Záhada na zámku Styles

Záhada na zámku Styles https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231299/bmid_poirot-zahada-na-zamku-styles-231299.jpg 4 1351 212

Hercule Poirot série

Nejznámější postava z pera královny zločinu se vrací… v nové speciální edici. Záhada na zámku Styles je prvním románem Agathy Christie s tímto jedinečným a dnes již legendárním belgickým detektivem. Debutující spisovatelka mu hned na úvod připravila nelehký úkol: Když v rozlehlém sídle za podivných okolností umírá jeho postarší, křehká, leč bohatá majitelka, podezření, že byla otrávena, se brzy změní ve skutečnost. Kdo je však vrahem? Manžel Alfréd? Nevlastní syn John Cavendish? Jeho krásná tajemná žena Mary? Nebo snad rodinný lékař? Důmyslný a napínavý příběh, na němž Christie pracovala během první světové války, nejprve vydavatelé odmítali. Nakonec vyšel až v roce 1921 – a zahájil kariéru nejprodávanější prozaičky na světě všech dob.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Mysterious Affair At Styles , 1920

SimonDobes
14.01.2022 5 z 5

Ako to celé začalo?
Prvotina Agathy Christie je naozaj výborná, skvelo čitateľná (ako aj ďalšie knihy) a prekvapujúca. Vystupujú tu skvelé a prepracované postavy na čele s Hastingsom a Poirotom, pri ktorom som sa opäť nestačil čudovať, ako na všetko príde a čo všetko si všíma. Je to skutočne vynikajúce a pútavé čítanie.

Zlatinka.Emilly
05.01.2022 3 z 5

Po silné kávě slabý odvar čaje. Na knihy Agathy Christie už nejsem zvyklá. Poirotovo vyšetřování je vláčné, táhlé, ráda bych ho zažila při takových masakrech jako od Chrise Cartra, jak by tohle vyřešil :)

Zlajda95
03.01.2022 4 z 5

Můj první Poirot (a první Agatha Christie) - poslechnuto jako audiokniha, Jaromír Meduna má velmi příjemný hlas.
Co se týče samotného děje knihy, nejvíce mě překvapilo, že vypravěčem je Hastings, který pro mě byl sympatickou postavou i pro komentování Poirotova místy bláznivého (a taky nadutého) chování. Příběh byl spletitý (ostatně na to jsme zvyklí i z TV obrazovek), postavy barvité, konec milý.

VeruMalfoy
02.01.2022 3 z 5

Řekla bych, že jde o jednu z nejslabších knih slavného detektiva. Jeho případy nečtu po pořádku, a proto vím, že už jsem četla i lepší. Nelíbilo se mi, jak se zde slavný detektiv choval v některých momentech a situacích.

Andrea81
30.11.2021 4 z 5

Agatha mě asi nikdy neomrzí ;-)

Jasmine111
25.11.2021 5 z 5

Všechny detektivky od Agathy Christie jsou zárukou geniálních zápletek s překvapivými konci a nebývale čtivým spádem. Strašně mě baví, když v průběhu odhaduji, jak vše skončí. Kolikrát o všem rozhodne jeden nepatrný detail, tak mám oči na stopkách každý řádek. Mám ráda všechny knihy a i tato je mimořádně povedená, těžko vybírat mou nejoblíbenější, ale takhle je určitě na předních místech :-). Navíc první příběh, který odstartoval celou unikátní řadu a navázala na něj plejáda úžasných knih :-)

MiraRunaway
18.11.2021 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Vadilo mi, že Poirot stále Hastingse napínal a dělal z něj ňoumu, ale jelikož své chování na konci vysvětlil, tak jsem jej pochopila. Pasáže od soudu mi přišli jako zbytečné natahování a i některé rozhovory vyloženě plytké. Že bych teď musela nutně pokračovat v konzumování tvorby paní Agathy to asi úplně ne. Ale ještě alespoň "malé černoušky" někdy zkusím.

boxas
17.11.2021 5 z 5

Já jsem s touto detektivkou spokojená.
Dostala jsem přesně to, co jsem čekala - napětí, záhadnou vraždu, překvapivý závěr. A co se týče Hercula Poirota, nezapomínejme prosím pěkně na to, že tady autorka teprve postavu svého detektiva profilovala, a proto ji samozřejmě chtěla odlišit od fůry detektivů jiných autorů. A udělala to sakra dobře! Belgičan Hercule Poirot je tím pádem dodnes nezaměnitelný a nenapodobitelný. Rovnat se mu může tak akorát Sherlock Holmes. Nikdo víc.

