Šunkový nářez

Šunkový nářez https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1780/bmid_sunkovy-narez-AHM-1780.jpg 4 789 82

Henry Chinaski série

Bukowski nechává čtenáři nahlédnout do nitra člověka, který si je vědom toho, že není zcela duševně zdráv, že má násilnické sklony, a proto hledá místo, kde by se mohl skrýt. Jako červená nit se textem táhne odpor k otci, který přispívá k celkovému pocitu odcizení.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Pragma

Ham on Rye , 1982

petr4927
petr4927
22.05.2019 4 z 5

Na první pohled to vypadá, že kniha je jen sledem banálních výjevů ze života kluka, co vyrůstá v chudé rodině s despotickým a omezeným otcem.

Na pohled druhý se před vámi otevírá skoro až filozofické dílo, u kterého si říkáte, že lidská podstata se v průběhu času vůbec nemění, protože příběh Henryho Chinaskiho by se stejně dobře mohl odehrávat právě teď.

Velekněžka
Velekněžka
16.05.2019 4 z 5

Zavřete talent do papiňáku a „přikládejte“ pod ním. Výsledkem upouštění páry pak může být poctivý literární underground, i když to stojí mnoho pištění...

Záálesáák
Záálesáák
07.05.2019 5 z 5

Jednoznačně nejlepší Bukova kniha!

„Udělej home run, Drsňáku!" zakřičela jedna z dívek.
„Drsňáku! Drsňáku! Drsňáku!“ křičela jiná dívka.
Pak se k nám Drobek otočil zády a hleděl do středního pole. „Time,“ řekl jsem a stoupl si mimo území pálkaře. Zápasu přihlížela jedna velmi kouzelná dívka v oranžových šatech. Měla blonćaté vlasy a ty vlasy jí padaly rovně dolů jako žlutý vodopád, nádherně, a já na okamžik zachytil její pohled a ona řekla:
„Drsňáku, udělej to, prosím.“
„Zavři hubu," řekl jsem...

SladkaK
SladkaK
08.02.2019 5 z 5

Potkávat člověka libujícího si na dně života nechcete, moct se dívat mu do hlavy ano. Díky, ty prase Bukowski!

bookemma
bookemma
20.01.2019 5 z 5

"Lidi vnímaj nespravedlnost jenom tehdy, když se přihodí zrovna jim."

Jako vždy, geniální Bukowski, tentokráte snad ještě geniálnější díky vývoji, který příběh měl.

Nikusha
Nikusha
16.01.2019 5 z 5

Pan Bukowski byl mou závěrečnou maturitní prací. Jsem ráda, že jsem si ho vybrala, protože má svůj styl a s ničím se nepáral. Ráda na to vzpomínám a určitě se k této knize jednou vrátím.

Shindo
Shindo
30.11.2018 4 z 5

Nie je to typický Buk. Teda typický v tom zmysle, že by Jelito bolo súbor krátkych drsných poviedok a hemžilo sa sexom, chlastom a kurvami. Bolo tam síce aj to, no román bol o dosť hĺbavejší. Autorovi detstvo rozhodne nezávidím, bolo ale pekne vidno, ako jeho zážitky postupne ovplyvňovali jeho myslenie.
Prekvapila kapitola o nacizme.
Inak sa kniha čítala v podstate sama, ubehlo to rýchlo.

Sygi
Sygi
25.11.2018 5 z 5

Nejlepší román od Bukowského, na který můžete narazit. Od začátku jsem se náramně bavil a až v polovině knihy si uvědomil, že tam celou dobu vlastně nefiguroval chlast, v jiných knihách s Charlesem tak spjatý společník. Skvělým požitkem bylo sledovat teprve jeho propracování se k němu celým dospíváním, všelijak nelehkým. Za mě asi Bukowského nejsobnější próza.

Lujza031
Lujza031
13.11.2018 3 z 5

Knížku jsem četla na střední, půjčila mi ji spolužačka budoucí studentka literatury a knihovnictví :-). Byla pro mě trochu šokující ,ale zároveň strašně vtipná a celkově dobře napsaná.

druzickaster
druzickaster
14.10.2018 5 z 5

Druhý Bukowski, ale na prvním místě. Je to naturalistické, brutální, vulgární a sexistické, ale je to parádní. Člověk si zavzpomíná na své těžké začátky a všichni poďobaní puboši to mají asi celkem podobné :) Určitě to neblya poslední kniha tohoto autora. a můži jen doporučit.

Radous
Radous
22.09.2018 5 z 5

Oproti jiným románům, které jsem od ChB četl, je tento svým způsobem o dost vážnější, přestože klasicky svérázný. Popisuje zde, jak to vlastně všecko kolem jeho osoby začalo. A je to poměrně drsné.

