Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390670/bmid_hermankove-udoli-VPR-390670.jpg 5 3662 988

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví... (3.vydání)... celý text

militu
20.10.2023 5 z 5

Krásná kniha o nelehkém osudu jedné mladé dívky. Příběh byl neuvěřitelně čtivý, knihu jsem nemohla odložit. Líbil se mi přístup Annušky k životu. Z knížky se dá čerpat spoustu životního moudra. Dokázala se poprat s každým životním údělem a zachovat si pozitivní přístup, mnoho lidí by se od ní mohlo učit. Inspirativní žena. Určitě doporučuji.

mignon
13.10.2023 2 z 5

Půjdu proti proudu, ale za mě naprosto zbytečná kniha. Čekala jsem zajímavý příběh a nenašla. Nějak nevidím důvod se pořád rýpat v minulosti a utrpení a ještě si to užívat..

kkouzlo
09.10.2023 4 z 5

Knihu jsem začala číst bez očekávání - hodila se mi do čtenářské výzvy.
Příběh se mi líbil, ale já jsem poslední dobou zaměřené na osudy z venkova, které se táhnou napříč roky či dokonce desetiletími.
Co se mi nelíbilo, jsou chyby/překlepy, které se v knize objevují.

Čand@
03.10.2023 5 z 5

V podstate príbeh ženy, aký v tej dobe zažila takmer každá. Mať kopu detí už ako veľmi mladá? Muža vojnového veterána, čo pije a ženu berie ako kus nábytku? Príkoria od politických mocipánov? Vlastne ten príbeh nie je ničím zvláštny. Lenže asi práve preto je uveriteľný. Že je taký obyčajný, reálny. Nižšie podo mnou dal knižke ktosi veľmi nízke hodnotenie a napísal, že to je hlúposť také superdievča, čo zvládne všetko. Nie je. Moja mama bola presne také “superdievča. Vychovala nás takto sedem. Do smrti jej budem vďačná za moje šťastné detstvo. Ako hovorí Anna sama v závere - mala šťastie na dobrých ľudí okolo seba.

Anavi8912
20.09.2023 5 z 5

Velmi krásná kniha. Líčí životní příběh statečné a silné divky, ženy, která všechny nástrahy osudu řeši s nadhledem a životním optimismem. Kniha se mi dobře četla, vyhovaval mi styl psani autorky. Je to moje první setkání s její tvorbou a určitě nebude poslední.

ZuzullaM
16.09.2023 5 z 5

Veľmi pekná kniha, čítala sa krásne, sama, bavila má každá časť príbehu. Veľmi som Anne fandina. Rada sa ku knihe znova vrátim

PJ32
16.09.2023 4 z 5

Valnou část knihy jsem si říkala, že mi asi kniha bude splývat se spoustou jiných na podobné téma, a brala jsem to spíš jako oddychovku i když na náročné téma. Ale poslední třetina a popis vývoje Pavla, byl výborný.

Adela2008
14.09.2023

Knížka se mi velmi líbila. Je to působivý příběh o dívce, která neměla lehký život a byla velmi statečná. Doslova přelouskaná během pár dní.

VeruFreckles
11.09.2023 3 z 5

To vysoké hodnocení, které Heřmánkové údolí má, docela chápu. Příběh o statečné, těžce zkoušené dívce, která odráží jednu ránu osudu za druhou a ještě u toho odchová doslova kupu dětí, to prostě naláká. Zvlášť když k tomu autorka přihodí nálepku podle skutečné události. A možná právě proto mi to celé asi přišlo až moc přitažené za vlasy. Stránky se obrací rychle, což o to, ale na každé desáté se objeví nějaká chyba nebo překlep. Čekala bych, že si nakladatelství dá tu práci a u takto oblíbeného titulu v už třetím vydání nedostatky opraví. Dojem z knihy to rozhodně nevylepšuje.

slunicko1958
08.09.2023 1 z 5

Nechala jsem se ovlivnit vysokým hodnocením (92%) a román jsem přečetla. Poměrně rychle, bylo to nenáročné čtení. Musím říct, že jsem z knihy zklamaná.
Na pozadí všeobecně známých historických událostí (volby 1946, únor 1948, komunistický teror v 50.letech, měnová reforma 1953, zakládání JZD aj.) jsem četla o hloupoučkém děvčeti, které rodí jedno dítě za druhým, vozí je v kočárku, stará se o domácnost, hospodu, manžílkovi je vždy "po vůli", se vším si ví rady, každý problém vyřeší. A to je možná negramotná, to nevím. Je to Superděvče! Na to já fakt nejsem. Díky.

