Sturmbrigade Frankreich. Tragické dobrodružství francouzských esesmanů

Sturmbrigade Frankreich. Tragické dobrodružství francouzských esesmanů https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505913/bmid_sturmbrigade-frankreich-tragicke-do-IY0-505913.jpg 5 5 2

Kniha líčí osudy příslušníků první francouzské jednotky ve Zbraních SS. Popisuje období od vstupu prvních francouzských dobrovolníků do Waffen SS, přes výcvik a bojové nasazení 1. praporu na Haliči až po včlenění útočné brigády do divize Charlemagne. Napsáno na základě svědectví bývalých příslušníků jednotky.

Válečné , Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Nightingale Press

La Brigade Frankreich. La tragique aventures des SS français , 1973

Lesní_chodec
11.05.2023 4 z 5

Velice zajímavý počin nově vzniklého nakladatelství, který českému čtenáři postupně ukáže i druhou stranu mince Zbraní SS. Přesněji řečeno francouzských dobrovolníků v nich.

Co mohlo přimět tisíce mladých kluků napříč Francií, ale i Evropou, k tomu, že se často na sklonku války houfně hlásili jako dobrovolníci do ozbrojených složek okupantů? Nejenom na tuto zásadní otázku (možná) dostanete přečtením knihy odpověď. Chválím velice povedený překlad a stylistiku textu, který se čte velice svěžím tempem.

Ivan53
11.12.2022 5 z 5

Nightingale Press je nové české nakladateľstvo, podľa vlastných slov zamerané na francúzsku vojnovú spisbu, pričom toto je prvá (a zatiaľ jediná) kniha v jeho ponuke. Kým niektoré náučné knihy sa čítajú priťažko (Krach operácie Neptún), a niektoré sú písané až temer akoby pre mlaď (Stopy dávnej minulosti), táto kniha je taký zdravý priemer, je čítavá a rýchlo tak odbúda strana za stranou. Prekvapilo ma, že jednotka vznikla v lete 1943, teda rozhodne nie v čase najväčšej slávy nemeckých zbraní. Francúzi dostali výcvik u našich západných susedov a následne bojovali v prvej línii (žiadny odpočinok ako dozorcovia v koncentráku, či pri hľadaní vysielačiek po humnách). Je veľmi zaujímavé sledovať, čo viedlo mladých mužov do prehratej vojny, pričom na strane Nemecka, ktoré tri roky pred ich vstupom do SS porazilo Francúzsko. Knihu vrelo odporúčam.

fašismus Waffen-SS

Jean Mabire
francouzská, 1927 - 2006
1996  75%Sága o Narviku
2012  80%Hitlerova černá garda
2022  96%Sturmbrigade Frankreich. Tragické dobrodružství francouzských esesmanů
2023  100%Divize Charlemagne: Boj francouzských esesmanů v Pomořanech
2024  0%Zemřít v Berlíně: Francouzští esesmani posledními obránci bunkru Adolfa Hitlera

Kniha Sturmbrigade Frankreich. Tragické dobrodružství francouzských esesmanů je v