JoSvob
JoSvob
15.09.2018 5 z 5

Bukowskeho jsem dlouho zamerne prehlizela. Verila jsem totiz historkam jeho ctenaru, ze je vulgarni, sexisicky, sovinisticky a hruby vuci zenam. Dala jsem mu tedy sanci u Sunkoveho narezu a vse zminene se mi potvrdilo. A ohromne me to bavilo! Pro kazdeho, kdo by se chtel Bukowi dostat "pod kuzi", by tento roman nemel uniknout, a uz chapu, proc byl takovy. Sikana, problemy s otcem, problemy s akne v mladi se asi promitly do jeho pozdejsiho ziti a smysleni.

KrystofJuzko
KrystofJuzko
07.07.2018 5 z 5

Asi nejlepší Bukowského román vyprávěný osobitým ironickým humorem, podkresleným dobovou atmosférou zachycující bídu hospodářské krize. Poprvé jsem ho četl ve svých čtrnácti a v té době mě naprosto uchvátil. Dnes už na něj nahlížím poněkud kritičtějším pohledem, ale stále má co říct.

Annkag
Annkag
19.06.2018 4 z 5

Tak teda toto bol nářez!!!Bavilo ma to.Forma písania skvelá a zruzumitelná i pre idiota-i ked ten po Bukowskom asi nesiahne :).
Dospievanie nemeckého chlapca v chudobnej americkej štvrti.Komplikované detské vztahy,rodičia,ktorých by som ja osobne prefackala ale vtedy to bolo úplne normálne.Vyjadrovanie sa trocha okorenené vulgarizmy a hlavne ako tie klučičí problémy s holkama,kalhotkama,onaniou o ktorej sa otvorene diskutovalo.
Jo to boli léta...teraz chlapci riešia stradégiu nových hier a aká zbran je na akú akciu perfektná.
Vtedy to bolo detstvo na ktoré sa spomínalo,za ktoré sa ako dospeláci hanbili alebo sa vychvalovali po hospodských rvačkách.Určite si od Bukowského ešte niečo prečítam.

Kuffenbach
Kuffenbach
21.05.2018 5 z 5

Jeden z mála autorů, kteří umí psát. Řadím ho po bok Hemingwaye, Gravese, nebo Párala.

Knihu jsem četl dávno, moc si nepamatuju, ale skvěle se to četlo - na to dám krk.

iveta83
iveta83
05.05.2018 5 z 5

Rozhodne se jedna o nejlepsi prozaicke dilo Bukowskeho. Prvnich par stranek me od cteni odradilo. Kratke jednoduche vety, Bukowski jako male dite. Nevedela jsem, co od knihy ocekavat. Uz od navstevy Bukowa nemocneho stryce a pokusu o kradez pomerancu v sadech se vsak pribeh rozjel a nasledna skolni leta uz s sebou prinasela spoustu zabavnych a zajimavych momentu.
Bukowski se vsak zameril spis na popis stinne casti sveho detstvi a dospivani, jako byly souboje s otcem pri sekani travy nebo problemy s akne, coz se mi zase pres ctivy obsah necetlo prilis snadno. Je zrejme, ze si s sebou vsechny tyto zazitky nesl i do pozdejsich let, coz se projevovalo na jeho vztahu k lidem a predevsim zenam.
Prestoze mi bylo po docteni smutno, Sunkovy narez si pet hvezd urcite zaslouzi.

Kmotr99
Kmotr99
18.04.2018 4 z 5

(Čteno v aj) První setkání s Bukowským. Psáno jednoduchou angličtinou, význam velkého množství hovorových slagových slov lze lehce odvodit z kontextu. Zpočátku mi autorův styl přišel natolik čtivý, až jsem měl dojem, že jen tak klouže po povrchu a k ničemu pořádnému se nedostane. Ale čím déle jsem Šunkový nářez četl, tím lepší mi to přišlo. Henryho misantropie mi byla svým způsobem sympatická. Nakonec mi nijak zvlášť nevadila ani absence jakékoliv pointy.
Přesto si myslím, že číst to dřív, tak v patnácti, zážitek z četby bych měl mnohem větší a Bukowski by mi měl víc co nabídnout.

Hospodyňka
Hospodyňka
19.02.2018 4 z 5

Není to objektivní. V mládí během puberty se líbila, ale teď když rostou děti, tak se na spoustu věcí dá nahlížet jinak.

Hary
Hary
26.01.2018 3 z 5

Tak nevim,nevim. Ale i zkrachovalci maji pravo psat knihy z lidske temnoty. Psat o tom ze si porad totalne v hajzlu a pripada ti to skvely, me teda vubec nebere. V zivote si clovek urcite muze vybrat lepsi zivot nez mel tenhle smutny alkoholik.

bertrand
bertrand
18.12.2017 3 z 5

Co mi kdysi, jakožto Bukovského fandovi, připadalo zajímavé a vtipné vyprávění, to vidím dneska jako nesmírně smutnou výpověď o dospívání v kruté bezcitné společnosti a dysfunkční rodině.
Už nebudu číst, je toho i tak kolem dost.