Smrt na Nilu

Linnet Ridgewayová má všechno – je mladá, krásná, svobodná a bohatá. Jednoho dne ji navštíví její přítelkyně Jacqueline a nadšeně vypráví o svém snoubenci Simonu Doylovi. Po nějaké době se Hercule Poirot na svém putování po Egyptu setkává s novomanželi Doylovými, avšak paní Doylovou se stala Linnet Ridgewayová. Zanedlouho se jejich společnost rozšíří i o Jacqueline, která je už nějakou dobu pronásleduje, aby jim překazila jejich štěstí. Linnet se na Poirota obrátí se žádostí o pomoc, ten přislíbí, že si s Jacqueline promluví. Situace se vyhrotí při výletu na parníku, kde dojde k pokusu o vraždu. Pokusem ale vše zdaleka nekončí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60422/hercule-poirot-smrt--60422.jpg 4.7709

Hercule Poirot (15.)

Death on the Nile (1937)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

Aymira
předevčírem

Láska, přátelství, zrada, chamtivost... To vše jsou hlavní atributy strhujícího příběhu, na němž nám Agatha Christie opět ukázala svoje mistrovství. Za zmínku stojí i prostředí Egypta a jeho starověkých památek, které máme spolu s hrdiny možnost poznat. Ovšem druhá polovina kniha už je zcela ve znamení vyšetřování a odehrává se na výletní lodi plující po Nilu, takže čtenářovi ani nepřijde, že se stále nachází na severu Afriky. Jak už jsme si u Agathy zvykli, věci nakonec dopadají malinko jinak, než je nám po celou dobu čtení předkládáno. Postupně poznáváme charaktery jednotlivých postav a lámeme si mozkové závity nad tím, kdo že je skutečným pachatelem šíleného běsnění, které se na Nilu rozpoutá. Tato kniha je prostě lahůdka!

Standa24
02. prosince

Kniha dvou rozdílných polovin - první je velmi zdlouhavá a pozvolná, ve druhé polovině příběh nabere spád a graduje vyřešením zločinu a překvapivým závěrem.

Shui-Xian
28. listopadu

Dojem ze Smrti na Nilu mi poněkud zkazil sám začátek. Než se příběh rozběhne (a že to docela trvá), musí se čtenář vyrovnat s afektovaným štěbetáním ženských postav a tápat v seznámení s neurčitými gentlemany, které svorně zaskočí oznámení sňatku. Později už jsou naštěstí postavy přehlednější, dialogy podnětnější a příběh nabírá na dramatičnosti. Poirot má tentokráte štěstí na společnici (lady Allertonová je milý charakter!). Vyústění té dusivé atmosféry intrik, žárlivosti a moci je kruté, ale na nedostatek indicií si čtenář v odhalování zločinu nemůže stěžovat: dřív nebo později se dovtípí ještě před Poirotovým tradičním shrnutím. Pak už lze jen sledovat příběh sám, jak se doklopýtá ke svému rozháranému konci...

Grety
08. listopadu

Propracovaná klasika, přečtěte si :).

Devorah

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Christie. Je v ní skvěle vykreslená atmosféra, která dává tušit, že přichází smrt. Bravurně popsané charaktery hlavních postav, sympatizujete vlastně i s vrahem/vrahy, aniž byste tušili. Skvělé, skvělé, skvělé. A k tomu kulisy, ach!

Rade

Třicátá léta, britská smetánka na výletní lodi brázdící Nil, obvyklá důmyslná zápletka, kde se vedle vraždy najde v závěru i nějaký ten malý happy end, Poirotovy hlášky a jeho skvěle fungující šedé buňky mozkové k tomu… Kdo by odolal takové fajn oddechovce?
Čtyři plus.

Welinie

Příjemný detektivní příběh.

Mr.Nakata

O legendárnosti a kvalitách "Agátinek" bylo napsáno už mnoho. Tak už snad jen dodám, že mě uchvacuje kombinace oddechové četby, kde zároveň člověku nezakrní mozek. Takový hlavolam na papíře. Krásné, jednoduše krásné.

markettH

Pokud jsem byla unešená z Vraždy v Orient expresu, tak nelze slovy popsat zážitek z této knihy. Rozuzlení výborné a Agatha Christie je zaslouženě královnou detektivek :-).

MirijamFrankl

Zatím nejlepší kniha od Agathy,co jsem četla,předčila dokonce i Orient-Expres!
Zaprvé je psaná moc příjemným stylem,fascinuje mne zdvořilost minulých dob.
Pak je tu nanejvýš napínavá a zajímavá zápletka plná zvrat.Zápletka,která se sice zašmodrchává,vražd přibývá,nikdo neví,komu může věřit a každá drobnost může být falešná či nefalšovaná stopa,ale pořád na konci dává dokonalý smysl.
Oceňuji rovněž hlubokou,šílenou psychologií postav.I díky nim bylo v knize tolik zvratů.
A i v téhle seriózní detektivce se našlo místo pro trochu happy endů,shipování a správně klišoidních konců!

