Vražda v Mezopotámii

Vražda v Mezopotámii https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31221/hercule-poirot-vrazd-31221.jpg 5 613 88

Hercule Poirot série

V netradičním prostředí archeologického tábora dochází k vraždě manželky hlavního archeologa. Napětí mezi členy skupiny by se dalo krájet. Ještě štěstí, že věhlasný soukromý detektiv Hercule Poirot je zrovna poblíž, aby nám opět ukázal, co umí. Prostředí příběhu oplývá rozličnými postavami, z nichž, jak už to tak bývá, každá by mohla být vrahem. I tak vám ale rozuzlení příběhu, jakkoliv naprosto logické, nepřijde až do poslední chvíle na mysl. Jako vždy, když čtete Agathu Christie. Celý mezopotámský případ nám autorka vypráví očima ošetřovatelky, která je k rozporuplné paní Leidnerové, zavražděné manželce doktora Leidnera, povolána jen pár dní před samotným činem. Poté se tato slečna stává Poirotovi cennou pomocnicí a ve svém následném vyprávění si rozhodně nebere servítky. Příběh tím však rozhodně netrpí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Orbis

Murder in Mesopotamia , 1936

douchova11
04.05.2020 5 z 5

Klasická detektivka s překvapujícím závěrem - to je celá Agatha Christie :-))

efka.saf
02.02.2020 5 z 5

Tohle je prostě klasika! Svěží a příjemná, historií a vraždami protkaná Agathovská klasika! Už poněkolikáté se pro mě ČV stala příležitostí sáhnout po některé knize od Agathy Christie, kterou jsem dosud nečetla (a že jich ještě je) a opět jsem si uvědomila, jaké jsou to úchvatné příběhy! Ano, dnes čtu tuto autorku velmi málo. Vlastně se pro mě stala náhradou v době dospívání, kdy jsem přečetla celou Správnou pětku a chtěla jsem přijít už takříkajíc na "vyšší úroveň", ale tyhle knihy nám prostě mají neustále co nabízet.
Jak je možné, že v dnešní době autoři potřebují trojnásobek stran a hektolitry krve, aby vystavěli slušnou zápletku, zatímco Agatha si vystačí s takovým málem a efekt je stejný. Ano, nad reálností zápletek a provedení vražd asi nelze moc do hloubky dumat, ale právě u A.Ch. by takové rýpání čtenáře připravilo o kouzlo. Co se týče Hercula Poirota, málo které vrtošivé detektivy zbožňuji tak nepokrytě, jako tohoto obtloustlého prťavého mužíka s vejčitou hlavou a charakteristickým knírem :).
A co se týče zápletky této knihy? Netřeba rozebírat. Bohužel filmové zpracování jsem znala až příliš dobře, takže rozuzlení pro mě nebylo překvapením, ale i tak jsem si v knize užívala každé slovo! Těším se, až mě okolnosti opět někdy přimějí přečíst si další knihu této autorky.

Zuzi98
25.01.2020 5 z 5

Jedna z nejpovedenějších! Od začátku jsem tušila vraha, ale autorka mě od něj stále víc a víc odváděla a já jsem každou stránkou byla víc a víc přesvědčena, že to ta postava nebude. Byla jsem zas napálena! ????

akinomV
22.01.2020 5 z 5

Moje oblíbená Agatha Christie! Není potřeba více slov, její detektivní příběhy mě stále baví a můžu je číst stále dokola a stejně se k nim budu vracet :-) Skvělé prostředí, skvělá zápletka i pointa na závěr, skvělý Hercule Poirot - i když tady měl zdatnou pomocnici.

Markusak
24.12.2019 4 z 5

Agatha umí fenomenálně dělat stísněné prostředí. Miluji klaustrofobický náměty, jelikož to ve mě evokuje o to větší napětí. Pohled ošetřovatelky na celý příběh se mi velmi líbil. Nemám příliš rád, když je příběh psán "z 3. pohledu", ze vnějška. Připadám si, že nejsem součástí toho dění během čtení. Rozuzlení případu bylo grandiózní a jako vždycky jsem to neuhádl a samozřejmě to byl někdo, do koho bych to nikdy neřekl. Co víc si přát?

Ava365
08.12.2019 5 z 5

Výborná detektivka.

