Vraždy podle abecedy

Tři dopisy a po nich tři vraždy – Alice Ascherové v Andoveru, Betty Bernardové v Bexhillu a lorda Carmichaela Clarka v Curstonu. Poirot se svým přítelem Hastingsem čelí tentokrát něčemu horšímu, než je obyčejný zločin, čelí šílenství a zvrácenému smyslu pro logiku. Čtvrtá vražda však daná pravidla poruší – a to je pro puntičkářského Poirota signál, že nic není tak jednoznačné, jak se ho o tom někdo snaží přesvědčit......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/3453/vrazdy-podle-abecedy-4kv-3453.jpg 4.5738

Hercule Poirot (12.)

The A.B.C. Murders (1936)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

esfinge
08. listopadu

Příjemná detektivka. Vrah pro mne opravdu nečekaný, naštěstí Poirotovy nic neunikne.

tereza1198

Chceš- li spáchat sérii vražd, nepiš o tom monsieur Poirotovi. Opět skvělá detektivka.

Fillipa

Je jen málo děl A.CH., ke kterým se nevracím. Bohužel tahle je jednou z nich, i když Agátha odvedla výjimečnou práci a román by byl na 5* (ty také téměř pravidelně dávám) Jenže ... Nemohu skousnout postavu - aha, to by byl spoiler. Prostě jedna příliš dobře vykreslená postava je pravým opakem toho, co lichotí mému duchu, a vytáčí mne do krajnosti ;-) Proto jen 3*

Alizon

Jedna z mých "nej" od Agathy Christie, kde jsem si i po dlouhé době pamatovala zápletku, ale to mi nezabránilo vychutnat si ji znovu. Geniální i když vlastně jednoduchá zápletka a podmanivé zpracování - prostě jedna z těch starých dobrých klasik.

Adush

Příjemná, krátká a oddechová knížka, moje první Agatha Christie. Nečekané rozuzlení mě překvapilo, ale všechno hezky dávalo smysl. Myslím, že kdyby se příběh nevyprávěl z pohledu Hastingse, skoro by tam neměl co dělat.
Třeba přijde někdy chuť na nějaký další kousek.

Jessica007

Tato knížka se mi moc líbila. Samozřejmě detektivní příběh i skvělá - a opravdu skvělá a bravurní zápletka, jak už je u Agathy Christie zvykem, to vše se mi moc líbilo. Ale také se mi líbilo, že v této knížce Hercule Poirot vyřeší nejen to, jak to bylo s anonymními dopisy a kdo byl vrahem, ale také vyřeší, jak pomoci někomu s jeho city. To se mi moc líbilo - na závěr ještě, jak pomohl. Opět skvělá kniha od Agathy Christie.

wiix

Rozumiem, že kniha je úžasná a repliky ma bavili a boli priam bravúrne zvládnuté. Zápletka, napätie, nápad - skvelé. No naďalej ostávam pri tom, že detektívy nie sú moja šálka kávy a knihu som len tak-tak dočítala.

edith79

To byla jedním slovem paráda. Hercule Poirot se během jednoho měsíce stal mým oblíbencem. Kniha je skvěle napsaná, příběh krásně plyne a nechybí ani vtip. Rozuzlení je tradičně parádní. To o co se spousta autorů dnes marně snaží, tedy originalita a napětí uměla Agatha Christie vložit do svých knih naprosto dokonale. A jízda nekončí....

agatha2
29.12.2017

Můj milovaný Poirot se svým věrným "Watsonem" Kapitánem Hastingsem tentokráte čelí vpravdě ďábelskému protivníkovi. Agatha Christie je má nejoblíbenější spisovatelka. Její první knihu jsem četla někdy kolem deseti let v létě na chalupě u babičky. V podkroví byla malá knihovnička s detektivkami a tehdy začala má láska, která trvá již třicet let. Miluji onu starou dobrou Anglii z Agathiných knih, ta atmosféra nemůže nikoho nechat chladným. Není to poprvé, co jsem Vraždy podle abecedy četla, pravidelně se ke knihám ACH vracím a vracet budu. Všem, kdo mají rádi poctivou detektivku, tvorbu ACH mohu jen a jen doporučit.

Aymira
10.12.2017

Opět trochu jiný styl autorčina vyprávění, kdy nám tentokrát osobu vraha jmenovitě nabízí od samého počátku... Zároveň je velmi poutavý nápad s vraždami spojenými s abecední posloupností. Rozdíl oproti jiným knihám je i v tom, že tentokrát je Poirot na stopě sériovému vrahovi a místem zločinu jsou různá anglická města, a nikoliv uzavřený prostor s omezeným množstvím možných pachatelů.

Kniha je velmi čtivá, takže se dá opět přečíst během pár hodin. Závěrečný Poirotův proslov byl opět dechberoucí a vysvětlující a vše do sebe krásně zapadlo.

OcniBulva
21.11.2017

Moc pěkná věc. Starý dobrý Hercules Poirot. I při čtení mi před očima hrály postavy z filmového Poirota s Davidem Suchetem. Pro mě nikdy jiný Poirot nebude.

