Opona

Opona https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43852/bmid_opona-JPs-43852.jpg 5 536 94

Hercule Poirot série

< 37. díl

Poslední případ Hercule Poirota. Detektivní román, kterým se anglická autorka navždy rozloučila s oblíbeným literárním hrdinou. V uzavřené skupině lidí dochází k vraždě, která se stane jedním z nejtěžších a nejošidnějších Poirotových případů. Vytuší souvislost se zločinem v minulosti, objeví pachatele a když si uvědomí, že nemá dostatek důkazů pro jeho usvědčení, bere spravedlnost do svých rukou. Shodou okolností se odehrává Poirotův poslední případ na místě, kde začala jeho detektivní dráha. Edice Čtení na dovolenou. 1. vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Odeon

Curtain: Poirot's Last Case , 1975

Jiparis
13.06.2021 4 z 5

Tradiční detektivka Agathy Christie s netradičním koncem. Hodně prostoru je věnováno vztahu kapitána Hastingse s dcerou. Zápletka je zajímavá.

Hani77
30.05.2021 4 z 5

Jiná díla se mi líbila víc, proto ubírám jednu hvězdičku. O vrahovi jsem měla jasno skoro po celou knihu, ale opět jsem byla na hony vzdálená pravdě. Ale tentokrát takový rozpačitý pocit z toho rozuzlení.

Jirok
26.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Nemyslím si, že je konec napsán moc dobře. Porážka Poirota, proč? Myslím, že mnohem lepší by bylo nějaké extra-velké vítězství

P.S.: Pro znalce Hercula: Je tohle první kniha vyprávěna Hastingsem?

Rawen616
15.04.2021 4 z 5

Velké finále velkého detektiva. I když jde vlastně spíš o hodně komorní záležitost s pár postavami na jednom místě, musí se nechat, že Poirotův finální šachmat je opravdu dobrý a jak se čtenáři tak i s hlavním padouchem solidně vydrbal, byť za vysokou cenu. Napsat cokoliv víc by byl už velký spoiler. Škoda jen, že Agatha píše poněkud chladně a s odstupem, trocha toho patosu a více emocí by zrovna tomuhle příběhu rozhodně neuškodilo. Zvlášť když je to naposledy.

jenda88
07.02.2021 5 z 5

Souhlasím s komentářem od 85098211, bylo to po celou dobu velmi napínavé. Dokonce bych řekl, že je to jedna z nejlepších knih, které jsem četl. A ke všemu konec byl hodně napínavý. Podle mě Agatha Christie byla a pořád je jedna z nejlepších spisovatelek všech dob.

Kontryhelka
30.12.2020 5 z 5

Smutné loučení s velkým Herculem. Trochu jinak pojaté, ale pořád stejně dobré, Až na ten konec, ach jo.

rencovav
19.12.2020 5 z 5

Jak mohla být Agatha TAKHLE dokonalá? Ne, fakt jsem to nečekala. Věděla jsem, že je to poslední díl s Poirotem, takže to musí být něco extra, ale TAKHLE extra? Wow, smekám. Opona je jeden z mála dílů, na které jsem se nedívala v seriálové podobě, protože... já vlastně ani nevím. A do toho úžasný Jaromír Meduna. A kapitán Hastings. Ach, brzy se zase do nějakého musím pustit. ♥

Ava365
15.12.2020 4 z 5

Od Agathy dávám přednost jiným titulům. Tato kniha mě ani neurazila, ani nenadchla.

Vesmich
30.11.2020 5 z 5

Přišlo mi, že od A.CH. je nejtemnější a nejdrsnější Vražda v Orient Expresu, ovšem Opona to překonala. Od časů, kdy se svěží uprchlík z okupované Belgie napěchovaný zuřivými šedými buňkami, elánem a raketovým pohonem, octnul na zámku Styles poprvé, uteklo už hodně vody. Je tu zas a loví zločince jinak, ale pořád stejně nesmiřitelně. Drsný příběh.

LucinkaPevensi
17.09.2020 5 z 5

Tak Poirot to opět (a naposledy) dokázal. I když jinak než byste si asi představovali.
Je to nádherné, čtivé, smutné a geniální.
Díky, Agatho!

