Vražda v Orient-expresu

Vražda v Orient-expresu https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223/bmid_vrazda-v-orient-expresu-fzj-223.jpg 5 2652 380

Hercule Poirot série

K napsání jedné z nejslavnějších detektivek inspirovala anglickou královnu zločinu nezvykle krutá zima, která v roce 1929 způsobila, že legendární Orient-expres uvízl na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Jen co vlak zastavil, zamrzly stroje a cestující i posádka zůstali na několik dní ponecháni napospas svému osudu… Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… Hercule Poirot, jehož Agatha Christie učinila hlavním aktérem příběhu, nastupuje do Orient-expresu v Istanbulu, neboť je naléhavým telegramem žádán, aby se vrátil zpět do Anglie. Ve vlaku jeho pozornost upoutá bohatý Američan Ratchett; ten později Poirotovi nabídne vysokou odměnu za to, že jej ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Belgický detektiv návrh odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen mrtev, s řadou bodných ran!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Murder on the Orient Express , 1934

EnaryFeniel
13.02.2021 5 z 5

Nejspíše má nejoblíbenější Poirotovka. Zároveň také jeden z příběhů, který stoprocentně nikdy nezapomenu, na rozdíl od některých jiných detektivek, u kterých se příběh časem trochu zamlží. Velmi doporučuji všem, kteří si chtějí potrápit šedé buňky mozkové.

Marek82
08.02.2021 4 z 5

Túto knihu som si vypočul kvôli audiovýzve 2021. Zároveň som si pozrel aj najnovšiu verziu filmového spracovania (Johnny Depp). Práve v kontraste s filmom vidno vek knihy, čo ma privádza k ubranej hviezdičke za príbeh a celkové hodnotenie. Je to klasika, v porovnaní s dneškom starosvetská, ale to je príjemné osvieženie oproti moderným detektívkam plným násilia a techniky. Atmosféra Orient Expressu, nóbl spoločnosti, častej francúžštiny a uhladeného vyjadrovania ma spočiatku očarila, neskôr ma v kombinácii s Poirotovou samoľúbosťou a genialitou, ktorá nedáva veľa šancí čitateľovi na vlastné závery, už trocha otravovala. Práve skratky v objavovaní záverov, na ktoré čitateľ nemá šancu prísť ma vyrušovali najviac. Každopádne kniha plynie svižne, interpretácia je skvelá, nakoľko interpret jedným hlasom vystihuje rôznorodé charaktery tak, že si ani neuvedomujete, že je kniha nahovorená len jedným interpretom. Ide o detektívnu klasiku, ktorá je príjemným kontrastom k moderným detektívkam. A odporúčam po prečítaní pozrieť si aj film, už len kvôli tomu, ako si "musí" pomáhať rôznymi prostriedkami a exponovaním charakterov za hranice knihy, aby bol atraktívny pre dnešné publikum.

tom2843
31.01.2021 4 z 5

Absolutní klasika ;-) Krásně zapeklitý příběh jedné vraždy a 12ti pasažérů na cestě z Istanbulu. Čtivá a vtipná detektivka s mým milovaným detektivem Poirotem. Pár stránek jsem prolistoval, protože jsem se ztratil v množství postav, ale nakonec jsem vše pochopil. Skvělá pointa, kterou mi ale vykecalo několik filmů, které byly natočeny podle knihy. Kéž bych mohl pokaždé zapomenout konec, abych byl překvapený jako poprvé ;-)

Bája89
27.01.2021 5 z 5

Kdo by se po dočtení této knihy nechtěl vydat na cestu legendárním Orient expresem? Druhá Agatha, kterou jsem četla a opět mě přesvědčila, že to prostě umí. Přes přehršel filmových zpracování jsem do té doby neviděla ani jedno. A tak jsem byla překvapená, ne šokovaná tím, kdo je vrah/vrazi. Ale v této knize jsem mu fandila a dokázala se s ním ztotožnit.

intelektuálka
13.01.2021 4 z 5

Ráda jsem se projela s Herculem Poirotem Orient - expresem....a ta bílá nadílka za oknem mi děj přiblížila ....

A v důmyslně sestaveném příběhu mne autorka přinutila zapnout šedé buňky mozkové, abych se orientovala v množství postav s různým původem ....

A na konci Hercule rozmotal záhady a vše do sebe zapadlo jako kolečka v hodinovém stroji ....
Agatha Christie je opravdu královnou logické detektivky.

Akléda_
13.01.2021 4 z 5

Moje druhá přečtená knížka od Agathy Christie a rozhodně ne poslední! Oproti předchozí knížce kterou jsem četla, (Deset malých černoušků) bylo tohle trochu pomalejší, protože tu byl jen jeden mrtvý. Vyšetřování a výpovědi mě bavily, ale myslela jsem že mi z toho bouchne hlava. Nechápu jak autorka dokáže tak bravurně vymyslet zápletku, rozuzlení a dialogy tak aby to vše pasovalo a zároveň to dokázalo zmást čtenáře. Bohužel musím říct, že konec jsem čekala lepší, tohle mě mírně zklamalo. Ale jinak nemám co vytknout, těším se na film a na další knížky od autorky.

