Mít a nemít

Román Mít a nemít vznikl v třicátých letech, v době hospodářské krize, která dotvářela autorův pohled na společenské problémy. Hemingway se k námětu několikrát vracel, původně ve dvou povídkách, a stopy tohoto postupu na příběhu zůstaly. Skládá se z vyprávění několika osob a rozpadá se na dvě části: na příběh Harryho Morgana, pevného, statečného muže jenž však v daných podmínkách nemůže bojovat o svou existenci jinak než mimo zákon. A na historii spisovatele Richarda Gordona, složitého intelektuála, na hony vzdáleného skutečnému životu. Hemingway svým strhujícím vyprávěním tak konfrontuje dva světy - svět těch co mají, a svět těch, co nemají. Není třeba říkat, že Hemingwayovy sympatie jsou na straně chudých a jejich bojů, kdežto prázdná společnost boháčů vyvolává jeho odpor. I když je příběh Harryho Morgana příběhem životního ztroskotance, je to zároveň příběh člověka, který se rve se životem. Jeho boj je osamocený a proto beznadějný. Ale v čtenáři zanechává pocit mužné síly a nezdolné odvahy k překonávání životních překážek. (z přebalu knihy)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/16782/mit-a-nemit-TQY-16782.jpg 3.5169

To Have and Have not (1937)

Vydáno:, Práce

Kniha Mít a nemít

MartinLiterKing
14.10.2018

Kdo má rád Hemingwaye, doporučuji. Kniha je zajímavá, akční, rozebírá bohatou a chudou společnost za hospodářské krize, což je extrém a na něm lze dobře pochopit, jak lidé jednají a jak se chovají, když mají a nemají...

Mirka2778
11.07.2018

Dá se zbohatnout, anebo alespoň slušně přežít mezi Kubou a Key West? Dočetla jsem to.
Můj problém s Hemingwayem. Asi na něj nejsem naladěná.

ArthasKarfa
19.02.2018

Kniha je opravdu věrná svému jménu, líčí osudy lidí, kteří chvilku mají a chvilku nemají, většinou štěstí, kliku nebo jen prostě co jíst. Příběh je v celku velmi poutavý a pasáže akčních fyzických střetů, nebo přízemních bytových hovorů jsou napjaté, až nemůžete odtrhnout oči, ovšem je tam celá řada odstavců, které zase skoro přetrpíte a pokoušíte se nalézt půvab řádků jako u pasáží akčnějších - čtivějších.

Mahuleno
11.12.2017

Název je výstižný - někteří mají, někteří nemají. A ti, co nemají se snaží mít, aspoň na obživu, případně alkohol, v lepším případě obživu eventuální rodiny. A často i pomocí prostředků a činů mimo zákon. Moře, lodě, alkohol, rvačky, pašování věcí (na Kubu), lidí (z Kuby). Příliš mnoho dialogů, někdy podle mne zbytečných. Kniha mne nijak nepřesvědčila, znám lepšího Hemingwaye.

MiHana
19.06.2017

Konečně jsem dočetla, tenká knížka, ale nedala se vůbec číst. Je to pro mě bohužel o ničem.

Nikki.Jukki
05.08.2016

Čteno v origiále. Knížka je z větší části tvořena dialogy, což bylo příjemné, i když jste pak zjistili, že spousta rozhovorů je jen okecávání a občas vlastně o ničem. Jak už tady padlo, příběh je o Harry Morganovi a okrajově o Richardu Gordonovi. Morganův příběh mě bavil víc, měl zajímavou dějovou linku, Richard už tolik ne, ale pořád to bylo fajn. Zato mě na konci nebavil popis postav, které s příběhem neměly nic společného a přišel mi zbytečný.

Palivo
16.07.2016

Jako zkušený mládenec, předpokládal jsem, že kniha bude o tom, jestli mýt či nemýt nádobí, akorát má v názvu už dvě hrubky. Ukázalo se bohužel, že je to o tom, jestli něco mít nebo nemít, což je nesmyslná otázka, protože vždycky je samozřejmě lepší mít, pokud se ovšem nebavíme o rakovině, AIDS nebo cédéčkách Chinaski.

V této knize se opět ukázalo, že Hemingway psal knihy stejně jako já hrál ruletu - tak já to zkusím, buď to vyjde nebo ne. Tentokrát to zase nevyšlo. Kniha nedosahuje katastrof typu Rajská zahrada nebo Komu zvoní hrana, ale ani nedosahuje výšin typu Pohyblivý svátek nebo Fiesta. Je to tak něco mezi - v první polovině knihy se klasický hemingwajovský hrdina Bruce Willis živí tím, že pašuje lidi a chlast z Kuby nebo na Kubu, ale moc rychle a zběsile to není, spíš teda pomalu a s kecama. Pak to Hemingwaj jako vždycky přehnal s rumem a v hlavně se mu urodila myšlenka na knižní Psycho, tedy skočit na jinou postavu a psát o úplně něčem jiným. I když je další postava dost retardovaná, bohužel tenhle manévr skončil dost nemastně, neslaně. Moc tomu nepomohlo ani to, že si mistr řekl, že bude asi sranda napsat několik stránek o úplných hovnech, tedy jestli se v některých jachtách svítí nebo ne. Ještě že umřel, jinak by ho ten rum snad zabil.

Na závěr to tedy hodnotím třemi bludišťáky. Nebylo to kupodivu tak mizerný jak to zní, ale doporučil bych to číst tak maximálně Hitlerovi nebo Stalinovi.

Vlado84
05.05.2016

Ernest.. jeden z mojich najobľúbenejších autorov. Téma celého diela je tak nadčasová, až to bolí. A asi aj vždy bude. Mať a nemať. Dá sa to aplikovať na xzy situácií, dejov, udalostí v živote človeka. Áno, niekedy ´ťažkopádne´ rozhovory, monológy.. Už keď som začal čítať som mal pocit, ako by ma niekto vyhodil z idúceho vlaku a ja som sa ocitol uprostred nejakej dejovej línie, ktorá už dávno žila svojim životom, čiže mi zostávalo jediné - zladiť krok :)
Hlavný hrdina, ktorý celý život pracuje a dostane pár drobných.. aby uživil svoju rodinu. A keď nemá na výber - pretože možností nájsť si súcu prácu je minimum, ak vôbec nejaká je - odhodlá sa aj k nebezpečným a nemorálnym pracovným príležitostiam. Na druhej strane sú ´jachtári´ s opálenými tvárami od večného slnka, v uhladených, dobre padnúcich oblekoch a šatách.. s vačkami, z ktorých vždy trčí nejaká bankovka. No neriešia morálku, vlastnú už vôbec nie - a preto im nie je cudzie nežiť monogamne.. utrácať na chľast a hazard.
To je ale obraz aj dnešných dní, žiaľ.
Pravdivá kniha. Odporúčam ;)