Oheň a krev

Oheň a krev https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408389/bmid_ohen-a-krev-Hob-408389.jpeg 4 449 92

Historie targaryenských králů v Západozemí I. Staletí před událostmi líčenými ve Hře o trůny se rod Targaryenů – ti jediní z dračích pánů, kteří unikli Zkáze Valyrie – usídlil na Dračím kameni. Příběh Ohně a krve začíná u legendárního Aegona Dobyvatele, stvořitele Železného trůnu, a pokračuje přes generace Targaryenů bojujících o tento neblaze proslulý symbol, až po občanskou válku, která jejich dynastii téměř zničila. Co se doopravdy dělo během Tance draků? Proč bylo tak smrtelně nebezpečné vypravit se do Valyrie po Zkáze? Odkud pocházejí dračí vejce, která dostala Daenerys? To je jen několik z mnoha otázek, na něž najdete odpověď v kronice psané učeným mistrem Citadely a doprovázené desítkami ilustrací Douga Wheatleyho. Do tohoto příběhu jsme mohli letmo nahlédnout už v knihách, jako byl Svět ledu a ohně, ale teprve nyní se před námi spletitá historie Targaryenů odhaluje do posledního detailu. Oheň a krev, úvodní svazek dvoudílných dějin rodu Targaryenů, představuje ty nejvyhrocenější podoby hry o trůny a nabízí zcela nový pohled na bouřlivou, často krvavou a vždy fascinující historii Západozemí.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Argo

Fire & Blood , 2018

mirek93
01.02.2023 4 z 5

Rozhodně velmi zajímavá kniha pro fanouška hry o trůny. Člověk se dozví spoustu zajímavých informaci o postavách, kterých ani neslyšel a nebo pouze jen zmínky.
Příběh je vyprávěn jako kronika, což nebylo špatné, protože jinak by kniha byla rozepsána na celou sérii knih, což by Martin asi ani nezvládl do konce života. Bohužel je to pouhá půlka Targarenského příběhu.
Určitě mohu doporučit hlavně fanouškům hry o trůny. Pro zbytek nových čtenářů by zde mohlo byt spoustu informací, které je budou mást.
Těším se už teď na další díl, i když je v nedohlednu.

cumulus
30.01.2023 5 z 5

Škoda, že se děj odehrává jen do začátku vlády Aegona III. Bylo by dokonalé, kdyby skončila vládou posledního Targaryena a navázala na začátek vlády R. Baratheona a C. Lannister.
Popis děje kronikářským stylem mně ze začátku zaskočil, ale je napsán tak zajímavě, že mně to po chvíli čtení vůbec nevadilo.

Hor89
25.01.2023 4 z 5

Prequel písně ledu a ohně ve formě kroniky rodu Targaryenů - což mně nevadilo ale pro některé čtenáře to může být velké mínus. Kniha se čte, i přes velké množství jmen a míst, docela dobře. Knihu doplňují (u vydání v pevné vazbě r. 2019) povedené ilustrace Douga Wheatleyho. Na konci knihy je i rodokmen Targaryenů, ale mapa bohužel chybí. Pochválit musím i překlad od trojice Michala Marková, Petr Kotrle a Richard Podaný.

MartiSim
21.01.2023 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, těším se na pokračování.

Vendy1993
09.01.2023 4 z 5

Velmi zajímavá kronika rodu Targaryenů...ovšem jednu hvězdu strhávám za všechna ta jména ve kterých se člověk po chvíli úplně ztratí. Trošku mě mrzí, že kniha není kronikou celého rodu, že v ní není obsažena vláda všech králů, celé linie...ale jinak jsem spokojená.

Tyet
04.01.2023 1 z 5

Nedočteno, za mě úplně zbytečná, nezajímavá kniha plná jmen, ve kterých aby se prase vyznalo. Na stránce 335 jsem to zaklapla, ztráta času. Pro skalní fandy snad dobrá, ale citelně chybí mapa. Přišlo mi, že autor se sebedestruktivně pokusil o jakýsi Silmarillion. Seriál jsem neviděla, ale četla jsem sérii Hry o trůny.

