Vražda v Orient-expresu

Vražda v Orient-expresu https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223/bmid_vrazda-v-orient-expresu-fzj-223.jpg 5 2652 380

Hercule Poirot série

K napsání jedné z nejslavnějších detektivek inspirovala anglickou královnu zločinu nezvykle krutá zima, která v roce 1929 způsobila, že legendární Orient-expres uvízl na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Jen co vlak zastavil, zamrzly stroje a cestující i posádka zůstali na několik dní ponecháni napospas svému osudu… Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… Hercule Poirot, jehož Agatha Christie učinila hlavním aktérem příběhu, nastupuje do Orient-expresu v Istanbulu, neboť je naléhavým telegramem žádán, aby se vrátil zpět do Anglie. Ve vlaku jeho pozornost upoutá bohatý Američan Ratchett; ten později Poirotovi nabídne vysokou odměnu za to, že jej ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Belgický detektiv návrh odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen mrtev, s řadou bodných ran!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Murder on the Orient Express , 1934

puczmeloun
23.06.2023 4 z 5

Po shlédnutí stejnojmenného filmu (a následně i dílu známého seriálu s Davidem Suchetem - bavil mě víc) mi to nedalo a chtěl jsem si pročíst i originál. Těch "ALE" totiž bylo ve filmu víc než dost a zajímalo mě, jak se s tím vypořádává originál (co všechno film změnil, ubral nebo přidal). A musím říct, že víc než dobře. Má to skvělou atmosféru té doby, Poirot je prostě skvělý (takový, jakého ho znám z už zmíněného seriálu) a celé to má rychlý spád. I když je pravda, že když už jednou člověk zná pointu, nikdy to nebude tak dobré jako na poprvé. Na druhou stranu mi některé kousky skládačky zapadly hned na první dobrou "při prvních výsleších", protože už jsem jako čtenář očekával, kde je skrytá pravda.

HadleysHope
20.06.2023 5 z 5

Tady si myslím, že není třeba co dodávat. Tohle je klasika všech klasik mezi detektivkami.

simi22
08.04.2023 5 z 5

Skvělá kniha a zajímavý námět. Konečné rozuzlení mě i při čtení posledních kapitol napadlo, ovšem poslední strana knihy a samotný konec příběhu mě velice překvapil.
Doporučuji přečíst, od autorky je to zatím moje první knížka, ale plánuji si určitě přečíst i její další knihy.

mskamila
04.04.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila jen se dalo od začátku odhadnout jak to bylo a časem jak se případ více zaplétal tak to dávalo větší a větší smysl. I tak mě překvapili postavy a to co Poirot udělal na konci. Moc pěkná a čtivá kniha.

Bubo19
17.03.2023 5 z 5

Co k této knize napsat? Je to klasika, kterou musí každý fanoušek Agathy Christie a Hercula Poirota znát. Viděla jsem několik filmových zpracování a ráda jsem si přečetla i knihu. Agatha se prostě nepáře s dlouhými popisy, hned začne rozvíjet zápletku, přihodí vraždu a několik podezřelých, a čtenář knihu nemůže odložit, dokud ji nedočte. Jasných pět hvězdiček.

IVANA0123
04.03.2023 5 z 5

Ve filmové verzi jsem tuto klasickou detektivku viděla nesčetněkrát, ale četla jsem ji teď poprvé a mohla si v klidu projít všechny výpovědi a dedukce geniálního Poirota i několikrát po sobě.. a přijde mi neuvěřitelné, jak je vše perfektně propojeno, sama bych na všechny možnosti nikdy nepřišla. Hercule Poirot byl geniální, protože Agatha Christie byla geniální. A pravdou je, že Vražda v Orient-Expresu patří k jejím nejlepším. 5*
(3/23)

Azizi
01.03.2023 2 z 5

Nemám rada detektívky, no Agathu Christie som vždy chcela skúsiť. Ale nezaujalo ma to. Naviac sa mi trochu plietli všetky údaje a postavy a záver bol veľmi rýchly, akoby nedokončený. Asi budem výnimka, ale za mňa nič moc...

Doubravka1975
26.01.2023 5 z 5

Po přečtení knihy Smrt přichází na prohlídku, která je údajně napsaná ve stylu A.Ch. a na konci je i Vražda v orient expresu zmíněna.....tak jsem si to musela co nejdřív poslechnout .
Asi nejznámější detektivní příběh od A.Ch. a můj první a jo super to bylo. Vrah teda fakt překvapil a konec skvěle vyřešen

SSTknihy
25.01.2023 5 z 5

Agatha Christie hned několikrát postavila ve svých knihách nepsané zákony psaní detektivek na hlavu a dokázala, že si právem zaslouží být jejich královnou. Vraždu v Orient Expressu můžete číst poněkolikáté, znát ji z filmů či televize, a přesto vás vždycky dostane prostá genialita námětu. Bez ohledu na propracovanost a bizarnost dnešních kriminálek, tenhle její dokonalý nápad dosud nikdo nepředčil! No a pan Poirot tady prostě nemá chybu.

