Kočka mezi holuby

Kočka mezi holuby https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226/bmid_kocka-mezi-holuby-Po2-226.jpg 4 555 69

Hercule Poirot série

Na začátku detektivky, která knižně vychází česky poprvé, se pozdě v noci dvě zaměstnankyně soukromé dívčí školy vypraví zjistit, proč se ve sportovním pavilonu pohybuje záhadné blikající světlo, zatímco všichni spí. Najdou tam mezi tenisovými a lakrosovými raketami mrtvé tělo neoblíbené učitelky tělesné výchovy, již někdo právě zastřelil. Ve chvíli, kdy "kočka" udeří podruhé, zavládne ve škole zmatek. Studentka Julia Upjohnová toho naneštěstí ví příliš mnoho. Především jí je však jasné, že bez pomoci Hercula Poirota se sama stane příští obětí…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Cat Among the Pigeons , 1959

sgjoli
03.03.2024 4 z 5

Tenhle příběh jsem kdysi viděla zfilmovaný z Davidem Suchetem, ale vůbec jsem si nepamatovala, kdo je pachatel. A tak jsem si to moc ráda připomněla.
Prostředí elitní školy je vždycky nějakým způsobem lákavé, když se jedná o nějakou krimi zápletku. A tady se to potvrzuje. Ocitáme se v prostředí prestižní dívčí školy, ke dojde k několika vraždám a také k únosu. Příběh je napínavý, se spoustou otázek. Bavila mne i ta atmosféra toho prostředí, v němž se to odehrává.
Zajímavé je, že Poirot se tu objevuje až zhruba v polovině a přitom to tomu neubírá na napínavosti nebo nějaké kompaktnosti. Co se dalších postav týká, bavila mne ta rozmanitost jednotlivých charakterů. To pomohlo na určité plastičnosti celého děje a přišlo mi to prostě skvělé.
Kočka mezi holuby je rozhodně jedna z těch lepších detektivek od autorky, ke které se určitě někdy ráda vrátím.

Emik87
20.02.2024 4 z 5

Sice špionážní případy u Agathy nemusím, ale toto je skvělý případ. Má i nádech humoru a nevyhneme se ani velkému napětí.

pepa4081
13.02.2024 3 z 5

Mám raději příběhy, kde Poirot vystupuje hned od začátku, ale jinak pěkná detektivka.
Uspokojivé.

Aligator805
15.12.2023 4 z 5

Agatha opět nezklamala. Zajímavé prostředí elitní školy, špionáž, drahé kameny, krádež a vraždy. A jako třešnička na dortu Hercule Poirot, který opět vnese řád a pořádek do pěkně zamotaného případu.

ikul
11.10.2023 4 z 5

Kdo má rád Agátu, určitě ho ani tentokrát nezklame. Samozřejmě, že mi můj typ na vraha opět nevyšel.

SSTknihy
08.10.2023 4 z 5

Kdopak vraždí učitelky v dívčí škole? Že by nějaký fanatik protestující proti nekvalitní výuce? Kdepak, to si jen paní Agatha opět pohrává s fantazií čtenářů a překládá jim další zapeklitý případ. Poirot musí tentokrát vypátrat a usvědčit vraha chladnokrevného a pěkně zákeřného. Navíc je třeba najít poklad a odhalit nepěkné pletichy mezi členkami učitelského sboru. Tentokrát mi ani moc nevadily ty tajné služby, agenti, politické pletichy a cizí velmoci.

milary
20.09.2023 4 z 5

Já "špiónky" od své milované Christie nemusím. Takže do svého dlouhatánského TOP žebříčku si "holubů lačnou kočku" nezařadím. Ale...

Líbilo se mi po celou dobu v prestižní dívčí škole, líbily se mi veškeré popisy jejího fungování, charakteristiky ředitelky, učitelek, studentek, personálu, rodičů, - všech, kteří se třeba jen mihli na scéně.
Jako vždycky: Agatha neokolkuje, máchne perem jako štětcem, připíše pár dialogů a jste tam. Chcete, nechcete.
Zápletka je jako obvykle originální, děj se hbitě přesouvá z místa na místo, motivace pro zločinné jednání je víc než dostatečná a tradááá! Dochází k vraždě. Na posvátné půdě školy.

