Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390670/bmid_hermankove-udoli-VPR-390670.jpg 5 3638 980

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví... (3.vydání)... celý text

dr.romca
dr.romca
27.04.2023 5 z 5

Z vystrašené Anny se postupem let a událostí stává silná žena. Musí být silná kvůli dětem.
Zasahují sem i politické události 50. let. Ale jako asi většina žen, se zajímala o to, jak bude s dětmi žít, a ne jak se vyvíjí politická situace.

Lucie21352
Lucie21352
26.04.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí jsem z půlky přečetla a z půlky vyslechla jako audioknihu. Musím přiznat, že knížka byla lepší (audioknihu četla Simona Postlerová a na můj vkus to četla monotónně a bez zájmu o příběh). Tato knížka byla má první od této autorky a už jsem zvědavá na další. Určitě doporučuji všem, kteří mají rádi silné příběhy z období 50. let 20. století.

misssicccka
misssicccka
20.04.2023 4 z 5

Pribeh silne zeny z drsneho prostredi. Neni to to nejlepsi od HMK, ale je to dobre cteni.

MirkaProk
MirkaProk
16.04.2023 5 z 5

Nádherná kniha. Velmi čtivě napsáno. Je až neskutečné, jak jsou někteří lidé psychicky silní. Anna byla celý svůj život neuvěřitelně silná a obdivuji, jak vše zvládla. Doporučuji k přečtení.

bigben
bigben
15.04.2023 4 z 5

Drsný příběh hlavní hrdinky, nikdy se nevzdala a dokázala se se vším poprat...jenom ten počet dětí...

Ira13
Ira13
11.04.2023 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha jednoduchým stylem, ale s moc smutným příběhem.
Ze začátku bych ji přirovnala také k Želary a pak i trochu k Šikmému kostelu.. Škoda, že nebylo popsáno více i o životě s druhým parnerem.

JarníBouře
JarníBouře
11.04.2023 5 z 5

Krásný příběh z poválečných let. Heřmánkové údolí jsem si úplně živě představovala a mohlo tam být krásně, nebýt těžkého údělu hlavní hrdinky. U takových knih si vždy uvědomím, jak moc jsem vděčná, že žiji v této době a není si na co stěžovat, protože dříve se žilo obyčejnému člověku velmi těžko i když se tvrdě pracovalo...

monulka
monulka
08.04.2023 3 z 5

Ano, příběh krásný, velmi čtivý, heřmánek v létě voněl až sem. Anna milá a statečná hrdinka. Ale musím říct, že jsem četla lepší knihy. Že tuto jen založím a nevím, jestli něco zůstane.

Ivanka83
Ivanka83
08.04.2023 5 z 5

Krásně pansané. Nedokázala jsem se od knihy odtrhnout. Annu jsem si oblíbila během pár stránek. A po Heřmánkovém údolí se bude stýskat i mně..

denib
denib
05.04.2023 5 z 5

Nádherná, velmi dobře čtivá kniha. Obyčejný a zároveň silný příběh. Nevím, proč se mi nikdy nechtělo autorku zkusit, ale teď jsem ráda, že jsem to udělala a určitě sáhnu i po dalších knihách. Byla to ukázka síly, vůle a života přes veškeré těžkosti. Bylo to inspirativní. Až se trochu stydím, jak si občas kvůli některým věcem stýskám.

sarekaslukova
sarekaslukova
31.03.2023 4 z 5

Přestože mi děj knihy přišel takový nemastný neslaný, zkrátka úplně obyčejný, tak se mi kniha líbila. Možná to bylo její obyčejností. Žádný velký zvraty, žádné prolévaní slz. Kniha je opravdu velmi čtivě napsaná.

Noisette73
Noisette73
28.03.2023 3 z 5

Asi jsem četla jinou knihu než všichni zde. Nechápu tak vysoké hodnocení. Příběh je silný,to ano, ale je tam neustále opakující se motiv, "už děti mít nemůžu", lup ho a má další, příběh se již odehrává v době, kdy se těhotenství předejít dalo, ano nebyla antikoncepce, ale známé metody proti početí ano. Anna mi nebyla sympatická, neboť ona vlastně ani neměla nějak velký osobnostní vývoj a přišla mi zamrzlá v jednom módu. Příběh a osobnost Pavla už byli zajímavější a to to celé zachránilo.

anna492
anna492
28.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Krásná knížka, co utkví v paměti. Začátek mi atmosférou připomínal Želary, těžko jsem pak prodýchávala, jak se mladé radostné manželství přetavilo v syrovou realitu rození dětí a těžké dřiny. Přesto všechno zůstávala knížka po celou dobu prostoupena lidskou dobrotou a nadějí. Kniha mě přimněla přemýšlet nad tím, jak strašně výzmanou roli v právech žen hraje efektivní kontrola početí.

bambi.v
bambi.v
28.03.2023 3 z 5

Asi jsem čekala víc po přečtení tolika pozitivních komentářů. Nesedl mi styl psaní a i příběh mi přišel velmi jednoduchý. Nebylo to špatné ale další knihu od autorky už číst nebudu.

Amneris
Amneris
28.03.2023 5 z 5

Tak tahle knížka byla bomba od začátku. Dala jsem přednost audioknize v podání herečky Simony Postlerové, která ji nečetla naprosto úžasně. Anna mi byla sympatická od prvního okamžiku a jen jsem žasla nad tím, co jí osud všechno přichystal. Ale se vším si poradila a nikdy neřekla, že by ji to vadilo, brala život jaký je, a to se mi líbilo. Konec mi přišel takový rychle useknutý a otevřený, ale asi to tak mělo být a ke knize to pasuje. Rozhodně doporučuji přečíst, je to úžasná kniha, která vás nepustí, dokud nebudete mít přečteno :-)

mailis
mailis
20.03.2023 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem. Pěkný příběh o postoji na život i když není na růžích ustláno ...

Tereziee
Tereziee
19.03.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí jsem docela dlouho odkládala. Měla jsem velká očekávání a bála jsem se zklamání. A po dočtení nejsem zklamaná ani trošku. Skvěle vykreslený příběh z poválečné doby, který od začátku čtete se zatajeným dechem. Hlavní hrdinku Annu jsem obdivovala od prvních stránek. Neuvěřitelně silná žena, která se nenechala rozházet, i když k ní život nebyl vůbec shovívavý. Vím, že tohle je jedna z těch knih, na kterou po jejím dočtení jen tak nezapomenu. A těším se na další autorčiny knihy. Moc.

Simona317
Simona317
19.03.2023 5 z 5

Nádherná kniha, kterou jsem četla se zatajeným dechem hned od začátku do konce. Přes příběh si mnozí z vás uvědomí, v jakém žijeme blahobytu, ikdyž člověk na dnešní domu nadává. Autorkou jsem naprosto unešená a hodlám si zapůjčit i další její knihy. Za tento i minulý rok jedna z mých TOP knížek.

martineknatasa
martineknatasa
18.03.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha. Přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Vřele doporučuji, nebudete zklamáni.

jitulkaj
jitulkaj
12.03.2023

Krásný příběh i přes nelehkou poválečnou dobu. Čtenář si uvědomí, že i v těžkých dobách záleží na samotném člověku a jeho přístupu k životu. Pro mě inspirativní.