Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117365/bmid_hermankove-udoli-oGy-117365.jpg 5 3654 987

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví...... celý text

Daninka123
23.07.2023 5 z 5

Poutavý příběh dívky, která se rychle stala ženou. V té době to určitě nebylo lehké.
Čtivý příběh, určitě doporučuji.

Andělský
22.07.2023 5 z 5

Knížka, jejíž obal voní rozkvetlou loukou. Obsah už tak veselý není, ale i tak je to hřejivé a konejšivé čtení. Trochu mě pobavilo, že zhruba od poloviny Anna rodila snad každou pátou stránku knížky :-). Kolik těch dětí nakonec měla, jak se vyrovnala s osudem svým i blízkých, to se dozvíte, když si knihu přečtete. Určitě neprohloupíte.

Mandy412
21.07.2023 5 z 5

Poutavý příběh, který mě naprosto pohltil. Knihu jsem přečetla za dva dny. Když jsem začala číst ani jsem nevěděla, že je děj zasazený do mojí domoviny Českého středohoří a o to víc mě bavil.

JIVaJaH
19.07.2023 5 z 5

Velmi působivý příběh silné ženy, která je na začátku vyprávění vlastně ještě dívka...Rychle ale vstoupí do světa dospělých.Je obdivuhodné, jakým způsobem se vyrovnává s tím, co jí život přináší. Neuvěřitelná síla.
I když je to zcela jiný příběh, působil na mě podobně jako Doktorka z domu Trubačů.
Velmi doporučuji!

Viviana-Mori
06.07.2023 5 z 5

Zvláštní. Zpočátku mi přišlo na mysl, že ač se přede mnou otevírá jistě silný životní příběh, je mi servírován příliš rychle a povrchně. Ale s počtem přečtených stránek jsem se s čím dál větším zaujetím nořila do Annina osudu. Zpočátku se vše jeví jako malebný, lehce romantický příběh a pak se osud hlavní hrdinky opět tak zvrtne, že mi z toho běhal mráz po zádech, hlavně ty scény s nemocným Pavlem, z toho mi opravdu bylo úzko.
Anna byla vždy statečná, nestíhala se topit v sebelítosti, vše dokázala vyřešit, ustát, i do stáří si zachovala nadhled, úsměv a veselou mysl.
Původně jsem chtěla dát knize "jen" čtyři hvězdy, ale s každou další stránkou jsem byla Anniným osudem víc a víc svázána a vyčerpána a vlastně mě to tak vzalo, že dávám pět.
V dnešní době se zdá neuvěřitelné, čím vším si lidé procházeli a co museli zvládnout. Jako by člověk četl příběh z jiného vesmíru, dnes, ač je nám vše naservírováno přímo pod nos, tak si toho nevážíme, trápíme se nesmysly, lidé jsou si tak blízko a přitom tak vzdálení, není tolik soudržnosti a ochoty si pomáhat.
Myslím, že toto je jedna z těch knih, která čtivě ukazuje, jak se žilo dřív a donutí se čtenáře zamyslet nad svým vlastním, nynějším životem.
Fakt mě to vzalo a to jsem to do půlky knihy brala spíše jako odpočinkovou četbu.

heczek
02.07.2023 5 z 5

Laskavý název románu, v němž se ale skrývá těžký životní příběh Anušky. Nelehký osud, kterému se s odvahou a velkým odhodláním postavila tváří v tvář. Nestačila jsem se divit, čemu všemu v životě čelila, co vše zvládala a jak si i přes to vše dokázala zachovat svou vnitřní sílu a krásné srdce.

Anuška je pro mne hrdinka se zlatým srdcem v pravém slova smyslu.

Moc děkuji Haně za její příběh, bude ve mě ještě dlouho žít... Všem doporučuji!

Damaj
02.07.2023 5 z 5

Zajímavá knížka o velice těžkém životě mladé Anny, která se však nikdy nevzdala, bojovala, byla silná, pracovitá a přes všechny útrapy na konci svého života, vzpomíná jen na to hezké, co jí život přinesl.

vladimir5170
22.06.2023 5 z 5

Jednodenní čtení za 5*. Nezdolná síla a životní optimismus z hlavní hrdinky jen čiší. Za všechny moudrosti jedna, která mne zaujala nejvíc: "Neodsuzuj chybujícího, nevíš, co trápí jeho duši."

anavi2009
17.06.2023 5 z 5

Po delší době kniha, která mě absolutně vtáhla. Nemohla jsem přestat číst, nechápala jsem, jak to všechno mohla Anuška ustát, bylo mi jí líto, ale zároveň jsem musela obdivovat nezdolnou sílu a loajalitu k manželovi.

Divkazlesa
17.06.2023 4 z 5

Tato kniha je velmi čtivá, nuda nehrozí. Navíc vede k zamyšlení, co jsou skutečné hodnoty.