Ajinka126
25.01.2023 5 z 5

Jeden z nejlepší příběhů Hercula Poirata v mých očích. Líbi se mi moc ta tísnivá atmosféra, že vrah musí být jeden z nás. Taková osobní vizitka Agathy. Vražda je vždy hádanka. Zjistit, kdo je vrah, jak vraždil a jaký měl motiv. To je na ní to nejlepší.

janina66
09.01.2023 5 z 5

Jedna z nejznámějších detektivek A.CH.
Nechápu dedukce šedých mozkových buněk H.P., jak na ty všechny záhady vraždy přijde.
Skvělá četba.

sabina5156
06.01.2023 4 z 5

Dnes asi už zcela kultovní kriminální příběh o morálně nejkomplikovanějším příběhu slavného detektiva. Krásné popsané prostředí a kniha má obrovskou atmosféru. Netřeba dodávat více, čtivá a útlá.

Romanka89
06.01.2023 5 z 5

Má druhá kniha od autorky, sice jsem kdysi asi viděla film, ale vůbec si ho nepamatuji, takže jsem neměla ponětí kdo může být vrah. Skvělé! A filmy si zopakuji.

Filomena1961
30.11.2022 5 z 5

Perfektní námět, profesionální vykreslení postav, nečekaný závěr. Taková je detektivka od Agathy Christie - čtivá a napínavá do poslední stránky.

RonnieSmithx
24.11.2022 5 z 5

SKVĚLÝ DETEKTIVNÍ PŘÍPAD GENIÁNLNÍHO KOUMÁKA HERCULA POIROTA. MUŽ, O KTERÉM SI KAŽDÁ ŽENA MŮŽE NECHAT ZDÁT. JAKO BY UMĚL ČÍST MYŠLENKY. KRÁLOVNA KRIMINÁLNÍCH PŘÍBĚHŮ MÁ TOTO OPRAVDU V MALÍKU. PŘÍBĚH MĚ OKAMŽITĚ VTÁHNUL DO DĚJE A BYLO TĚŽKÉ KNIHU VŮBEC ODLOŽIT BEZ KONSTATNÍ POTŘEBY ZJISTIT, KDO JE VLASTNĚ VRAHEM.

Lienilda
11.11.2022 5 z 5

Poslechnuto jako četba na pokračování na ČRo. Jediné co mi trochu nesedělo byl styl načtení nebo hlas.

Každopádně zopakovat si tuto detektivku bylo skvělé a to už jsem ji kdysi určitě četla a pár filmových adaptací viděla. Toto je prostě klasika.

LuckaH2
07.11.2022 4 z 5

Poslouchala jsem jako četbu na pokračování na CRo, velmi me to bavilo. Nemam moc zkušeností s A. Christie, ale diky tomuto si asi neco prectu. Klasicka detektivka, žádný krvak. Ano, ale souhlasim s níže uvedenym, že take nechápu na základě čeho to Poirot vyřešil...

capricorn__
30.10.2022 4 z 5

Skvěle napsáno. Nejlépe na knize hodnotím propracované dialogy, které jsou velmi uvěřitelné a velmi čtivé, autorce se podařilo každou z postav nechat mluvit "po svém", což je skvělé. Líbí se mi, že detektivka není příliš dlouhá, nejsou v ní zbytečné odbočky či dějové linie, které by knihu zbytečně zamotaly - Agatha Christie následuje pouze vraždu a její vyšetřování, nic kolem. Hlavní postavy jsou velmi dobře vykreslené a i přes jejich vysoký počet se mezi nimi čtenář docela snadno vyzná. Nápad je taky skvělý. Jediné, za co strhávám hvězdičku, je samotné rozuzlení příběhu, příliš mi nesedlo.

ivousekk
25.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Odposlouchano jako cetba na pokracovani. A musim rict, ze mam dost smisene pocity. Dokud se vysetrovalo, vedly vyslechy, patralo po dukazech, bylo to bezva a zajimave. Ale ten zaver. Neco tak extra prekombinovaneho a velice tezko uveritelneho jsem dlouho nezazila. Ze se na vrazde podileli temer vsichni cestujici, protoze meli vazbu na onu rodinu, to byl solidni ulet. A to, jak na to Poirot prisel, to bylo taky docela pritazene za vlasy. Jen jsem si potvrdila, ze Agathiny detektivky nejsou muj salek kavy.

mnohoknih
25.10.2022 5 z 5

Posloucháno na ČRO. Audioknihy jsou super, ale tentokrát se to nepovedlo. Norbert Lichý tam to něco navíc prostě nepřidal. Každopádne detektivka skvělá. Ale to víme všichni, to není potřeba hodnotit.