Historička

Historička https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13572/bmid_historicka-apM-13572.jpg 4 304 57

Pozoruhodně dobře napsaný příběh o pátrání po vědci, který zmizel během hledání pravdy o Drákulovi, krutém středověkém vládci Vladu Narážeči, archetypálním strašákovi, jehož upírská legenda přežila víc než šest století. Příběh začíná v roce 1972, když dcera amerického diplomata v Amsterdamu najde v pracovně svého otce hromádku starých dopisů, které začínají slovy Můj milý nešťastný následovníku a vyšlou ji na dlouhou nebezpečnou objevnou výpravu sahající čtyřicet let do historie její rodiny a pět set let do dějin Transylvánie.... celý text

Dobrodružné , Romány , Fantasy

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Historian , 2005

Tirisa
20.10.2018 1 z 5

Podle komentářů koukám, že knihu buď milujete nebo přesně naopak a nic moc mezi tím. Já jsem bohužel ten druhý případ. Kniha mi vůbec nesedla...Musím souhlasit se všemi komentáři, které mají pod tři hvězdy. Tohle bylo tak dlouhé a rozvleklé...Po prvních 200 stránkách jsem začala přeskakovat odstavce a po další dvoustovce jsem přeskočila až na konec, jelikož jsem si řekla, že mě čeká spousta jiných knih a nemusím se tedy trápit s jednou, která se mi do vkusu zrovna netrefila. Prostě mám raději knihy bez rozvleklých popisů okolí a prostředí a víc si potrpím na akci, které tu bohužel bylo pomálu.

Amifa
01.09.2018 5 z 5

Snad první kniha, u které jsem se opravdu bála, tedy aspoň ze začátku a přemýšlela zda mám číst dále či ne, ale stálo to za to :-)

Anie.M
17.08.2018 5 z 5

jedna z mých nejoblíbenějších knih. už od samého začátku jsem si pomalu vychutnávala každou stránku. staré příběhy, hrabání se v minulosti, napětí a cestování, to je moje. určitě musím říct, že to není rychlovka na tři večery - vzažda, záhada, vyšetřování, vrah odhalen. je to dlooouhý román s tou správnou mystery atmosférou, která nás zavede do trošku jiného světa.

tabaluga
06.03.2018 4 z 5

Tato kniha mne velice zaujala. Musela jsem si ji přečíst již více než jednou..

Synysterka
28.02.2018

Miluji tuto knihu, je jiná, je nádehrná, příběh, který zaujme a prolínání různých dějů se mi moc líbilo. Určitě si ji časem opět přečtu.

Aerine
08.08.2017 2 z 5

Škoda nevyužitého potenciálu... místo napínavého dobrodružství se plahočíme skrz 3 propletené příběhy, které jsou vyprávěné rozvleklým stylem. Přestože mám dlouhé knihy ráda, této by prospělo o pár set stránek méně :-(

Ms.Floyd
08.02.2017 5 z 5

Strhující, ne úplně tradičně pojatý, ale za to téměř reálně působící příběh o pátrání po stopách legendárního Vlada III. Kniha mě nadchla od samého začátku. Četla se velmi příjemně, styl psaní je nenásilný, přirozeně plynoucí. Osobně jsem ocenila absenci násilí. Ač je to knížka dlouhá, přečetla jsem ji jedním dechem. Nemohla jsem se dočkat rozuzlení, ale zároveň jsem si hlavní hrdiny oblíbila natolik, že mě ve finále mrzelo, že už příběh končí. V první polovině knihy mi celkem vadily rozsáhlé popisné pasáže: podrobný popis krajiny, budov, co měli hlavní hrdinové k večeři, atd. Nejdříve jsem je poctivě četla, ale pak už jsem přeskakovala. Je to zbytečná vata, která akorát odtahuje pozornost od samotného příběhu. Samotný příběh se skládá z několika na sebe navazujících dějových linií, které se odehrávají především ve 30., 50. a 70. letech 20. století, a z velké části ho tvoří vyprávění z dopisů. Na konci knihy do sebe jednotlivé části přirozeně zapadnou. Závěr knihy odpovídá celkovému stylu vyprávěného příběhu. Ve finále se dějové linie spojují a dochází ke konfrontaci hlavních hrdinů s Drákulou. Myslím, že samotný závěr zde není tolik podstatný, jako samotné vyprávění – rozplétání příběhu profesora Rossiho, Paula a Helen a odhalení příběhu Vlada III. Je pravdou, že konec je kratší, ale mně osobně stačil. Je to prostě logické vyústění všech dějových linií, které jsou roztažené na cca 650 stránek. Kdyby byl konec delší, bylo by to už opravdu předimenzované. Co mi však v knize trochu chybělo, bylo odhalení okolností, za jakých se stal Drákula nesmrtelným, a také mohlo být vysvětleno, proč nesměl být Drákula pohřben ve Snagovském klášteře. Za sebe knihu určitě doporučuji! Zamilovala jsem si ji a jsem moc zvědavá, jestli ji v blízké době překoná nějaký jiný příběh, který by mě oslovil stejně tak, jako Historička.

