Herec nielen na udici

Herec nielen na udici https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258894/mid_herec-nielen-na-udici-258894.jpg 4 22 4

Vynikajúci slovenský herec Jozef Kroner bol aj skvelým spoločníkom s obdivuhodným darom pútavo rozprávať príbehy zo svojho života, ktoré vedel iskrivo precifrovať s dostatočnou mierou dôveryhodnosti. Jeho knižka poviedok, fejtónov, causerií a impresií je predovšetkým knihou úsmevov, dobromyseľnosti a bezprostrednej zábavy. Raz zavedie čitateľov do zákulisia divadla, či k fígľovaniu hercov na scéne, raz do ich súkromných vylomenín, inokedy sa zabáva so svojou súkromnou vášňou rybárčením a v poslednej časti knihy sa stretávame zväčša s jeho príbuznými a príbehmi, ktoré sa odohrali v rodine Kronerovcov. Skvelá kniha je nielen úžasnou spomienkou na famózneho umelca, ale je aj skutočne vynikajúcim čítaním.... celý text

Humor , Literatura slovenská , Biografie a memoáry

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Herec nielen na udici , 1974

Marek.Sc
Marek.Sc
23.03.2021 5 z 5

Ešte ako školopovinný mi moja učiteľka etickej výchovy odporučila knihu o Jozefovi Kronerovi, ktorá ho ukazuje trochu v inom svetle. Vlastne ju odporučila všetkým spolužiakom. Jej názov mi utkvel v pamäti. V tej dobe som nevenoval etickej výchove a už vôbec nejakej knihe o hercovi nijakú zvláštnu pozornosť. Ako mladí chalani sme siahali po inej literatúre a nie po portrétoch hercov, ktorí sa hrdili titulom národný umelec. Pre nás, ako pubertiakov, táto kniha evokovala niečo nezáživné. Avšak v domácej knižnici mojich rodičov som našiel zaprášenú, skoro polorozpadnutú, s nažltlými stránkami patiny, knihu bez prebalu. Názov mi hneď pripomenul školu a poznámku našej šarmantnej „etikárky“, ako sa pri knihe dobre bavila a aký je to dobrý počin od pána herca. Zobral som si ju domov a začal čítať. A dočítal som ju na jeden dych. Teraz len ľutujem, že som si ju neprečítal skôr. Príbehy v nej sú veľmi pekné, doplnené hercovými takmer detskými kresbami. Čo príbeh, to originálny motív. Ako keby som sa preniesol do doby čias minulých. Čitateľ spozná herca aj zo stránky tej ľudskej, otcovskej, súrodeneckej a profesionálnej. Aj tej, ktorá robí „detskú neplechu.“ Bavil som sa a myslím, keď po nej ešte raz siahnem, budem sa baviť znova. A ozaj, viete kde je najlepšia protialkoholická liečebňa? Kniha vám dá na túto záludnú otázku jednoznačnú odpoveď.

Atanone
Atanone
25.10.2019 5 z 5

Něžný útok na srdce a těžký útok na bránici. Navíc mám "nášho Brtka" tak naposlouchaného, jako bych to měla i se zvukem. Lidské, krásné, pokorné a přitom vtipné.

hats
hats
02.06.2017 5 z 5

milé spomienky

Gold351
Gold351
08.09.2015 5 z 5

Vyprávění pana Kronera je veselé, laskavé - stejně, jako on sám. Příjemné počtení.

Jozef Kroner
slovenská, 1924 - 1998
1979  90%S kamerou a s udicou
1999  89%Osud tak chcel - rozhovor s Jozefom Kronerom
1974  85%Herec nielen na udici
1982  77%Neobyčajný testament
1983  0%O rybke Beličke

Kniha Herec nielen na udici je v