Vražda Rogera Ackroyda

Vražda Rogera Ackroyda https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74440/bmid_vrazda-rogera-ackroyda-axK-74440.jpeg 5 882 157

Hercule Poirot série

Paní Ferrarsová byla nalezena mrtvá. Nikdo v King’s Abbot nepochybuje, že šlo o sebevraždu kvůli výčitkám svědomí. Proč si však sáhla na život, právě když se měla vdát za bohatého a žádoucího Rogera Ackroyda? Den nato pozve Ackroyd na večeři do svého sídla Fernly Park místního doktora Jamese Shepparda a svěří se mu s tajemstvím paní Ferrarsové, kterou někdo z místních vydíral. Po návratu domů je Sheppard přivolán zpět do Fernly, kde nalezne Ackroyda s dýkou v zádech… Slavný Belgičan Hercule Poirot odhaluje pachatele vraždy v jedné z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších detektivek všech dob.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

The Murder of Roger Ackroyd , 1926

veronika4001
28.10.2020 5 z 5

Agatha Christie je revolucionářka detektivního žánru, absolutní špička, která vždy píše stylem hodnoty neukázaného, což znamená, že 20% je to, co je vidět, 80% zůstává skryto. Její noblesně vykreslené detektivky s hlavními hrdiny vždy v popředí jsou pro mě okázalou výzvou. Vražda Rodgera Ackroyda je jednou z nich.

1amu
03.09.2020 5 z 5

Kniha, která rozbouřila britskou společnost, která tolik miluje detektivní příběhy a pokud jsou ještě z domoviny autorky, tím lépe.
Lady Agatha porušila jedno z jasně stanovených pravidel co smí a nesmí autor ve svém díle použít.
Francouzský list Le Monde na jaře r.1999 uspořádal mezi čtenáři anketu "100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde".
Protože známe hrdost občanů "trikolóry" je úspěchem Spojeného království a A.CH., že tato kniha obsadila 49.místo !
Přitom víme, že odjakživa vztahy Britů a Francouzů nikdy nepatřily mezi ty přátelské.
Tento příběh není zrovna pro každého, ale pochutnají si na něm labužníci.

marlowe
21.08.2020 4 z 5

Celkově sedmá Agátina kniha (z roku 1926), čtvrtá ze série "Hercule Poirot".

Po předchozím úkroku stranou (Tajemství Chimneys) se autorka vrací zpět k osvědčené značce – k belgickému uctívači malých šedých buněk mozkových. Příběh tentokrát nevypráví Poirotův přítel Hastings (ten se momentálně nachází v Argentině), nýbrž vesnický doktor James Sheppard, který od Hestingse přebral veslo nedovtipy a detektivova přihrávače.
I v tomhle románu je asi na dvou místech (podobně jako třeba v Tajemném protivníkovi) nepatrná zmínečka o inspektoru Jappovi – jako by si Agáta nechávala pootevřená vrátka a chtěla čtenáře ujistit, že s tímhle sympatickým policajtem nadále počítá a že na něho nezapomněla.
Postavy vesměs zajímavé, k těm čtenářsky nejvděčnější bych zařadil Sheppardovu zvědavou sestru. Moje jediná výtka i tentokrát směřuje k přílišné překombinovanosti zápletky – a ke skutečnosti, že si všechny postavy, co se inkriminovaného večera týče, pamatují na minutu přesně časy svých příchodů a odchodů, což pro nás, kteří si nepamatujeme ani to, co jsme měli k snídani, řadí knihu do žánru sci-fi…
Solidních 80%.

Marfiel
31.07.2020 5 z 5

Další skvělá detektivka. "Každý z vás přede mnou něco tají, ale věřte, že Hercule Poirot přijde na všechno..." Když už si myslíte, že všechno víte, zjistíte, že jste vlastně na začátku... Aghato, jsi prostě úžasná!

Blondebookdevil
31.07.2020 5 z 5

Skvělá detektivka, u které jsem těsně před koncem dostala nápad na vraha jako blesk z čistého nebe. A ejhle! Geniální.

zimka.r
09.07.2020 4 z 5

Audio: Myslela jsem si, že u knížek ACH nikdy neuhodnu vraha než bude konec, ale tady se mi zadařilo...ikdyž mi stále unikal motiv... nicméně, opět úžasné dílo!