Vlastně, nakonec mi ani nevadily rafinované metody tajných služeb, politické změny v exotických končinách, tajemné osoby v pozadí i popředí.., ne. Nakonec mi vadil konec. Ten mi tentokrát připadal, řekněme, neagathovsky přitažený za vlasy.

baji42
17.08.2023 5 z 5

Četla jsem znovu po létech a opět mě kniha nezklamala. Velmi pěkně popsáno prostředí anglické soukromé školy i s jeho pedagogickým sborem.

Knižní střípky
11.03.2023 5 z 5

Dostáváme se do atraktivního prostředí anglické internátní školy pro dívky z vyšších vrstev. Privilegium je zde nejen studovat, ale také pracovat. Vystudovat tuto školy je prestiž, učit v ní ještě větší. Žádný skandál není možný, hrozí-li nějaký, je zadupán hned v začátku. Bohužel však někdy jsou všechny snahy marné a i na takovém místě může dojít k vraždě. Obětí je ne moc oblíbená učitelka tělocviku a nezůstane pouze u ní. Toto je detektivka, kde se našeho milého Poirota dočkáme až téměř na konci, ale i přesto ji mám ráda.

Knihomolka97
06.03.2023 5 z 5

Přiznávám, že Hercule Poirot je můj oblíbený detektiv, ale doteď jsem znala jen seriál s úzasným Davidem Suchetem, také dvě filmová zpracování, ale knihy jsem nečetla.
Před nejakou dobou jsem se sice pokoušela číst Vraždu v Orient-expresu, ale nemohla jsem se začíst a vzdala to.
Tentokrát jsem tedy zvolila Kočku mezi holuby, která patří mezi mé nejoblíbenější díly. Trochu jsem se bála, že když znám vraha, nebude mě příběh tolik bavit, ale opak je pravdou. Bavilo mě to moc! Soustředila jsem se na sebemenší detaily, vodítka a "sledovala" každý vrahův krok. Od seriálu se to docela dost liší, což je samozřejmě pochopitelné a jsem za to vlastně ráda.
Nevím, jak je to v ostatních knihách, ale trochu mě překvapilo, že tady přišel Hercule na scénu tak pozdě. Taky to pak byl poměrně rychlý proces. Génius prostě.
Každopádně je zápletka výborně vymyšlená a konec nepředvídatelný. Když jsem tento díl viděla poprvé, tak jsem absolutně nedokázala tipnout vraha..
Agatha Christie to opravdu uměla skvěle zamotat a čtenáře zmást.

vodovodnice
05.03.2023 4 z 5

Z zfilmovaných detektivek od A.Ch. je tahle pro mne jedna z nejoblíbenějších. Je to pro mne velmi dramatická a poutavá detektivka.
Proto když jsem se dostala k této psané předloze k filmu, jsem byla hrozně zvědavá, jaká bude.
Knížka je stejně napínavá jako filmová verze, ale překvapilo mne, že filmaři udělali příběh o trošičku zajímavější.
V Knížce Hercule Poirot vystupuje jen okrajově a vlastně až na úplném konci. A hlavní hrdinou knížky je studentka školy, kde se děj odehrává.
Nicméně i přes tento rozdíl je knížka skvěle napsaná a velmi poutavá :-) . A aspoň je to takové zpestření, že nemusí být všechny filmové verze A.Ch. jako přes kopírák.

85098211
08.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Na setkání se svojí nejoblíbenější autorkou se pokaždé moc těším a ani tento případ mne nezklamal. I když Hercule Poirot se tentokrát na scéně objeví opravdu až hodně pozdě... Případ ovšem začíná v okamžiku, kdy v Ramatu, malém orientálním státě, vypukne revoluce proti pokrokovému králi Alimu. V kritické situaci Ali požádá svého přítele Boba Rawlinsona, aby pro něj propašoval šperky ze země. A ten opravdu přijde na způsob, jak dostat drahokamy do bezpečí, ale někdo ho při tom viděl - aniž on sám měl o oné osobě tušení. O měsíce později dojde v dívčí internátní škole Medowbank ke dvěma vraždám v nové tělocvičně a krásná princezna Shanda, sestřenice krále Aliho, je unesena. A bystrá studentka Julia Upjohnová si dá dvě a dvě dohromady a zjistí, že její život je v nebezpečí...
Detektivka je to vynikající, skvěle napsaná a doslova neodložitelná ;-). A vůbec nevadí, že je Hercule Poirot k případu povolán až později. Když se ale do vyšetřování pustí, je brzy jasné, že bude odhaleno všechno až do nejmenšího detailu ;-). Dávám tedy opět plný počet a knihu doporučuji.

