Záhada tří čtvrtin

Záhada tří čtvrtin https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383305/bmid_zahada-tri-ctvrtin-XOO-383305.jpg 4 166 41

Hercule Poirot, nejoblíbenější detektiv na světě, přichází v dalším stylovém, ďábelsky chytrém příběhu s tajemstvím, zasazeném tentokrát do Londýna roku 1930. Jednoho dne se Poirot vrací z oběda a přede dveřmi svého bytu nachází rozzlobenou ženu, která se domáhá odpovědi, proč jí detektiv poslal dopis, v němž ji obviňuje z vraždy Barnabase Pandyho, o kterém nikdy neslyšela. Rovněž Poirot žádného Barnabase Pandyho nezná. O to větší šok zažije, když vejde do svého bytu a zjistí, že má návštěvu – muže, který prohlašuje, že dostal od Poirota dopis, ve kterém ho označuje za vraha Barnabase Pandyho… Poirot by rád věděl, kolik stejných dopisů, odeslaných jeho jménem, ještě koluje po Londýně. Kdo je posílá a proč? Mnohem důležitější však je, kdo je Barnabas Pandy, zda je mrtvý, a pokud ano, byl zabit? A dokáže Poirot nalézt odpovědi dřív, než se něčí život ocitne v ohrožení?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Knižní klub

The Mystery of Three Quarters , 2018

Luigi1
Luigi1
30.10.2023 4 z 5

Tak za mě mohu být spokojen docela se mi to líbilo

nicandra
nicandra
13.08.2023 2 z 5

Podobně jako Zavřená truhla užvaněné, zdlouhavé, s nepravděpodobnou zápletkou, s karikaturou či spíše stínem Poirota... Snad už odolám dalším podobným knihám přiživujícím se na slavné postavě...

SirJohny81
SirJohny81
04.07.2023 4 z 5

Čte se hezky. Christie to není, ale pro milovníky Poirota - myslím - Hezký příběh. Rozuzlení mnoha lidských tragédií mne překvapilo a bavilo číst.

patch
patch
20.04.2023 3 z 5

Velmi zdařilá nápodoba staré dobré Agáty. Zajímavá zápletka i prostředí.

Vesmich
Vesmich
30.03.2023 4 z 5

Je to stylové a zajímavé. Kdyby tam nutně nemusel být Poirot, tak je to docela normální příjemná detektivka s dobrým dějem a utahaným koncem, kdy jsem spíš zívala než bych byla v nějakém očekávání.

Starmoon
Starmoon
05.09.2022 4 z 5

Nebyť čitateľskej výzvy, zrejme sa Sophii Hannahovej ďalej vyhýbam pre moje predsudky prameniace v presvedčení, že oživiť Hercula Poirota v skutočnosti znamená priživiť sa na Herculovi Poirotovi. Možno to aj platí, ale autorka to aspoň spravila dobre – v zmysle, že sa snažila vymyslieť čo „najchristiovskejší“ možný príbeh. Chvíľami je preto možno až príliš prekombinovaný, postáv je veľa a nových zmätkov tiež, práve to ma však bavilo (minimálne od druhej tretiny) a naozaj som sa úprimne tešila na finále. Nesklamalo ma, pôvodne som dokonca dala päť hviezdičiek. Ale... Potom som si pri varení a rekapitulovaní uvedomila, že autorka spravila chybu. Veľmi školácku chybu. Na nej to vlastne celé padlo a ja naozaj nechápem, že keď si danú nezmyselnosť neuvedomila ona, prečo nie aspoň jej redaktor, editor, prví čitatelia... Preto dávam hviezdičku dole.

SPOILER: Pisateľka listov ostala zdesená, keď sa v cca polovici dozvedela priezvisko jednej zo svojich adresátok... Keď ho však naozaj nevedela, ako jej vôbec mohla poslať list? Detail, kto však čítal, pochopí, prečo je celá pointa zrazu v háji.

Bája89
Bája89
25.07.2022 3 z 5

(SPOILER) Za mě asi nejpovedenější Poirot od Sophie Hannah. Konečně na mě nepůsobil jako karikatura sebe sama. A oproti dvěma svým předchůdcům příběh šlapal docela dobře. Autorka se dokonce vyvarovala i svého vnitřního puzení k překombinovanosti, jenže ten vrah. Nebo spíše jeho motiv. Ten celý příběh shodil z útesu. Velmi neuvěřitelné a v konečné fázi zjistíte, že vlastně o nic nešlo a nic se nestalo. Škoda. Odposlechnuto jako audiokniha v nepřekonatelném podání Vasila Fridricha.

LeserDe
LeserDe
25.04.2022 odpad!

Podle mě jsou věci, texty a styly a autoři, kteří se napodobit nedají. A když už, tak jen trochu. Tady se to ale nepovedlo vůbec.

Mirek240
Mirek240
12.03.2022 3 z 5

Zacatek knihy vyborny, 4 dopisy, prekvapeny Poirot :) postupne se z celeho pribehu stavalo neco, co mi nedavalo uplne smysl a ten zaver byl proste tak vyfantazirovany, tolik domnenek a nahodnych tipu, no nevim, co k tomu napsat vic :)

Ignis
Ignis
16.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Rozhodně mě to zaujalo, přečetla jsem to hodně rychle celá napjatá, jak to bylo.
Bohužel rozuzlení bylo trochu zklamání, motiv hodně slabý a celé trochu moc odhadované, založené na dohadech, co si kdo asi myslel.

miša63
miša63
20.06.2021 3 z 5

Vždycky si ráda přečtu další případ Hercula Poirota.

