Sloni mají paměť

Sloni mají paměť

Zabila její matka jejího otce, nebo to byl otec, kdo zavraždil matku? Takovou otázku paní Oliverová, známá spisovatelka detektivních románů, na literárním dýchánku opravdu nečekala. Tím spíš, že se týká skutečné a navíc dávné tragické události - sebevraždy rodičů kmotřenky Célie Ravenscroftové, jejíž motiv se nikdy nepodařilo objasnit. S napětím a nervozitou vyhledá paní Oliverová svého přítele Hercula Poirota, aby jí pomohl najít klíč k této záhadě, ale i odpověď na otázku, proč někdo touží dozvědět se pravdu po tolika letech. Je proto zapotřebí vyhledat pamětníky oné události a rovněž ty, kteří manžele Ravenscroftovy znali dávno předtím - jednoduše vystopovat všechny "slony", kteří nezapomínají. A byť se jich nakonec podaří nalézt a vyzpovídat hodně, každý z nich jim nabídne svou variantu příběhu a jeho tragického vyvrcholení. Rozmotat klubko dohadů a polopravd a rozplést předivo dávných i současných vztahů nebude nikterak jednoduché - je však na světě nějaké tajemství, jemuž by Hercule Poirot nepřišel na kloub? méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/215/sloni-maji-pamet-215.jpg 4.3230

Hercule Poirot (35.)

Elephants Can Remember (1972)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

natkaf

Pro mě jako vždy skvělé. Kdo koho zabil jsem si pamatovala už z filmového zpracování, ale podrobnosti mi byly neznámé. Proto jsem si taky trochu připadala jako detektiv, i když případ jsem vyřešit nezvládla. Holt na Hercula Poirota nemám. Ale s tím už jsem se za ty roky čtení jeho případů smířila. Opět úžasné počtení a mnohokrát doporučuji.

Nunynka

Konečně kniha u které jsem v půlce tak nějak tušila jak to vlastně asi bylo. A zápletka se mi líbila. Agatha a Hercule jsou prostě super. A knihy ještě lepší než filmy.

Majdule

Ve své podstatě poetický příběh dávné záhady, která ovlivňuje životy zúčastněných ještě mnoho let poté. Hercule Poirot je opět skvělý, dokáže se probrat vzpomínkami „slonů“ a neomylně najde v jejich vyprávění odraz pravdy. Podle mého názoru je právě vyprávění „slonů“, tedy lidí, co si pamatují, největší devizou příběhu. Je zajímavé sledovat, jak se pravda v jejich myslích mění, ale přesto nechává svůj nevědomý otisk. Detektivka, která neklade žádný velký důraz na akci, ale dokáže pobavit.

OldaB

Můj plán přečíst si pár knížek s Herculem začal s knížkou, kterou auktorka napsala v pozdním věku. Kritika ji považuje za méně zdařilou a je pravda, že jsem občas očima posunoval text, abych se už dostal na konec kapitoly. Přesto je to zajímavé detektivní počtení, ke kterému jsem se inpiroval vynikajícím televizním seriálem.

wesulle

Jeden z mých oblíbených dílů s neotřelou zápletkou. Jako ostatně všechny knihy od Agathy.

Peleus
26.05.2016

Líbil se mi rytmus vyprávění. Žádné zběsilosti pokud jde o akci či gradaci napětí. Dokonce, a to velmi oceňuji, se autorka vyhnula tak oblíbeným za vlasy přitaženým náhodám a pidipravděpodobnostem, s nimiž tak ráda ve svých knihách pracuje. Dějové linie plynou pozvolna a jako poslušné přítoky se bez bouření a pěny vlévají do jediného, logického příběhového proudu.

Turmee
01.09.2015

Další úžasná Agatha!
Tentokrát jsem i já přišla na to, jak se všechno odehrálo a překvapivě mě to napadlo už v půlce knížky. Jinak samozřejmě neodolatelný Poirot a další pěkně vykreslené postavy.

Filda
18.11.2014

Čtenáři si stěžují, že není z nejlepších autorčiných děl, ale záleží, co v tom kdo hledá. Pokud potřebujete adrenalin a hodně mrtvých (ještě víc než ve Vraždách v Midsomeru), pak si přečtěte Deset malých černoušků. Pro mě je kniha Sloni mají paměť druhá nejlepší od Agathy. Najdete v ní klid, i když jde o vraždu. A já měl klid vždycky rád. Vůbec mi ta poslední Agathina díla přijdou nejlepší, co napsala.

Evik30
30.10.2014

I když tato kniha nepatřila k nejlepším přečíst se rozhodně dala.
K 10 malých černouškům to má sice hodně daleko (rozhodně moje nejoblíbenější kniha od A. CHristie), ale když si vezmeme kolik bylo autorce roků když tuto knihu psala budiž ji to dáno k dobru.

Zápletka byla velmi jednoduchá. Už téměř v půlce knihy se dalo odhadnout jak to vše bude.

keri.H
24.10.2014

Kniha se mi líbila, ale není to zrovna jedna z nejlepších knih. Řekla bych, že o něco slabší, než jiné, co jsem od ní četla.

Katy007
15.09.2014

Musím přiznat, že jsem se tentokrát trochu nudila a dokonce se mi podařilo víceméně odhalit rozzuzlení, což mi na celkovém dojmu taky příliš nepřidalo. Zatím je to asi nejslabší kniha, s jakou jsem se u A. Christie setkala. Doufám, že už takové nebudou...

luthien
26.03.2014

Skvělá kniha! S hanbou přiznávám, že moje první od Agathy Christie. Byla jsem celou dobu napjatá, jak se to všechno nakonec vysvětlí a nebyla jsme zklamaná.

Henriette
31.01.2014

Ač je to jedna z posledních knih autorky, mě se líbila. Řadím ji mezi ty oblíbenější od autorky. Mám ráda rodinná tajemství a záhady a styl zvolený v této knize se mi líbil. I když to nebyla typická detektivka a nestříkala krev.

Galadwen
09.11.2013

Bohužel slabší zápletka, na rozdíl od většiny knih A. Ch. jsem si už v půlce domýšlela, jak to všechno bylo.

Jíťa
03.08.2013

Příběh i pointa nebyly špatné, jen se mi zdálo, že autorka v tomto příběhu vůbec nezdůrazňovala charakteristické rysy detektiva a snad i paní Oliverové, která se vyskytuje ve více detektivkách. Občas se tyto hlavní postavy chovaly překvapivě odlišně než bych očekávala.

pistalka

Sloni mají pamět je předposlední kniha, kterou velká Agatha napsala. Tehdy jí bylo už dvaaosmdesát a na knížce je to docela poznat. Znatelně chybí napětí, tempo je poměrně pomalé a ač kritika byla velmi smířlivá (k věku autorky, jejímu přínosu i kvalitám většiny prací) a ocenila výborné dialogy, vcelku všichni se shodují na tom, že jako detektivní román se "Sloni" příliš neujali a vesměs zapadli.

dzejnyka

S každou ďalšou prečítanou knihou od Agatky vzrastá moja úcta a obdiv k nej ... a jej sa čím ďalej tým menej darí utajiť predomnou pravdu do poslednej strany :-)