Výborná detektivka a ta exotická kulisa... Prostě nádhera! :-)

Alíša236

Moje nejoblíbenější z díla Agathy Christie.

PetullaN

Brilantní detektivka s Herculem Poirotem.

Lanisa1966

Nestárnoucí detektivka nezklame.

Alizon

Jedna z nejlepsich knih s Poirotem. Vyborna zapletka, exoticke prostredi, skvele postavy a jako vzdy genialni detektiv. Cetla jsem ji vicekrat, k tomu videla film, ale I kdyz vite jak to cele dopadne, celkova atmosfera je neprekonatelna.

Briv
09.12.2016

Moje druhá knížka od Agathy Christie, rovněž výborná. Gradující napětí, omezený počet lidí na samotné lodi slibuje, že to bude zajímavé čtení. Kdo je vrah, mě v průběhu knihy napadlo, pak jsem se několikrát nechala zviklat a nakonec na to přišel Hercule Poirot. Akorát mi ho bylo trochu líto, že ani na své dovolené nemá klid.

Agátěoddaný
28.11.2016

Skvělá kniha, ale trochu ji zkazili tím, že asi sedmdesát stran zabrali vyslícháním.

Bumeso
25.11.2016

Vynikající

RudýOnkel
19.11.2016

Pomalejší rozjezd a mnoho společenských vztahů. Děj je místy trochu pro mě komplikovaný, v postavách se těžko orientuju, ale opět mě p. Mistryně překvapila :)

Příběh 7/10

Romance 4/10
Akce 6/10
Humor 2/10
Napětí 9/10

Lessana
17.11.2016

Moja druhá kniha od Christie (po 10 malých černoškoch), no a treba povedať, že sa mi čítala lepšie. Hoci postáv bolo spočiatku mnoho a ťažšie sa v nich dalo orientovať.
Hercule Poirot (pre mňa navždy spojený s výzorom Davida Sucheta) je nesmierne charizmatická postava a jeho postupy sú inšpiratívne. Ani tuto nesklamal, hoci vrahov som šípila zarovno s ním :).

Rup
10.11.2016

Ačkoli psáno v předvečer druhé světové, stále ještě vyvolává reminiscence na „Belle Époque‟. Autorka je výborná iluzionistka, vše vypadá jako živé. I ti mrtví. Nezbývá mi, než dát opět absolutorium a doporučit.

Panda92
19.10.2016

Strhující čtení. Hrozně mě to bavilo :-) Poirot je prostě skvělá postava, nikdy nezklame.

laepus
10.10.2016

Jedno z nejlepších děl Paní Agathy. To, jak Poirot každému pasažérovi během vyšetřování vraždy řekne, že vlastně žádné alibi nemá, že to mohl udělat kdokoli, je bezchybné. Navíc tady už mám i výjiměcně víc zafixovanou výbornou oskarovou filmovou podobu s Ustinovem a ne Suchetem, která je sice také dobrá, ale Ustinov je ironičtější a jízlivější - a to se sem výborně hodí.

Adeline87
06.10.2016

Dokonalé dílo od Paní spisovatelky.

OciVelkeZelene
17.07.2016

Neuveritelna atmosfera tech starych casu.... skoda ze svet uz takovy dnes neni....

Andrea81
15.07.2016

Úplně jsem se přenesla do atmosféry té doby a zápletka se mi také líbila, prostě Poirot je úžasný.

majík1
04.07.2016

Skvělá kniha

morava
11.03.2016

Hercule Poirot si sve dovolene v Egypte asi moc neuzil, protoze tam kde se objevi tento clovicek, tam se vzdy neco semele.Ja jsem si vsak pribeh uzila se vsim vsudy. Bavily mne postavy, se kterymi stravime plavbu parnikem a zapletka, ktera byla jako vzdycky poradne zamotana, to uz proste k tomuto detektivovi patri.Musim podotknout, ze jsem tipovala driv nez v polovine, a muj tip nebyl spatny, i kdyz na konci mne Agatha Christie opet prekvapila :-)

mari.seri
14.02.2016

Hercule Poirot prostě nikdy nezklame. Bravurně napsaná detektivka od královny detektivek.

tess.for
28.01.2016

Moje nejoblíbenější Agatha Christie. Velmi důmyslná, zajímalo by mě, jestli se někomu podařilo odhalit vraha. Doporučuju jako jednu z nejlepší detektivek od Agathy Christie.