Opona

Opona https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43852/bmid_opona-JPs-43852.jpg 5 536 94

Hercule Poirot série

< 37. díl

Poslední případ Hercule Poirota. Detektivní román, kterým se anglická autorka navždy rozloučila s oblíbeným literárním hrdinou. V uzavřené skupině lidí dochází k vraždě, která se stane jedním z nejtěžších a nejošidnějších Poirotových případů. Vytuší souvislost se zločinem v minulosti, objeví pachatele a když si uvědomí, že nemá dostatek důkazů pro jeho usvědčení, bere spravedlnost do svých rukou. Shodou okolností se odehrává Poirotův poslední případ na místě, kde začala jeho detektivní dráha. Edice Čtení na dovolenou. 1. vydání.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

16.05.2019 5 z 5

Hvězdná klasika!!!

Lucka11
17.03.2019 5 z 5

Moje prvé stretnutie s Poirotom a jeho posledný prípad....
Nebudem sa tu zbytočne rozpisovať. Jednoducho Agatha Christie je úžasná spisovateľka a určite sa k jej príbehom vrátim.

1amu
10.02.2019 4 z 5

Knihu jsem koupil kdysi dávno za 18.-Kč. Při čtení knihy Poirot a já jsem narazil na povídání jak točili ke konci 70-ti dílného seriálu Oponu. Nevědomky jsem se dozvěděl, kdo je vrah a dostal jsem se do situace : znám jméno vraha, tak budu sledovat, co si Lady Agatha na čtenáře vymyslela. Šlo o zajímavou četbu a znovu jsem si uvědomil "ďábelský plán" autorky - tedy dostat čtenáře do myšlení kpt.Hastingse, který příběh vypráví. To se jí podařilo. Podotýkám, že jsem knihu úmyslně nečetl, protože po její koupi následovala po r.1990 "černá série", kde si milovníci autorky mohli a mohou dokompletovat vše co bylo v této sérii vydáno.

hambra1
09.02.2019 5 z 5

Hercule opět super i když konec opravdu překvapil.

Sparkling
26.01.2019 3 z 5

Je to zvláštní, ale když jsem byla obdarována touto knihou, došlo mi, že to bude moje první Poirotovka. A to mám seriál Hercule Poirot zkouknutý tam i zpět přibližně milionkrát a k detektivovi i jeho přátelům chovám hluboké (!) city. Možná mělo zůstat u sledování seriálového zpracování - jazyk knihy je spíše jednoduchý, charaktery postav působí povrchně a poslední Poirotův čin jako by šel proti veškerým faktům, které jsme o Poirotovi během jeho dlouhé a bohaté detektivní kariéry měli možnost sesbírat a pospojovat. Přesto si ale anglický venkov a dům plný rozmanitých lidí a myšlenek na násilnou smrt zachovává svoje kouzlo.

Medunka22
15.12.2018 5 z 5

Poslední případ končí tam, kde H.Poirot vlastně začínal. Líbí se mi i filmové zpracování a u obou mi ukápla slzička, stýská se mi po Poirotovi....

wiana82
25.11.2018 5 z 5

Musím říct, že jsem na konci měla trochu problém s tím, co Poirot udělal. Člověk, který celý život odhaloval zločiny....a že by náš pan X dokázal tak snadno dovést svou "oběť" k vraždě, že tolik lidí- vlastně téměř všichni, by toho byli schopni je docela strašidelné. Pomyslet na vraždu je jedna věc, ale provést ji - na to podle mě musí člověku scházet určitý typ zábran...zajímavé, pro mě i k zamyšlení, konečný dopis od Poirota jsem četla dvakrát. Výborná kniha, k A. Christie se zase brzo vrátím.

Áňa 998
20.11.2018 5 z 5

Napínavý a promyšlený příběh do posledního detailu...

PaniJani
20.11.2018 5 z 5

Jsem nadšená. Sice začínám jeho posledním případem, ale určitě si přečtu ještě další knihy s Herculem. A asi se i podívám někdy i na filmové zapracování, ačkoliv mi byl filmový Hercule vždy tak trochu nesympatický. Hanba mi, já vím. Každopádně knížka byla skvělá, úplně na mě z ní dychala atmosféra staré Anglie. Ze začátku mi malinko dělalo problém orientovat se v tolika jménech, ale pak jsem si zvykla a knížku shltla jako malinu.
Jestli někdo nad Agathou Christie váhal, tak ji rozhodně berte!

ivka67
11.11.2018 4 z 5

(SPOILER) Napínavá až do poslední strany.Jen škoda že slavný detektiv v ní umírá.

jiri9568
28.09.2018 5 z 5

Vsem doporucuji, jedna se sice o posledni pripad, ale opravdu se to dobre cte.

