Vražda v Orient-expresu

Vražda v Orient-expresu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350980/bmid_poirot-vrazda-v-orient-expresu-YAB-350980.jpg 5 2642 379

Hercule Poirot série

Hercule Poirot právě přicestoval do Istanbulu, ale vzápětí je telegramem odvolán do Anglie. V Orient-expresu, kam nastoupil, upoutá jeho pozornost bohatý Američan Ratchett; mimo jiné nabídkou vysoké odměny za to, že jej detektiv ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Poirot odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen ubodán k smrti. Orient-expres uvízl v závějích a cestující i posádka zůstali ponecháni napospas osudu. Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… a teď i s podezřením ze zločinu. Málokterá detektivka se dočkala tolikera adaptací, tradičních i netradičních: existují komiksová zpracování, japonský seriál i počítačová hra. Nejnovější filmové verze se ujal britský herec a režisér Kenneth Branagh – a obsadil ji hvězdami jako Judi Dench, Michelle Pfeiffer či Johnny Depp. Titulní role se ujal sám. Česká premiéra filmu je plánována na 9. listopadu tohoto roku.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Murder on the Orient Express , 1934

VůněKnih717
VůněKnih717
15.08.2021

Tohle je perfektní profláklá detektivka! :-) Četla jsem jí před tak dlouhou dobou, že si už ani nepamatuju, kdo je vrah, což je optimální, protože takhle se můžu těšit, že si jí přečtu ještě jednou :-)

Ešína
Ešína
25.07.2021 3 z 5

Další klasika od Christie. I když pořád netuším, zda jsem se stala fanouškem této spisovatelky, jistě se ke knize někdy vrátím spolu s nějakou další její knihou .

VercaV
VercaV
19.07.2021 4 z 5

Moje první knížka od této autorky. Musela jsem si zvyknout na styl a způsob psaní. Prvních pár stránek, cca po vraždu, mě to moc nebavilo, myslím, že to hodně dělal ten styl a jazyk psaní. Od vyšetřování vraždy už to bylo napínavé a velmi zajímavé. Je to hodně odlišná detektivka od ostatních, co jsem přečetla. Závěr byl naprosto dokonalý, něco takového by mě ani ve snu nenapadlo, pořád jsem tipovala, kdo by za tím mohl být.
Jediné co mi dělalo problém, bylo velké množství postal, s podobnými a těžko zapamatovatelnými jmény. Kdybych si je na začátku vypsala a psala si k nim postupně poznámky, určitě bych se pak v tom všem lépe vyznala. Takže to doporučuji, protože je zde hodně informací o všech a jak se tomu přichází na kloub, začne se to strašně rychle pléct kdo byl vlastně kdo. Ale to je spíše doporučení, ne výtka knize.
Ale i tak to byla perfektní a určitě si přečtu další detektivky od autorky.

cryingPickle
cryingPickle
14.06.2021 4 z 5

Veľmi dobrá detektívka ale predsa mi v nej niečo chýbalo. Bol by som radšej keby knižka bolo a trošku dlhšia aby som mohol lepšie nasať atmosféru ako napríklad pri knihe Smrť na Níle. Príbeh mi prišiel až moc rýchly na môj vkus a vďaka tomuto som nemohol lepšie spoznať jednotlivé postavy. Ako veľký bonus mi prišlo finále pretože vôbec som neuhádol kto by za zločinom mohol byť.

Saimoon
Saimoon
29.05.2021 5 z 5

Není co dodat - to je prostě klasika.

domihruzkova

Moc dobré. :-)

Hani77
Hani77
08.05.2021 5 z 5

Dávám opět pět. Jeden z nejlepších Poirotových příběhů. Vraha jsem tentokrát opět neodhalila, ale motiv se dal poznat docela snadno.

Čteno v rámci ČV 2021 - 6.místo v žebříčku ČV 2020 téma 11.

vladka321
vladka321
02.05.2021 5 z 5

Krásná detektivní práce, excelentní vyšetřovací postup, nádherný jazyk. Už proto bude navždy Agátha Christie nepřekonatelná.

baji42
baji42
28.04.2021 4 z 5

Napínavý příběh se známým belgickým detektivem.

MatoZu
MatoZu
20.04.2021 5 z 5

Skvělá detektivka, úžasný konec.

