Vražda v Mezopotámii

Vražda v Mezopotámii https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31221/hercule-poirot-vrazd-31221.jpg 5 613 88

Hercule Poirot série

V netradičním prostředí archeologického tábora dochází k vraždě manželky hlavního archeologa. Napětí mezi členy skupiny by se dalo krájet. Ještě štěstí, že věhlasný soukromý detektiv Hercule Poirot je zrovna poblíž, aby nám opět ukázal, co umí. Prostředí příběhu oplývá rozličnými postavami, z nichž, jak už to tak bývá, každá by mohla být vrahem. I tak vám ale rozuzlení příběhu, jakkoliv naprosto logické, nepřijde až do poslední chvíle na mysl. Jako vždy, když čtete Agathu Christie. Celý mezopotámský případ nám autorka vypráví očima ošetřovatelky, která je k rozporuplné paní Leidnerové, zavražděné manželce doktora Leidnera, povolána jen pár dní před samotným činem. Poté se tato slečna stává Poirotovi cennou pomocnicí a ve svém následném vyprávění si rozhodně nebere servítky. Příběh tím však rozhodně netrpí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Orbis

Murder in Mesopotamia , 1936

leny.wood
12.10.2018 5 z 5

Mé první setkání s Poirotem v knižní podobě. Měla jsem strach, protože seriálovou postavu bytostně nesnáším. Jsem mile překvapena! Knižní Poirot je fajn chlápek a na to, že klasické detektivky moc nečtu, tak tento příběh se mi hodně líbil.

jaroiva
10.10.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších "Poirotovek".
Líbí se mi vždy zhodnocení Agathiných cestovatelských zkušeností umístěním příběhu do exotičtějšího prostředí. I tento případ je velmi povedený. A seriálové zpracování taky.

Knižní střípky
10.10.2018 5 z 5

Opět skvěle propracovaná Agathina záležitost. Za mě není co vytknout. Miluji Agathu od svých cca desíti let a tato láska nikdy nezmizí. Opětovně se k jejím knihám vracím. Vždy, když chci nějakou kvalitní detektivku bez brutalit a anomálií, sáhnu po staré dobré Anglii, Poirotovi či slečně Marplové a vím, že mě čeká skvělý čtenářský zážitek. Za tyto knihy budu nadosmrti vděčná této královně detektivního žánru.

MimiNinaFuraha
10.10.2018 3 z 5

Přečteno. Ke knížce jsem přistupovala trošku předpojatě, protože jsem byla ovlivněna názorem mého tatínka, který nemá příběhy paní Agáty rád. Ale mě se knížka líbila. Celkem mě i vtáhla a videla jsem v hlavě pořad pana Sucheta :) dobré to bylo :)

paulinschildie
07.10.2018 3 z 5

Kniha mě dlouho bavila, ale její konec můj dobrý dojem totálně zabil. Způsob vraždy zdá se mi poněkud nešťastný...

MirijamFrankl
19.08.2018 4 z 5

Výborná, čtivá kniha s nečekanýmn rozuzlením a několika zločinci. Všechno krásně sedí a dává smysl, a přitom není třeba žádných moderních metod, jen šedých závitů mozkových pana Hercula Poirota.

alibaba72
19.06.2018 5 z 5

Agatha je prostě skvělá :-)

Denisworld
13.06.2018 5 z 5

Jedna z neznámých, ale nelepších knih v žánru detektivka.

85098211
27.04.2018 5 z 5

Další skvostná detektivka s Herculem Poirotem, odehrávající se v atraktivním prostředí archeologických vykopávek starověké Mezopotámie. Moje sympatie si získala hlavně sestra Leatheranová, která se zde stane zdatnou pomocnicí slavného detektiva Hercula Poirota. A samozřejmě se jim také po překonání různých peripetií podaří odhalit vraha, do kterého by to - jako obvykle - nikdo neřekl ;-).

antonin0999
23.12.2017 4 z 5

Jak už to tak u Agathy Christie bývá zvykem, hlavní roli v této knize hraje psychologie postav, stísněná atmosféra prostředí a překvapivé rozuzlení.
Oproti jiným příběhům mi zde přijde, že vrah nehrál příliš na jistotu a jeho řešení bylo dost křečovité a vzhledem k jeho schopnostem mohl situaci Poirotovi trochu zkomplikovat.

Aymira
14.12.2017 4 z 5

Další výborná kniha od Agathy Christie, u které příběhu jednoznačně prospělo prostředí archeologického výzkumu v Iráku. Děj je tentokrát vyprávěn zdravotní sestrou, která se připojila k výpravě archeologů, aby se "starala" o psychicky nemocnou manželku vedoucího výpravy.

