Poštovní úřad

Poštovní úřad https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1781/bmid_postovni-urad-4A8-1781.png 4 1024 114

Henry Chinaski série

Poštovní úřad je první román amerického spisovatele Charlese Bukowského vydaný v roce 1971. Bukowski pracoval dlouhou dobu na poště a na sklonku podzimu 1969 byl vedením upozorněn, že bude propuštěn kvůli častým absencím. Ačkoli sám tvrdil, že odešel dobrovolně, aby se mohl věnovat psaní, poštovní záznamy vypovídají něco jiného. Poštovní úřad je prošpikován spoustou dialogů – po vzoru Fanteho a Hemingwaye. Konkrétně od Johna Fanteho převzal nápad rozdělit román do velmi krátkých kapitol. I když celek nemusí působit soudržným dojmem, způsob, jakým je popsáno nezáživné rutinní zaměstnání, kterým si projde zřejmě každý, je velmi přesvědčivý. Navíc jsou eskapády Henryho Chinaskiho – hlavní postavy příběhu - podtrhnuty sardonickým humorem, což románu dodává potřebné odlehčení a udržuje čtenáře v tempu. Nechybí ani postelové téma, u Zápisků starého prasáka se Bukowski naučil, že sex u čtenářů boduje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Pragma

Post Office , 1971

capricorn__
11.04.2024 4 z 5

"Poštovní úřad" je třetí kniha, kterou jsem od Bukowskiho četl. Vždycky mi připadá úsměvné, že během pauzy mezi jeho knihami zapomenu, jaké používá vulgarismy a jakým způsobem se dívá na život. Není to můj nejoblíbenější spisovatel, protože z jeho životního stylu na mě doléhá tíseň, nicméně musím uznat, že - jakožto autor - má originální, nezaměnitelný styl psaní a vždycky se divím nad tím, jak rychle (a bezbolestně) se dostanu na konec. Popisy práce mě bavily, hádám, že každý, kdo (alespoň chvíli) pracoval v profesi, kde musíte neustále komunikovat s cizími lidmi a chovat se profesionálně (Chinaski si zrovna s tímhle hlavu nelámal :D), se v tom trochu najde.

Elizabeth26
16.03.2024 5 z 5

Knihu jsem přečetla za jedno odpoledne. Moje první od Bukowskiho a určitě ne poslední.. Tohle mě fakt bavilo!

jiri4861
04.02.2024 3 z 5

(SPOILER) Tak nějak čtu Bukowskiho a říkám si: Středobod lidského žití je jebání a chlast. A právě proto jej mám rád za tu autentičnost.

Mystig
05.01.2024 5 z 5

Ke knize jsem se dlouho odhodlávala, protože Bukowski. Jeho styl žití není nic pro mě, ale jsem velmi mile překvapena. Průměrný (možná i podprůměrný) běžný život. Příběh, co si na nic nehraje. Zasmála jsem se, i když s trochou hořkosti a ve vší té bídě to bylo vlastně velmi surově krásné a k zamyšlení. Jeden si hned více váží toho co má a hlavně - že nemusí pracovat na poště.

Archie
10.11.2023 2 z 5

Meh. Občas vtipné takovým tím stylem ala "jo tohle znám", sprosté, absurdní. Jinak mě to ale vůbec nebavilo číst. Alkoholikův roztržitý deník. Bukowski půjde asi mimo mě.

jan.para
15.07.2023 3 z 5

Klasická Bukowina, u které se pobavíte, trochu zastydíte a dá Vám to pár myšlenek do života.

kotasbk
02.07.2023 3 z 5

Tak jsem si koupil Bukowského. Má první kniha od něj. A musím říct, že to byla zajímavá a poučná jízda. Bohužel i přes všechny vulgarismy, nechutnosti jsem čekal o trošku víc. Chinaski má ale nápaditý životní styl, který vůbec nekoresponduje s tím, kterým praktikuji já. A proto jsem neplul na stejné opilecké vlně jako Hank. Klobouk dolů před výkony, které hlavní postava a autor díla zvládal. Levou zadní vypije flašu nějaké whisky, tomu já říkám debilita, ne úspěch. Možná kdybych byl mladší, jel podobný lifestyle, tak by mě kniha oslavila a mohl bych číst další a další Bukowského neromány. Knihu jsem vrátil do mé skromné knihovničky a vzal si něco románovějšího.