haki34
24.05.2020 5 z 5

vlastním dve vydania...jedno samostatné a druhé súčasť knihy v kombinácii s „Vražda potrebuje reklamu“ od Dorothy L. Sayersovej...dočítajúc Dorothu, navnadená doslovom s rozborom diela oboch dám, rozhodla som sa pripomenúť si Rogera Ackroyda (pretože mám jednu „úžasnú“ vlastnosť – síce si časť pamätám, pri čítaní nejaké súvislosti vybavím, ale čo a ako presne, a kto bol teda vrah, veľmi ochotne zabúdam....), čítať pekne pomaly, všímať si detaily a skúsiť si to poskladať sama..akurátže vraha som vedela dopredu, tak som sa nemusela stresovať, že neuhádnem 
Obdivujem Agathinu schopnosť detektívku vymyslieť..nakombinovať, poskladať..a nechať malé šedé bunky Majstra Poirota, aby nám odhalili celú tragédiu...v tomto románe má Poirot do činenia s obzvlášť chladnokrvným a narcistným vrahom...klobúk dole obom za ich „pokrovú tvár“... a Agathe za majstrovstvo pera a slova...i pri opakovanom čítaním som si detektívku s prímesou humoru užila a radostne zapadla do spoločnosti bez chytrých telefónov, GPS, DNA...kde stačia ľudia, dopisy, čistič obuvi a malé šedé bunky....

Jessica007
15.04.2020 5 z 5

Skvělá detektivka od mojí oblíbené autorky. Mistrně propracováno a promyšleno. A bavila jsem se u pasáží, kterým dominovala Karolína. Vrah byl pro mě překvapením. Prostě výborná.

MilanCFC
12.04.2020 5 z 5

Jako pro mnoho ostatních níže pode mnou je toto dílo také za mě zatím jednoznačně nejlepší díl z Poirotovy série. Tady to šibalka Agatha doslova všem nandala, vůbec nic zde nechybělo. A bavilo mě, že ani Hastingsova nepřítomnost nezastavila Poirota a jeho poněkud ostřejší slova na kapitánovu adresu. Ten ho opravdu nešetří :-) A zároveň jsem se bavil u pasáží, kterým dominovala postava Karolíny :-) Vůbec se nedivím informacím ze zdejších zajímavostí, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších a z nejlépe hodnocených detektivek. Zkrátka jedním slovem - geniální. A dvěma slovy - stoprocentně doporučuji!

Daben
31.03.2020 5 z 5

Na tuhle velmi známou knihu jsem se opravdu dlouho chystal. A když už jsem se k ní konečně dostal, jeden známý mi omylem řekl, kdo je vrahem. Byl jsem naštvaný a naprosto v šoku. Na druhou stranu, jsem mohl vidět dílo autorčiným pohledem a zjistil jsem, že je to opravdu velmi propracovaný unikát, který si tuhle slávu zaslouží.

Ferry9
15.02.2020 5 z 5

Dobrá detektivka :)

Majdalenka
09.01.2020 5 z 5

Podle komentů jsem jedna z mála kdo na vraha nepřišel.. :) Ale to vůbec nevadí. Knížka plně dosahuje vysokého standartu knih od Agathy.

Margherita_N
25.12.2019 5 z 5

Já jsem to věděla! Bylo tam několik náznaků v chování, které celkem brzo prozrazovaly, kdo je vrah - a možná mi taky pomohlo, že jsem si přečetla pár zdánlivě nicneříkajících komentářů o nečekaném, originálním, překvapivém konci. Je to zatím snad nejnapínavější detektivka, kterou jsem od Agathy četla (soupeří s Deseti malými černoušky). Super, super, Poirot je úžasnej myslitel a taky je geniálně samolibej, a přitom tak sympatickej. Škoda že ho poznáváme až na odpočinku, ale ono mu to na úsudku nijak neubírá. Tahle postava si čtenáře postupně nejen získá, ale taky vycvičí. Nejde ho neobdivovat - respektive paní spisovatelku. U Vraždy Rogera Ackroyda zvolila velmi podobnou formu vyprávění jako v předchozích knihách, ale přesto v něčem jinou. Už se těším zase na Hastingse!

surikata246
05.10.2019 5 z 5

Moc pěkná detektivka, nešlo se vůbec odtrhnout jen čtete a čtete. Pak je konec a litujete, že už nemůžete číst dál.

Medicka19
24.09.2019 5 z 5

Dle mého názoru nejlepší detektivka od agathy naprosto nepřekonatelná a nepřekonaná

nikikostadinova
11.08.2019 5 z 5

Jedno slovo: dokonalý

slawa.cap
08.08.2019 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Skvělá detektivka, ne tak nervydrásající, jako Černoušci, ale i přes to napínavá. Vraha jsme už delší čas tušil, ale neměl jsem vůbec jistotu. Skvělá forma podání. S Agathou určitě nekončím

ivoiro
30.07.2019 5 z 5

Kniha byla velice zajímavá a prosta všech krváků.

postrach
17.07.2019 5 z 5

Vse uz je psano.Povedena detektivka na premysleni.Agatha Christie nezklamala

kob
23.04.2019 4 z 5

Neobvyklá forma vyprávění, kterou však člověk pochopí až při neobvyklém rozuzlení. Díky tomu vzbudila ve své době velký rozruch v odborných kruzích. Mně připadá velmi zdařilá.