Vražda Rogera Ackroyda

Vražda Rogera Ackroyda https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74440/bmid_vrazda-rogera-ackroyda-axK-74440.jpeg 5 874 155

Hercule Poirot série

Paní Ferrarsová byla nalezena mrtvá. Nikdo v King’s Abbot nepochybuje, že šlo o sebevraždu kvůli výčitkám svědomí. Proč si však sáhla na život, právě když se měla vdát za bohatého a žádoucího Rogera Ackroyda? Den nato pozve Ackroyd na večeři do svého sídla Fernly Park místního doktora Jamese Shepparda a svěří se mu s tajemstvím paní Ferrarsové, kterou někdo z místních vydíral. Po návratu domů je Sheppard přivolán zpět do Fernly, kde nalezne Ackroyda s dýkou v zádech… Slavný Belgičan Hercule Poirot odhaluje pachatele vraždy v jedné z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších detektivek všech dob.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

The Murder of Roger Ackroyd , 1926

Aligator805
Aligator805
11.02.2023 5 z 5

Opět skvělá kniha. Sebevražda, vražda, tajný sňatek a postupně se každý stává podezřelým. K tomu skvělý Hercule Poirot, teď už na odpočinku. Ale ani to mu nebrání bravurně vyřešit další zapeklitý případ.

Kristulda
Kristulda
02.02.2023 5 z 5

Poslouchano jako audiokniha. Musím říct, že od půlky už jsem tušila kdo je vrah a to se mi opravdu málo stává, že to uhodnu.

marekB78
marekB78
19.01.2023 5 z 5

Za mě opět skvělá detektivka. Postupně se odkrývají všechny stopy a poznatky a na konci je velké finále. Během čtení si vždy říkám, kdo by mohl být vrah a tento konec byl hodně zajímavý. Jak jinak než 5 hvězd :)

HadleysHope
HadleysHope
17.11.2022 5 z 5

Zapeklitá situace. Drama, kdy nikdo netuší, kdo a proč. Vydírání, sebevražda, napětí. Prostě klasika, kterou fanoušek i čtenář očekával. Dostal jsem to, co jsem si koupil. Je to krásně promyšlené.

ElleNora
ElleNora
11.11.2022 4 z 5

Tolik detektivek, kolik jsem již od autorky přečetla... a přesto vraha nikdy nedopátrám, všechna čest mistru Poirotovi.

DonFilipson
DonFilipson
01.11.2022 5 z 5

Čtivé s nečekaným koncem, pro mne zatím nejlepší co jsem četl…

honajz
honajz
18.09.2022 3 z 5

Kniha je sepsaná obdivuhodně, o tom žádná, a musela to mít paní spisovatelka dokonale promyšlené, protože všechny detaily do sebe nakonec zapadnou (pravda, některé jsou odhalovány postupně). Líbila se mi ironická až skoro kousavá zhruba první třetina knihy, kdy si Agatha rýpne tu do toho šlendriánu, jindy do jiné tehdy rádoby módní a povrchní záležitosti, tam jsem se skvěle bavil. No jo, jenže po vraždě a odhalení identity podivného souseda tu máme nějakých deset podezřelých a každý musel dostat desetistránkový příběh. Přičemž pozornější čtenář už z náznaků - někdy zbytečně okatých, přijde mi, že je autorka trochu přepískla - odhalí pointu, a je to podobné, jako když se mi v půlce Šestého smyslu povedlo odhalit pointu. Už jen hledáte scény na podporu svého tušení, a dostává se vám jich v míře vrchovaté. Takže mně konec přišel poměrně uspěchaný a utnutý. A v podstatě celá ta plejáda postav jak na orloji příběh nutně notně zbrzdila a v podstatě nijak nebaví, ani už nenabízí nic navíc. Tedy kromě kritiky drbů na vesnici, ale ta už tam zazněla na začátku.

Hakate
Hakate
23.08.2022 5 z 5

Vždy pokud potřebuji nějakou zaručeně perfektní detektivku a nechce se mi přemýšlet, po čem šáhnout, knihy od mistryně, královny, bohyně detektivek nikdy nezklame.
Všechny jsou skvělé, žádná není špatná. Originální, skvělé, nepřekonatelné.

Petkona
Petkona
02.08.2022 4 z 5

Další povedená detektivka, sice nepatří mezí mé top, ale hlavu vám to zamotá a jsem si skoro jistá, že vraha neodhalíte stejně jako se to nepovedlo mně.