Pine
30.12.2020 5 z 5

Vlak. Sníh. Super atmosféra. Příjemné tempo. Bezvadný motiv. Dokonalé rozuzlení. Perfektně vystavěné dialogy. Co si přát víc?
Víte všechno, monsieur Poirote. Hluboce se Vám obdivuji. A Agatho, ty jsi detektivek královna!

Kontryhelka
01.12.2020 5 z 5

Geniální román geniální autorky. Tato paní spisovatelka má nadání pro vše, co dobrá kniha má obsahovat. Napíná čtenáře do posledního dechu a vrah je vždy veliké překvapení. Vše od Agathy Christie je moje srdcovka od mládí.

Lacrimma
19.11.2020 4 z 5

Velmi dobře napsané, čtivé, napínavé. U této knihy mám ráda i její zfilmovanou podobu. David Suchet se zhostil Hercule Poirota na jedničku.

Nikotina
14.11.2020 4 z 5

Neurazí, nenadchne. Za mě to není autorčina nejlepší práce, ale určitě stojí za to si ji alespoň jednou přečíst.

lenyleny
13.11.2020 5 z 5

Několikrát jsem viděla film, ale poprvé jsem si přečetla knihu. A musím přiznat, že se mi kniha líbila více než jakékoliv filmové zpracování. V psané formě si více čtenář vychutná myšlenkové pochody detektiva a jeho vysvětlení a dedukce.

Terka_v25
06.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četla poměrně nedávno a opět se mi velmi líbila. Je zde zajímavý motiv pro vraždu, tedy vykonání "spravedlivého" trestu vůči Ratchettovi. Samotný děj svižně utíkal, mělo to spád a napětí. Líbilo se mi zejména atraktivní prostředí děje, tedy vlaku. Tady opět A. Christie nezklamala a myslím si, že právě myšlenka vraždy ve vlaku přispívá k nadčasovosti a nesmrtelnosti knihy.

martinaandulka
03.11.2020 5 z 5

Nejznámější detektivka Agáthy Christei,která byla několikrát zfilmovaná,za mě je nejhezčí verze David Suchet.Děj je naprosto dokonalí stejně jako Hercule Poirot a jeho chytré šedé bunky.

MinaHawke
20.10.2020 5 z 5

Má druhá kniha od autorky, nejdříve jsem viděla film, ale to vůbec neubralo nic na kvalitě knihy.

Worbitka89
16.10.2020 4 z 5

Tak známá a pro me teprve druhá kniha od A. Christie, kterou jsem četla. Styl psaní mi přesně vyhovoval, akorát bych potřebovala francouzské překlady na výkřiky, které v e-knize nejsou. Kniha byla parádní. Opět se v ní sice zase hledal vrah vraha, což mě celou dobu lehce odrazovalo a nechtěla jsem, aby ho vypátrali. Podobnost s Lindberghem příběhu ubíralo na originalitě. Od půlky knihy jsem si říkala, že asi už vím, jak to celé bude ( a taky že jo). Nicméně se jedná o výbornou detektivku plnou zvratů a čte se jedním dechem. Nakonec jsem byla překvapena a nadšena samotným morálním závěrem a rozhodnutím policistů. Doporučuji a řadím k oblíbeným knihám.

Kája95
30.09.2020 5 z 5

Nedívejte se na film ! Přečtěte si knihu !

Fixa08
30.09.2020 5 z 5

Nejslavnější detektivka od Agathy, co víc dodat?

Ajrad1981
26.09.2020 5 z 5

V tomhle případě si filmové zpracování pamatuji dobře, pachatele, motiv i některé stěžejní body, ale to knize vůbec neubírá! Je skvělá.

bookswithmarry
23.09.2020 5 z 5

Kniha je krátka, čo je ale neuberá na kvalite.
Knihu som prečítala vcelku celkom rýchlo. Veľmi sa mi páčilo rozdelenie knihy na krátke kapitoly.
V príbehu sa ocitneme vo vlaku v ktorom sa stretne viacero ľudí, z rôznych krajín a rôzneho spoločenského postavenia. Vo vlaku dôjde k vražde a je len na známom detektívovi Poirotovi či sa mu vraždu podarí objasniť.
Príbeh je dynamický, bez zbytočných zápletok a veľkých zvratov. Autorka nás v príbehu zoznámi s každým cestujúcim vo vlaku, čím nás do deja úplne vtiahne.
Knihu odporúčam každému, kto má rád klasiky a nepohrdne ani starým dobrým krimi príbehom.

maryska09
08.09.2020 4 z 5

Nejslavnější detektivka všech dob, kterou by si měl přečíst každý, bez ohledu na oblíbený žánr.