Hollywood

Bukowski symbolizuje svou tvorbou a svou filozofií novou literární epochu a on sám je jejím vyhraněným mluvčím. Nezná opojení kulturou, hudbou, světem, volností, jaké táhlo na cestu jeho vrstevníky z beat generation. Kde Kerouakův vypravěč přirovnává ženu k Modiglianiho figuře, přidrží se Bukowského charaktika spadlých punčoch a kvalit zadnice. V knize Hollywood píše Bukowského dvojník Chinaski scénář pro jednu hollywoodskou společnost a je vtažen do světa, ve kterém se necítí dobře. Proto jej značně osobitě odmítá....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11251/hollywood-11251.jpg 3.8369

Henry Chinaski (5.)

Vydáno:

Kniha Hollywood

Shindo

Neviem, či som sa Bukovho spisovateľského štýlu prejedol alebo pri písaní Hollywoodu stratil tú šťavu, ktorú mal, no Hollywood ma nijak výraznejšie nezaujal. Najprv mi to šlo ako psovi pastva, občas som sa musel nútiť, aby som vôbec knihu dočítal. Ani pri konci som nemal pocit, že by mi kniha niečo dala.

Jasné, Buk komentuje Hollywood štýlom sebe vlastným - drsne, cynicky a bez obalu a aj preto ho mám tak rád. Obľúbil som si aj Sarah, ktorá bola v podstate jeho strážnym anjelom. Boli aj scény, ktoré ma celkom pobavili. Napriek tým pár pozitívam mi však Hollywood pripadal akýsi vyčpelý, bez tej ráznosti, ktorú mali iné Bukove knihy.

elcapitano
28.09.2018

Stárnoucí alkoholik Chinaski se víceméně proti své vůli, Sáro, otevři víno, dostal do světa pozlátkového Hollywoodu. Nechává ho to chladným, zatímco jeho kámoš by si pro film klidně uřízl prst. Radši půjdu sázet na koníčky, ... Máme vývrtku?..
No, to je asi tak celé.
Asi to tam je, ale nádherný nihilistický nadhled a poetiku v tom spíše nevidím. To už je snad lepší pít osobně, než si o tom číst.
Sáro, máme další láhev?
Ano, je v tom určité smíření a nadhled podmíněný věkem.

sjuzn9815
21.06.2017

Bukowski nezklamal, Hollywood a filmový průmysl je svinstvo. Chci vidět Tanec Jima Beama!

Inozuka
03.06.2017

"Vypadal uhlazeně a dobře, ale v jeho očích jsem zahlédl hlubokou bolest, kterou jsem tam nikdy dřív neviděl. Namísto muže, který chtěl být šťastný, vypadal spíš jako člověk, který v prvních tazích šachové partie přišel o dva pěšce, aniž by z toho měl nějakou výhodu."

Holywood mě překvapil svou lehkostí a čitelností. Bál jsem se toho, že příběh o tom jak se točil film Barfly / Štamgast bude nuda, ale opak byl pravdou. Bukowski to celé pojal hodně umírněně, bez velkých snah šokovat, takže to asi i povětšinou bude nepříliš přikrášlená pravda. Vše proložené typickým nihilistickým nábojem a smyslem pro humor. Rajská to hudba pro můj sluch.

"Pokud jde o mne, mým hlavním životním cílem bylo lidem se co nejvíc vyhýbat. Čím míň lidí jsem viděl, tím líp jsem se cítil."

Matty
28.03.2017

Nádherně sebeironickým tónem a s maximální nenuceností napsaná kniha o stárnutí, filmovém průmyslu, pomíjivosti slávy a umění, chlastu, sázení na koně... zkrátka o životě. Můžete dumat nad tím, zda chtěl Bukowski skrze všechno to hemžení různě ujetých, skutečnými lidmi inspirovaných figurek vypovědět něco hlubšího ("Nahlédnout smrti do řiti, možná"), nebo prostě přijmout, že jde o víceméně věrný popis průběhu natáčení filmu Štamgast, jak jej prožíval šedesátník, který nemá rád dlouhé řeči, černochy, děti, velká moudra a vlastně ani filmy ("Lidé natolik přivykli tomu, že filmy, které vidí, jsou samé sračky, že si nakonec přestali uvědomovat, že to sračky opravdu jsou.") Chinaski rozhodně není hrdina, se kterým bych se ztotožňoval, ale neochota dělat věci složitějšími, než je třeba, vlastní i Bukowského přímočarému stylu psaní, se mi na něm líbí.

katushah
24.03.2017

Mám ho ráda, ale tohle mně nechytlo. Moc postav, moc řečí kolem a kde nic, tu nic. Tohle je zatím asi nejslabší dílo, které jsem od něj četla.

Magdalen
23.10.2016

Bukowski se uklidnil v psaným projevu, učesal se a to se mi nelíbí. Je jasný, že je to přirozený proces, ale měla jsem silně kontrastní srovnání, když jsem hned před Hollywoodem četla "Jelito", které je opravdový nářez a pro mě osobně nejlepší kniha od Charlese... Příběh není špatný, od začátku jsem se decentně ztrácela ve jménech, dějích a serepetičkách, ale to byl možná záměr, vzbudit ten hollywoodský, filmařský chaos. Je to takové klasické autobiografické vyznání, možná že sám Bukowski cítil, že ta kniha není bůhvíjaký trhák a prostě psal o tom, jak píše a sere ho to, že se zaprodává. Kdoví. :)

jaroslaf2941
15.12.2015

Spojte si to s filmem Barfly (jedinému, ke kterému kdy napsal Buk scénář) a vyjde vám naprosto geniální dílo. Obzvlášť mne zaujala postava Mickeyho Rourka, který tam paradoxně působil ze všech nejnormálněji .)

Postavy:
Tom Pell = Sean Penn
Ramona = Madonna
Jim Serry = Timothy Leary
Mack Derouac = Jack Kerouac
Victor Norman = Norman Mailer (Bukowským v minulosti často shazován)
Tab Jones = Tom Jones
Frances Ford Lopalla = Francis Ford Coppola