K vraždě tentokrát dochází až v pozdějším průběhu děje a shodou okolností krajinou projíždí Hercule Poirot, takže pomůže zločin vyšetřit. Opět se mu to podaří svým typickým způsobem - důmyslností, přesným sběrem informací nejen z období vraždy, ale i z minulosti hlavních postav, až se mu podaří složit ucelený příběh přesně podle pravdy. Čtení mě moc bavilo, ale na konci odhalený způsob vraždy mi přece jen přišel v reálném světě nemožný, proto své hodnocení snižuji o jeden stupeň.

Shui-Xian
28.11.2017 4 z 5

Na sestru Leatheranovou, sympatickou průvodkyni případem, jsem si zvykla záhy a ráda - zvlášť, když projevila svou vlídnou střízlivost a realismus. (Její metody, jak mírnit ženskou hysterii mi mimochodem přijdou mimořádně efektní - některé excitované dámy potřebují proplesknutí jako sůl!) Díky ní jsem se musela mnohokrát pousmát nad tím, jak je belgický detektiv znovu zpodobňován jako excentrický, boubelatý mužíček... Především ale jejími slovy Agatha poutavě vylíčila skličující atmosféru archeologické výpravy a opatřila úzkost paní Leidnerové příhodnou tajuplností, která činila vraždu v Mezopotámii mnohem zajímavější...

Devorah
03.10.2017 5 z 5

Jak už u Agathy Christie bývá zvykem, příběh byl opět detailně propracovaný. Tentokrát ale vybrala naprosto skvostné kulisy z prostředí archeologických vykopávek a opět bravurně vykresila nejen atmosféru okolo badatelů, ale také jejich charakter. V jedné knize tak dostanete trochu historie, trochu hysterie, trochu tajemství, trochu pokřivených charakterů a vraždu jako pomyslnou třešinku na dortu.

jaja10
30.06.2017 5 z 5

Úžasné, napínavé, super. Já jsem četla a četla a nechtěla přestat dokud nebudu znát vraha. Škoda, že člověk musí chodit spát. :-)

Pjater
26.06.2017 4 z 5

Jako vždy, skvěle vypracovány a napínavý příběh. Když už jsem si říkala, že mě žádný zvrat nepřekvapí, překvapil. Určitě doporučuji přečíst.

AnetaKor
28.04.2017 5 z 5

Moc příjemná kniha... Postava sestry mi byla neuvěřitelně sympatická, takova rýzi osobnost

MartinaSladkova
07.02.2017 5 z 5

Miluji Agathu a toto byla má první kniha od ní. Poirot je mistr a ten nejsympatičtější detektiv. Závěr byl bravurní.

sgjoli
04.06.2016 5 z 5

Vražda v Mezopotámii je další z mých nejoblíbenějších příběhů o Poirotovi. Kromě toho, že se autorce opět podařilo sepsat detailně propracovaný a logicky vystavěný případ, tak mne na této knize také baví to, že se odehrává v atraktivním prostředí archeologických vykopávek. Toto prostředí se Agathě podařilo skvěle vykreslit a přiblížit, ale není se čemu divit – archeologické vykopávky byly autorce velmi blízké, a tak znalostí o nich využila. Zároveň mě bavila tísnivá tajuplná atmosféra doprovázející okolnosti smrti hlavní postavy. Já si čtení rozhodně užívala.

Sebasti
29.05.2016 5 z 5

Tak tohle je jeden z nejpoutavějších a z nejhezčích příběhů Královny zločinů. Použit prostředí archeologických vykopávek v Mezopotámii byl vynikající nápad. Celá zápletka je snad nejoriginálnější a aspoň mě tedy chytl za srdce skvěle promyšlený motiv. Vše do sebe skvěle zapadá. Ani nevím, jestli bych si příběh tak oblíbil, kdyby se neodehrával právě v archeologickém táboře, a kdyby nebyl napsán Agathou, protože by to nikdo jiný takhle krásně nenapsal. Postavy jsou neuvěřitelně živě vykreslené a prostředí snad ještě více:
"Právě vycházelo slunce. Celé východní nebe bylo pokryto pestrou směsí růžové, oranžové, sinalé a perlově šedivé barvy.
,Jaký to krasavecký východ slunce,' řekl Poirot jemně.
Řeka se stáčela doleva a na obzoru se rýsoval Tell, celý zlatý. Na jižní straně kvetly stromy a lidé pokojně obdělávali pole. V dálce skřípělo vodní kolo - slabý zvuk jako z jiného světa. Na severu se tyčily minarety a pohádkově bílý masiv Hassaniehu."

Turmee
06.05.2016 5 z 5

Agatho, já tě miluju :D

Úžasný příběh zasazený do netypického prostředí Mezopotámie mě donutil zapomenout na školu i práci a zhltala jsem ho během chviličky. Atmosféra na vykopávkách mě vtáhla do děje a postavu nezujaté ošetřovatelky Amy jsem si zamilovala během chvilličky.
Neodolatelný příbeh s vyjímečným Poirotem mě opět dostal.