Vesmich
22.11.2022 5 z 5

On se tam Hercule objeví a samosebou všechno rozluští, ale není tentokrát úplně nejdůležitější postavou. Jsou tam i jiné bystré hlavy! Celá ta atmosféra školy je skvěle vykreslená, hned jsem se tam přenesla a užívala si studentský život společně tam s děvčaty:) A úplně mě to lákalo jít si zahrát tenis (z postele), přestože jsem raketu v životě nedržela v ruce...a ty diamanty! Myslím, že bych také pro jeden či dva nalezla uplatnění a jejich životní smysl. Aby někde nehnily v bance.

Petkona
13.11.2022 4 z 5

Velice zajímavý námět a prostředí. Jako vždy byl děj naprosto nepředvídatelný stejně jako rozuzlení. I když to možná nebyla jedna z nejlepších detektivek, určitě vás nezklame.

ElessaRiverbow
29.09.2022 4 z 5

Knihu už jsem jednou četla, ale jelikož to bylo 2-3 roky zpátky, pamatovala jsem si děj minimálně. Příběh se četl rychle, navíc kniha měla málo stran, a během pár dní jsem ji měla přečtenou. Sice ze začátku, než se něco začalo dít, mi to přišlo nudné, ale pak už jsem stránky hltala jednu za druhou. Hercule Poirot je moje nejoblíbenější postava, co se týká veškerých detektivek, a jeho vysvětlení vražd mě vždycky překvapí. Vraha jsem až do konce neodhadla. Určitě se podívám na seriál a přečtu si další knihy od A. Christie.

Le Chat
04.09.2022 5 z 5

Geniální Hercule Poirot se opět vyznamenal, jeho zásah na poslední chvíli neměl chybu! Výborná detektivka, líbilo se mi prostředí prestižní anglické školy a nakonec mi ani nevadilo, že se jedinečný belgický detektiv objevil až v poslední třetině knihy. Uděluji maximální možný počet hvězdiček a rozhodně doporučuji všem milovníkům klasických detektivek. :-)

Hakate
23.08.2022 5 z 5

Vždy pokud potřebuji nějakou zaručeně perfektní detektivku a nechce se mi přemýšlet, po čem šáhnout, knihy od mistryně, královny, bohyně detektivek nikdy nezklame.
Všechny jsou skvělé, žádná není špatná. Originální, skvělé, nepřekonatelné.

martinaandulka
24.02.2022 5 z 5

Pravá detektivka je od Agáthy Christei ,šedé mozkové bunky v podobě Hercula Poirota vše vyřeší.

EnaryFeniel
22.12.2021 5 z 5

A další pěkná čtivá Agatha se zašmodrchaným příběhem, kde mé šedé buňky a ani nespočet nápadů nestačily na odhalení vraha.

PPardinio
06.12.2021 5 z 5

A.Christie mám již poměrně načtenou, a proto se mi občas stává, že vraha odhalím velice brzo. Kočka mezi holuby naštěstí pro mě zůstala záhadnou až do posledních stránek (No, vlastně z 1/3 ne, to byla bohužel očividná odbočka od vyprávěného případu).
Samotný příběh z internátní školy mě bavil, pasáž z neexistující ropné země Ramat mohla být delší (příběhově by nic navíc nepřinesla, ale Ramat mi sednul asi nejvíce).
Oblíbil jsem si postavy detektiva Kelseyho, zahradníka Adama Goodmana a ředitelku Bulstrodovou, a proto mě nevadilo, že se Hercule Poirote dostal na scénu až na posledních 70 stránkách (vlastně jsem nevěděl, že je to příběh s HP a byl jsme tak hodně překvapený, když vzal případ do svých rukou).