Vraždy s monogramem

Vraždy s monogramem https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210015/bmid_poirot-vrazdy-s-monogramem-tme-210015.jpg 3 369 111

Potomci Agathy Christie svolili k návratu Hercula Poirota na stránky nových napínavých příběhů – nesnadného úkolu důstojně navázat na tradici poirotovských detektivek se ujala bestsellerová autorka Sophie Hannah. Výsledkem jsou Vraždy s monogramem, spletitý případ zasazený do Londýna 20. let minulého století – ďábelsky chytrý hlavolam plný falešných stop a snadno přehlédnutelných, o to však důležitějších detailů může rozřešit jen legendární belgický puntičkář a jeho brilantní „malé šedé buňky“. Knižní událost roku – vychází 9. září 2014 současně ve 28 jazycích a 50 zemích!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Monogram Murders , 2014

TeaPeter
24.09.2016 1 z 5

Když dva dělají totéž, tak to zpravidla není totéž. A pro tuto knihu to platí dvakrát. Genialita Agathy Christie spočívala mimo jiné v tom, že dokázala napsat velmi bohatý a živý příběh i v nepříliš obsáhlé knize. Tady je tomu naopak: čtenář je vystaven ubíjející rozvleklosti na více než třech stech stranách. Původní autorce by určitě stačila polovina stran a čtenář by si užil mnohem zajímavější líčení byť stejného příběhu. Jako pokus o pokračování úspěšné série příběhů to skončilo prakticky fiaskem.
Podle mého názoru knihu dále zabíjí archaický jazyk překladu. Ano, je pravda, že Poirot byl konzervativní, upjatý a ješitný, že špikoval angličtinu francouzštinou, ale proč by, proboha, měl mluvit jazykem jak z prvního vydání F. L. Věka? Tak se psaly detektivky snad možná za první republiky.

Jadla
11.08.2016 3 z 5

Knížka byla docela milá, prima na prázdninové zcela oddechové čtení. Jen rozuzlení bylo skutečně poněkud šroubované a přespříliš spletité, což u původních příběhů Agátiných nebylo zvykem.

Andy6
24.07.2016 3 z 5

Tak jakože šlo to. Četla jsem to trochu dýl, páč mě to uplně nechytlo. Ve třičtvrtině se dovíte rozuzlení, a pak už se jen opakuje co se stalo furt dokolečka dokola. Takže příští Poirot už jen v televizi. :-)

konicekbily
06.07.2016 3 z 5

Rozvleklý závěr všechno pokazil!

katy87
06.06.2016 1 z 5

Čím více jsem se dostávala ke konci, tím více klesalo mé nadšení. Nešlo ani tak o zápletku (ta byla víceméně dobrá), úroveň celé knihy snižoval rozvleklý styl psaní a dost obšírné vysvětlení (alias odhalení vraha, které snad bylo na 60 stránek). Pominu-li naprostou rozvleklost a ke konci i překombinovanost rozuzlení, myslím, že knihu definitivně zabilo "absurdní divadlo" téměř na konci knihy na téma "je tak stará, že by mohla být i jeho matkou", což bylo snad rozepsané (alespoň pocitově) na několik desítek stran. Knihu jsem chtěla dočíst aspoň z povinnosti (ani to rozuzlení mě už nijak nezajímalo), nakonec jsem posledních 12 stránek stejně vzdala, jak to bylo komplikované a nudné. Agathu nikdo nenapodobí a v tomto případě je jasné, že by se o to nikdo snad raději ani neměl pokoušet.

happy-smile
30.04.2016 3 z 5

Na jednu stranu se styl Agathy povedlo napodobit velmi dobře, na druhou stranu byla kniha zbytečně dlouhá a rozvláčná - ano, i Agatha by to takto neroztahovala a o sto stránek zkrátila. Určitě by stálo za to, napsat ještě nějaká další pokračování, ale pořád je ještě na čem pracovat.

Zrzavá_Tereza
23.03.2016 3 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem nikdy žádnou detektivku s Poirotem v hlavní roli nečetla, nemám s čím srovnávat a knížka se mi líbila. Přiznávám - ke konci jsem se do toho začala pořádně zamotávat :D Ale i přesto doporučuji! :)

locin
04.03.2016 3 z 5

Oceňuji snahu o navrácení slavného Hercula Poirota zpět, ovšem už to prostě není to pravé ořechové. Nevím jestli to bylo vlivem překladatele nebo spisovatele, ale v některých částech jsem se lehce ztrácela.
Hlavně konec byl neuvěřitelně dlouhý. To co jsem na těchto detektivkách měla ráda, bylo brilantní zakončení. Tady už jsem občas i přeskakovala řádky abych se konečně dostala k tomu kdo to vlastně byl. Chvílemi jsem si přišla jako natvrdlý a ztracený Catchpool :D
Ovšem byla to spisovatelčina prvotina, v tomto směru, tak si počkáme jak se toto bude dále rozvíjet.

lalaj
27.01.2016 4 z 5

Audiokniha Vraždy s monogramem byla pro svou délku poněkud náročná. A to z toho důvodu, že jsem knihu poslouchala na několikrát. Líbilo se mi a zároveň mě dopalovalo vysvětlování motivů H. Poirotem mladému strážníkovi. Občas jsem za něj cítila stud za to, že mi souvislost nedošla, ale když jsem to hodila za hlavu, tak jsem si předimenzovanou zápletku docela užila.