Alexxxka
29.08.2023 5 z 5

To nešlo odložit.... Strhující příběh neobyčejně obyčejné dívky/ ženy .... která to za nic na světě nevzdala...

Friedulka
18.08.2023 5 z 5

Obyčejný život neobyčejně silné ženy, cením si skvělého vyjádření lidských citů bez přehlcení politikou, ta zde vytváří jen nutnou kulisu.

Lucalejpa
18.08.2023 5 z 5

Nejkrasnejsi cteni, ktere jsem za posledni dobu cetla. Uplne mne pribeh pohltil.

aishimizu
18.08.2023 4 z 5

Kniha se četla s lehkostí, i přestože příběh Anny až tak snadný nebyl. Je pozoruhodné, co jsou lidé schopni obětovat pro druhé i přes nepřízeň vlastního osudu.

Thamilka
13.08.2023 5 z 5

Opravdu povedená kniha, opět oceňuji i historické informace, o kterých jsem nikdy nečetla. Autorka má hezky styl psaní, čte se dobře, příliš se nezdržuje popisem krajiny a dalších věcí, které často nejsou ani nutné vědět.

mythos91
10.08.2023 5 z 5

Styl autorky mi naprosto seděl. Knihu jsem slupnul jako malinu. Pocity, které jsem měl po přečtení příběhu a vlastně i v průběhu čtení samotného dělají z této knihy pro mě osobně jednu z nejpůsobivějších. Realistický příběh z poválečného Československa s nelehkými nástrahami života hlavní postavy Anny ve mně rezonuje i po dočtení. Určitě si budu chtít přečíst autorčina další díla.

Aquagirl
09.08.2023 5 z 5

Krásné, krásné čtení! Anna byla výborně popsaná, měla můj obdiv, jak se přes všechny problémy dokázala chovat mile a být silná. Úplně mě tento příběh strhnul.

miky103
07.08.2023 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že bych kvůli knize nemohla spát a že by se navíc poutavý příběh dotkl i mého nitra. Ale tady se to opravdu povedlo.
Krásně napsaný životní příběh jedné neobyčejné obyčejné ženy. Je až s podivem, jak ten stejný příběh ve vás dokáže vyvolat melancholickou touhu po návratu starých časů (které jsem navíc ani nezažila) a zároveň vděk za to, že dneska už hodně věcí funguje úplně jinak. Její život Anně rozhodně nezávidím, zato její přístup k životu ano.
Neobvykle silná kniha. Rozhodně doporučuju.

Databáze.knih
31.07.2023 5 z 5

Roku 2002 se v nemocničním prostředí v pooperační mysli Anny Čechlovské vracíme do jejího dětství, přímo do obrovského pocitu strachu, strachu o svou maminku, nejbezpečnější útočiště na světě, maminčino objetí, se mění v noční můru; krev, smrt, častý výsledek tajných potratů. Roku 1946 se povoluje repatriace sirotka Anny Malkovské z Ukrajiny do matčiny vlasti, do severních Čech. Ale rodinné zázemí nepřichází; zato "skvělá partie", válečný veterán volyňský Čech, který dostal na rozhraní Sudet zájezdní hostinec za utrpěné zranění hlavy. Krajina Kamillen Tal s vůní heřmánku ji uchvátila a podobně i s hrůzou očekávaná "partie". V 17ti letech přijímá roli paní hostinské, hospodyně, manželky, maminky. Našla svoje místo, sice v nebezpečném, těžkou prací plném, ale i šťastném pohraničí. Ale zlu není nikdy konec ...

Illik
26.07.2023 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která ve mě rezonuje ještě o několik přečtených knih později. A stále nevím, jak popsat to, co ve mě zanechala.
Asi jen to, že přístup Anušky k životu, je pro mě velkou inspirací. Zůstat slušný, milý a plný lásky k lidem i k životu, když se k nám obrací zády, je ta nejhezčí vlastnost.
Nádherná kniha, krásný příběh, který dojme, ale i pohladí po duši.