Timkim
10.11.2021 1 z 5

Kniha odposlouchána díky výzvě. První od A.Ch.
Popravdě mě bavil pouze začátek. Od poloviny už jsem se modlil ať už to rozlousknou. Dost postav s pribuzenskymi vazbami a zbytečně komplikované. Navíc mě Poirot neskutečně lezl na nervy. Namachrovanej, samolibej frajirek, který vše viděl, všude byl a od všeho má klíče. Vyskousim ještě černoušky, abych nezavrhl autorku po první knize, ale tohle je propadák.

Batigol555
23.10.2021 5 z 5

Skvělý Hercule Poirot ve svém prvním příběhu. Díky čtenářské výzvě jsem po delším čase oprášil knihu od A.Christie a opět jsem byl naprosto spokojený.

Mandlevest
13.10.2021 5 z 5

První případ Hercule Poirota a já se, díky letošnímu tématu čtenářské výzvy, s radostí po letech ponořila do brilantně vystavěného detektivního příběhu, tak jak ho umí napsat jen tato královna klasické detektivky. Chce to jen pozornost, pečlivost a trochu logiky, pardon, "šedých buněk" a případ je vyřešen. Díky, čtenářská výzvo, opravdu jsem se moc bavila! A i když mezi řádky vidím výtečného Davida Sucheta v roli Hercula a vlastně si ho jinak ani představit neumím (a asi ani nechci) a zfilmovane případy vůbec nebyly špatné, kniha, pro mě, jasně vítězí.

knihomolka1197
11.10.2021 5 z 5

Jak kniha, tak film úžasné...

annes
06.10.2021 5 z 5

Super příběh. Poirot i Hastings jsou hezky vykreslení a člověk se aspoň dozví jak se ti dva vlastně dali dohromady. Děj celkem frčí, takže rozhodně sáhnu po dalším příběhu a nezůstanu asi u jednoho :-)

JaniMa
30.09.2021 4 z 5

Taková jízda jako Deset malých černoušků to sice nebyla, ale bavilo mě nechat se tahat Herculem Poirotem tak trochu za nos. Chvílemi mě jeho tajnůstkářství trochu rozčilovalo.
Mám ráda detektivní příběhy, kde neteče moc krve a líbí se mi, jak si Christie hraje s motivy jednání postav i to, že dává čtenáři prostor, aby si vytipoval pachatele. Toho obvykle definitivně odkryje až v závěru a zde tomu bylo právě tak.
Závěr mi přišel až zbytečně klikatý a pár věcí mi zůstalo nezodpovězeno, přesto se jedná o detektivní příběh se vším co v něm má být a za přečtení stojí.

DK197
16.09.2021 2 z 5

KNIHA: Na knížku jsem se těšila. Styl psaní je čtivý. Navíc méně strohý, než i přesto brilantních "Deset malých černoušků". Jenže způsob vyšetřování mi neseděl. Je hodně specifický. Některé úvahy mi nepřišly geniální, nýbrž nastavované a diskutabilní. Zdůrazňuji, že pouze některé. Ale navíc mě nezaujaly ani postavy a Poirotovo: "Něco vím, ale teď nepovím" mi brzy lezlo na nervy - podobně jako Van Helsing v Draculovi. Takže za mě zklamání. Ale možná dám sérii ještě někdy šanci... Rozhodně ale neuškodí, abyste knížku otevřeli. Třeba vám bude sedět. A je to klasika. Literární meta, co za pokus stojí.

amejzlík
10.08.2021 4 z 5

Snažila jsem se na vraha přijít spolu s Poirotem. Ze začátku se mi to dařilo, ale potom jsem se do faktů zamotala stejně jako kapitán Hastings.

jajsemenyk
13.07.2021 5 z 5

Na to, že jde o Agathinu první knihu, tak klobouk dolů. Do poslední chvíle jsem pochybovala o tom, kdo je viníkem.

EliBla
12.07.2021 5 z 5

Musím konstatovat, že se mi styl psaní paní Agathy Christie moc líbí. Kniha je čtivá a neustále se v ní něco děje. Záměrně čtenáře uvádí v omyl a pak nastává znametitý konec v podání pana Poirota. Líbí se mi, jak věci vysvětluje. Popisuje, jak na vše přišel a co mu pomohlo odhalit viníka. Při čtení si sama vše rekapituluji. Určitě si knihu přečtěte.

dlabikk
02.07.2021 4 z 5

S paní Agathou nelze sáhnout vedle. Výborná detektivka.

pydla
03.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Agátha Christie má nejčastěji jako prostředek vraždy jed. Ani v tomto případě tomu není jinak. Detektiv Poirot, už je zde za staršího pána důchodového věku, poněkud legračního a zmateného, ale aby ke konci knihy břitkou inteligencí rozklíčoval zamotanou vraždu. Čtení příjemné, chvílemi však nevíte co se děje a kde jste. Prostě Hercule Poirot.