JáraTym
JáraTym
26.07.2022 5 z 5

Důmyslné, nápadité a vcelku odvážné počínání vraha, to se musí nechat, ovšem i přes to vše se neskryje před šedými mozkovými buňky věhlasného belgického pěstitele dýní. Právem se této knize říká nejlepší detektivka všech dob. A opět musím vysmeknout poklonu autorce s jakou brilancí dokázala napsat tento útlý spis.

Magrata15
Magrata15
13.06.2022 5 z 5

Knihy Agathy Christie jsou prostě skvělé a detektiva Poirota zbožňuju i s jeho šedými buňkami. Tady jsem do poslední chvíle nevěděla, kdo je vrah a na konci jsem byla v šoku. Skvělá detektivka.

milary
milary
04.06.2022 5 z 5

Agatha... Divím se, že dosud nemám čichový orgán přinejmenším dvojnásobné délky. Jak ta dovede člověka "tahat za nos"!
A jak já to miluju... :)

Vražda Rogera Ackroyda patří určitě k jejím nejlepším detektivkám...
Průběh vyšetřování je opět založen (jak je u Poirota zvykem) na trpělivém shromažďování titěrných kousků skládačky - skutečně mi to vždycky připomíná stavbu lodě v láhvi -, až jsou odkryty všechny detaily a zloduch je odhalen.
Klamná pomalost děje ukolébává, člověk se ochotně utvrzuje v nabízených verzích (jasně, je to ten a ten, jinak to být nemůže, proč se to tak vleče?!), ale zdánlivě seriózní až trochu nudné značení cesty je prostě jen návnada, na kterou netrpělivý čtenář zpravidla skočí, aby byl důmyslnými rozuzleními znovu a znovu ohromován a coby amatérský detektiv na hlavu porážen malými šedými buňkami. :)

Tentokrát je můj obdiv zcela mimořádný.
Poslouchala jsem jako audioknihu; nevzrušené, poklidné podání Ladislava Lakomého se hodilo výborně.

_Lucie_97
_Lucie_97
15.05.2022 3 z 5

Příběh byl velmi zajímavý, ale bohužel jsem velmi rychle přišla na hlavní zápletku. Každopádně se mi knížka moc líbila, i když mám oblíbenější knížky od Agathy ️

simona8022
simona8022
12.05.2022 4 z 5

Jedna z těch lepších od autorky, avšak plný počet si nechávám na Černoušky, Vraždy podle abecedy a podobné.

lis-elis
lis-elis
11.04.2022 5 z 5

(SPOILER) OPRAVDU NEČÍST MŮJ KOMENTÁŘ, POKUD NEMÁTE DOČTENO! ;-)

Pro mě jeden z nejlepších příběhů od Agathy Christie. Ještě nikdy jsem nečetla detektivku, kde by příběh vyprávěl pachatel, ale takovým stylem, že jej do poslední kapitoly nepodezříváte. Přitom je nakonec rozuzlení opět logické, jako vždy. Geniální nápad..

Hani77
Hani77
10.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Naprosto DOKONALÉ. Podezřívala jsem všechny, jen jednoho ne .... Detektivka má jedinou chybu, tohle rozuzlení si budu pamatovat, tak nemůžu příběh prožít znovu. Dávám 10 hvězdiček.

archivářka115
archivářka115
31.03.2022 3 z 5

Četla jsem od Agathy Christie lepší knížky.

Broukodrak
Broukodrak
28.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Maminka mi tuhle knížku dala jako studijní četbu kvůli ukázaní, jak se dá využít (zneužít) ich-formové vyprávění, jelikož teď píšu výzkumnou zprávu o druzích vyprávění, a bylo to velice zajímavé. Líbila se mi scéna, kde se Poirot rozzlobí na své dýně a tu největší hodí přes zeď. Také bylo zajímavé odhalení, ale to by byl spoiler, takže už mlčim :)

terimila
terimila
21.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Tohle myslím bude jedna z mých best-of od paní Agathy. A přitom to celé celou dobu bylo takové tak trochu nijaké, postavy nic moc, nikdo mě moc nevtáhl a nezaujal... a pak ten závěr. :-) Ne, ta paní fakt věděla, jak překvapit a jak udělat těžce překvapující závěr. Když si vysázíte vedle sebe několik jejích děl s neovyklými rozuzleními - namátkou Deset malých černoušků, Vražda v Orient Expresu, ale i míň známé věci jako právě Ackroyd nebo třeba Opona... tak to je přehlídka detektivkářské originality a trošku snad i zdravé, milé odrzlosti. A proto to plným právem dávám do Agathiny topky.

Jenny055
Jenny055
17.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Počúvala som audioknihu, vynikajúca. To rozprávanie príbehu v 1. osobe ma dostalo. Dá sa tu vôbec niekomu veriť ?