vyvodka
19.01.2016 3 z 5

Nenapíšu asi nic, co by již nepadlo v předchozích komentářích. Začala bych pochvalou: obdivuji odvahu spisovatelky pustit se na tak tenký led, jako navázání na knihy A.Christie. Myslím, že "oživení" postavy Hercula Poirota se povedlo. Co se týče zápletky, tam jsem zklamaná. Děj je překombinovaný a několikrát jsem měla pocit, že jde o parodii na detektivky A. Christie. To když se už po několikáté autorka pokoušela o zásadní zvrat ve vyšetřování. Jsou to ty pasáže, kdy je popisováno, že z A se stával vrah osoby B, C zabilo A a D spáchalo sebevraždu....
Přesto bych knížku nechtěla odsoudit. Ráda jsem si ji přečetla a to především ze zvědavosti. Zpět se k ní vracet nebudu. A také nevím, jestli bych sáhla po dalším díle, pokud tedy S.Hannah nějaký napíše.
A na úplný závěr: moc se mi líbí obálka. Hlavně ta barevná kombinace.

kadgam
11.01.2016 3 z 5

Štýl A. Christie bol celkom úspešne zachytený. H. Poirot nebol mojim obľúbeným hrdinom autorky a tu ostal na rovnakej úrovni.

trudoš
07.01.2016 3 z 5

Jako návrat Hercula Poirota moc nic a jako sólový román taky žádný zázrak. Problém je, že už od začátku jsou Vraždy s monogramem tvořené jako překombinovaná detektivka. Nemluvě o zbytečné vyvatovanosti, kdy se rekapitulují již jednou uvedené skutečnosti, nebo se zabředává do psychologických anabází, které si Sophie Hannah evidentně přinesla z vlastní tvorby.
Za hodně povedený považuji začátek, kdy se malý Velký detektiv setkává s tajemnou ženou v nesnázích, pak však děj sklouzává k takřka christieovské obsesi - mermomocí vše znepřehlednit a nakonec vyrukovat s tím nejméně pravděpodobným vrahem. Hercule Poirot je navíc takový, jakou si o něm uděláme představu po dvou televizních adaptacích. Chyběly mi detaily, které by prokázaly lepší znalost postavy, než jen dokola se opakující fráze o malých šedých buňkách, narážky na knír a francouzské dovětky. Špatně se to nečte, to vůbec ne, ale v rámci návaznosti na slavný cyklus mi to přišlo kupodivu (ohledně autorské průpravy) nezvládnuté.

Evik30
07.01.2016 3 z 5

Kniha mě docela zaujala (i když k originálu má daleko). I když se četla o něco pomaleji než "pravá A.Ch." černé lamina od A.Ch. mám přečtené za chviličku tady to rvalo cca. o 3 dny déle. Jelikož jsem četla od A. CH. asi už 30 knih můžu posoudit že některé prvky z ní v této detektivce zůstaly, ale spousta věcí je tam zmodernizovaných a upravených do dnešní doby a to je docela zklamání. Překombinování věcí, zdlouhavé pasáže a konec na usnutí. Poirot zůstal starým Poirotem, ale jinak bych na této knize dost věcí změnila.

Silvie_sl
02.01.2016

Knížku jsem četla už minulý rok v angličtině a musím říct, že jsem byla velmi mile překvapená. Sophie Hannah sice nikdy nebude Agathou Christie, ale knížka měla švih, četla se skvěle a přečetla jsem ji v podstatě za 2 dny, kdy jsem byla nemocná. Musím pochválit zápletku, to, jak ubíhal děj, detaily, propracovanost. Za mě plný počet.

LenkaKa
22.11.2015 3 z 5

Konec jsem dočítala už jen ztuha, bylo to až překombinované.

mariemi
20.11.2015

Kniha pro mne byla spíše zklamání. Velmi jsem se na ni těšila, ale mé očekávání se nenaplnilo. Kniha je zdlouhavá a zápletka tak komplikovaná, že jsem měla velký problém pochopit o co tam vlastně jde. Nemohu vyloženě napsat, že by se mi nelíbila. Ale rozhodně nebude patřit mezi mé oblíbené.

Dáda4
10.11.2015 3 z 5

Po přečtení knihy mám rozporuplné pocity. Nebylo to špatné, ale u Agathy Christie jsem byla zvyklá, že až na konci knihy jsem pochopila důvod zločinu a mé představy během příběhu poletovaly různými směry. U této knihy jsem od poloviny tušila, kdo bude vrah.

jasmína
01.09.2015 4 z 5

Jsem ráda, že se Sophie Hannahová pustila do této knihy, je samozřejmé, že už to nemůže být klasické a stejné jako od Ahathy Christie, ale mně se příběh líbil, a zamotané posavty ke konci, vždyť to tak dokonale na tyto detektivky sedí !

Alinka2
19.08.2015 5 z 5

Čekala jsem nějakou nudnou a trapnou napodobeninu Agathy Christie, ale spletla jsem se. Mohu dokonce tvrdit, že to bylo o něco zajímavější, vtipnější a ,,zamotanější" než originál. Myslím, že ho vystihla docela přesně.

marabart
17.08.2015 4 z 5

Je to Poirot v jiném stylu, přesto poměrně kvalitní čtení - i když teda zápletka byla až moc složitá. Navíc český překlad, kde se uvádí jest místo je, opravdu není povedený. Celkově spíše za 3,5*.

Sophie Hannah
anglická, 1971
2015  64%Pusinka
2014  65%Vraždy s monogramem
2015  57%Bludná sdělení
2022  65%Dokonalé děti
2008  71%Ztráty a lži

Kniha Vraždy s monogramem je v