Vraždy s monogramem

Vraždy s monogramem https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210015/bmid_poirot-vrazdy-s-monogramem-tme-210015.jpg 3 365 111

Potomci Agathy Christie svolili k návratu Hercula Poirota na stránky nových napínavých příběhů – nesnadného úkolu důstojně navázat na tradici poirotovských detektivek se ujala bestsellerová autorka Sophie Hannah. Výsledkem jsou Vraždy s monogramem, spletitý případ zasazený do Londýna 20. let minulého století – ďábelsky chytrý hlavolam plný falešných stop a snadno přehlédnutelných, o to však důležitějších detailů může rozřešit jen legendární belgický puntičkář a jeho brilantní „malé šedé buňky“. Knižní událost roku – vychází 9. září 2014 současně ve 28 jazycích a 50 zemích!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Monogram Murders , 2014

rumund
včera 3 z 5

Řekl bych, že taková klasická detektivka s Herculem Poirotem. Nikdy jsem asi nebyl úplný nadšenec tohoto typu. Už to není od Agathy Christie, ale Sophie Hannah to pojala úplně stejným stylem psaní. Složité, dlouhé, zapeklité vyšetřování vražd s úspěšně vyřešeným koncem. Tečka

Emik87
24.02.2024 3 z 5

Tak trochu jsem váhala s hodnocením. Detektivní příběh je docela dobrý. Jenže to není Agatha a Poirot už vůbec ne.

Sulmo
06.02.2024 1 z 5

Nejdřív se to tak zajímavě rozjelo, ale motiv a rozuzlení to zazdily. Včera dočteno, a dnes už nevím,jak to bylo.

drakamena
18.11.2023 1 z 5

Neuvěřitelně překombinovaný příběh s nesympatickými postavami. Poirot byl vždy výstřední, ale Poirot Sophie Hannah je protivný a někdy až, odvažuji se říct, hnusný. Chová se jako trucovité malé děcko, a to včetně vztekle zrudlého obličeje. Už jenom zadupat nožkama. A Catchpool? Na něj se vskutku hodí "ještě větší blbec, než jsme doufali". Vedle něj byl i inspektor Japp Einstein. Catchpool nesnáší mrtvoly, nesnáší stromy, nesnáší vesnice, nesnáší hřbitovy, nesnáší portréty, nesnáší debaty o vraždách... Jak se takový zamindrákovaný idiot mohl stát inspektorem Scotland Yardu, je mi záhadou. Vskutku tam museli trpět velkým nedostatkem kvalitního personálu, pokud to někdo jako on dotáhl na pozici vyšetřovatele zločinů. No prostě hrůza. S jistotou mohu říct, že toto byla moje první a rozhodně poslední kniha o Poirotovi od této autorky. Agatha Christie se musí obracet v hrobě.

janina66
15.11.2023 2 z 5

Audiokniha, dalo se. Ve čtené knize bych to nedala.
Jediné pozitivní bych hodnotila zápletku. Bohužel vyšetřování a objasňování hrozně zdlouhavé. Děj značně překombinovaný, až se v tom člověk úplně ztrácel.
To se opravdu nepovedlo!

Luigi1
30.10.2023 3 z 5

Napodobenina detektivky která se moc nepovedla

Jujkyna
13.09.2023 2 z 5

Jak již bylo zmíněno mnohokrát, detektiv Catchpool je snad nejhloupější detektiv na světě - podobnost s kpt. Hastingsem je nešťastná, neb Hastings nebyl detektiv a tudíž jeho naivita byla spíše úsměvná :). Poirot je zde vystihnutý vcelku dobře, i když spousta věcí vás hned praští do očí (káva?!). Knížce by určitě prospělo, pokud by nebyla tak zdlouhavá a utahaná, zápletka překombinovaná a všechno se neopakovalo pořád dokola... poslechnuto jako audiokniha, jinak bych ji už dávno odložila :). Dám šanci i dalším dílům, neb je to těžké navázat na Agathu, ale prostě... čekala jsem víc.

Forest66
20.07.2023 2 z 5

Občas Poirota docela vystihla, občas ne. Příběh a psychologie postav bohužel stojí za starou bačkoru. Překombinovaný děj, nepravděpodobný vývoj událostí a jednání osob, to všechno je tam bohužel na denním pořádku. I tak se tam ale našlo pár zajímavých momentů.

Ani832
16.06.2023 3 z 5

Po případu s Poirotem napsaném po smrti Agathy Christie jsem sáhla omylem, ale řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám.