Shui-Xian
12.11.2017

Ze série s Poirotem považuji Vraždy podle abecedy za nejzdařilejší díl. Nechybí mu napětí, promyšlenost, ani poirotovská nonšalance (asi v málokterém díle tolik vynikne kontrast inspektorského pachtění oproti elegantní herculovské dedukci). Snad by té psychologie bylo až příliš, kdyby příhodně nevykreslovala pokřivené pozadí zločinu... Tento příběh je rafinovaný a svíravě temný - nestane se, že by jeho rozkrytí přineslo hned uspokojivé vydechnutí: spíše se k němu v myšlenkách budete ještě hodnou chvíli vracet.

SaraL
23.08.2017

Jakékoliv dílo Agathy Christie stojí za přečtení! V knihách nechybí napětí a jsou hrozně návykové :-)

RudýOnkel
23.07.2017

První z knih paní Mistryně, kterou jsem četl a koupil za levno v antikvariátu. Ceny nelituju. Dodnes ji mám uloženou a často se na ní kouknu. Dlouho jsem nic lepšího v budoucnu nečetl. Jednoduchý strhující děj, který udělá to, že kniha ten den na jeden nával dočtete do konce.

Příběh 9/10

Romance 2/10
Akce 7/10
Humor 3/10
Napětí 8/10

galadrielin
21.07.2017

Agathiny detektivky s Herculem Poirotem miluju. K vraždám podle abecedy mám obzvlášť srdečný vztah, protože nehledě na to, kolikrát jsem je četla nebo viděla v seriálové podobě, nikdy, ale skutečně nikdy, nevím, kdo je vrah. Ovšem kromě toho, že si připadám jak úplný blbec, to má svou výhodu - můžu je číst, kolikrát se mi zachce a pořád budu překvapená. ;-)

MirijamFrankl
27.05.2017

Kniha se mi líbila,hezky napsaná,zajímavá vražda,vynikající psychologie vraha.Asi by mi však víc sedlo,kdyby byla vyprávěna z pohledu vypravěče nebo malého Belgičana.A také některé pasaáže byly příliš vleklé.Jinak jsem ale opravdu ráda,že jsem si na knihu udělala čas a rozhodně se s Agathou při nějakém jiném případu setkám zase!

konicekbily
24.04.2017

Autorka skvěle zamontovala do sériových vražd nový prvek - velice dobře skrytý a těžce odhalitelný motiv jednání vraha se současně snadno pohozenou návnadou.

Liduka
02.03.2017

Ze začátku jsem tomu teda moc nedávala, protože jsem se jen těžko začítala a vyšetřování vražd se vůbec neposunovalo kupředu. Nicméně konec mě dost překvapil, protože se ukázalo, že spisovatelka si se čtenářem celou dobu jen hrála.

Briv
06.02.2017

Vždy skvělá Agatha Christie a báječný Poirot, který je sice vystaven zkoušce, mrtví přibývají, ale čestně se s tím popere.

Lanisa1966
04.02.2017

Super kriminálka

sabca1520
08.01.2017

Agatha Christie je božská. Výborná detektivka! :)

denib
07.01.2017

Co k tomu napsat? Agatha Christie není nazývána "královnou detektivek" pro nic za nic :-)

Živa23
28.11.2016

Kniha byla po celou dobu napínavá, ale takovýhle konec jsem vážně nečekala. Naprosto brilantní dílo.

Bumeso
25.11.2016

Jedno z nejlepších děl Agathy Christie

laepus
10.10.2016

Moje nejoblíbenější detektivka snad vůbec na světě. Zajímavá myšlenka dokonale zpracovaná tak, aby čtenář netušil, kdo to je, i když mu to sama autorka skoro od první stránky servíruje jako na dlani.

niki-chan
16.08.2016

U prvních dvou kapitol jsem knížce moc nadějí nedávala, ale potom dostal příběh spád. A i přesto, že jsem odhalila vodítko dřív než autorka, i já jsem se nechala nachytat a tipla špatného vraha. No prostě pan Poirot s paní Agathou se svými mozky bodují :)

barbarera
19.04.2016

Byla to moje první detektivka, kterou jsem jako třináctiletá přečetla.
Nastartovala moje čtenářské detektivkové období, které trvá dodnes.

Pet007
02.04.2016

Poirot je už trochu starší a je vyzván na souboj. Příběh se rozjíždí pomalu a rychle se zamotává. Obětí přibývá. Pak ale vrah udělá chybu, na kterou velký detektiv čekal.

Griselda
27.02.2016

Tuto knihu jsem četla s odstupem času asi třikrát, líbí se mi též velice její filmové zpracování.
Kniha je samozřejmě detailněji propracovaná ale po shlédnutí filmu, jsem si pak při dalším čtení scén, ve kterých vystupoval pan Cust, okamžitě před očima vybavila herce Donalda Sumptera.

Matevi
15.02.2016

Tuhle knihu jsem nemohla dočíst, vůbec mě to nebavilo. Bylo to takové neosobní. Preferuji příběhy odehrávající se na jednom místě (v jedné vesnici nebo usedlosti), kde je možnost do hloubky zkoumat život, chování a pohnutky menšího počtu postav.