Samlach
Samlach
31.03.2021 5 z 5

Super kniha, pro někoho možná moc složitá, ale mě to nevadí:-)

Elenče
Elenče
20.03.2021 2 z 5

Za mě velké zklamání. Neočekávala jsem druhou Agatu Christie, Zavřená truhla se mi dokonce líbila, ale tři čtvrtiny mě nedokázaly upoutat. Pokud pominu to, že Poriot se opravdu nechová jako Poirot, skutečnost, že děj se odehrává ve 20. letech, kdy ještě Poirot dělal v angličtině roztomilé chyby, ale Poirot Sophie Hannah ji perfektně ovládá, tak hlavní problém je rozuzlení. To je slabé a špatně uvěřitelné. Aby se příběh poskládal do výsledné podoby, jsou zapotřebí hluboké posuny psychologie postav, pro čtenáře dost nepravděpodobné a působící přirozeně asi jako nočník v kuchyni. Vše je založeno na tolika nepřímých důkazech a domněnkách, že je skoro nemožné na vyústění zápletky přijít. A nejhorší je, že kvůli natahování už ve výsledku snad ani nikoho moc nezajímá.

Turmee
Turmee
27.12.2020 3 z 5

Příjemná detektivka. Nic světoborného ale ani vysloveně zklamání. Poirot je zde jiný, než jak jej známe od Agathy. Kdyby tam byl jiný detektiv, vůbec nic by se nestalo.
Na mě je závěr asi moc překombinovaný, málo důkazů a hodně dedukce.

hana8256
hana8256
09.11.2020 2 z 5

Tohle se vážně moc nepovedlo. Hercule Poirot se nechová jako on, nepřemýšlí jako on a ani nemluví. Kdyby ho autorka bývala vynechala, dalo by se mluvit o průměrné, trochu překombinované, ale ne špatné detektivce. Obsazením Poirota si vzala na bedra velice těžký, ne-li nemožný, úkol. Všichni vášniví čtenáři Agathy Christie Hercula znají jako své boty, a tak nikomu neunikne spousta chyb v jeho ztvárnění. V knize je cítit velká snaha přiblížit se spisovatelskému umu Agathy Christie, ale myslím, že kdyby autorka spíše vsadila na své vlastní pojetí, četlo by se to lépe. Postavy mi přišly nepropracované, jazykové mistrovství Agathy Christie zda spíše nahradila potřeba, aby se neustále něco dělo. Možná i proto nezbyla energie na vylíčení postav tak, aby ve vás vzbuzovaly nějaké emoce. Od této autorky už Hercula riskovat nebudu a raději si znova přečtu nedostižný originál.

eva.haf
eva.haf
08.07.2020 3 z 5

Pohodové čtení, když to člověk bere s nadhledem a neočekává nesplnitelné. Moc mě bavil inspektor Catchpool. Pokud jde o zápletku, připadala mi trochu přitažená za vlasy.

Liss93
Liss93
02.07.2020 4 z 5

Je poznat, že autorka má svůj rukopis a nesnaží se přesně opisovat Agathu Christie. Ale inspirace je znát a to nejen "použitím" Hercula Poirota. Příjemná detektivka, čtení rychle ubíhá, různé souvislosti vám dochází stejně rychle jako samotnému detektivovi (když máte malé šedé buňky vycvičené z knih A. Ch.) a celkově děj plyne a ne dochází k prázdným místům. Někomu by mohlo vadit, že chvíli je příběh vyprávěn z pohledu Poirota, a pak z pohledu inspektora, ale to určitě není mínus.

Toiweiss
Toiweiss
16.04.2020 3 z 5

Knížka byla trochu jiná než jsem zvyklá, přesto se mi velmi líbila a hodnotím jí kladně. Děj byl na mě nejdřív takový pomalý, později to ale všechno začalo pomalu dávat smysl a velice se mi zalíbil děj i když mi to chvilkami přišlo takové zmatené. Objasnění bylo neuvěřitelné šokující i pro mě protože jsem měla naprosto jiný typ a proto musím sklonit poklonu autorce, jak dokázala vše dobře promyslet. I když o objasnění jsem někdy trochu tápala a trochu jsem netušila jak na to Poirot přišel. Kniha se mi líbila a jsem ráda že jsem si jí přečetla. Určitě si zkusím přečíst i další knihy od autorky.

Albertos
Albertos
09.04.2020 3 z 5

Mě se to líbilo. Když to tady tak čtu, tak si uvědomuji víc, že se Poirotovo chování trošku liší, ale na první přečtení mě ničím nepřekvapilo. (ale to bude asi tím, že mám spíš nakoukáno než načteno)

denisa8946
denisa8946
07.04.2020 4 z 5

Záhada tří čtvrtin byla má první knížka tohoto žánru. Nikdy jsem detektivky (knížky) nevyhledávala a musím se přiznat, že tato kniha mě zaujala hlavně obálkou. Ráda se občas podívám na nějakou detektivku s Poirotem v televizi, tak jsem si řekla, že zkusím i tuto knížku.

Nemám s čím srovnávat, proto musím říct, že se mi líbila. Děj se nevlekl, záhad tam byly mraky a během čtení jsem si postupně vytvářela v hlavě vlastní řešení případu. Samozřejmě chybné. :D Opravdu mě překvapilo, jak se celý případ objasnil. Líbilo se mi postupné odhalování pravdy, předkládání důkazů a postupné formování celého případu, jak se stal. Určitě si přečtu i další knihy tohoto žánru.

Hercule Poirot

Sophie Hannah
anglická, 1971
2015  64%Pusinka
2014  65%Vraždy s monogramem
2015  57%Bludná sdělení
2022  65%Dokonalé děti
2008  71%Ztráty a lži

Kniha Záhada tří čtvrtin je v