Sophie Hannah do příběhu přidává absolutně nemožného a nekompetentního detektiva Catchpoola, který je hlavní postavou, přičemž je vám celou dobu divné, jak je možné, že ještě pořád pracuje u Scotland Yardu, když není schopný nic vyřešit. Případ začíná tím, že se v hotelu najdou tři mrtvá těla. Co udělá Catchpool, když ho pošlou na místo činu? Přijde tam a udělá se mu blbě, tak to odloží a jde do hospody. Nikomu o tom samozřejmě neřekne a nechá to být.

Když začne případ konečně řešit, vůbec mu to nejde, a nebýt Poirota, který udělá všechnu práci za něj, by ho v životě neuzavřel.

Poirot se chová v zásadě tak, jako v knihách od Christie, i když pořád působí jako jeho parodie. Zkrátka jde z příběhu hrozně cítit, že to není ono.

Celkově z Vražd s monogramem nejsem nijak zvlášť nadšená, ale ani vyloženě zklamaná. Solidní, ale nepotřebná kniha o Poirotovi.

Agatha68
24.03.2023

Nechápu. Proč??
Hercule Poirot jedině od Agathy Christie.

evika02
06.12.2022 5 z 5

Tak až do konce knihy jsem čekala, jak to vlastně bylo a proč to tak bylo :D kniha se mi líbila, určitě pokračuji na další dílo autorky.

BlaV.
15.11.2022 1 z 5

Podlehla jsem koupila a přečetla - byla to velká chyba - vyhozené peníze - příběhům, které napsala Agatha Christie se to ani nepřibližuje. O koupi dalších jsem už ani nepřemýšlela.

Kerberos
12.04.2022 3 z 5

Slabá napodobenina stylu Agathy Christie.

strakoliber
20.01.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila. Akorát se nemohu stále smířit s tím, že v této sérii Hercule Poirot pije kávu místo svého bylinného čaje.

MagrataC
19.01.2022

Kolosální blbina. Précise moi

jaroiva
25.07.2021 2 z 5

No, to je teda pěkná slátanina. Tentokrát jsem nešla popořadě, takže mám srovnání se Zavřenou truhlou, která mě sice taky nijak zvlášť neuchvátila, ale měla trochu víc smyslu. Zatímco v Zavřené truhle mi Poirot pripadal spíš zbytečný, tady měl svoje standardní Agathovské sólo. Ale ani to nepomohlo, aby se mi knížka víc libila.

jprst
16.05.2021 3 z 5

Až příliš překombinovaná detektivka, navíc se spoustou zbytečné výplně spočívající v opakovaní již uvedených faktů, rovněž postava Hercule Poirota mi připadla značně odbytá. Mé hodnocení třemi hvězdami považuji spíše za hodně mírné.

MišusWinner
16.04.2021 3 z 5

Mám ráda serialy Poirota i Christie ale tahle knížka mi vůbec nesedla. Vůbec jsem se nějak nemohla začíst, přemýšlela jsem jak se vlastně dej odehrává a při rozuzlení jsem byla zmatená. Asi je pro mě lepší to vidět takové příběhy než je číst.

Bája89
22.02.2021 1 z 5

Jest to poněkud překombinované a zbytečně složité. V jednoduchosti a rafinovanosti "jest" krása. Šlo by vcelku o slušnou detektivku, kdyby tam nebyla ona komická parodie na Poirota. A proč tak divně mluvil? Je to vada překladu nebo ona zpitvořená řeč vznikla už u originálu? A proč pořád říkal "jest"?
Přiznám se, že jsem si Vraždy s monogramem střihla jako audioknihu, jsou věci, které snese ucho líp než oko.
Přitom k úspěchu tohoto příběhu stačilo, kdyby tam nebyl Poirot. Uznávám, že netuším, jak by se s tím Catchpool vypořádal sám, ale kdyby měl jiného parťáka, tak bych si celý příběh užila mnohem víc. Ale ať nejsem jen škarohlíd, byly momenty, kdy jsem byla opravdu napnutá jako struna.

tanja
23.01.2021 1 z 5

Kdyz dva delaji totez, neni to totez. Myslim, ze proto A.CH. napsala Oponu, aby uzavrela pribeh nejvetsiho detektiva. Vytahnout Hercula Poirota z hrobu se dost nepovedlo. Zdlouhavy rozjezd, netypicke chovani popularniho detektiva, chaoticke ukonceni. Myslim ze kdyby si spisovatelka vymyslela vlastniho detektiva, udelala by rozhodne lip. Davam dve hvezdicky za snahu

Sophie Hannah
anglická, 1971
2015  64%Pusinka
2014  65%Vraždy s monogramem
2015  57%Bludná sdělení
2022  65%Dokonalé děti
2008  71%Ztráty a lži

Kniha Vraždy s monogramem je v