Historické toulky Šumperskem II

Historické toulky Šumperskem II https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354020/bmid_historicke-toulky-sumperskem-ii-GkP-354020.jpg 4 7 2

Druhý díl představuje další historické zajímavosti ze Šumperska, tedy ze Starého Města, Branné, Hanušovic, Kopřivné, Loučné nad Desnou, Velkých Losin, Rapotína, Šumperka, Bludova, Libiny a dalších obcí. Kniha je opět bohatě vybavena dokumentačním a obrazovým materiálem.

Kakho-Oto
Kakho-Oto
02.11.2019 4 z 5

Z celkového počtu 30 kapitol jsem si přečetl jen 18. Ostatní mě nezaujaly buď tématem nebo (v menším počtu případů) zpracováním. Knihu tedy hodnotím na základě přečtených kapitol a ty se mi dost líbily. Některé jsou rozsáhlé, jiné méně a zbývající jsou telegrafické. Asi nejvíce mi v paměti utkvěla kapitola o výbuchu muničního skladu v Hanušovicích dne 31. 3. 1945 (způsobeno Němcem, kterému doma vybuchly nálože, jež si připravoval na vyhození mostu do vzduchu). Období druhé světové války se týká rovněž kapitola o programu Lebensborn, který zřejmě existoval také na Šumpersku. Většina kapitol spadá do období raného novověku (16. - 18. století), což se týká např. morových epidemií (tři kapitoly knihy), dějin Žerotínů apod. První kapitola se věnuje zdolávání hory Praděd studenty v letech 1880-1881, poslední pak kurióznímu sportu s názvem Wasserball. Leckoho překvapí aktivity firmy Baťa v obci Třemešek. Zájemcům o dějiny Šumperska lze tuto publikaci jen doporučit.

bazyk21
bazyk21
18.09.2017 5 z 5

Výborné, doporučuji k přečtení. Těším se na třetí díl.