Rapeh
10.04.2023 4 z 5

Čtivá kniha, životní příběh autora bez úprav.

Hemingway178
09.03.2023 4 z 5

Kerouac se potkal s Millerem. Je to sprostý a občas nechutný? Jasně! Ale je to o životě? 100% Bez příkras podaná zpráva o životě a o tom, že někdy se můžete rozkrájet a je vám to stejně prd platný.

Lenucha77
09.10.2022 4 z 5

Bukowkeho miluju, nikdy ničím neurazí, takže za mě super. (Tlama jedná držkatá:)

Sarapet
02.10.2022 odpad!

No mně to moc neoslovilo. Čekala jsem, že si tam něco najdu, ale nic.

Kopta
06.09.2022 5 z 5

Opět Bukowski. Ucelená forma. Ne totálně ujetá. A hned se to dá číst. Klasicky bizár, v něčem se Bukowski i krotí, ale jinak to konečně něco větší, ucelenějšího a záživného. Z pošty a její bizarnosti toho nakonec nevidíme tolik, ale i tak se to čte plyně a záživně. Takže není moc co namítat.

Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Klasickej Chuck, na Poštovní úřad jsem se chystal dlouho a po jeho přečtení určitě nejsem zklamanej, přestože kvalit Bukowského nejlepšího románu (Faktótum) určitě nedosahuje. Ale narozdíl od takového Hollywoodu anebo Kapitán odešel na oběd... tu je Henry Chinaski ještě ve formě, i když prací na poště skoro polomrtvej :-) Psát o obyčejných věcech tak zábavně umí asi fakt jenom ten Bukowski...

vvikingg
10.03.2022 5 z 5

tak tohle se četlo samo tříhodinová záležitost a jako vždy skvělé Chinaského postřehy lidských charakterů, ,,ve dveřích stál vedoucí a tvářil se jako bych byl hromada lidského hnoje, přitom přišel stejnými dveřmi jako já , pečlivě vybraný zmrd,, taky jsem se potkal v životě s pár pečlivě vybranými z..dy.

Jihočech427
01.08.2021 5 z 5

První setkání s autorem stálo za to.

blak
22.06.2021 4 z 5

Skvělá knížka. Čtivá, upřímná, konečně oproti jiným, co jsem od Bukowského zatím četl, i míň vulgární. A příběhová. Doporučuji. Je třeba akceptovat alkohol, ženy a dostihy. Kdo čeká velkou zápletku je blázen. Prostě zápisky normálního člověka. A opět bych rád napsal, že šedesátá léta (i když v LA) byla dost podobná tomu, co můžeme zažívat dnes.

Keika
25.04.2021 1 z 5

Očekávala jsem asi víc, sem tam jsem se zasmála, ale jinak nic. Průměrný zápisky průměrnýho alkoholika.

Dédečko75
28.02.2021 5 z 5

Cha cha cha, to je blbost k odreagovani

gaspoda
28.02.2021 4 z 5

k Bukowskimu se vracím po 10letech zasekl sem se na komixech a nemohl se do žádné knihy začíst tak zkusím Poštu. Kniha se fuck dobře čte krátké kapitolky no a Henry.trošku sem ze začátku habroval ale po 30stranach se to zlomilo a vyloženě sem se těšil až zapíchnu zrak do písmenek. Jako poštu sem taky brigadně roznašel ale taková jizda to u mě nebyla spíš pochodák po kopcích.Závěrem děkuji Carle že zas držím v ruce knížku a ne vobrázky.

hell8939
30.01.2021 4 z 5

tohle mě bavilo, takový voddechový příběhy průměrnýho americkýho pošťáka, klasika u tohohle autora je že občas jsem se smála nahlas, občas jsem brečela, občas se mi chtělo zvracet a většinu času jsem se o hlavního hrdinu docela bála díky tomu jaký dělá píčoviny, a samozřejmě v popisech dnů doručovatele listovních zásilek nechybí pro bukowskiho typickej chlast a šukání a popisy sraní ale s tim se člověk musí smířit no