Jack93
20.08.2018 5 z 5

Mé premiérové dostaveníčko s Agathou a zdaleka ne poslední. Ona to ještě neví, ale Opona je teprve začátkem našeho krásného vztahu.
Jasně, je zvláštní číst Poirota úplně od konce, ale z toho lze obvinit jedině mou přítelkyni! Kdyby mi neprozradila, že se Poirot ve svém posledním případě setká s dokonalým zločincem, na něhož je právo krátké, nikdy bych se do knihy nepustil. Nevědomky mi díky ní začal v hlavě hlodat červíček, který chtěl za každou cenu zjistit, jak to celé dopadne. Nutno dodat, že červíček se pořádně nasytil. Zejména posledních 30 stran jsem četl se zatajeným dechem. K některým pasážím jsem se dokonce několikrát vrátil, protože jsem jim nemohl uvěřit. Takový mistrovský závěr může pocházet jedině z pera génia, kterým Agatha Christie nepochybně byla.
Detektivním fanouškem jsem dlouhá léta, ale Agatha mi celou dobu unikala, jelikož jsem po svém boku neměl nikoho, kdo by mi ji doporučil. K přečtení Agathy mě inspirovala až jedna moc krásná Francouzka. A jsem ji za to moc vděčný. Po Francisovi, McBainovi, Forsythovi a Nesbovi je mi ctít přívitat do klubu "mých oblíbených autorů" i královnu detektivek.

JessieKKI
26.07.2018 5 z 5

Je zajímavé, že celou dobu sleduju detektivní seriály, filmy nebo doumenty, ale nikdy jsem nečetla pořádnou klasiku od Agathy Christie. Vzpomněla jsem si na babiččin zapomenutý dárek k narozeninám a violá, můj život je změněn :D

Kde začít, obávala jsem se, že vzhledem k tomu že toto je poslední případ slavného Hercula Poirota nebudu schopna plně pochopit děj nebo zápletku knihy. Ach, jak pošetilé. Kniha byla úžasná a nechť fakt, že jsem ji přečetla za dva dny je toho důkazem.

Řadím toto dílo do seznamu s názvem Přečteno jedním dechem. Celou dobu vás děj nepustí, což je problém mnoha současných knih. Pomalu ani nechcete, aby příběh skončil, protože co potom budete proboha dělat? Přiznávám, vraha jsem neuhodla a jedna moje část je nepatrně zklamaná z jednoduchého rozklíčování. Lámala jsem si hlavu s onou otázkou, sledovala jsem každé slovo, které by mohlo jen naznačit vinu jedné z postav, nakonec to ale bylo jednodušší než se zdálo(nebo to je naopak? :D) Bylo mi to ale vynahrazeno vtipným a jednoduše úžasným Herculem Poirotem.

Možná to zní trochu přehnaně, ale nezapomeňte, že toto je první kniha, kterou jsem od Agathy Christie četla. Moc se mi líbila(pokud jste si toho ještě nevšimli) a vřele doporučuji.

A poučení? -tichá voda břehy mele-

Ostruzina
17.07.2018 5 z 5

Agatha je hvězda!

Knižní střípky
29.06.2018 5 z 5

Agathu jsem objevila kdysi dávno v cca dvanácti letech o prázdninách na chalupě u babičky. A od onoho deštivého odpoledne se u mě zrodila ta pravá čtenářská láska a věrnost této královně detektivek. K jejím knihám se pravidelně vracím, Opona není výjimkou. Miluji i tento poslední případ Hercule Poirota. Je skvělý jako všechny předešlé.

MinaHawke
27.05.2018 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Sice to byl smutný konec pro Hercula Poirota, ale všechno jednou končí. A také jsem vraha neuhodla. Doporučuji.

Mi-šu-le
28.12.2017 5 z 5

Dlouho jsem nechtěla číst poslední případ mého oblíbeného Hercula Poirota, aby "nepřišel konec."
Opět parádní díl, který nezklamal a jako závěr byl výborný a důmyslný. Poirot je a bude mojí srdeční záležitostí.

iz67
26.12.2017 4 z 5

Audiokniha namluvená od p.Meduny. ACh klasický výborná - do auta ideální řešení.

katerina5544
18.12.2017 5 z 5

Posledni pripad me nejoblibenejsi postavy ze vsech. Dlouho jsem odkladala kvuli smutnemu konci...A zase jsem neuhodla vraha! Jak jinak nez plne hodnoceni.