VasnivaCtenarka
20.11.2019 4 z 5

Nebudu lhát - ke knížce jsem přistupovala s maličkým předpojetím, protože o knihách od Agáty se říká, že jedni je milují a druzí nesnáší pro jejich překombinovanost a styl psaní. Já jsem si tedy řekla, že si udělám vlastní názor a nějakého toho Hercula si přečtu. Sáhla jsem tedy po této knize a můžu říci, že patřím k první skupině :) Bylo to velmi příjemné čtení.

Ivan F
20.10.2019 5 z 5

Ďalšia klasická detektívka s Hercule Poirotom, ktorá je však písaná z pohľadu ženy. Táto zmena mi prišla výborná, nakoľko po prečítaní niekoľkých príbehov s HP (a nie je to Harry Potter, hm) je to osviežujúce. Príbeh výborný, atmosféra tiesnivá, lokácia interesantná. Čo viac si priať? V podstate nič, pretože aj keď je čitateľovi jasné, že páchateľ bude ten, ktorý to nijakovsky nemohol byť, tak rozuzlenie je prekvapujúce. Čo mi najviac na starých detektívkach sedí, je to, že aj bez zbytočných popisov brutalít, snahe šokovať za každú cenu a na malom počte strán sa čitateľ doslova "napasie" všetkého vyššie zmieneného.

Pavelpi
02.09.2019 4 z 5

Hercule Poirot je velmi slušný detektiv,který mě dokáže udržet u knihy v napětí.A tak jsem rád,že jsem se do knihy pustil a v pohodě jsem jí dočetl.

petraj30
14.08.2019 5 z 5

Velmi zajímavý námět, až do posledních stránek jsem nevěděla kdo je vrah a jak byla vražda spáchána, skvělé

ivoiro
04.08.2019 5 z 5

Opět příjemná a pohodová kniha, která chytne hned na začátku a nepustí.

EnaryFeniel
22.07.2019 5 z 5

Jako malá jsem s rodinou ujížděla na seriálovém zpracování. A teď, ( po vzoru mé maminky :-* ) můj zájem přitahují i knížky o tomto slavném detektivovi. Rozuzlení všech dílů si nepamatuji..( nu zrovna zde jsem si jej pamatovala ).. avšak zážitek z četby to nezmírnilo. :)

Katka1991
25.03.2019 3 z 5

Byla to moje první kniha od A. Christie. Bohužel jsem asi sáhla po té zrovna slabší. Nebylo to špatné čtený, fajn oddychovka..

laepus
23.02.2019 4 z 5

Klasika, která pohladí. Zvlášť když z filmové verze znáte nazpaměť přesně každou větu a víte, co se stane. Jako vždy u Agathy je jasné, že to je ten nejméně podezřelý podezřelý. Ale v tomto případě je Hercule jakoby lehce upozaděn vypravěčkou, sestrou Letheranovou, a hraje jakoby až druhé housle oproti jiným vyšetřováním. Vtipné na závěr je šťouchnutí do Orient-expresu.

TimeLord
12.02.2019 4 z 5

Dobré čítanie, aj som uhádol vraha

husayn
05.02.2019 5 z 5

Ač detektivky nejsou můj žánr aspoň co čtení se týče, ale musím uznat, že Agatha má styl. Příznivci feminizmu zde ovšem ostrouhají.

Sandik
01.02.2019 4 z 5

V podstatě klasická britská detektivka s komplikovanými vztahy a propracovanou psychologií, místy s drobnými logickými lapsy ale obecně vcelku dobře fungující, rozhodně čtivá a zároveň reálně velmi nepravděpodobná. Kdo ví co má od podobné knihy čekat, rozhodně nebude zklamán... Celkový dojem: 85%

roso.mak
29.01.2019 3 z 5

No, nebylo to špatný, hezky se to četlo, jen to byla další kniha typu tajemný cizinec z minulosti, který za vše může.

animovanej medv
10.01.2019 4 z 5

Je to příjemná detektivka. Na mě trošku moc postav, ztrácela jsem se v tom, proto jen 4 hvězdičky.

Kuža007
12.11.2018 5 z 5

Vražda v Mezopotámii určitě patří k vrcholovým Poirotovkám. Sice se mi jako muži úplně nečetlo dobře v ženském rodě, ale strašně mě chytnuly dialogy mezi Poirotem a všemi podezřelímy z vraždy. Proto dávám pět hvězd.