Kuža007
24.07.2020 5 z 5

Opona je sice Posledním případem Hercula Poirota, ale zároveň je to i případ nejsmutnější a nejděsivější. Poprvé tu máme u Agathy Christie vraha, kterého nemá Hercule Poirot šanci dostat na šibenici. Má tu jednoho ze svých nejtěžších protivníků - psychologického vraha. Je to také jedna z mála knih, kdy autorka sází hlavně na nostalgii čtenářů. A daří se jí to. Rozhovory Hercula Poirota a kapitána Hastingse jsou dokonalé a svým způsobem i dojemné. Případ sice není složité rozluštit, ale je krásné ho číst. Musím připomenout i herkulovský výkon Davida Sucheta ve filmové verzi tohoto případu. Poirotův skon zahrál skvěle. Jedna z mých nejoblíbenějších poirotovek.

bleska
06.07.2020 3 z 5

Kapitán Hastings, mon ami, mě v tomto posledním Poirotově výstupu hodně pobavil. Myslím, že Lady Agatha se u toho taktéž bavila, nepochybně.

Mateo67
07.06.2020 4 z 5

Promyšlené, originální, matoucí, překvapivé. Věřím, že i ten, kdo toho má přečteno s Poirotem dost a dost, neodhalí vraha včas. A kterého vlastně? Agatha zde není troškař a jednotlivé postavy se s tím taky nemazlí. Téměř nikdo není takový, jaký se jeví, téměř všichni mají své tajemství a cíl, za kterým míří. I přes mrtvoly.

Anna27
17.04.2020 5 z 5

Agatha má promyšlené detektivky. Nikdy bych nevěřila, že mě takto budou bavit. Zajímavé postavy, osudy, situace. Určitě doporučuji a už se těším až uvidím některou z Agathiných příběhů jako divadelní hru. :)

Malýmedvěd
08.03.2020 4 z 5

No, no, no ...
Tohle je hodně jiné než jiní Poirotové. Ale je to pořád výborná Agata Ch. Hezká detektivka, pohodové čtení, spousta prohřešků proti "dobré detektivce" ale výborné oddechové čtení.

kvnhvta
29.01.2020 3 z 5

Na můj vkus tam bylo málo Poirota a moc kapitána Hastingse, jehož myšlenkové pochody mi občas daly zabrat. Ale doposlouchal jsem a to se počítá (y)

pajuu
19.10.2019 4 z 5

Posledni pripad Hecula Poirota, kde nas detektiv a jeho sede bunky hraji dulezitou roli az do uplneho konce. Trochu jiny zpusob vrazdeni i vysetrovani, nez jsme zvykli.

laepus
10.10.2019 5 z 5

(SPOILER) Jako u každého Poirota - baví mě číst si knihy poté, když dokonale nazpaměť znám filmovou verzi - nejinak tomu bylo i tady a opět to byla nádherná zábava. I když pochopitelně v tomto případu přichází Jan závěr i nutný smutek a melancholie. Myslím, že neprozradím nic supertajného, když uvedu, že na konci Poirot umírá... Vraha si však pochopitelně nechám pro sebe. Je to drsný souboj s dokonalým (ne)zločincem, který musí nemocný a starý Hercule zvládnout. Krásné byly narážky na dřívější notoricky známé případy či místa, o kterých někdy byla zmínka. Pokud si někdy budu chtít přečíst poněkolikáté nějakou poirotovku, tak kromě Vraždy v Orient Expresu to určitě bude právě Opona.

PPardinio
11.08.2019 5 z 5

(SPOILER) Další výborný počin od A.Christie. Zápletka byla pro mě v tomto případě nerozluštitelná až do posledních stránek, kdy vše dotáhne k dokonalosti dopis od H.Poirota, jenž zvládl vyřešit dokonalé zločiny vražd svým sebeobětováním.

petulkaaaaaa
07.08.2019 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, jakožto poslední příběh s Herculem Poirotem jsem si ji poměrně dlouho šetřila. Oproti ostatním detektivkám s tímto brilantním detektivem je řešení případu trochu rozdílné, přesto nepostrádá nic z geniality Agathy Christie. Pokud jste milovníky děl Agathy Christie, potažmo Hercula Poirota, doporučuji tuto knihu nechat až jako jednu z posledních, protože vedle skvělé detektivní zápletky se jedná i o dojemné loučení se stárnoucím detektivem.