejíž seriál jsem viděl dvakrát mě kniha celkem dost bavila. Bohužel skutečnost, že jsem Hru o trůny viděl v seriálové verzi a byl zklamán z jejího velmi špatného konce mě odradila od čtení navazující série knih od G. R. R. Martina.

dpxcz
dpxcz
21.01.2024 2 z 5

Styl kroniky, kterým byla kniha napsaná, mě docela odrazoval od čtení kvůli spoustě suše podaných faktů. Vůbec se tahle kniha nepodobala stylu Písně ledu a ohně, kde jsem všechny zatím vydané díly (i ty tisíci stránkové) přečetl jedním dechem. Seriál Rod draka jsem viděl dříve, než jsem se pustil do knihy a bavil mě teda více. Raději bych ale byl, kdyby autor prvně dokončil sérii Písně ledu a ohně, než se pouštěl do takovýchto projektů.

Kutcho
Kutcho
19.11.2023 5 z 5

Prekvapilo ma, že trvalo takmer polovicu knihy kým sa autor dostal k udalostiam seriálu Rok draka. Všetko predtým, najmä vláda Jaehaerysa bolo veľmi zaujímavé, takže to nevadilo. Samozrejme je vrcholom knihy Tanec drakov, a práve preto posledných 20% knihy je trochu slabší odvar, ale aj tak veľmi fajn a zaujímavé. Pre všetkých fanúšikov povinnosť.

morienhithwen
morienhithwen
16.11.2023 5 z 5

Parádní čtení. Něco je zmíněno lehce, něco popsáno do podrobností, něco odvyprávěno v několika verzích, podle toho, jak si to který kronikář upravil. Dohromady to tvoří poutavý, pohlcující obraz možného světa, který je sice trochu odtažitější než Píseň ledu a ohně, ale zároveň to Martinovi zabraňuje být příliš ukecaný a donekonečna odbíhat od tématu. Já jsem spokojená.

whiolet
whiolet
24.09.2023 5 z 5

Mám nějakou čtecí krizi a moc se mi do knihy nechtělo,ale panebože!!!
Kniha předčila moje očekávání, návrat do Západozemí byl dechberouci.
Postav je tam minimálně - asi jen milion, nechybí staré dobré intriky i hry o moc a trůn.
Ten kdo tenhle svět miluje jistě nebude zklamán.

KlaraD851
KlaraD851
28.08.2023 5 z 5

Miluju Píseň ledu o ohně, miluju seriál Hra o trůny, celý ten stvořený svět mě naprosto fascinuje, je to můj soukromý úkryt před realitou a strašně ráda ho knižně i přes obrazovku navštěvuji.
A mít možnost kouknout se k Targaryenům v době jejich velké slávy, v době, kdy draci byli mocní obři a nechat se unášet příběhem tohoto rodu, to se neodmítá. Děkuji za úžasný zážitek a prosím, ať není poslední.

Vikinka224
Vikinka224
12.07.2023 5 z 5

Knihu jsem začala číst hlavně proto, že jsem viděla seriál a chtěla jsem se o historii Targaryenů dozvědět víc. V knize se pořád něco děje, každý král byl něčím zajímavý, děj je našlapaný informacemi a jmény, ve kterých jsem se pak ale začala ztrácet, a to hlavně na konci, během vlády Aegona III. Líbila se mi forma, jakým je kniha napsaná.
Bylo zajímavé číst o tom, co se dělo v serialu a porovnávat s knihou, hledat odlišnosti - třeba přibarvené vztahy mezi postavami v seriálu.
Co bych knize vytkla, je chybějící mapa. Při takovém množství různých míst člověk velice rychle ztratí přehled o tom, kde se zrovna nachází.
Musím pochválit i krásné ilustrace, které dej krásné oživí.

iskovsky
iskovsky
25.06.2023 4 z 5

Výhodou tejto knihy je, že ju môžem čítať stále dokola a vždy ma niečím znova zaujme... pretože je tam toho toľko, že to moja pamäť všetko naraz jednoducho nepoberie...

Denny456
Denny456
11.04.2023 5 z 5

Knížka je paráda. Styl kroniky mě absolutně vyhovuje a přijde mi parádní. Množství zápletek je super a pořádné vrstvení a politikaření je pořád zábavné. NA rozdíl od seriálu, kde jsem s těží dokoukal druhý díl a nevím zda budu pokračovat.

dr.horrible
dr.horrible
31.03.2023 5 z 5

Od Martina som doteraz čítal len Nightflyerov. Zo seriálovej Hry o tróny mám naozaj rád asi len tretiu sériu, zato seriálový Rod draka považujem za seriál roku (2022).
A túto predlohu považujem za masterpiece.
Nikdy som nečítal nič, ani len vzdialene podobne nabité dejom. Najviac sa mi páčilo kľudných záverečných cca 100 strán, držal som Rhaenyrinej línii. Ilustrácie a celkový dizajn luxus.

rick6410
rick6410
12.03.2023 5 z 5

Úžasná kniha, veľmi ba to bavilo práve tým že to bola kronika a nie normálny príbeh. Niekomu to môže pripadať príliš komplikované, všetky tie mená a miesta, ale ak ste veľkým fanúšikom tejto série tak to nie je žiadny problém. Je úžasné, aký prepletený svet autor dokázal vytvoriť. Nezostáva mi len dúfať že stihne napísať aj druhý diel, osobne by som bral radšej ten ako pokračovanie hlavnej ságy.