Johana
02.01.2023

Nedočteno nespravedlivě, protože mne zklamal seriál.

markinho962
28.12.2022 4 z 5

Velmi zajímavé pojednání, kupodivu nenudí, tak jak jsem čekal. Posloucháno jako audio, a zde už by měl někdo vydat slovník, jak se jména správně čtou, jinak je to maglajz. Ale jinak pro fanoušky povinnost, spousta zajímavého děje

fénix56
18.12.2022 2 z 5

Tak raději bych četla Vichry zimy než Oheň a krev. Ale co už... Mám pocit, že Vichry zimy už pan Martin nedopíše.

Na tuto "odbočku" jsem se moc těšila, Targaryenovci jsou zajímavý rod. Ovšem strohé popisy kronikářským stylem mne nudily. Od pana Martina jsem očekávala napínavé čtení, psané květnatým jazykem, ale dočkala jsem se pravého opaku. Trochu jsem ožila až ve druhé půlce, ale to jen díky zfilmovanému seriálu Rod draka, kde jsem si některé postavy mohla s knihou vizuálně spojit. Celkově to bylo zklamání.

Karcoolka2210
30.11.2022 5 z 5

Návrat do Westeros bol pre mňa vynikajúci. Čítajúc časť historickej kroniky rodu Targaryen bolo, som si hovorila, že toto je vymyslený rod a svet? George je v svojom remesle naozaj skvelý a ja som si túto knihu užívala. AJ

Ešína
18.11.2022 3 z 5

Pěkné počteníčko. Ze začátku se mi trochu pletla jména (když se neustále opakují) ale po delším čtení to šlo. Některé časti mi přišli trochu nudnější ale pro fanoušky Západozemí můžu jen doporučit.

Jančislava
10.11.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem měla doma už delší dobu a čekala jsem až doctu poslední díl Hry o trůny. Rod Targaryenu mě při Got vždy zajímal a tak jsem byla ráda, že vyšla o nich kniha. Kniha je psaná formou kroniky, což mi vlastně vyhovovalo. Některé události zůstávají opredeny tajemstvím nadále některé se podaří objasnit. Musím říct, že umírání draků se mi četlo špatně, bylo to na mě už asi moc. Ráda bych přečetla pokračování, ale v to doufat, je už asi úplně zbytečné.

Maeven
28.10.2022

GOT orgasmus!
Překvapivé překvapení. Díky této knize teď shipuju bratra a sestru; jejich syna a jeho tetu; a jejich druhého syna s jejich dcerou :)
Způsob, jakým je kniha napsána, neponechává místo pro pomalé nebo nudné pasáže a přetváří Oheň a krev ve velmi čtivý román.

Martianus
27.10.2022 2 z 5

Nechápu zdejší hodnocení, za mě to byla neskutečná nuda. A to jsem přečetl všechny knihy Písně ledu a ohně jedním dechem (včetně těch slabších).

veronica 01
27.10.2022 4 z 5

Moje první kniha ze světa Zápodozemí. Nechala jsem se nalákat skvělým seriálem Rod draka, který se mi moc líbil.

Četlo se to úplně samo a děj krásně plynul. Jediné s čím jsem opravdu měla problém byla ta obrovská spousta jmen všech různých lordů a zástupců všemožných rodů... někdy mi to přišlo jako trochu zbytečná výplň.

Kniha mě bavila hned od začátku, jen během Tance draků to už šlo dolů. Byla tu jedna bitva za druhou, jedno jméno střídalo druhé, ten zradil toho a tak pořád dokola. Chvilkami jsem si už přála, aby Tanec draků skončil. Bylo tu toho moc a motalo se mi to všechno dohromady.

Velice oceňuji rodokmen Targaryenů na posledních stránkách knihy. Těším se na druhý svazek.

katasokolov
16.10.2022 5 z 5

Strhující kronika o životě králů a královen z rodu Targaryenů. Spousta recenzentů haní formu, již si Martin pro převyprávění těchto příběhů vybral. Mně naopak vůbec nevadila. Měla jsem jiný problém a to byl sáhodlouhý seznam jmen s jejich vzájemnou spřízněností a provázaností. Těch rodů a členů bylo vážně dost :). Člověk se v tom chvilkami ztrácel, přesto jsem ale s knihou nadmíru spokojena.
Tanec draků byla nejlepší část, nicméně doufám, že některé věci v seriálu uzpůsobí jinak.

digdag
06.10.2022 4 z 5

Jako jo, ale… Strašně jsem se u téhle knihy trápil. Bylo mi líto kroniku odložit, ale některé dny jsem nezvládl víc než dvacet třicet stran. Jako celek hodnotím vcelku vysoko, ale podruhé bych se do čtení asi nepustil.