Aligator805
Aligator805
23.03.2021 5 z 5

Klasika která se neomrzí. Skvěle napsaný příběh a jako vždy úžasný Hercule Poirot.

martineden
martineden
22.03.2021 5 z 5

Jsou stálice, které můžete číst dokola, vidět dokola, ale především stále toužit po cestě Orient expresem.

zandu
zandu
17.03.2021 4 z 5

Skvělé...

princesse
princesse
11.03.2021 5 z 5

Skvělá práce ... opět. A to nemluvím o filmových zpracováních. Jedna z nejlepších, pro mě jasně jedno ze dvou prvních míst společně se Zlem pod sluncem.

Awča
Awča
10.03.2021 5 z 5

Magnifique!
Vražda v Orient Expresu je klasika klasik svého žánru. Bravurně napsané a úžasně zkombinované.
Četla jsem ji několikrát, viděla jsem snad všechny zfilmované verze (David Suchet forever!) a nyní jsem "četla" jako audiu knihu, která byla skvěle namluvena Lukášem Hlavicou.
Až se mi příčí napsat "namluvena", protože byla spíše zahrána, byla jsem vtažena do děje, užívala si komfort cestování Orient Expresu, dívala jsem se Poirotovi přes rameno, s ním jsem prohlížela kapesníček, zkoumala skvrnu v diplomatickém pasu a snažila se nebýt moc pozadu za jeho dedukcemi. K tomu skvělé hudební předěly.
Vřele doporučuji.

Sorrow
Sorrow
04.03.2021 3 z 5

Agatha Christie je skutečným klasikem na poli britské detektivky, řada čtenářů (mě nevyjímaje) její příběhy zná minimálně díky excelentnímu televiznímu zpracování s Davidem Suchetem v roli proslulého detektiva. Vražda v Orient expresu patří bezpochyby k jejím neznámějším dílům. Autorka skvěle pracuje s děsivou představou uzavřeného prostoru paluby vlaku, kdy víme, že jedním z cestujících je vrah. Ne nadarmo je považována za královnu staré britské detektivky, neboť umně vrství jeden důkaz za druhým, předkládá čtenáři jasnou myšlenku podezřelého, aby ho hned vzápětí zase vyvedla z omylu a ukázala na někoho jiného. Hercule Poirot je navíc nesmírně charismatická postava a její knihy má cenu číst už jen díky němu. Závěrečné scény, kdy si tento Belgičan vždy pozve všechny přítomné do nějaké místnosti, aby stroze předložil fakta, mě vždy bavily a v případě Vraždy v Orient expresu je konec vcelku překvapivý a nepředvídatelný. Knihu jsem poslouchala v audiopodobě namluvené Lukášem Hlavicou, jeho hlas se k příběhu hodí, sice mi neutkvěl v hlavě jako to někdy mívám v případě jiných narátorů, ale celkově je audiokniha povedená a hodně ji povyšují zvukové podkresy vlaku uhánějícího po kolejích a občasné zatroubení, při němž jsem se kolikrát vážně lekla. Příběhy Agathy Christie pro mě navždy zůstanou ve škatulce oddechového čtení, ráda ale v budoucnu po nějakém dalším opět sáhnu.

Nuttelka
Nuttelka
21.02.2021 5 z 5

(Audiokniha)
Poslech se mi moc líbil, interpretace Lukáše Hlavici je skvělá. Určitě se těším na další.
Filmového Poirota, se skvělým Davidem Suchetem, znám už skoro nazpaměť. Agatha to prostě umí, mám ráda, když do úplného konce nevíme vraha (tedy aspoň já :-D ).
Vražda v Orient Expresu je klasika mezi detektivkami a já doporučuju všemi deseti!

Hedwik
Hedwik
18.02.2021 4 z 5

Klasika, která by neměla nikomu utéci. Ač příběh znám, hltal jsem jej jedním dechem.

EnaryFeniel
EnaryFeniel
13.02.2021 5 z 5

Nejspíše má nejoblíbenější Poirotovka. Zároveň také jeden z příběhů, který stoprocentně nikdy nezapomenu, na rozdíl od některých jiných detektivek, u kterých se příběh časem trochu zamlží. Velmi doporučuji všem, kteří si chtějí potrápit šedé buňky mozkové.