Pět malých prasátek

Pět malých prasátek https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365/bmid_pet-malych-prasatek-H9c-365.jpg 5 924 161

Hercule Poirot série

Lucy Craleová přišla ve svých sedmi letech o matku Carolinu, která byla odsouzena za vraždu svého manžela Amyase, Lucyina otce. Po čtrnácti letech dostává Lucy dědictví jehož součástí je i dopis, který jí matka napsala před svou smrtí a v němž tvrdí, že je nevinná. Lucy se rozhodne očistit její jméno a požádá slavného detektiva Hercule Poirota o prošetření případu. Poirot případ přijímá a nejprve jde za advokátem, který před čtrnácti lety Carolinu obhajoval. Od něj se mimo jiné dozví, že Amyas míval pletky se ženami, což Caroline mlčky snášela,. Až na tu poslední, Elsu Greerovou... Doslov Josef Škvorecký.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Five Little Pigs , 1942

PPardinio
08.04.2018 5 z 5

Velmi zajímavý příběh od A.Christie. Hercule Poirot zde rozplétá starou vraždu trochu jiným způsobem, což se mi líbilo. Jedná se vlastně o vzpomínky vyšetřovatelů a 5 svědků. Poirot do děje moc nevstupuje. Vraha jsem neodhalil, ale důvod, proč se Caroline chovala u soudu smířlivým způsobem, my byl jasný velice brzo. Jeden z dopisů mé názory jen utvrdil. Na knize mi tak vadila jen jedna věc, kterou byla neuvěřitelná paměť všech 5 svědků. Já sám si totiž nevzpomínám, co jsme dělal před týdnem. Ale k sepsání knihy to vlastně bylo důležité, a proto dávám 5*

xxtom
04.04.2018 3 z 5

Ze začátku mi přišla kniha dost zdlouhavá. Vražda v Orient-expresu se mi líbila víc.

edith79
28.03.2018 4 z 5

Opět skvělé. Hercule Poirot se svou brilantní myslí rozplétá šestnáct let starý případ vraždy a já jen zírám nad jeho detektivními schopnostmi, ale hlavně nad fantazií královny detektivek Agáthy. Těším se na další čtení a jsem ráda, že výběr mám ještě veliký.

Pitbullka
24.03.2018 3 z 5

Dobrý příběh ale spíše jeden z těch průměrnějších.

MarianP
19.03.2018 4 z 5

Právom patria A.Christie všetky tie pomenovania ako kráľovná detektívky a podobne. Áno, ide o dielo, ktoré je vystavané výborne. Úvod, jadro, záver, smrť (vražda), podozriví, dedukcia a záver. Nechýba vysvetlenie a nejaké to prekvapenie, zvrat. Mne sa kniha páčila, ale neoznačil by som ju pomyselným plným počtom, pretože ja chcem pri knihe totálne vypnúť a realxovať a to sa pri Poirotovi nedá:). Musíte sa sústrediť a snažiť sa vypátrať vraha spolu so spisovateľkou. Ak to neurobíte, stratíte sa v deji i v neobvykle veľkom množstve mien a postáv. To je pre mňa kameň úrazu. Autorke však náleží všetok obdiv, pretože Päť malých prasiatok je jednoducho výbornou klasickou detektívkou.

evelýny
18.03.2018 4 z 5

Mám ráda postavu Hercula Poirota a před logičností jeho šedých buněk mozkových se skláním. Pravidelně se s nimi utkávám prostřednictvím televizní obrazovky. A pravidelně tento boj prohrávám, i když miluji analýzy a logické úvahy :-)))
Ne jinak tomu bylo i u této detektivky, kterou jsem poslouchala jako audioknihu. Přestože bylo pro mě konečné rozuzlení opět překvapením, vyšetřování šestnáct let staré vraždy se všemi detailními popisy mi prišlo nekonečné, zdlouhavé, i když velmi propracované.
Spojení dětské říkanky s vyšetřováním vraždy mi připadá opravdu skoro geniální.
První s pěti prasátek se na trh směle vydalo
A to druhé prasátko zase doma zůstalo ...
Pět prasátek - pět svědků vraždy
Které z těch pěti prasátek ví víc, než přiznalo?

85098211
18.03.2018 5 z 5

Tuto knihu znám dost dobře už hodně dlouho. Jako úplně první jsem viděla film, který se mi moc líbil. Až o několit let později jsem se dostala ke knize - a ta je opět výborná. Letos jsem si ji zopakovala v rámci Čtenářské výzvy a byla jsem zase nadšená. Agatha Christie totiž není královnou detektivek jen tak pro nic za nic :-).

sgjoli
04.03.2018 4 z 5

Tohle je jedna z těch povedenějších detektivek z pera Agathy Christie. Trochu mi to připomínalo Deset malých černoušků, a to tím, že máte skupinu lidí a není pochyb, že jeden z nich je pachatel. Pomocí vylučovací metody se pak zjišťuje, kdo je vrah. Je to skvěle napsané a vy do poslední chvíle nevíte, na čem jste. Skvělé! Moc doporučuji.

antonin0999
10.12.2017 5 z 5

Excelentní detektivní příběh, ve kterém Agatha Christie přesvědčuje své čtenáře o svém citlivém vnímání výtvarného umění. Zápletku čtenáři nanáší přesvědčivě jako Amyas barvy štětcem na své osudové plátno života a smrti.

