Faktótum

Bukowski v knize opět se svou čirou poetikou představuje svého literárního dvojníka Chinaskiho, člověka, který by chtěl žít jenom svůj život, sám za sebe, ale potřeba obživy ho nutí hledat práci i další kontakty s okolím. Ve Faktótu Bukowski vypráví nejen o neobyčejné lidské bídě, ale také o pořádném kusu zoufalství, rezignace, vynuceného flegmatismu, což podává se svérázným jemným druhem černého humoru, který Chinaskimu změkčuje pády po životních přemetech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11242/faktotum-ff6-11242.jpg 4.1400

Henry Chinaski (2.)

Factotum (1975)

Vydáno:

Kniha Faktótum

Radous
21.08.2018

Brutální záležitost. Nelze se odtrhnout, prostě obracíte stránku za stránkou, dokud není konec.

konstelanski
03.02.2018

první kniha od Buka.. a něco takového jsem vlastně i čekal.. krátké kapitoly ze života nekompromisního zhýralce.. kniha mi protekla hlavou jako písek mezi prsty.. a kdyby se mě někdo zeptal na pocity po přečtení nejspíš bych řekl něco ve stylu seru na ni jdu se napít..

Romanka89
15.11.2017

Kdysi jsem četla Všechny řitě světa i ta má, tak jsem se po dlouhé době k Bukowskimu vrátila a myslím že si s radostí přečtu i další jeho díla.

Ondra16
29.10.2017

Faktótum se čte samo a z prvotního sledu více či méně vtipných historek se stane silná výpověď člověka, který bojuje se životem a nezastaví ho ani hektolitry alkoholu a násilí. Jestli by se o někom mělo učit ve škole, tak je to Henry Chinaski.

zbožňuju_knihy
28.10.2017

Bohužel toto není můj šálek čaje...

stajpik
19.09.2017

Škoda, že je to vlastně všechno na jedno brdo. Protože jinak je putování hlavního hrdiny fantasticky zábavné. Mám moc rád Bukowskiho styl psaní. Moc se tu nezdržujte, sedněte si do vyhřátého křesla, nalijte si whisky, nebo si kupte ve večerce nějakou flašku vína a nechte se bavit. Příběh neřešte, není tam. Stejně by byl k hovnu.

Marián27
26.07.2017

Kniha zo začiatku nebola nijak výnimočná ale čím dlhšie som ju čítal, tým viac som prenikal do Chinaskiho bláznivého života a tým pádom mi bol bližší a ťažko som sa s ním na konci lúčil. Keby Bukowski Faktótum predĺžil o nejakých 100 strán, určite by dostal Nobelovu cenu za literatúru a v baroch by mu dávali chlast zdarma:). Ale teraz vážne! Príbeh bol naozaj čím ďalej, tým lepší, drsnejší, humor a hlášky trefné a tu treba poznamenať že Bukowski je jeden z mála autorov ktorí si robia srandu sami zo seba a o vážnych veciach vedia písať s nadsádzkou, jemnou iróniou a občas aj s drsným sarkazmom. Knihu by som odporučil prečítať ľuďom ktorí si už dlhšiu dobu hladajú prácu a už nevedia kam by šli na pracovný pohovor. Chinaski má proste niečo do seba a aj keď to je len ochlasta a flákač moje sympatie si získal a hlavne mi zdvihol náladu v ten správny čas.
Česť Bukowskemu.

avalonek
10.06.2017

Vcelku zbytečné čtení.Henry Chinasky byl línej vůl,kterej neuznával autority a jen chlastal a š...l.Jeho příběh mě spíš naštval,než potěšil.Ale abych zase nebyla tak zlá,bylo tam pár kousků,kdy jsem trošku zvedla koutky v úsměvu..