JPBelmondo
13.06.2023 5 z 5

Konečně jsem se dostala k této tolik opěvované knížce a musím říct, že jsem tomu nesmírně ráda. Anuška neměla lehký život, ale její pracovitost, vnitřní síla a naděje jí pomohly všechno zvládnout. A že toho bylo! Myslím, že si to ani neumíme představit. Špatná doba, nouze, starosti o tolik dětí i o svého muže. Zkrátka - i když by se tedy mělo zdát, že knížka bude pochmurná a smutná, opak je pravdou. Anuščin životní příběh mě vlastně paradoxně dobíjel, krásně se četl a plynul. To, že příběh je dle skutečnosti, jen umocňuje čtenářský zážitek. Dalším plusem pro mě je, že podobný příběh ve stejné době zažili moji prarodiče. S láskou a pokorou vzpomínám.

nelcisko
09.06.2023 5 z 5

Čtivá, poutavá kniha, přesto že se jedná hlavně o pasáže popisu než dialogy. Popisuje život po 2. světové válce na vesnici, mateřství a strasti manželského života.

katpas76
06.06.2023 4 z 5

Knihu jsem přečetla do čtenářské výzvy. Byla velmi čtivá, i když plná překlepů, což bylo lehce rušivé. Podle anotace jde o skutečný příběh, čemuž se mi skoro nechce věřit. Z hlavní hrdinky dělá množství překonaných problémů až nadpozemsky odvážnou a silnou ženu která zvládla mnohdy s nadbytečnou energií i to, co se zdá nezvládnutelné. Pokud je příběh ve všech směrech autentický, klobouk dolů před Annou. Pokud si ho autorka mírně přibarvila, lze to pochopit, protože z knihy tím udělala dílo, které nelze odložit protože osud Anny musíte dočíst do konce. Od autorky to byla první kniha, kterou jsem četla. Děkuji za zážitek. Rozhodně si přečtu něco dalšího.

Lucka_čte
05.06.2023 5 z 5

Po přečtení tohoto příběhu si uvědomíte, že v dnešní době máme vše a častokrát jsme nespokojení kvůli naprostým banalitám. Je až naprosto neuvěřitelné, v jakých podmínkách žila generace našich babiček po válce. Kniha je velmi čtivá, bez hluchých míst. Jsem ráda, že jsem ji objevila díky čtenářské výzvě a rozhodně doporučuji.

BáraLind.
05.06.2023 4 z 5

Pokoru a umění vděčnosti hlavní hrdinky bych chtěla mít. Vůbec by mi nevadilo, kdyby zrovna tato kniha byla dvakrát tak delší a některá období nebo situace byly více rozepsány. Na druhou stranu chápu, že pokud se to zakládá na skutečném příběhu, tak by to musela být o tom více fabulace. Více takových knih.

sona8864
27.05.2023 3 z 5

Nie je od veci si občas pripomenúť ako žili naše staré mamy a mamy. Hlavná hrdinka Anna to mala podobné ako moja babička, ktorá porodila moju mamu v 18tich a potom mala za sebou ešte dve ďalšie deti a potom ešte jedno. Tiež nemala veľa pomoci, s dedkom boli obaja veľmi mladí, polosiroty zo skromných pomerov. Pri čítaní románu som často na ňu myslela a tiež na mamu v akom prostredí asi po vojne vyrastala. Mnoho vecí a postojov ľudí tejto generácie je potom človeku pochopiteľnejších. Moja babička si po presťahovaní rodiny do mesta urobila školu, stala sa zdravotnou sestrou, pracovala na chirurgii a bola na svoju prácu veľmi hrdá. V puberte som u nej našla knihu "Antikoncepčná pilulka" a dostala som vysvetlenie, že to je vynikajúca vec, lebo ženy už môžu mať len toľko detí, koľko chcú a vládzu... Román sa číta dobre, jedným dychom, aj keď niektoré motívy mohli byť trocha prepracovanejšie. V každom prípade je to zaujímavé svedectvo doby a života po vojne, vhodné aj ako čítanie pre mladšie ročníky.

marketa1860
23.05.2023 5 z 5

Nádherná knížka, plná síly a naděje. Příběh dívky, která se v poválečném období vrací do Čech, na pokyn příbuzných se vdá a začíná žít "nový" život. Jenom její vnitřní síla, odhodlání a snad vděčnost za šanci, kterou dostala, ji vede stále kupředu. Překrásným jazykem je popisován těžký život v době bídy, strachu, hladu a beznaděje.
Jak píše -javirgo- audiokniha s přednesem Simony Postlerové se mi tak moc nelíbila, že jsem knihu na rok odložila a teprve teď ji přečetla v knižní podobě.

javirgo
18.05.2023

Protože toho mám v současné době na čtení víc než stíhám přečíst, zvolila jsem v tomto případě audioknihu a udělala jsem chybu. Příběh by byl hezký, ale způsob čtení se mě vůbec nelíbil a zkazil mě zážitek. Kdybych hodnotila knihu podle přednesu Simony Postlerové, tak by to bylo maximálně na jednu hvězdičku a to si kniha rozhodně nezaslouží.

Micandy
18.05.2023 5 z 5

Velmi silný příběh, který i po delší době ve mě bude žít. Měla jsem obavy ,zda nebude moc depresivní a nebyl. Přes všechno zlé a těžké se Anna probojovala a byla silnější ženou. Člověk si uvědomí v knize životní hodnoty a malichernosti ,kterými si zbytečně komplikuje život. Anna byla pro mě hrdinka a žena se
zlatým srdcem na dlani. Knihu doporučuji a určitě má v mé knihovně navždy místo.

PavlaA
15.05.2023 5 z 5

Tohle bylo tak úžasné čtení. Moc jsem si příběh užila.