MirijamFrankl
07.10.2017 4 z 5

Tato detektivka mne zaujala malým množstvím podezřelých a domnívala jsem se, že odhadnout vraha v tak uzoučkém okruhu lidí bude snadné. Chyba lávky! Nechala jsem se strhnout každou narážkou, fakt mě upoutaly psychologické profily i zaujatost jednotlivých svědectví.
Konečný výsledek BYL ohromným překvapením. Herculovi jsem věřila a fandila od začátku a náš belgický gentleman ani tentokráte nezklamal. Jistě doporučuji.

Lessana
04.09.2017 4 z 5

Skvelá detektívka! Od gradovaného napätia cez podozrievanie všetkých postáv postupom rozprávania až po nesmierne zaujímavú kompozíciu knihy - úvod, v ktorom príde za H. Poirotom klientka; prvý diel, v ktorom sú nanovo "vypočúvaní" svedkovia vraždy spred 16 rokov; druhý diel pozostávajúci z listov popisujúcich dávne udalosti jednotlivých svedkov; tretí diel - opäť s klientkou; nasleduje kapitola 5 otázok H. Poirota všetkým podozrivým a napokon Rekonštrukcia (klasická scéna, kde Poirot pred všetkými rozpráva svoje vývody), Pravda a Epilóg. Bravúrne spracovanie nápaditého príbehu, od ktorého sa nedá odtrhnúť! Vôbec sa nečudujem, že je táto kniha vždy v knižnici vypožičaná a že je v takpovediac šalátovom vydaní :). Dávno som si tak "nepochutila" na detektívke. Päť malých prasiatok bolo zatiaľ tým najlepším, čo som od A. Christie čítala. A navnadilo ma na ďalšie kúsky od nej :).

locin
30.08.2017 5 z 5

Výborný příběh. Agatha Christie opět nezklamala

GabrielleE
19.08.2017 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek od Agathy Christie, podle mně má hodně propracovanou zápletku. Opět byl vrahem někdo jiný, než jsem myslela. :)

Michalka98
11.08.2017 5 z 5

Čtivě napsaný příběh s originální zápletkou. Takže jedinou vadou na kráse ( ovšem to není vina autorky ) je to, že jsem díky televiznímu zpracování věděla, kdo je vrah. I tak jsem si ale pěkně početla a na pár místech se knižní zpracování od televizního liší, takže jsem se dozvěděla i detaily navíc.

hlina
24.07.2017 4 z 5

Agatha nikdy nezklame. Byla to prostě PANÍ SPISOVATELKA.

Vevuna
21.07.2017

Agatha Christie mě zase dostala. Po přečtění Deseti malých čeroušků, jsem už byla připravena na jakýkoliv závěr a snažila se nevyloučit žádnou možnost. A přesto ...

pistalka
05.07.2017 5 z 5

K četbě Agathy Christie jsem se vrátil po dvou letech a dobře jsem si vybral – Pět malých prasátek je Agatha Christie par excellence.

Hercule Poirot na žádost jedné pozůstalé prošetřuje šestnáct let starou vraždu. Celá kniha je mozaikou vyprávění pěti pamětníků, mozaikou pěti různých pohledů na jednu a tutéž událost, konverzační detektivkou, ve které se nikdo nehoní za zločinci a nikdo nehledá důkaz doličný. Christie to umožnilo postavit příběh čistě na psychologii člověka a znalosti lidské povahy – což je ostatně devíza, ve které vždy vynikala. Rozuzlení tak vzniklo prostým porovnáváním příběhů. A to je Agatha Christie mého srdce. My, kteří jsme tuto knihu již četli – jen si to přiznejme - můžeme třeba přimhouřit oko nad tím, jak barvitě a zřetelně (až neuvěřitelně) si protagonisté šestnáct let staré vraždy vybavují podrobnosti jednotlivých dní, můžeme se pousmívat velké neomylnosti Velkého detektiva, jako celek je to ale prostě neodolatelné. Číst to, to je královská zábava Královny zločinu. Já se omlouvám za oslavný paján pro pouhou detektivku, ale to jinak prostě nejde.

tatruszka
15.05.2017 4 z 5

Je to má druhá kniha s Herculem Poirotem a i když jsem knihu přečetla se zájmem, jak to dopadne, není to úplně můj šálek kávy. Samozřejmě styl psaní je výborný, příběh dopadl úplně jinak, než jsem si původně myslela, což bude také nejspíš autorčin záměr :-)

Mi-šu-le
07.05.2017 5 z 5

Jsem opět nadšená, nemohla jsem se odtrhnout. Od půlky knihy jsem si byla jistá, že vím kdo je vrah a stejně mě zase A. CH. vyvedla z omylu. Doporučuji!

Kíťovec
20.02.2017 4 z 5

Bylo to tak báječně jasné a zdálo se hned zpočátku, že vrah je jasný. Ale ono ejhle, opět mé šedé buňky mozkové poraženy. Kdo byl vrah se dozvídám až na posledních stránkách a musím tleskat. Bravo!