Thalin
02.10.2022 2 z 5

Bez mučení přiznám, že jsem knihu četla kvůli seriálu. A jsem vcelku zklamaná. Kniha je hlavně suchá kronika plná dat a jmen (často navíc dost podobných, aby to nebylo tak snadný), které mnohdy v příběhu nehrají roli a jsou spíš jen výplní a mátly mě. Ta kombinace kroniky a občasného vyprávění mi zkrátka nesedla a místy jsem se docela nudila a do čtení až nutila. A je mi to líto, protože Hru o trůny jsem zhltla. Tady mi přišlo, že čtu historickou kroniku jedné incestní vyšinuté rodinky, jen obohacenou o draky. Stejně tak jsem si mohla přečíst historii rodu Habsburků a zanechalo by to stejný dojem. Ale proč? Martin vymyslel tak promyšlený svět a tady se zmohl na strohý a nudný popis? Měl tolik možností a příležitostí k pořádně nadupanému ději, který by vystačil i na tři knihy, ale dostali jsme tohle. Nebo mu už zkrátka došla na příběhy šťáva? Nemůžu ale knize upřít propracovanost, jen to prostě nebylo nic moc pro mě.

crazyslunicko
30.09.2022 4 z 5

Pro mě je to vlastně druhá kniha od autora. První byla hra o trůny, ale bohužel jsem ji nedočetla. Lekla jsem se množství postav a taky se kniha trochu vzdalovala od seriálu, který jsem sledovala a nechtěla jsem si kazit chuť? Každopádně tato kniha je úplně jiná. Popisuje rod Targaryenů od krále Aegona Dobyvatele a líčí postupně všechny vládce železného trůnu a s nimi jejich slavné bitvy a osobní či rodinný život. Nejvíce mě však zaujala část, kde začíná vláda Viseryse a řeší následníka, neboť nemá chlapského potomka, ale pouze svou dceru Rhaenys Targaryen. Postupně se to však celé zamotává, když se znovu ožení s Alicient a ta mu začne rodit chlapce. Tak trochu jsem doufala, že Rhaenys bude žít se svým strýcem Daemonem, kterého zbožňuje, ale o tom později. Slavný tanec draků byla pěkná jatka. Nevím co bylo horší, jestli to jak se postupně zabíjeli navzájem nebo to jak na sebe vymýšleli nejrůznější intriky a upalovali se zaživa. A pokud něco takového prožijete, tak se nedivím, že to na některých přeživších nechalo následky. Spíš jsem se divila, že tohle někdo přežil, ale to by nemohly pokračovat hrou o trůny. Překvapil mě konec knihy a to jak se všichni kolem snažili, aby vše fungovalo bez válek a míru. To velice obdivuji. Postav bylo tak akorát. Dalo se v tom orientovat a na to jak je kniha obsáhlá, tak se četla lehce.

"Byl jsem blázen, ale nikdy tak velký blázen, abych s tím bláznem zůstal."

"Drahý bratře," řekla, "doufala jsem, že jsi mrtvý."
"Máš přednost," odpověděl *****. "Jsi starší."

Kniha měla spád a člověk se u ní odreaguje.

SUC185
15.09.2022 5 z 5

Bylo fajn se vrátit do Západozemí. Hodně věcí z děje bylo zmíněno již v knížkách "Písni ledu a ohně", "Darebácích", "Nebezpečných ženách" a "Rytíři sedmi království". Díky této knížce to dostalo "ucelený" celek. Dobře se mi to četlo, fanouškům můžu jen doporučit. Konec byl uzavřen, tak že by mohlo být pokračování, což bych byl rád a uvítal bych to (pokračovat v dějinách až třeba jen do doby dalšího Tance draků, či jen do setkáni Dunka a Egga), ale je otázkou, zda to Martin dopíše, či někdo jiný.