Smrt staré posluhovačky

Smrt staré posluhovačky https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232/bmid_smrt-stare-posluhovacky-HDZ-232.jpeg 4 618 93

Hercule Poirot série

V Broadhinny, poklidné anglické venkovské obci, „žijí nóbl lidi,“ jak tvrdí paní poštmistrová Sweetimanová. Zaběhnutý řád sice naruší vražda staré posluhovačky, ovšem policie koná, jak má, a brzy dopadne a před soudem usvědčí pachatele. Tak je to v pořádku – anebo ne? Vrchní policejní inspektor Spence má své pochybnosti, a když se s nimi svěří slavnému detektivovi Hercule Poirotovi, který se nemůže smířit s nudným nicneděláním na zaslouženém odpočinku, rozčeří hladinu tradiční idyly pořádný uragán a z hlubin vypluje na povrch mnohé, co nikdo ani netušil.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Mrs McGinty's Dead , 1952

Margherita_N
06.04.2024 5 z 5

Hercule Poirot zachraňuje podnájemníka staré posluhovačky paní McGinthyové před oprátkou, když po její násilné smrti všechny důkazy ukazují právě na mladého Jamese. Podobnou zápletku znám z příběhů Sherlocka Holmese, bavila mě tam jako tady. U Hercula Poirota je ale jako tradičně široký okruh podezřelých - detektiv najde v šuplíku paní McGinthyové schovaný výstřižek z novin pojednávající o starých kriminálních případech. To byla pro mě skutečná zkouška pozornosti, zapamatovat si všechna ta jména a mikropříběhy a sledovat, kterou z žen začne Poirot spojovat se smrtí staré posluhovačky a jak ji hodlá znovu najít, když žije pod jiným jménem a po letech vypadá jinak než na novinové fotce. Opět povedená detektivka, Hercule Poirot je můj velký oblíbenec.

ivetka859
31.03.2024 5 z 5

Hercule Poirot mi zase spravil chuť. Až do konce jsem neměla tušení, kdo byl vrahem. Opět mě A. Ch. tahala po nitkách a já stejně netušila, kam vedou.
Po dočtení každé autorčiny knížky si teprve uvědomím, jak snadno se mi četla, jak dobře byly scény i zápletky popsané, jak hladce to všechno plyne. Píše tak přirozeně a vlastně i jaksi nadčasově.
Kdybych někdy zapomněla to wow, kdo byl vrahem, tenhle kousek si ráda přečtu znovu.

Vuokko
20.03.2024

Knih od ACH jsem přečetla už vícero a knihu Smrt staré posluhovačky řadím k tomu nejlepšímu, co jsem doposud od autorky četla. Pachatele jsem neměla ani šanci uhádnout, ale co si budem, to by byla nuda. Ráda se nechávám oslnit geniálními zápletkami a konkrétně u této knihy bravurním vyřešením. Jsem ráda, že královna detektivek byla tak plodnou spisovatelkou a s mistrem Poirotem mě čeká ještě mnoho stran.

janina66
01.03.2024 4 z 5

Kdoby řekl, že z vraždy posluhovačky se stane tak zamotaný případ. Opět hodně podezřelých, ale jen jeden byl vrah. Bavilo mě to.

Emik87
20.02.2024 4 z 5

Trochu víc postav a zápletek, takže jsem se občas neorientovala. Ale vyústění příběhu znovu skvostné.

Nuttelka
18.02.2024 4 z 5

Opět "milovaný" Poirot, skvělý Lukáš Hlavica a prostě Agatha, mistryně svého oboru :-) Mám své oblíbené díly, pak i ty méně.. v tomto díle jsem se trošku ztrácela ve jménech, ale jelikož mám najetá všechna filmová zpracování, tak jsem se neztratila úplně :-))) Proto dávám o hvězdičku méně, jinak má Poirot vždy plný počet, jak jinak..

milary
25.01.2024 4 z 5

S mačetou malých šedých buněk jsem se prodírala pralesní spletí jmen; současných, minulých, skutečných, přijatých, jmen křestních i příjmení, jmen mužských, ženských i psích, názvů usedlostí, firem a tiskovin, - abych si v závěru cesty otřela zbrocené čelo šátkem poznání a prozřela. :))
Zadostiučinění se dostavilo až napodruhé, při zpětné revizi slyšeného.
Neboť ano, opět jsem poslouchala audioknihu v perfektním podání Lukáše Hlavici, tedy vícehlasou verzi :)), - a nelitovala jsem. (No, jasně, v knížce bych se vracela taky, jen by to šlo asi o fous rychleji).

Smrt staré posluhovačky má úctyhodné hodnocení. A ono je těžké knížku tak propracovanou a s neodmyslitelně precizně a nápaditě vystavěnými charaktery četných osob (kterých se autorka důsledně drží ve všem jejich jednání) tak nehodnotit. Ale na mě bylo tentokrát vějiček až příliš a také rozuzlením jsem se cítila maličko zklamaná. (Přičemž epilog by mi nescházel vůbec). Prostě paní Agatha to tentokrát rozjela opravdu velkoryse a za mě přejela cílovou rovinku.
Stejně mě to celé ale znovu bavilo, to jinak nejde. :))

misaC
20.01.2024 4 z 5

Další klasika od Agathy Christie s úžasným Hercule Poirotem. tentokrát se snaží - a samozřejmě úspěšně - zachránit mladého muže od popravy za vraždu.

