Historické rybníky České republiky: srovnání současnosti se stavem v 2. polovině 19. století

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Odborná kniha pojednávající o historických rybnících identifikovaných z map 2. vojenského mapování (1836–1852). Stručně shrnuje historii budování rybníků v českých zemích, zejména se však věnuje příčinám a podrobnému popisu jejich zániku. Kniha je cenným zdrojem informací o vývoji naší krajiny a ukazuje někdy až překvapivě těsnou vazbu tohoto vývoje k politickým událostem a celkové socioekonomické situaci našeho státu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423058/big_historicke-rybniky-ceske-republiky--nda-423058.png 41
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Historické rybníky České republiky: srovnání současnosti se stavem v 2. polovině 19. století

BabaJaga11
21.10.2019

Odborná kniha, která vznikla z výzkumného projektu a kterou jsem získala přímo od autorky. Takové knihy obvykle není zvykem číst jako román, ale pouze v nich dohledávat informace. Tady jsem udělala výjimku – potřebuju číst pro relax od počítače, ale momentálně zároveň mít dostatek rybniční inspirace pro psaní vlastního projektu. A tak jsem sáhla po této knize a přečetla ji celou, jen s výjimkou anglického summary, což pro mě už nebylo nutné. Nejvíc se mi líbily rozbory toho, kde a kdy rybníky zanikaly (od 17. do 19. století) a z jakých příčin (byly rozmanité, od pěstování cukrovky až po těžbu uhlí), a kdy a proč potom zase začaly vznikat (hlavně 20. století, třeba jako protipovodňová ochrana).

Ke knize však mám i kritické připomínky – jsou v ní místy věcné chyby (např. jméno rybníka na Novohradsku je uvedeno jako Žďár, ve skutečnosti jde o Žár), formulační nedokonalosti a překlepy a chyby v gramatice. Je bohužel vidět, že se nestihla pořádná korektura, jak už to u knih z projektů vydaných bývá (pokud by kniha včas nevyšla, propadly by peníze na ni určené). To bych ale pochopila, protože vím, jak člověk kolikrát bojuje s časem. Trochu víc mě zklamal obrazový doprovod - některé mapky a další obrázky jsou velmi špatně čitelné, protože jsou malé. Např. každá mapka s analýzou historických či zaniklých rybníků v celé ČR by zasluhovala být na celé stránce (podél delší strany). Ani grafické zpracování obrázků není optimální, legenda je leckde neúměrně drobným písmem, což zvláště tluče do očí při porovnání s popisky obrázků.

Ale abych jen nekritizovala – kniha pro mě byla opravdu užitečnou inspirací a doporučuji ji všem zájemcům o historii rybníků. Koupit se asi nedá, ale hlavní autorka jistě ještě bude mít nějaké volné výtisky :-).