Herecký paradox

Herecký paradox https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355956/bmid_herecky-paradox-lOi-355956.jpg 4 29 2

Slavný Diderotův dialog Herecký paradox byl napsán v roce 1770. Byly v něm vysloveny myšlenky o divadle a herectví.

Literatura světová Fejetony, eseje
Vydáno: , Svoboda

Paradoxe sur le comédien , 1770

józi.odkudkam
11.04.2024 3 z 5

Napsat pojednání o herectví formou divadelního dialogu jehož prostřednictvím je divák uvržen ve vír značně pasivně-agresivní výměny o povaze tvůrčího procesu, v němž se sváří rozum s citem, je potenciálně nosnou konstrukcí...kdyby ovšem partie zde sehraná nebyla jednostrannou šarádou a nevyžadovala přijetí vnucené dichtomie "buď anebo"; slibný rozjezd se tak velmi rychle zají a my jsme odsouzeni dělat křena vleklé výměně v níž rozum hájící "Prvý (sám Diderot)" stírá na smeč přihrávajícího "Druhého". Ale tak čteno na pokračování na záchodě, čili ok.

3 lehce únavné ***

Belatris
21.07.2013 4 z 5

Velmi čtivě sepsaný dialog, v němž jsou obsaženy Diderotovy názory na herce a herecké umění. Spis nemusí být čten jen studenty divadelní vědy, protože má rozhodně co dát všem, kteří se o divadlo (nebo umění obecně) pouze zajímají.

eseje teorie umění divadlo herectví

Kniha Herecký paradox je v