Han-nah
30.10.2023 5 z 5

Jako pro asi většinu čtenářů je A.Ch. nepřekonatelná spisovatelka detektivek. Vtipné a napínavé. Zde do malé vesničky na anglickém venkově, byl vyslán emeritní Hercule Poirot. Úplně jsem si toho svérázného mužíčka, jeho vizáž, ale i mluva, která přechází do jeho rodného jazyka, ale i metoda, řád a systém vytváří z tohoto gentlemana slídícího psa, který jde za svou kořistí. Nemýlí se a vraha dopadne.

kristyna3919
10.10.2023 5 z 5

Skvělá detektivka. Pro mě jedna z nejlepších. U téhle jsem se i nasmála, bavily mě strasti pana Poirota, které podstupoval při vyšetřování..

Aligator805
16.09.2023 5 z 5

Opět skvělá Agatha. Krásně zamotaný příběh kde o podezřelé není nouze.

pydla
29.07.2023 3 z 5

Agatha Christie je zárukou čtivosti, přesto i ona má příběhy různé kvality. Smrt staré posluhovačky je dobrá detektivka z prostředí venkova a tomu odpovídá i příběh. Ta řekla tohle, ta zase tohle, všichni o všem a o všech vědí a mají na to samozřejmě vlastní názor a klevety. Mezi tím lavíruje Hercul Poirot a snaží se vypátrat vraha. Já na něj nepřišel, protože ... ale to bych vám moc pomohl. Hezkou četbu.

Placi
18.07.2023 5 z 5

Královna Agatha je nedostižná. Děj detektivky splétá mistrně tak, jak to nikdo jiný na světě snad ani nedokáže. Hercule stojí společně s Sherlockem naprosto zaslouženě a neochvějně na nejvyšším stupínku mého osobního žebříčku nejoblíbenějším detektivů historie. Když nevíte, po čem sáhnout, vezměte do ruky libovolnou knihu královny oboru a nebudete zklamáni.

slunicko1958
05.05.2023 5 z 5

"Nebudu vám vypravovat dlouhé složité historie. Řeknu jen, že tak jednoduchá věc, jako je lahvička inkoustu, mi byla vodítkem." (str. 200).
Na detektivkách Agathy Christie mě baví sledovat, jak její geniální hrdinové, zde Hercule Poirot, dokážou pomocí nenápadného detailu objasnit i ten nejsložitější případ. To se potvrdilo i v této knížce.
Ideální oddychová četba.

SSTknihy
13.04.2023 4 z 5

Opět jedna klasika, ve které brilantní šedé buňky mozkové páně Poirota zachraňují nevinné a odhalují proradné pachatele. Podezřelých je tu sice hodně, ale klubko lží se postupně rozplétá a jako obyčejně, každý detail je důležitý. Vždycky, když přečtu nějakou knihu Agathy Christie, říkám si, jak je možné, že jsem pachatele neodhalila, když těch návodných narážek tu bylo tolik. A pak čtu další a nechám se opět utáhnout na vařené nudli... A právě proto mě její detektivky pořád baví.

zipporah
21.03.2023 4 z 5

Na tomto príbehu sa mi najviac páči to, že na prvý pohľad sa jedná o zabitie "bezvýznamnej" staršej ženy, ktorá "iba" upratovala. Žiadna významná osoba, treba prípad rýchlo uzavrieť. Vraha chytili pomerne rýchlo, zabásli, idú ho obesiť a čau. Prípad vyriešený. No postupom času sa tento zdanlivo jednoduchý akt rozvíja do komplikovaného príbehu, v ktorom som ZASE neuhádla tú osobu :D

Knižní střípky
11.03.2023 5 z 5

Já osobně považuji tento kousek za jeden z Agathiných nejlepších, nejpropracovanějších. Hercule je již na odpočinku, ale nicnedělání mu nesvědčí. Naštěstí je zde inspektor Spence, který se na něj obrátí s prosbou o pomoc. Před pár měsíci došlo k vraždě jedné staré posluhovačky, viník byl dopaden a dokonce již i odsouzen. Náš pan inspektor si však není úplně jist, že ve vězení se ocitl ten pravý viník. Hercule se nadšeně pouští po stopě a je vám určitě jasné, že tomu všemu přijde na kloub.

Lector800
02.03.2023 5 z 5

Dobře napsaná detektivka, zkrátka dobrá Agatha Christie. České vydání nedělá nakladateli čest - o překladatelce Evě Kondrysové jsem před přečtením téhle knihy měl lepší mínění a ani redaktor Jakub Sedláček se nevyznamenal.

Le Chat
25.12.2022 5 z 5

Můj oblíbený belgický detektiv se opět vyznamenal, uděluji 5 hvězdiček. :-) Doporučuji, stejně jako filmovou verzi s Davidem Suchetem.

Hakate
23.08.2022 5 z 5

Vždy pokud potřebuji nějakou zaručeně perfektní detektivku a nechce se mi přemýšlet, po čem šáhnout, knihy od mistryně, královny, bohyně detektivek nikdy nezklame.
Všechny jsou skvělé, žádná není špatná. Originální, skvělé, nepřekonatelné.