Akimus
04.01.2017 5 z 5

Kniha je moc povedená, je sice mírně zdlouhavá, ale k navození trochu zaprášené atmosféry je to potřeba. Navazuje na styl Stokera, Le Fanu, krásný kultivovaný román, prakticky bez násilí. Rozhodně se vyplatí přečíst a zůstane v paměti.

katy238
11.11.2016 5 z 5

Příběh na pomezí historické studie středověké Evropy, detektivky a hororu. I přes obtížnost některých pasáží a mnoho časových i dějových rovin je kniha výbornou volbou pro náročného čtenáře, který nehledá jen prvoplánové krveprolití a slepou akci, ale i inteligentní pátrání po temné hrůze.

najkou
01.11.2016 4 z 5

Kniha je krásná. Bohužel musím říct, že kdyby byla o 100 stran kratší, vůbec by jí to neuškodilo.

RiverSong
21.10.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha! Nikdy jsem nečetla nic podobného, nápad zcela originální, neotřelý. Konec perfektní. Celou knihu jsem doslova zhltla.

MakiMel
27.09.2016 5 z 5

Naprosto důmyslně napsaná kniha o hledání předků a zároveň hledání pravdy o Drákulovi a jeho potomcích. Kniha mě naprosto pohltila. Prolínání časových rovin a několika hrdinů.

Kátice
09.09.2016 5 z 5

Miluju tuhle knihu! Tajemná, romantická, spousta historických faktů. Četla jsem ji již několikrát a znovu se k ní ráda vrátím.

KLHannah
27.12.2015 3 z 5

Knihu jsem bohužel nedočetla. Anotace mě zaujala, příběh je zajímavě vykreslován, ale jednoduše jsem nevydržela ty milimetrové krůčky, kterými se příběh sune k jádru děje. Možná se někdy o dloooouhé dovolené ke knize vrátím

wandab2
31.10.2015 5 z 5

Famózní dech beroucí děj.

Henriette
17.07.2015 5 z 5

Bála jsem se, že to bude ohrané téma, ale spletla jsem se. Autorka vypráví velmi vkusně... je to jako volné pokračování Draculy... Moc se mi líbily rozvleklé popisy cest, i vědeckého bádání.

Pikoška
06.05.2015

Je pravda, že poprvé jsem se s touto knihou docela potrápila. Ale je zajímavé, že nyní jsem si ji přečetla znovu a nemohla se od ní odtrhnout.

Эva
27.04.2015 5 z 5

Je pravda, že kniha má několik nedostatků, z nichž vyniká příliš rychlý konec. Ale já miluju Drákulu, Stokerova i skutečného Vlada Narážeče, a tahle kniha spojovala oba - fakta i fikci, legendu i skutečnost. Kromě toho mě bavily popisy cizích exotických zemí a architektonických i literárních památek. Tahle kniha prostě funguje :)

aji
22.03.2015 3 z 5

Tato kniha mi dala docela zabrat. Na mě byla až moc zdlouhavá a čekala jsem trochu napínavější konec. Statečně jsem ji ale přečetla, protože jsem vážně chtěla vědět jak to dopadne. Děj byl opravdu zajímavý, ale prostě moc protáhlý.

dikobraz
31.10.2014 5 z 5

Velmi dobra kniha. Mne by nevadilo, ani keby to malo 800 stran. Opisy roznych miest boli uzasne. Koniec bol sice mierne odflaknuty, ale vsetko vynahradil dej predtým. Spokojnost velka.