Adasin
Adasin
10.03.2023 5 z 5

Zezačátku jsem si k Ohni a krvi tak trochu hledala cestu. Zřejmě jsem si ale jenom musela zvyknout na odlišný styl vyprávění než v základní (zatím) pentalogii. Jak mě to jednou chytlo, nebylo cesty zpět a kdykoliv když byl čas, četla jsem dál. Kniha je skoro stejně čtivá jako Píseň ledu a ohně a dovedla mě pro rod Targaryenů opravdu nadchnout. Dost mě zamrzelo, že se skončilo u Aegona III a na zbytek si ještě musíme počkat (vím, pořád máme knihu Svět ledu a ohně, ale i tak). Docela mě i mrzí, že Rod draka zpracovává jen Tanec draků a těch pár let, co mu předcházelo, ale zase chápu, že tahle část je v knize nejpoutavěji a nejdetailněji popsána. Rod draka je jinak výbornou adaptací i přesto, že tvůrci museli často vybírat, které z verzí událostí v knize dají přednost a museli vymyslet naprostou většinu dialogů. Z výtek souhlasím s tou vůči chybějící mapě, také bych ji ocenila. I já přiznám, že místy jsem se v těch jménech a událostech ztrácela, v tomhle ohledu kniha vyžaduje trochu víc pozornosti, tomu ale dost pomáhají ony rodokmeny a přehledy na konci (ty jsou hodně fajn i v knihách Písně ledu a ohně). Ještě mi teda občas přišel zvláštní překlad některých jmen, názvů sídel atd., kde se mi víc líbí ten od Talpressu, tenhle od Arga místy působí trochu podivně. 9/10

P.S. Oheň a krev ocení především fanoušci světa, chápu, že koho Martinova sága tolik nebere, ten si možná k téhle knize cestu nenajde.

bouncer
bouncer
25.02.2023 4 z 5

Kronikový styl, do kterého je strašně těžké se začíst, ale pozdější pasáže jsou velice poutavé a stojí za to to přetrpět. Ale jen to ukazuje, jak seriál Rod draka je příšerný - tak krásný příběh a oni udělají 8 hodin seriálu z pár stránek knihy.

Josetto
Josetto
22.02.2023 5 z 5

Je to písané štýlom Silmarilionu (hoci z pohľadu nejakého majstra a nie všeobecného rozprávača), čo mnohých môže odradiť, ale mňa tieto doplnkové diela vždy bavili, takže za mňa super :)

Sibel
Sibel
08.02.2023 5 z 5

Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem si na styl, jakým je kniha napsaná zvykla. Má v sobě spoustu jmen a území v nichž jsem se občas ztrácela. každopádně mě ve finále velmi bavila. Až je mi líto, že už to skončilo Každý rod má svou charakteristiku a svět Sedmi království je do detailu dotažený. Hodně jsem ocenila přehled panovníků na Železném trůnu a rodokmen Targaryenů. A miluju knihy s ilustracemi, které jsou hodně povedené. Především tváře odpovídající charakteru postav a jejich momentální emoci. Velmi mi však chyběla mapa Západozemí, do které bych se několikrát během čtení s chutí podívala. Rozhodně se těším na další díl a určitě doplním svou knihovnu o Hry o trůny, které znám jen ve formě seriálu.

petbrab
petbrab
07.02.2023 5 z 5

První řada seriálu Rodu draka se mně velmi líbila, takže jsem zakoupil i knihu. Tu z Arga roku 2023. Mám i stejnou sérii Arga Písně ledu a ohně i samostatného Rytíře sedmi království. Prostě tu sérii s erbem na obalu.
Vzhledem k tomu, že jsem před první sérií projel neprozíravě rodokmen Targaryenů, takže vím, jak linie bude pokračovat, a druhá řada seriálu bude až v roce 2024, tak jsem se do knihy pustil a rychle ji přečetl.
Byl jsem trochu v rozpacích, ve zdejších recenzích si lidé často střežují, že je psána kronikářským stylem a je tam mnoho postav.
Ani jedno mi nevadilo. V postavách se fanoušek série rychle zorientuje nebo se vrátí. Zdařilé byly i ilustrace, kterých je poměrně hodně, což není na škodu. Text vhodně doplňují. Oceňuji i rodokmen Targaryenů v závěru knihy. Umožnil rychlou orientaci.
Jediné, co lze vytknout, je, že tam Argo nedalo na vnitřní strany titulních stran mapu, která v knihách Písně a ledu i v Rytiří sedmi království je. Musel jsem mít u čtení i knihu Rytíře, abych se mohl občas kouknout do mapy.
Těším se na druhý díl, který jistě uzavře dějiny rodu Targaryenů od Aegona III po Šíleného krále.

kedlis
kedlis
02.02.2023 2 z 5

(SPOILER) Rok draka mě nadchnul a tak není divu, že jsem sáhla po této knize. Každopádně styl, kterým je příběhu rodu Targaryenů pojat mi vůbec nesedl a jaká to škoda, že nebyl napsán klasickým stylem. Z tohohle si málokdo může něco pamatovat, ale samozřejmě nechci nikomu křivdit. Pro nějaké zapálené fanoušky je to jistě zajímavým pohledem do historie známého světa Hry o trůny.